Zubní kartáčky nemusí být jen plastové. Na výběr máme bambusové, recyklované, z cukrové třtiny. Mají jedno společné - šetří přírodu, jak jen to jde. Značek je dnes už spousta, proto vám poradím, jak vybrat ten správný. Správný jak pro planetu, tak pro vaše zuby.

Každý rok vyhodíme několik kartáčků

Zubní kartáčky. Věc, kterou máme všichni (nebo aspoň doufám, že všichni) v koupelně. Používáme je denně, a tak se brzo opotřebují. Několikrát za rok vyhodíme a koupíme nový další kartáček. A z čeho je takový klasický kartáček vyroben? Z plastu. Plast, který se jen tak nerozloží. Miliardy takovýchto kartáčků ročně skončí na skládkách. To je ještě ta lepší varianta. V oceánu a řekách jich skončí mnohem víc. Jenomže na takové skládce žijí tak maximálně krysy. A ty mají z každé nové várky odpadků druhé vánoce. V oceánu žijí milióny živočichů, jsou tam celé ekosystémy, které vám za ten kartáček a vidličku v nose opravdu nepoděkují. Dnes vám chci ukázat, že to jde i jinak. Kartáček dnes už vůbec nemusí být z plastu. A z čeho tedy?

Když jsem se o tuto tématiku začala zajímat, jako první na mě vyskočily kartáčky z bambusu. Stávají se poslední dobou hitem. Stále více lidí si je kupuje a chválí. Jsou dostupné na e-shopech, ve zdravých výživách a jim podobných obchodech. A co je na nich tak úžasné? Jsou 100% rozložitelné, 100% přírodní. A to lahodí mým uším i mým zubům.

Bambus vládne ekologickým kartáčkům

Zero Waste Bambusový kartáček – Soft

Já sama už asi rok používám bambusový kartáček a jsem moc spokojená. Vždycky jsem byla člověk velice citlivý na kartáček v ústech. Vždycky, když jsem ten plastový kartáček dávala do pusy a čistila si zuby, navalovalo se mi a nemohla jsem dobře dýchat. Víte, taková ta klasika, když vám zubař strká to zrcátko až málem do krku a vy se začnete dávit. Tak tohle jsem já měla s kartáčky. Nevím přesně proč. Jestli mi vadil ten plast nebo tvar kartáčku. Nebo je to tím, že mám opravdu malou pusu a dostat se až na stoličky je problém. Vím ale jedno. S bambusovým kartáčkem se tohle neděje. Krásně si vyčistím každý zub, i ty vzadu, aniž bych se začala dávit. Prostě ten problém zmizel. Proč? Že by to nakonec bylo tím plastem? Protože to jediné, co se změnilo, je, z čeho je můj kartáček vyroben. Dokonce bych řekla, že můj bambusový kartáček je větší, než byl ten plastový. Ono to moje tělo asi ví moc dobře, proč nechce v puse plast.

Takže jsem začala bambusové kartáčky zkoušet. Momentálně u mě vítězí Zero Waste bambusový zubní kartáček, tvrdost soft. No není ten název úžasně jednoduchý a výstižný? Tvarově se podobá klasickému kartáčku, má dobře uchopitelnou zakulacenou rukojeť. Je trošku větší než klasický kartáček, ale jak jsem zmiňovala, ničemu to nevadí. Aspoň u mě ne. Dobře se drží a manipulace v puse je bezvadná. Má ještě tvrdost medium a hard. Upozorňuji, že kartáčky na fotkách jsou moje kartáčky, takže některé jsou trošku ošoupané. Nové jsou o trošku krásnější. 

