Víte, že dětský zásyp způsobuje rakovinu? Může za to stejná látka, která se dává i do pudrů, očních stínů a make-upů. Problém se tedy netýká jen malých dětí, ale milionů lidí, kteří používají běžnou kosmetiku nebo pudr proti pocení. Čemu se raději v kosmetice vyhnout, jak předcházet opruzeným zadečkům miminek a jak o ně bezpečně pečovat se dozvíte v tomto článku.

1. Dětské pudry obsahují karcinogenní azbest

Kde všude se mastek vyskytuje?
– tělové pudry
– mýdla
– zubní pasty
– intimní hygiena
– make-up
– oční stíny
– rtěnky
– masky na obličej
– deodoranty
– sprchové gely
– šumivky do koupele
– rýže
– žvýkačky
aj.

Dětské pudry obsahují mastek, před kterým nás vědci varují už od 60. let. Mastek je přírodní minerál, který je součástí nejenom tělových pudrů, ale také např. make-upů a očních stínů a dokonce i potravin jako je rýže (zrno se během leštění může stříkat vrstvou glukózy a mastku, aby byla rýže bělejší a lesklejší) nebo žvýkačky. To by samo o sobě ale nebyl takový problém, kdyby se v přímé blízkosti země spolu s mastkem nevyskytovat také minerál azbest, který je známým karcinogenem. Nastává tak kontaminace mastku azbestem. Aby k tomu nedošlo, musí společnost pečlivě volit místa těžby a provádět proces čištění (1). V dnešní zrychlené době to ale málokterá společnost dělá.

2. Desítky případů rakoviny vaječníků

Podle Americké společnosti pro rakovinu studie jasně poukazují na spojitost mastku s rakovinou vaječníků (2). Když žena použije výrobek s mastkem na genitální oblast, částice prášku cestují skrz vagínu, do dělohy, vejcovodů a vaječníků.

Společnost Johnson & Johnson (přední výrobci tělových pudrů), musela odškodnit už téměř 5000 žen s rakovinou vaječníků způsobenou užíváním jejich tělových pudrů, které obsahovali karcinogenní azbest. Společnost o obsahu azbestu ve svých výrobcích věděla, ale tuto skutečnost před zákazníky zamlčela (3). I přes tyto zprávy, nové informace a nové studie tyto pudry stále používají miliony lidí. Nejen na své děti proti opruzeninám, také na sebe pro zachování svěžesti a ke vstřebání vlhkosti. Navzdory těmto rizikům a studiím úřady stále nestáhly produkty obsahující mastek z prodeje, ba dokonce ani nedali pokyn pro výrobce uvádět upozornění na obalech výrobků obsahujících mastek.

Ženu zabil dětský pudr! Johnson & Johnson vyplatí 72 milionů dolarů
„Dvaašedesátiletá Jackie Foxová z Alabamy desítky let používala dětský pudr společnosti Johnson & Johnson. Minulý rok zemřela na rakovinu vaječníků. Podle soudu v americkém St. Louis ji způsobily látky obsažené v tomto hygienickém přípravku. Společnost Johnson & Johnson musí rodině zaplatit 72 milionů dolarů jako odškodné,“ píše britská BBC.

3. Studie to potvrzují!

 • První studie naznačující spojitost mastku a rakoviny vyšla v roce 1971, která zjistila přítomnost mastku v 75 % případů rakoviny vaječníků, které studovali (4).
 • V roce 1982 další studie naznačila souvislost rakoviny vaječníků při použití přípravku s mastkem na genitální oblasti (5).
 • V roce 2013 studie potvrdila, že užití produktů s obsahem mastku okolo genitálních oblastí zvyšuje riziko rakoviny vaječníků (6).
 • Studie z roku 2016 zkoumala použití mastku u 2041 žen s rakovinou vaječníků a u kontrolní skupiny 2100 různých žen. Výsledky ukázaly, že užívání produktů s mastkem zvyšuje riziko rakoviny vaječníků o 33 %. Riziko se snížilo, jakmile ženy přestaly s používáním produktů obsahujících mastek. Ty, které produkty užívaly častěji, čelily vyššímu riziku rakoviny (7).
 • Studie publikovaná v časopise Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention zkoumala více než 1300 afroamerických žen. 62,8 % žen s rakovinou vaječníků používala tělový pudr s mastkem, což ukázalo na velkou souvislost mezi mastkem a rakovinou vaječníků (8).
 • Až téměř 5000 žen podalo žalobu na společnost Johnson & Johnson v souvislosti s objevením rakoviny vaječníků po používání jejich produktů s mastkem. Odškodnění těchto žen v letech 2016 – 2017 společnost Johnson & Johnson stálo více než 700 milionů dolarů.

