Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Jak jsme pěstovali lopuchový kořen

Před dvěma lety jsem si na e-shopu koupila lopuchový kořen, nikdy předtím jsem ho nepoužívala, byla jsem zvědavá na jeho chuť. Chutnal mi, byl jemný, dobrý. Jeden kořen jsem stále měla ve sklepě, zapomněla jsem na něj. A on začal po nějakém čase rašit. Napadlo mě, že bych ho mohla zasadit, vypěstovat semínka a pak si tedy vypěstovat vlastní lopuchový kořen.

Se semínky opatrně

Jelikož byl teprve únor, tak jsem kořen dala nejprve do kýble s pískem a uchovávala ho v jedné pracovní místnosti, kde bylo asi 5°C, občas trochu vlhčila písek. Někdy v březnu jsem ho vyndala a zakopala na místě, kde si mohl v klidu růst.
Na podzim jsem z něho opravdu sbírala semínka, krásná, velká, ale pokud byste to někdo dělal, tak se při sběru rozhodně nikde nezkoušejte podrbat, třeba pod bradou, za krkem…:))) Fakt to nedoporučuji, semínka jsou zakrytá odkvetlým květem, je to takové chmýří, spíš chloupky a je to trochu jako skelná vata. Nejsou vidět, ale cítit ano :), takže takové malé první varování.

Vysévání semínek lopuchu

První úkol splněn – získala jsem tedy semínka a měla celou zimu na to, abych zjistila, co na jaře s nimi. (Semínka se dají koupit i na různých e-shopech.) Moje semínka mají 100% klíčivost i po 1,5 roce.
Uvažovala jsem, že když ten koupený lopuchový kořen měl asi 30 cm, tak ten můj asi takový nebude, ale i tak jsem ho vysela koncem března do hrůbku a dala mu prostor, v řádku asi 15 cm (sela jsem asi 3 semínka k sobě) a okolo celého řádku jsem dala případným rostlinám opravdu dostatečný prostor, na každou stranu asi 80 cm. Jak se později ukázalo, klidně by mohl tento prostor být větší.

Poučení: Příště bych sela semínka po jednom, jak jsou malé rostlinky blízko sebe, tak jdou velmi špatně vyjednotit, kořínek už je delší a fakt to jde špatně, tak je dát spíš třeba 5 cm od sebe a pak je vyjednotit na těch 15 cm. Já jsem je měla občas po jedné rostlince občas po dvou…no nechala jsem to prostě být.

A lopuch rostl, pěkně pod kapkovou závlahou a začal se svými listy vcelku slušně roztahovat, ale místa bylo dost, tak jsem ho nechala.

Poučení: Pokud se o lopuch fakt staráte, tak je na prostor opravdu náročný.

Kořeny jako malé chobotnice

Někdy od začátku září jsem začala vykopávat první kořeny. A tady začaly trošku problémy – odkryla jsem listy a zjistila, že můj na jaře vyrobený hrůbek nějak skoro splynul s okolním terénem. Moje původní domněnka, že mé lopuchové kořeny asi nedosáhnou takových rozměrů, jako kupovaný vzorek, byla opravdu mylná. Kořeny jsou křehké, a tak musíme k vykopávání přistupovat trochu jemněji, než jsme zvyklí.

Měla jsem vykopanou díru jak na mamuta a kdy už jsem došla na jílové podloží a kořen stále někam vedl, tak jsem se smířila, že holt kořeny nebudu mít celé. Ale i přes toto rozhodnutí nebylo úplně jednoduché kořeny vykopat, 2 rýče, lopatka, díra, jak vrata a vedle už hromádka kořenů a kořínků. Ty moje kořeny se totiž ještě začaly v zemi větvit, tak to byly takové malé chobotnice. Ale, jak jsem pak zjistila, to, že se kořeny lámaly, ani tak nevadilo. Dala jsem si i ty kousky do písku a funguje to, krásně vydrží.

Uvádí se, že kořeny lze sklízet od podzimu do jara, pak kořeny začnou dřevnatět a jejich úkolem je vyživit rostlinu pro vytvoření semen. Ale jelikož toto byl můj pokus, a potřebuji zase záhony nachystat na jaro, tak jsem kořeny sklidila před zimou a uskladnila v písku, což je pro mě praktičtější a není s tím problém.

Poučení: Co bych já doporučila při pěstování lopuchu po této zkušenosti: Udělala bych buď větší hrůbek, jako fakt velký, třeba 30 – 40 cm nad okolním terénem, nebo bych pěstovala lopuch v nějaké opravdu velké nádobě, květináči. Tam máte jistotu, že se nebudete mořit s rytím, jako já.

Toto byl můj pokus a teď můžete zkoušet zase vy. :)

Jana

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů?

Sezóna plavek se blíží. Letos to nebude strašák, připravíme se. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za dva týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Jsem máma dvou skvělých kluků a manželka zahradníka, který mi nechává volnost ve všech mých tvůrčích pokusech ..:) Jsem vystudovaná textilní výtvarnice, která vždy tíhla k tomu být a žít venku. Díky mému muži už 20 let pronikám do pěstování květin, bylin a hlavně zeleniny a poznávám duši zahrady, ale i tu svou. Je to nekončící proces učení, vše se neustále proměňuje a nuda rozhodně nehrozí..:)

45 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Šnek Janek
22. 3. 2023

Mám dotaz – to je nějaký speciální druh, nebo to samé co roste jako plevel? Že bych na zahradě rovnou sklízela, nemůžem se toho zbavit… 😉😄

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Permazahrada v únoru (Janka)

I když je v únoru stále zima, někde ještě leží sníh a mrazům rozhodně neodzvonilo, a to ani u nás v nížině, jaro je cítit ve vzduchu! Letošní sezóna už opr...

Potravinová soběstačnost – Víme jak na to!

Je to vůbec možné a proč být vlastně soběstačný? Zahradničení má pozitivní vliv na naši psychiku. Věděli jste, že i s malou zahrádkou u domu to jde a co ta...

Jak jsme začínali s potravinovou soběstačností

Víte co sbírat ve volné přírodě? Ochutnali jste už někdy plody trnky obecné? Pěstovat hrášek je snadné, vyzkoušejte, odrůdy s fialovými lusky. Divoké bylin...

„Škůdci“ v zahradě

V tuto dobu vše roste a také začíná být na zahradě vcelku živo. Máme tu „ milé“ a „nemilé“ hosty. Je to jen takové člověčí rozdělení. Kdyby nebyli ti (pro ...

Sklizeň ředkviček “jinak” (Janka)

Letos se konečně povedlo! První rok mi je zlikvidovali dřepčíci, loni jsem je musela ještě před květem vytrhat, protože stínily rajčatům a letos… hotové ře...

Ohlédnutí za jarem v permazahradě

Léto je již v plném proudu, vše roste, vše je oseto či osázeno, na zahradě už nezbyl ani kousek volné plochy. Nejen díky tomu mám čas ohlédnout se a zhodno...