Deodoranty používá téměř každý a málokdo si bez nich dovede představit svůj den. Zamysleli jste se někdy, co si na tak citlivé místo, jakým je podpaží, nanášíte? Je vůbec deodorant, který používáte, bezpečný? Podívejte se, jakých 5 nebezpečných ingrediencí by rozhodně neměly obsahovat! A pokud je ten váš obsahuje, vyhoďte ho a vyrobte si deodorant doma!

Historie deodorantů sahá až ke starým Egypťanům a Římanům

 • Snahu zmírnit tělesný pach je možné najít v literárních odkazech starých až 2000 let.
 • Nejstarší obrannou proti pachu byla koupel nebo použití vonných látek.
 • Staří Egypťané používali vonné oleje (např. s citrusovou nebo skořicovou silicí).
 • Staří Římané používali kamenec draselný.
 • Na konci 90. let se objevují první přípravky (krém voskovité konzistence) s obsahem chloridu hlinitého.
 • Prvními uživateli deodorantů byli herci a herečky.
 • První deodoranty se na trh dostali v USA v roce 1888.
 • Společnost MUM zahájila v roce 1888 v Evropě používání oxidu zinečnatého jako antimikrobiální složku.
 • V roce 1919 je poprvé vysílána reklama, která provokuje s myšlenkou, že lidský zápach je nepříjemný a ostudný, což byl první krok ke vzniku trhu s deodoranty a antiperspiranty.
 • První antiperspirant byl představen na počátku 20. století.

Věděli jste?
– Pocení slouží k ochlazování těla, odvod toxinů a nevědomě s nimi lákáme své protějšky (feromony).
– Ženy mají větší množství potních žláz, ale i přes to více potu vyprodukují muži.
– Pot je z 99 % tvořen vodou a 1 % ostatními látkami – minerály, bílkoviny, sůl.
– Za nepříjemný zápach jsou zodpovědné kožní bakterie v podpaží. Rozkládají ho na další sloučeniny, které mohou zapáchat.
– Lidský pach je ovlivněn genetikou, příjmem potravy, léků a použitím vonných produktů.

Deodorant nebo antiperspirant?

 • Deodorant (z latinského odor = pach) nezabraňuje pocení, pouze omezuje pach vznikající činností mikroorganismů. Neucpávají potní žlázy. Toxiny se mohou vylučovat z těla přirozeně ven.
 • Antiperspirant (z latinského spiro = dech) omezuje tvorbu potu. Cíleně ucpává potní žlázy, takže toxiny se nemohou dostat z těla ven.

5 nebezpečných ingrediencí „podpažní“ kosmetiky

1. Parabeny jsou spojovány s rakovinou prsu

V kosmetickém průmyslu se používají tyto levné, umělé konzervační látky k eliminace přítomnosti bakterií a zaručení dlouhé trvanlivosti produktů. Několik let jsou tyto látky spojovány s rizikem vzniku rakoviny prsu. V roce 2004 byly parabeny objeveny Philippou Darbre, Ph.D u žen v maligních nádorech prsu (1). Parabeny byly zařazeny vědci mezi xenoestrogeny – endokrinní disruptory, tj. narušitele normálního fungování ženských pohlavních hormonů. Dle mezinárodních studií se 61 % karcinomů prsu objevuje v horním vnějším kvadrantu prsu. Právě v oblasti, kde se deodoranty a antiperspiranty aplikují (Doba jedová, 2011). Rozšířená studie univerzity v Readingu zkoumala tkáň nádorů rakoviny prsu a stopy parabenů v nich objevila. 99 % vzorků nádorů obsahovalo minimálně 1 paraben a 60 % vzorků až 5 parabenů (2).

Poznáte je podle koncovky: paraben. Nejčastější jsou to: methylparaben, propylparaben (E 126), ethylparaben (E 214) a butylparaben.

2. Hliník a jeho soli způsobují nádory

Víte, v čem všem je hliník obsažen a jak poškozuje vaše zdraví? Přečtěte si náš článek o tom, co hliník dělá s vaším tělem, jak se mu vyhnout a jak tělo detoxikovat.