4. Rakovina plic při vdechnutí mastku

Rizikové může být dokonce i vdechnutí mastku. Dle studií může vdechování zvyšovat riziko rakoviny plic. Pracovníci vystavení působení oxidu křemičitému a mastku měli 2,5x vyšší riziko rakoviny plic než ti, kteří byli vystaveni pouze oxidu křemičitému bez mastku. Čím déle byli mastku vystaveni, tím větší míra úmrtnosti se u nich projevovala. To je nejspíše způsobeno azbestem, kterým byl mastem kontaminován (9, 10).

Vdechnutí mastku může také vést k podráždění až zánětu plic a dýchacích orgánů (tzv. plicní talcóza). Jeho dlouhodobé vdechování může negativně ovlivnit děti i dospělé (11). Zejména u dětí může být vdechnutí velmi nebezpečné, může vyvolat vysušení sliznic, zhoršení dýchání až vážné poškození plic (12, 13).

Čím přírodně ošetřit opruzený zadeček?

 • Ovčí rouno – antibakteriální, obsahuje hojivý lanolin, díky načechranosti udělá vzdušný polštář. Zadeček pomažte např. třezalkovým olejem a dejte přes noc čtverec ovčího rouna. Dle potřeby aplikujte ještě několikrát za den. Ovčí rouno se regeneruje na prudkém slunci, ale vydrží zhruba na 3 použití.
 • Hedvábný šátek z buretového hedvábí – antibakteriální účinky, působí chladivě a protizánětlivě. Přiložte šátek nebo vložku z hedvábí na postižený zadeček a nechejte působit. Použité šátky a vložky se perou ručně v prostředku na vlnu, případně s pomocí žlučového mýdla.
 • Heřmánkové obklady – hojivý, uklidňující, protizánětlivý účinek. Spařte lžičku sušeného heřmánku hrnkem vroucí vody a nechejte 10 minut louhovat. Zceďte, nechejte vychladnout a do vychladlého výluhu namočte látkovou plenu a ošetřete s ní zadeček nebo přiložte jako obklad.

Osobní zkušenost u dětí a maminek, které jedí jinak

V podstatě nevím, co to jsou opruzeniny u dětí. Ani u jedné z holčiček jsem nezažila takové, jaké jsem vídala u jiných miminek. Myslím, že velkou roli hrálo používání látkových plen a praktikování přirozené hygieny, která se také nazývá bezplenkovou metodou. Dětem jsem dávala klasické látkové pleny a kdykoli bylo potřeba, nechala jsem je vyčůrat nebo vykakat na nočníček nebo do trávy. Opruzeniny tedy neměly šanci vzniknout, protože zadeček nikdy nebyl v mokré plence. Když jsme potřebu nestihli vykonat, plenka studila a holčičky daly rychle najevo, že to není příjemné. Pokud někdy v mokré plence usnuly nebo jsme jely autem a nemohli plenku rychle vyměnit, zadeček mírně zčervenal. Pak ale stačilo aplikovat nejlevnější kosmetiku bez vedlejších účinků na světě – natřít na postižené místo trochu mateřského mléka. Žádnou kosmetiku jsem na miminka nepoužívala ani preventivně ani jako pečující a mateřské mléko jsem používala jako lék. (Eva CIKRYTOVÁ, Jíme jinak)

Velkou roli u opruzenin hraje strava kojící maminky

Ne vždy však můžeme opruzeniny svádět na plenky či dětskou kosmetiku. Ze zkušenosti své i mnoha dalších maminek vím, že velkou roli při vzniku opruzenin kojenců hraje strava maminky při kojení. Močí se totiž čistí ledviny. Pokud tedy dojde k jejich přetížení nevhodnou stravou, změní se složení moči a může dojít k opruzeninám. První pomocí je vynechání cukru ve stravě a to i ve formě syrového ovoce. Na kojených dětech je každá chyba v jídelníčku dobře vidět.