Bambusový kartáček Curanatura – Soft

Další značka, o které je na bambusových polích hodně slyšet, je Curanatura. Od té jsem zkoušela rovněž tvrdost soft, ale tento kartáček mi vůbec nesedl. I na mě byl až moc soft. A to já opravdu vyžaduji hodně jemné kartáčky. Ty štětiny byly velice jemné, vůbec se mi nedařilo zuby tím vyčistit. A dřívko bylo nepříjemné v ústech. Drhlo. Ať jsem ho namáčela sebevíc, tak mi v puse vadilo. A rukojeť je tak podivně plochá, že mi neseděl do ruky. Velikostně je to menší kartáček, ale mně se opravdu špatně držel. A zmíněné drhnutí mě přivádí k další zkušenosti. A taky k tomu, že bambusový kartáček bohužel není pro všechny. Ale nebojte, mám tu pro vás víc možností než jen bambus.

Bambusové kartáčky nejsou pro každého

Někteří lidé mají s bambusovými kartáčky jeden problém. A to právě zmiňované drhnutí. Moje maminka si se mnou koupila tenkrát poprvé také ten Zero Waste bambusový kartáček. Po pár dnech si ale začala stěžovat, že je jí kartáček v puse hrozně nepříjemný. A jakoby drhne. Prostě si představte, že si dáte do pusy kus obyčejného neopracovaného dřeva. Je to podobný pocit. To nezní moc dobře, že? Já jsem u Zero Waste tento problém neměla a nemám ani dnes po roce používání. Svůj Zero Waste kartáček miluji. Pochopila jsem ale, co maminka myslí, když jsem si koupila Curanaturu. Ta mě taky drhla. Nevydržela jsem s ní víc jak dvě čištění a vrátila jsem se k Zero Waste. Je to asi o zpracování té rukojeti, jak moc ten bambus ohoblují. A jak moc máte citlivá ústa. Curanatura byl u mě propadák.

Rozhodně bambusový kartáček doporučuji. Značek je více a každému sedne něco jiného. Já nedám dopustit na Zero Waste značku, druzí nedají dopustit na tu Curanaturu. Dále existuje Ecobamboo, Ecoheart, Hydrophil a spousta dalších. Tyto jsou dostupné na českých e-shopech. Vyberte si ten, který se vám líbí a zkuste. Já bych dnes rozhodně neměnila. Ale musíte zkusit, která značka vám sedne. Jelikož u každé je ten bambus zpracovaný trochu jinak.

Co takhle kartáček z cukrové třtiny?

Kartáček Tio s výměnnou hlavicí

Pokud patříte mezi ty nešťastníky, kterým bambusový kartáček nesedne žádný, nezoufejte. Mám tu pro vás tři nebambusové možnosti. Další, co máme doma ozkoušeno, je kartáčková novinka Tio. Na první pohled klasický plastový kartáček. Ale chyba lávky. Tio kartáček je vyroben z více než 90% z obnovitelných zdrojů. Rukojeť a cestovní víčko je z cukrové třtiny. Hlavice je z více než 70% z dřevěných vláken s FSC certifikací. Štětinky jsou vyrobeny z ricinového oleje. A další plus je, že se dá vyměnit hlavice. Když už doslouží štětinky, tak hlavici sundáte a nasadíte novou. Rukojeť je stále ta samá. Nemusíte kupovat další celý kartáček. A díky této výměnné hlavici se redukuje množství odpadu až o 70% než u běžného kartáčku. To zní skvěle. 70% už je opravdu rozdíl. A je to taky skvělý společník na cesty, protože k němu dostanete víčko. Nemusíte kupovat pouzdro na kartáček.

Kartáček Preserve

S tímto kartáčkem má zkušenost moje maminka. Naprosto si ho zamilovala. V puse je příjemný, dobře se s ním čistí. A moc se jí líbí, že si mohla koupit náhradní hlavice, že nemusí pořád kupovat nový kartáček. No a obrovské plus je ta rozložitelnost. Maminka byla zklamaná, že u ní bambusový kartáček nevyšel a rozhodně se nechtěla vracet k plastovým. Tak tento Tio kartáček byl úžasný nález.

