Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Stojíte blízko grilu? Vaše zdraví může být v ohrožení

Že grilované maso zvyšuje riziko vzniku rakoviny a vysokého krevního tlaku je již dlouho známé. Nový výzkum ale naznačuje, že je v ohrožení nejen ten, kdo grilované maso jí, ale také ten, kdo jej griluje nebo stojí blízko u grilu! Co toto riziko způsobuje? Jak se tomu vyhnout? A co grilovaná zelenina?

Grilováním masa vznikají karcinogeny

Věděli jste?
– HCA jsou na oficiální listině látek způsobujících rakovinu publikovanou NIH (Národní instituce zdraví v USA).
– O HCA víme, že mění DNA, již od roku 1970.

Grilování masa obsahující bílkoviny a tuky vlivem vysokých teplot vytváří dva druhy karcinogenních chemických látek – heterocyklické aminy (HCA) a polycyklické aromatické hydrokarbony (PAH). Obě látky jsou mutagenní – mění DNA a zvyšují riziko rakoviny (1).

  • Heterocyklické aminy (HCA) se tvoří v mase při dlouhodobém opékání na ohni. Nejvíce ho obsahují křupavé černé zuhelnatělé kousky na okrajích masa.
  • Šťáva, která z masa odkapává na horké uhlí se přeměňuje na karcinogenní látku zvanou polycyklické aromatické hydrokarbony (PAH), která se přenáší zpátky na maso, jakmile je obklopeno kouřem a konzumací grilovaného masa vstupuje do těla.

Grilované maso způsobuje rakovinu

Desítky studií na zvířatech prokázaly, že HCA a PAH způsobují rakovinu. Krysám krmeným jídlem s HCA vznikaly nádory zažívacího traktu, mléčných žláz, plic, ledvin, kůže, močového měchýře a dalších orgánů. Také dalším hlodavcům krmeným HCA se vyvinuly nádory včetně leukémie (1).

Grilované maso zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku

Dr. Gang Liu, autor studie sledoval více než 100 000 zdravých osob. Za dobu 12-16 let více než 37 000 účastníků onemocnělo vysokým krevním tlakem. Osoby, které konzumovali maso vystavené vysokým teplotám více než 15x za měsíc měli o 17 % vyšší riziko vzniku vysokého krevního tlaku než ti, kteří ho jedli méně než 4x za měsíc. Ze studie jasně vyplývá, že vyhýbání se masu upravenému ve vysokých teplotách může pomoci snížit riziko vysokého krevního tlaku (2).

Vysoké riziko absorpce škodlivin kůží

Výzkumníci z Číny zjistili, že nejvíce karcinogenní látky PAH mají účastníci, kteří nejen stáli u grilu, ale také grilované maso jedli. Nicméně ani ti, kteří byli pouze v kontaktu s grilem a maso nejedli, nebyli rizika ušetřeni. Přehřátý tuk se totiž přeměňuje na olej, která se pak změní na plynnou formu a stoupá spolu s kouřem. Právě obsah oleje v kouři způsobuje proniknutí karcinogenních chemikálií kůží (3).

Oblečení před kouřem neochrání

Výzkum také zjistil, že bohužel ani oblečení nás před škodlivými karcinogenními látkami zcela neochrání. Navíc málokdo si ihned kouřem nasáté oblečení svleče. Pokud je takto napuštěné oblečení stále v kontaktu s kůží, PAH vnikají do pokožky, což zvyšuje riziko vzniku rakoviny (3).

Vyhněte se karcinogenům – grilujte ovoce a zeleninu

V zelenině a ovoci se na rozdíl od masa a jiných bílkovinových potravin nevytváří při grilování žádné karcinogeny (4). Před karcinogeny chrání také zabalení potravin do alobalu. Lidé, kteří jsou vystaveni kouři nebo stojí blízko grilu, by měli být co nejvíce oblečeni, aby kouř nemohl přijít do styku s holou kůží a ihned po grilování se převléknout do čistého oblečení.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Klub

Díky za pěkný článek. Týká se ona karcinogenita jen živočišních tuků? Co když potřu zeleninu na grilu olejem nebo bude dopředu naložená a tuk pak skápne do ohně? Jasné, že ideálně by do ohně nic kapat nemělo, ale napadlo mě to pro upřesnění. Děkuji. :)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

11

Vědci žádají světové vlády: Omezte maso a mléko ve školách a nemocnicích

Více než 60 vědců z celého světa přišlo s návrhem, jak zmírnit klimatickou krizi. Pomohlo by, kdyby se ve školách a nemocnicích servírovalo méně masa a mlé...
4
6

Lesní houby a jejich vliv na zdraví

Obsahují houby nějaké důležité živiny nebo je to jen voda? Mají léčivé účinky  a jsou chutné nebo je to jen nudné maso chudých (a veganů)? Jsou inteligentn...