Dle mnohých studií jsou ženy, které pravidelně používají antiperspiranty s obsahem hliníkových solí, vystaveny velkému riziku rakoviny prsu (3, 4, 5). Sloučeniny hliníku totiž dočasně zablokují potní žlázy, ale mohou se také hromadit v prsní tkáni a vyvolávat některé estrogenu podobné účinky. Profesor André-Pascal Sappino sledoval izolované lidské prsní buňky a později je replikoval ve studiích na myších. Dlouhodobé vystavení se solím hliníku má za následek šíření nádorů. Injekce hlinitých solí u myší způsobila agresivní nádory. „Doufám, že nebude dlouho trvat a budou soli hliníku zakázány,“ dodává vědec a radí ženám i mužům, aby se těmto přípravkům vyhýbali (6). Také bylo ve studii dokázáno, že ženy s rakovinou prsu, mají v tekutině z bradavek vyšší obsah hliníku než zdravé ženy (7, 8). Lidské prso je vystaveno hliníku z mnoha zdrojů včetně stravy a kosmetiky, ale kožní aplikace hliníku z antiperspirantů představuje zdroj lokálního dlouhodobého působení.

Ve složení antiperspirantů se hliník a jeho nebezpečné sloučeniny označují jako:
– chlorid hlinitý
– aluminium zirconium
– aluminium chlorohydrate = dialuminiumchloridpentahydroxid (hydroxylchlorid hlinitý)
– aluminium chloride = trichloroaluminium
– aluminium lactate = aluminiumtrilactat
– aluminum chlorhydroxy allantoinate = aluminum chlorohydroxyallantoate = alcloxa = alcloxum
– aluminum starch octenylsuccinate

  3. Triclosan podporuje rakovinu a zasahuje do hormonů

  Jedná se o umělou desinfekční látku, která se používá k hubení bakterií. Nachází se v antiperspirantech, zubních pastách, ústních vodách, mýdlech, pudrech a v přípravcích na nehty. Tricosalan se do těla dostává přes kůži, zasahuje do funkce hormonů a podporuje bujení rakovinových buněk.

  • Triclosan je vysoce toxický pro zvířata, rostliny a zejména vodní řasy. Může mít fatální důsledky na ekosystém (9).
  • Je spojován s rizikem vzniku nádorů (10).
  • Vystavení triclosanu má vliv na negativní změnu střevního mikrobiomu, střevní problémy a zvýšené riziko vzniku nádorů střeva (16).
  • Vyšší dávky triclosanu způsobují snížené hladiny hormonu štítné žlázy (11).
  • Jedná se o endokrinní disruptor (12).
  • Vystavení se triclosanu může produkvat bakterie rezistentní na antibiotika (13).
  • Triclosan dráždí kůži a způsobuje dermatitidu (14).
  • Způsobuje oslabení svalstva. Lidské buňky ze srdce při vystavení triclosanu spolu přestaly komunikovat, u myší jedná dávka triclosanu snížila o 25 % funkci srdečného svalu a o 18 % snížila funkci svalového sevření. Ryby, které byly triclosanu vystaveny, vykazovaly špatný výkon v plaveckých testech při úniku před predátory (18, 19).
  • Triclosan negativně ovlivňuje množství spermií a mužskou plodnost (20, 21).

  75 % populace starší 6 let v USA má v moči triclosan. Z hnojiv a kosmetiky se dostává do vody, půdy, do jídla. Triclosan byl dokonce nalezen ve vzorcích prachu všech domů, které byly zkoumány a to ve velkém množstvích (15). Do konce roku 2018 FDA plánuje zákaz používání triclosanu, protože ho nepovažuje za bezpečný (17). Triclosan je také zařazen v seznamu nebezpečných látek EU.

  4. Propylene glycol způsobuje ekzémy

  Levná syntetická surovina bránící vysychání produktů. Je to také hlavní složka protimrznoucích směsí na sklo. Snadno proniká lidskou pokožkou a spolu s ním vnáší do těla i další chemikálie obsažené ve výrobku. Může způsobovat kožní potíže – dermatitidu a kopřivku (22).

