1. Dětské pudry obsahují karcinogenní azbest
Kde všude se mastek vyskytuje?
– tělové pudry
– mýdla
– zubní pasty
– intimní hygiena
– make-up
– oční stíny
– rtěnky
– masky na obličej
– deodoranty
– sprchové gely
– šumivky do koupele
– rýže
– žvýkačky
aj.
Dětské pudry obsahují mastek, před kterým nás vědci varují už od 60. let. Mastek je přírodní minerál, který je součástí nejenom tělových pudrů, ale také např. make-upů a očních stínů a dokonce i potravin jako je rýže (zrno se během leštění může stříkat vrstvou glukózy a mastku, aby byla rýže bělejší a lesklejší) nebo žvýkačky. To by samo o sobě ale nebyl takový problém, kdyby se v přímé blízkosti země spolu s mastkem nevyskytovat také minerál azbest, který je známým karcinogenem. Nastává tak kontaminace mastku azbestem. Aby k tomu nedošlo, musí společnost pečlivě volit místa těžby a provádět proces čištění (1). V dnešní zrychlené době to ale málokterá společnost dělá.
Stáhni si ZDARMA
2. Desítky případů rakoviny vaječníků
Podle Americké společnosti pro rakovinu studie jasně poukazují na spojitost mastku s rakovinou vaječníků (2). Když žena použije výrobek s mastkem na genitální oblast, částice prášku cestují skrz vagínu, do dělohy, vejcovodů a vaječníků.
Společnost Johnson & Johnson (přední výrobci tělových pudrů), musela odškodnit už téměř 5000 žen s rakovinou vaječníků způsobenou užíváním jejich tělových pudrů, které obsahovali karcinogenní azbest. Společnost o obsahu azbestu ve svých výrobcích věděla, ale tuto skutečnost před zákazníky zamlčela (3). I přes tyto zprávy, nové informace a nové studie tyto pudry stále používají miliony lidí. Nejen na své děti proti opruzeninám, také na sebe pro zachování svěžesti a ke vstřebání vlhkosti. Navzdory těmto rizikům a studiím úřady stále nestáhly produkty obsahující mastek z prodeje, ba dokonce ani nedali pokyn pro výrobce uvádět upozornění na obalech výrobků obsahujících mastek.
Ženu zabil dětský pudr! Johnson & Johnson vyplatí 72 milionů dolarů
“Dvaašedesátiletá Jackie Foxová z Alabamy desítky let používala dětský pudr společnosti Johnson & Johnson. Minulý rok zemřela na rakovinu vaječníků. Podle soudu v americkém St. Louis ji způsobily látky obsažené v tomto hygienickém přípravku. Společnost Johnson & Johnson musí rodině zaplatit 72 milionů dolarů jako odškodné,” píše britská BBC.
3. Studie to potvrzují!
- První studie naznačující spojitost mastku a rakoviny vyšla v roce 1971, která zjistila přítomnost mastku v 75 % případů rakoviny vaječníků, které studovali (4).
- V roce 1982 další studie naznačila souvislost rakoviny vaječníků při použití přípravku s mastkem na genitální oblasti (5).
- V roce 2013 studie potvrdila, že užití produktů s obsahem mastku okolo genitálních oblastí zvyšuje riziko rakoviny vaječníků (6).
- Studie z roku 2016 zkoumala použití mastku u 2041 žen s rakovinou vaječníků a u kontrolní skupiny 2100 různých žen. Výsledky ukázaly, že užívání produktů s mastkem zvyšuje riziko rakoviny vaječníků o 33 %. Riziko se snížilo, jakmile ženy přestaly s používáním produktů obsahujících mastek. Ty, které produkty užívaly častěji, čelily vyššímu riziku rakoviny (7).
- Studie publikovaná v časopise Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention zkoumala více než 1300 afroamerických žen. 62,8 % žen s rakovinou vaječníků používala tělový pudr s mastkem, což ukázalo na velkou souvislost mezi mastkem a rakovinou vaječníků (8).
- Až téměř 5000 žen podalo žalobu na společnost Johnson & Johnson v souvislosti s objevením rakoviny vaječníků po používání jejich produktů s mastkem. Odškodnění těchto žen v letech 2016 – 2017 společnost Johnson & Johnson stálo více než 700 milionů dolarů.
4. Rakovina plic při vdechnutí mastku
Rizikové může být dokonce i vdechnutí mastku. Dle studií může vdechování zvyšovat riziko rakoviny plic. Pracovníci vystavení působení oxidu křemičitému a mastku měli 2,5x vyšší riziko rakoviny plic než ti, kteří byli vystaveni pouze oxidu křemičitému bez mastku. Čím déle byli mastku vystaveni, tím větší míra úmrtnosti se u nich projevovala. To je nejspíše způsobeno azbestem, kterým byl mastem kontaminován (9, 10).
Vdechnutí mastku může také vést k podráždění až zánětu plic a dýchacích orgánů (tzv. plicní talcóza). Jeho dlouhodobé vdechování může negativně ovlivnit děti i dospělé (11). Zejména u dětí může být vdechnutí velmi nebezpečné, může vyvolat vysušení sliznic, zhoršení dýchání až vážné poškození plic (12, 13).