Recept na domácí pudr

Pokud hledáte alternativu k tělovému pudru, rozhlédněte se u prodejců přírodní BIO kosmetiky nebo si pudr vyrobte úplně jednoduše doma.

 • 200 g škrobu v prášku (maizena, kuzu, arrowroot)
 • 8 kapek éterického nebo jiného oleje (např. mandlový, meruňkový, levandulový, třezalkový, heřmánkový)
 • nádobka (cukřenka, solnička)

Smíchejte škrob a olej, promíchejte a vsypte do nádobky s dírkovaným víčkem. Takový pudr můžete používat i pro děti (v tom případě použijte meruňkový nebo mandlový olej). Pokud potřebujete pleťový pudr, přidejte k pudru kakaový prášek a skořici (lze i prášek z růže) na doladění odstínu. Pleťový pudr lžičkou a kapesníčkem postupně stlačujte do pudřenky (krabičky na pudr).

Jakou máte zkušenost vy?

Používáte dětské zásypy nebo kosmetické produkty jako jako jsou tělové pudry, oční stíny, make-upy atp.? A pokud máte malé děti, jak řešíte opruzeniny? Co se vám osvědčilo? 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

S rodinou jsem to zvládla skvěle (Iveta)

Iveta: Ahoj všichni, taky přidám svůj příběh, třeba někomu...

Výborné recepty

Zlatka: Již týden vařím podle vašich receptů, výborné!

Oooo, já vařím a peču (Soňa)

Soňa: Oooo, já vařím a peču !! Kdybyste věděly,...

Jsem nadšená, jak mi jídlo chutná a nemám chuť na sladké

Dagmar: Dobrý den Evi, jsem nadšená, jak mi jídlo...

Od chvíle, kdy jsem na JJ nepotřebuji žádné knihy

Michaela H. S.: Mám veľa rôznych zdravých kuchárských kníh,...

Obleču šaty, které jsem X let neoblékla

Ilona L.: Mám jednu naprosto luxusní zprávu! Moje 69letá...

Přípravy jídel jsou až překvapivě rychlé

Barbjenc: Dnešní oběd jsem nemohla skoro dojíst, všechno mi...

3,5 kg dole a zmizela mi zácpa

Eva: stravuji se s vaším jídelníčkem od ledna. Zrušila...

Jsem nadšená, zhubla jsem a moc mi chutná (Sawa)

Sawa: Děkuji za tento kurz, moc se mi líbil....

MŇÁM! Zatím nejlepší polévka! I manžel profík kuchař chválil

Gitaberangb: MŇÁÁÁM!!!! Zatím pro mě nejlepší polévka - JJ...

Vánoce jinak

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli nebude nějaká...

Zhubla jsem, zlepšilo se i zažívání a atopický ekzém. (Olga)

Olga: Tak už jím podle Jíme Jinak asi měsíc...

Tomu bych nevěřila: Po 3 dnech na JJ stravě mi splasklo břicho!

cihal: Zdravím vás. Začala jsem dle videa polévkami k...

9 kilo dole, odběr krve super, bez pilulek

Mirka: Vaše stránky jsem okukovala delší dobu,ale až v únoru...

Dohromady jsme shodili 39 kg (Pěvuška)

Pěvuška: Srdečně všechny zdravím :-). Jsem novým členem klubu...