Když ne rozložitelný, tak alespoň zrecyklovaný

Další možností jsou kartáčky od Preserve. Tato značka se zabývá nejen kartáčky, ale mají také třeba holítka nebo rozložitelná brčka, misky, nádobí a spoustu dalšího. A jak vlastně Preserve své produkty vyrábí? Jejich moto je recyklace. Takže veškeré výrobky jsou z 100% recyklovaných plastů. Nejčastěji je od nich slyšet o použitých víčkách na jogurty. Co se týče kartáčku, tak tělo je tedy recyklovaný plast a štětinky jsou z nového nylonu. Tento kartáček sloužil mamince v době mezi bambusem a Tio kartáčkem. Když nemůže mít rozložitelný, tak ať je aspoň recyklovaný. Preserve kartáček pro dospělé má zahnutý tvar, který nemusí sednout každému. Mamka si na něj chvíli zvykala. Nakonec to ale vyšlo a s kartáčkem se skvěle pracovalo. A pokud se rozhodnete třeba koupit Preserve kartáček – dětskou verzi i svým ratolestem, tak nejen že pomůžete planetě, ale taky podpoříte dobrou věc. Část ze zisku z těchto kartáčků jde na podporu organizace National Wildlife Federation, která se zasazuje o ochranu ohrožených druhů. No není to paráda? Ne jenomže pomůžete zelené planetě ale taky zvířatům, které jsou ohrožená. A zase za to můžeme my. Takže pomáhat, pomáhat, pomáhat. 

Pro odvážlivce Yoni kartáček

Dřevěný kartáček YONI

A ještě tu mám jednu možnost. Ta je taková víc rustikální pro větší odvážlivce. Tento kartáček rozhodně nevypadá jako kartáček. Jedná se totiž o Yoni Přírodní zubní kartáček Miswak. Miswak nebo také siwaak je prastará alternativa k běžnému zubnímu kartáčku. Jak už vidíte na obrázku, vypadá trochu jako něco, co by možná použili někdy v pravěku. Kdyby tehdy vůbec věděli, co to kartáček je. Tento kartáček je 100% přírodní a rozložitelný. Je vyroben z větviček nebo kořenů stromu Salvadora Perská. Má blahodárné účinky, bělí zuby, posiluje dásně. Obsahuje antibakteriální a antimikrobiální látky, dále vápník, vitamín C, saponiny či flavonoidy. Nevím, jak vy, ale já se ztratila u vápníku, ale rozhodně to zní skvěle. S tímto kartáčkem osobní zkušenost nemám. Ale vynechat jsem ho nemohla. Je tak jedinečný designem i tím, co dokáže, že o něm zmínka padnout musela. Recenze od lidí jsou na tento kartáček velice dobré, takže na něm asi něco opravdu bude.

Malý krok pro člověka, velký krok pro planetu

Jak vidíte, možností je dnes opravdu hodně, stačí si vybrat. Ozkoušejte. Možná to nevyjde hned na poprvé, ale stojí to za to. Doufám, že se vám líbila některá z alternativ. A že až vám příště doslouží kartáček, že třeba některou z nich prozkoumáte. Myslím, že budete mile překvapeni. Je to dobré pro vaše zuby. A hlavně pro to planetu, kterou ničíme už dost. A pokud můžeme udělat něco tak jednoduchého jako prohodit plastový kartáček za přírodní a tím Zemi pomoci, tak bychom do toho měli jít. Je to jednoduchý malý krok, který bude mít obrovský pozitivní dopad na svět a určitě i na vaši zubní hygienu.

Chcete vyzkoušet přírodní kartáčky a ušetřit? Máme slevu pro registrované čtenáře a členy Klubu Jíme Jinak

Členové Klubu mají slevu 20% na jakýkoli nákup v eshopu econea, který nabízí ekologické kartáčky a další eko zboží. Pro uplatnění slevy v eshopu www.econea.cz zadejte svůj klubácký email a heslo[ přihlaste se ]. 