Čím přírodně ošetřit opruzený zadeček?
- Ovčí rouno – antibakteriální, obsahuje hojivý lanolin, díky načechranosti udělá vzdušný polštář. Zadeček pomažte např. třezalkovým olejem a dejte přes noc čtverec ovčího rouna. Dle potřeby aplikujte ještě několikrát za den. Ovčí rouno se regeneruje na prudkém slunci, ale vydrží zhruba na 3 použití.
- Hedvábný šátek z buretového hedvábí – antibakteriální účinky, působí chladivě a protizánětlivě. Přiložte šátek nebo vložku z hedvábí na postižený zadeček a nechejte působit. Použité šátky a vložky se perou ručně v prostředku na vlnu, případně s pomocí žlučového mýdla.
- Heřmánkové obklady – hojivý, uklidňující, protizánětlivý účinek. Spařte lžičku sušeného heřmánku hrnkem vroucí vody a nechejte 10 minut louhovat. Zceďte, nechejte vychladnout a do vychladlého výluhu namočte látkovou plenu a ošetřete s ní zadeček nebo přiložte jako obklad.
Osobní zkušenost u dětí a maminek, které jedí jinak
V podstatě nevím, co to jsou opruzeniny u dětí. Ani u jedné z holčiček jsem nezažila takové, jaké jsem vídala u jiných miminek. Myslím, že velkou roli hrálo používání látkových plen a praktikování přirozené hygieny, která se také nazývá bezplenkovou metodou. Dětem jsem dávala klasické látkové pleny a kdykoli bylo potřeba, nechala jsem je vyčůrat nebo vykakat na nočníček nebo do trávy. Opruzeniny tedy neměly šanci vzniknout, protože zadeček nikdy nebyl v mokré plence. Když jsme potřebu nestihli vykonat, plenka studila a holčičky daly rychle najevo, že to není příjemné. Pokud někdy v mokré plence usnuly nebo jsme jely autem a nemohli plenku rychle vyměnit, zadeček mírně zčervenal. Pak ale stačilo aplikovat nejlevnější kosmetiku bez vedlejších účinků na světě – natřít na postižené místo trochu mateřského mléka. Žádnou kosmetiku jsem na miminka nepoužívala ani preventivně ani jako pečující a mateřské mléko jsem používala jako lék. (Eva CIKRYTOVÁ, Jíme jinak)
Velkou roli u opruzenin hraje strava kojící maminky
Ne vždy však můžeme opruzeniny svádět na plenky či dětskou kosmetiku. Ze zkušenosti své i mnoha dalších maminek vím, že velkou roli při vzniku opruzenin kojenců hraje strava maminky při kojení. Močí se totiž čistí ledviny. Pokud tedy dojde k jejich přetížení nevhodnou stravou, změní se složení moči a může dojít k opruzeninám. První pomocí je vynechání cukru ve stravě a to i ve formě syrového ovoce. Na kojených dětech je každá chyba v jídelníčku dobře vidět.
Recept na domácí pudr
Pokud hledáte alternativu k tělovému pudru, rozhlédněte se u prodejců přírodní BIO kosmetiky nebo si pudr vyrobte úplně jednoduše doma.
- 200 g škrobu v prášku (maizena, kuzu, arrowroot)
- 8 kapek éterického nebo jiného oleje (např. mandlový, meruňkový, levandulový, třezalkový, heřmánkový)
- nádobka (cukřenka, solnička)
Smíchejte škrob a olej, promíchejte a vsypte do nádobky s dírkovaným víčkem. Takový pudr můžete používat i pro děti (v tom případě použijte meruňkový nebo mandlový olej). Pokud potřebujete pleťový pudr, přidejte k pudru kakaový prášek a skořici (lze i prášek z růže) na doladění odstínu. Pleťový pudr lžičkou a kapesníčkem postupně stlačujte do pudřenky (krabičky na pudr).
Jakou máte zkušenost vy?
Používáte dětské zásypy nebo kosmetické produkty jako jako jsou tělové pudry, oční stíny, make-upy atp.? A pokud máte malé děti, jak řešíte opruzeniny? Co se vám osvědčilo?
PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?
Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.
Komentáře
Pudr či make up můj obličej potkal asi tak 10x za celé dospívání a dětské pudry jsem nepoužívala, jednou koupila, až doma přečetla složení, přičichla a vyhodila, nemrzí mne to.. na děti jsem též používala jednodruhové oleje a mm.. za chvíli nás čeká repete, tak kdyby bylo zarudnutí, vyzkouším ten škrob.. díky druhorozenému jsem se naučila krásně fungovat bez vlhčených ubrousků.. někdy je to plus, když má dítko na něco reakci , přijde na spoustu nových řešení , často tak jednoduchých..
Mohu jen souhlasit s paní Evou, že mateřské mléko je lék. Kapala jsem např. dceři na pupíček, aby se lepe hojil, a nebo do očíčka, když měla nějaký zánět. Žádná komerční kosmetika mi nesmí přes práh.