Velký dík za kurz

Jana: Paní Evičko a Heleno, velký dík za kurz vánoce...
 1. Pudr či make up můj obličej potkal asi tak 10x za celé dospívání a dětské pudry jsem nepoužívala, jednou koupila, až doma přečetla složení, přičichla a vyhodila, nemrzí mne to.. na děti jsem též používala jednodruhové oleje a mm.. za chvíli nás čeká repete, tak kdyby bylo zarudnutí, vyzkouším ten škrob.. díky druhorozenému jsem se naučila krásně fungovat bez vlhčených ubrousků.. někdy je to plus, když má dítko na něco reakci , přijde na spoustu nových řešení , často tak jednoduchých..

  • Já tedy pudrovala svoji mastnou pleť od puberty do středních let denně a těžce, ale to je naštěstí minulost. Na mimčo máš v první řadě po ruce mateřské mléko :-)

   • Mateřské mléko je opravdu super, já používala do očíček a na rýmu. Akorát jsem měla velice nepěknou zkušenost u lékaře, když jsem se ptala na rýmu a dostala jsem vynadáno, že používám amteřské mléko a né kapky do nosu. Tak jsem si to se zatnutými zuby vyslechla a šla dále svojí cestou a po čase změnila lékaře.

    • Joo, dobrý pediatr, to je zázrak. Já musela taky první vyměnit, abych měla klid. Dobře, že sis taky našla nového, tolik maminek chodí k lékaři, kterého se bojí…

   • To ano, ale se vším si 7 nás neporadilo, starší od narození trpěl na spojivky a heřmánek a mm nestačilo, párkrát když už to bylo moc, musely být kapičky.. dodnes je k tomu náchylný, ale zvládáme už hezky.. a pediatričku jsme už museli měnit dvakrát.. teď jsme spokojení, akorát je dost daleko, ale jsou telefony, takže cesta se vždy najde :)

  • To je super, že jste reagovala tak intuitivně a nepoužívala na děti chemii. Na ty vlhčené ubrousky se chceme také zaměřit a ukázat lidem, že nejsou tak nevinné, jak vypadají. Nechtěla byste nám napsat krátce vaši zkušenost, jak jste třeba vlhčené ubrousky nahrazovala vy a obecně, co vše jste na děti používala místo konvenčních výrobků? Budeme moc rádi a naši čtenáři určitě také, aby se mohli inspirovat a též chemii nepoužívat :) Děkujeme.

   • Nejlepší je bezpenková metoda a větrat a omýt vodou. My jsem praktivkovali bezplenkovku nad umyvadlem, tak se vždy zadeček umyl ihned. Na cestach vždy byla lahev s vodou a zadeček se také hned umyl. Někdo používá oleje ale u nás byla prostě voda a plenka na osušení a vše ok. .-)

    • U nás to bylo stejné, navíc při téhle metodě se zadeček ani neumaže, takže ono nebylo ani co umývat :-)))

   • Místo vlhčených ubrousků se dá použít hydrolát, květová voda, pro děti heřmánek římský, nebo neroli , či levanduli nastříkat na papírový kapesníček, nebo jemný bavlněný ručník. Pro pěstění pokožky není potřeba hned utírat, pokud ihned nepřebalujeme. Nechat uschnout na pokožce. Zaručeně bez konzervantů je k dostání na aroma-ateliér.cz

 2. Mohu jen souhlasit s paní Evou, že mateřské mléko je lék. Kapala jsem např. dceři na pupíček, aby se lepe hojil, a nebo do očíčka, když měla nějaký zánět. Žádná komerční kosmetika mi nesmí přes práh.

  • Děkujeme za další osobní zkušenost s přírodním ošetřováním mateřským mlékem, ja.mirco.

 3. Ajka: diky za clanek. Zajimalo by me, pod jakym latinskym nazvem mohu najit mastek ve slozeni vyrobku. A ohledne ryze- je nejaky zpusob,jak zjistit, ktera je lestena mastkem a ktera ne? Dekuji

  • Morgano, u kosmetických přípravků se mastek uvádí pod anglickým názvem Talc nebo Talcum powder. Ohledně rýže nás to také zajímá a jakmile zjistíme více, napíšeme o tom článek.

 4. Zobrazit všech 15 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekDomácí křupavá granola s kváskem
Další článekDomácí vegeta bez glutamátů