Registrovaní čtenáři mají slevu 10% na jakýkoli nákup. Pro uplatnění slevy v eshopu www.econea.cz zadejte svůj registrační email a heslo [ přihlaste se ].

Akce trvá do 31.12. 2018.

 

Obrázek YONI kartáčku – https://yonilife.com

Stal se zázrak. Dcera je nadšená z jídla

Trundova: Večer dcera (10 roků) snědla zbylou svíčkovou a...

Kurz mě nakopl a konečně přemýšlím o tom, co jím

Lucka: Ahoj Evi a Helí, byly jste úžasné a...

Hlavním motivem pro mě bylo sdíleni a inspirace

Pavlína: Dámy, dobrý den. Pro mě je to dnes...

V lednici máme týden starou šunku: nikdo už ji nechce!

Veronika: Ja mám rôzne stravovacie omedzenia, takže pre mňa bol...

Díky za obrovskou inspiraci

Touto cestou chci Evě a Heleně poděkovat za záslužnou...

Díky za kurz, který mě nikam netlačil, ale naopak motivoval

MoniVr: Dobrý den, chci moc poděkovat, cítím se moc...

Obdivuji vaše recepty a úžasné nápady

Lenka M.: Nejsem ortodoxní JJ, ale tuto stravu mám...

Děkuji, že je tady vše na jednom místě přehledně a srozumitelně

Dobrevpet: Jsem moc ráda, že jsem narazila na vaše...

Konečně jím pořádně jídlo!

Michaela: Chci moc poděkovat za detox. Konečně jsem se...

I můj nastávající se oblizuje až za ušima

Vfadra: Jídla jsou skvělá, celkově se snažím vařit zdravě,...

Moc děkuji za recepty

Dana: Moc děkuji za recepty. Vyzkouším. Určitě budou výborné,...

Celý kurz shrnu jedním slovem: DĚKUJI

Alenka: Milá Evi, celý kurz bych shrnula jedním slovem,...

Konečně vím „ jak na to“

Marcela: Ahoj holky, Evičko, Helenko, opravdu moc pěkný kurs. Přála...

Všechny informace, které jsem si musela přečíst v knížkách, jste shrnuli

Pavlína M.: Ten článek o müsli je prostě, nejde...

Recepty v kurzu jsou perfektně připravené

Dudkoa: Jste super, zatím mám za sebou 10. den...

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!
 1. Zdravím, kde nakupujete dřevěné lžíce? Bambusové z Econea? Koupili jsme pár dřevěných na trhách, ale nejsou tvarově optimální. Děkuji. Helča

  • Měli jsme před dvěma lety akci s jedním príma obchůdkem od jedné naší čtenářky, tak se jí poptám, zda bychom mohli akci zopakovat. Ty její příbory jsou fajn, takové korát do ruky i do pusy 🙂

  • Nám je nosí ježíšek – vždycky pěkně dostačné množství na celý rok pro celou rodinu, abychom šetřili přírodu jedním dovozem k nám 🙂

   • Jen to ti obdarovani nesmi vzit osobne ? loni na Vanoce vsichni dostali bambusovy kartacek a drevenou lzici a smytec ? a vsichni vyuzili! nekteri strkali lzice do mycky, takze letos muzem klidne nove kolo ?

    • Nám lžíce díky mytí v ruce vydržely dva roky, ale letos budou zase, protože jsme některé zlámali a některé holky dokonce okousaly 🙂

   • To přijde s vlastní rodinou – člověk začne dávat dětem praktické dárky, když nechce mít dům plný plastových hraček :-)) A protože táta s mámou taky musejí mít něco pod stromečkem, nechává tam ježíšek kartáčky i pasty :-))

 2. Zobrazit všech 10 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekMiláčku, k večeři máš na výběr dvě možnosti. Ber nebo nech být
Další článekDomácí ovesno-kokosová smetana