  Ve složení může být propyle glycol uveden jako:
  1,2-dihydroxypropane; 1,2-propanediol; 2-hydroxypropanol; methylethyl glycol; propane-1,2-diol; 1,2-dihydroxypropane; 1,2-propylene glycol; 1,2-propylenglykol; alpha-propyleneglycol; methylethylene glycol

  5. Syntetické parfémy způsobují deprese, migrény a alergie

  Umělé vůně vyrobené z ropy, které mají za úkol překrýt lidský pach (a také zápach dalších ingrediencí z ropy používaných v kosmetice (23)) a dodat lidem pocit čistoty, vůně a svěžesti. Pod jedním slovem ve složení „parfum“ se může skrývat až 4 000 různých chemických ingrediencí, dokonce včetně těch nebezpečných a zdraví ohrožujících, které nejsou vypsány na obale (28). Vůně se vstřebávají kůží do celého těla, způsobují četné alergie, ovlivňují centrální nervový systém, mohou způsobit deprese, podrážděnost, bolesti hlavy, malátnost, dýchací problémy, astma nebo kožní problémy (24, 25, 26, 27).

  Zkontrolujte si svou podpažní kosmetiku

  Používáte deodoranty a antiperspiranty? Pak si na obalu zkontrolujte obsažené ingredience. V angličtině je také dostupná databáze od EWG, ve které můžete deodoranty a antiperspiranty vyhledávat, databáze vám zkontroluje jejich složení a ukáže na nebezpečné látky. Pokud nevíte, co obsažené ingredience v deodorantech znamenají, můžete si je také vyhledat v české databázi kosmetických ingrediencí.

  Ani tělový pudr nemusí být řešení

  Mnoho lidí přešlo kvůli nevhodnému složení od antiperspirantů na tělové pudry. Bohužel ani to nemusí být řešení. Většina tělových pudrů obsahuje mastek, který je opět velmi nebezpečný, jak se můžete dočíst v tomto článku.

  Alternativní způsob, jak překrýt pach

  Lidé, kteří produkují nepříjemný zápach, mají v těle hodně toxinů. Toxiny pocházejí jak z prostředí, tak také z chemikálií kolem nás a stravy. To nejjednodušší, co můžete udělat, je zaměřit se na to, aby vaše strava toxiny neobsahovala. Zdravým a čistým životním stylem můžete snížit toxiny v těle a tím i zápach z podpaží.

  Jíme Jinak doporučuje:

  • Žít zdravým životním stylem – vyhněte se cukru, živočišných produktům, bílé mouce, lékům a chemické kosmetice.
  • Umývejte se v podpaží vodou a přírodním mýdlem.
  • Použijte citron (stačí rozpůlit a potřít podpaží).
  • Natřete se jablečným octem.
  • Používejte do podpaží přírodní esenciální olejíčky (například tea tree, grep atp.).
  • Vyrobte si domácí přírodní deodorant.

  Vyrobte si domácí deodorant

  Ingredience
  1 deodorant
  • 5 lžic kokosového oleje
  • 1/2 hrnku sody
  • 1/2 hrnku škrobu (arrowroot nebo kukuřičný)
  • 20 kapek esenciálního oleje (např. grep)
  1. Smícháme sodu a škrob.
  2. Přidáme všechny tekuté ingredience a promícháme.
  3. Přemístíme do zavírací krabičky.
  4. Deodorant si nabíráme pomocí vatové tyčinky nebo prstu a natřeme do podpaží.
  5. Domácí deodorant vydrží v zavřené krabičce cca 3-6 měsíců. V teplých měsících je lepší ho umístit do lednice, protože kokosový olej má tendenci se rozpouštět.

  Seriál: Jak na jaro

  materiály
  • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
  • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
  • Jídelníček ke stažení!

  Namísto pilulky na bolest hlavy hodina s Jíme Jinak (Lenka)

  Lenka: Krásný den, chtěla jsem poděkovat všem, kteří tady...

  Za těch pár korun za kurz jsem dostala nálož informací

  Vlasztovka: Přesto, že podle stránek JJ jím už od...

  Cítím se neskutečně lehčí a zmizelo i bušení srdce

  Jaterik: Ahoj holky, moc děkuji za skvělý program. Vaření...

