Se semínky opatrně
Jelikož byl teprve únor, tak jsem kořen dala nejprve do kýble s pískem a uchovávala ho v jedné pracovní místnosti, kde bylo asi 5°C, občas trochu vlhčila písek. Někdy v březnu jsem ho vyndala a zakopala na místě, kde si mohl v klidu růst.
Na podzim jsem z něho opravdu sbírala semínka, krásná, velká, ale pokud byste to někdo dělal, tak se při sběru rozhodně nikde nezkoušejte podrbat, třeba pod bradou, za krkem…:))) Fakt to nedoporučuji, semínka jsou zakrytá odkvetlým květem, je to takové chmýří, spíš chloupky a je to trochu jako skelná vata. Nejsou vidět, ale cítit ano :), takže takové malé první varování.
Vysévání semínek lopuchu
První úkol splněn – získala jsem tedy semínka a měla celou zimu na to, abych zjistila, co na jaře s nimi. (Semínka se dají koupit i na různých e-shopech.) Moje semínka mají 100% klíčivost i po 1,5 roce.
Uvažovala jsem, že když ten koupený lopuchový kořen měl asi 30 cm, tak ten můj asi takový nebude, ale i tak jsem ho vysela koncem března do hrůbku a dala mu prostor, v řádku asi 15 cm (sela jsem asi 3 semínka k sobě) a okolo celého řádku jsem dala případným rostlinám opravdu dostatečný prostor, na každou stranu asi 80 cm. Jak se později ukázalo, klidně by mohl tento prostor být větší.
Poučení: Příště bych sela semínka po jednom, jak jsou malé rostlinky blízko sebe, tak jdou velmi špatně vyjednotit, kořínek už je delší a fakt to jde špatně, tak je dát spíš třeba 5 cm od sebe a pak je vyjednotit na těch 15 cm. Já jsem je měla občas po jedné rostlince občas po dvou…no nechala jsem to prostě být.
A lopuch rostl, pěkně pod kapkovou závlahou a začal se svými listy vcelku slušně roztahovat, ale místa bylo dost, tak jsem ho nechala.
Poučení: Pokud se o lopuch fakt staráte, tak je na prostor opravdu náročný.
Kořeny jako malé chobotnice
Někdy od začátku září jsem začala vykopávat první kořeny. A tady začaly trošku problémy – odkryla jsem listy a zjistila, že můj na jaře vyrobený hrůbek nějak skoro splynul s okolním terénem. Moje původní domněnka, že mé lopuchové kořeny asi nedosáhnou takových rozměrů, jako kupovaný vzorek, byla opravdu mylná. Kořeny jsou křehké, a tak musíme k vykopávání přistupovat trochu jemněji, než jsme zvyklí.
Měla jsem vykopanou díru jak na mamuta a kdy už jsem došla na jílové podloží a kořen stále někam vedl, tak jsem se smířila, že holt kořeny nebudu mít celé. Ale i přes toto rozhodnutí nebylo úplně jednoduché kořeny vykopat, 2 rýče, lopatka, díra, jak vrata a vedle už hromádka kořenů a kořínků. Ty moje kořeny se totiž ještě začaly v zemi větvit, tak to byly takové malé chobotnice. Ale, jak jsem pak zjistila, to, že se kořeny lámaly, ani tak nevadilo. Dala jsem si i ty kousky do písku a funguje to, krásně vydrží.
Uvádí se, že kořeny lze sklízet od podzimu do jara, pak kořeny začnou dřevnatět a jejich úkolem je vyživit rostlinu pro vytvoření semen. Ale jelikož toto byl můj pokus, a potřebuji zase záhony nachystat na jaro, tak jsem kořeny sklidila před zimou a uskladnila v písku, což je pro mě praktičtější a není s tím problém.
Poučení: Co bych já doporučila při pěstování lopuchu po této zkušenosti: Udělala bych buď větší hrůbek, jako fakt velký, třeba 30 – 40 cm nad okolním terénem, nebo bych pěstovala lopuch v nějaké opravdu velké nádobě, květináči. Tam máte jistotu, že se nebudete mořit s rytím, jako já.
Toto byl můj pokus a teď můžete zkoušet zase vy. :)
Jana
PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů?
Sezóna plavek se blíží. Letos to nebude strašák, připravíme se. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za dva týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!
Komentáře
Mám dotaz – to je nějaký speciální druh, nebo to samé co roste jako plevel? Že bych na zahradě rovnou sklízela, nemůžem se toho zbavit… 😉😄