  Manžel mě podporuje a vaří se mnou (Jana)

  Jana: Ahoj Evi, musím sa priznať, že napriek tomu,...

  Zůstávám definitivně u tohoto stravování (Olga)

  Olga: Dobrý den, co mne napadá na konci kurzu...

  Očkování

  Ahoj holky!Jsem ráda,že jsem konečně členem klubu .Moc se...

  Chtěla jsem se naučit vařit z dravě a kila dolů jsou příjemnou odměnou

  Žaneta: Hlásím 3kg dole :). Pravda je, že jsem...

  Meditace pro mě je, když si stoupnu ke sporáku a vařím dle JJ

  Sidonia: Pro mě meditace je, když přijdu z práce...

  Jíme Jinak mi otevřelo oči (Janysek)

  Janysek: Dobrý den,v loňském roce mi vygradovaly bolesti břicha,...

  Své porce musím bránit před rodinou:-)

  Adad: Dobrý den, děkuji za krásný a hlavně srozumitelný...

  Doslova hltám všechny nové články!

  Zdenka N.: Poslední dobou hltám vaše nové články, jsou super!...

  Děkuji, že se na JJ můžu dozvědět zásadní fakta o jídle

  Maki: Musím říct, že pravda je často dost krutá..jsem...

  3 kilá išli dolu, ale hlavne ma to baví (Darina)

  Darina: Dobrý večer, dnes mám 13.deň kurzu. Priznám sa,...

  4 kg dole a jsem plná radosti a sebevědomí

  Ajka: Manžel a syn, světe div se si oblíbili...

  Přestala mi být konečně zima

  Ilona L.: Evi a Helenko, hlásim úspěchy po odezněni...

  Jíme Jinak mě baví (Olga, 76 let)

  Olga: Ahoj Evičko, chci tímto moc poděkovat a popřát...
  1. Hodne se prodava a doporucuje kamenec. Avsak neni uplne zdravy. Po namoceni si v podstate nanesete vstrebatelnou formu hliniku, coz je stejne, jako byste pouzivali klasicky deodorant. Jen bez dalsiho chemickeho koktejlu. Avsak furt je to ten nezadouci hlinik a je jedno v jake forme je

  2. Dobry den,
   Toto leto jsem objevila tuto internetovou stranku: https://www.biorythme.cz/e-shop/deodoranty?view_sort=position
   Aneta sama vynaleza a vyrabi 100% prirodni deodoranty, ktere funguji. Po nekolikaletem hledani a zkouseni jsem konecne narazila na zpusob, jak zustat bez neprijemneho pachu behem celeho dne… Navic je mi Anetin pribeh velmi sympaticky, a myslim, ze bychom meli lidi jako je ona podporit…
   Antonie

  3. Deodoranty vlastní výroby používám asi dva roky a nejvíce mi vyhovuje jen kokosák ovoněný EO. Zjistila jsem, že v různých fázích cyklu mám náladu na jiné vůně, takže jich mám vždy vyrobeno více a dávám si vůně dle aktuání nálady, hrozně me to baví :) A taky jsem zjistila, že od té doby, co se snažím jíst dle JJ a také takřka nejím maso, zdaleka mi telesný pach nevadí jako dřív :)

  4. „Používejte do podpaží esenciální olejíčky“, ano, ale nikdy jen samostatně, musí se vždy ředit v nosiči, tj. například v rostlinném oleji, alkoholu. Poraďte se raději s odborným aromaterapeutem. Esenciální oleje, jinak éterické oleje je potřeba užívat bezpečně.

  5. Zdravím všetkých jj. Ja už 3 roky používam len sodu bikarbonu ako deodorant a neviem si to vynachváliť. Som spokojná maximálne. Veru ked sa človek pozrie na tie zloženia, tak je to hrúza a potom sa čudujeme že odkial tolko rakoviny a iných problémov zdravotných sa berie, úplne súhlasím s autorkou článku, a prajem pekný večer z Popradu Beáta :D

  6. Zobrazit všech 8 komentářů

  Komentujte
  Vaše jméno

  Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

  Předchozí článekCo mám vlastně jíst?! (Lůca)
  Další článekPříloha plná vápníku – kukuřičná polenta s teffem