Už je to tady, doba, kdy už můžeme vysévat různé druhy zeleniny přímo na záhon. My už naseto máme, a co vy? Už jste si nakoupili semínka? Udělali si osevní plán zahrádky? A co záhonky, jsou nachystané?

Semena

Vhodná semínka zakoupíte v zahrádkářských obchodech, na internetu anebo si můžete pořídit semínka v místní semínkovně. Semínkovny uchovávají semínka od různých nadšených zahrádkářů a zdarma se o semínka dělí mezi sebou. Na konci pěstitelské sezóny pak i vy můžete donést svá vlastní semínka a podělit se s ostatními.

Co vysévat?

Stále ještě je možné vysévat například ředkvičky, saláty, špenát, mangold, bylinky, mrkev, tuřín, pastinák, petržel, hrášek, kapustu, zelí, kadeřávky, také už můžete sadit naklíčené brambory, anebo léčivé topinambury. Blíží se doba vhodná pro dýně, vyzkoušejte dýni Hokkaido její plody, jsou nejchutnější.

Do jaké zeminy vysévat?

Lámete si hlavu do jaké zeminy vysévat semínka? Já vysévám do našeho kompostu, míchám si ho s popelem, křemičitým pískem a někdy přidávám hnůj. Pokud nemáte vlastní kompost ani hlínu a pěstujete v nádobách, poohlédněte se po zemině vhodné pro výsevy v obchodech se zahrádkářskými potřebami, nabízejí už substráty vhodné pro bio pěstování. Vyhněte se těm s chemickými hnojivy.
Další možností jsou městské kompostárny, zde se sváží zelený odpad ze všech domácností, ale předpokládám, že většina občanů chemii neřeší, a tak ani tady nemáte jistotu čistoty kompostu. Tato varianta bývá zdarma a většinou je zpoplatněna až při vyšším odběru.

Ochrana mladých rostlinek

Já používám mikrobiologické houby i čaje z heřmánku a přesličky, ochrání mladé rostlinky před plísněmi a posílí je. Pokud používáte vodu z koupání, rostliny dostávají informace o tom, co zrovna potřebuje vaše tělo doplnit. Jen si dejte pozor, aby vaše kosmetika byla opravdu přírodní. 

Hnojit či nehnojit?

Jako první musím zmínit kompost. Pokud máte doma kompost a kompostujete, znamená to, že svůj biologický odpad přeměňujete na hodnotné hnojivo. Dá se jím tedy hnojit a zároveň i mulčovat záhony. Velmi silné a účinné je také žížalí hnojivo z vermikompostéru, ten můžete mít i v bytě. Na zahrádku můžete používat v podstatě jakýkoliv zvířecí hnůj, ale pozor na to, aby nebyl čerstvý, mohl by rostlinky spálit a také každý má trochu jiné vlastnosti a hodí se k jiným rostlinám.

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

 1. Prosím můžete napsat, jaký máte poměr kompostu, písku, popela a hnoje? Ten máte v jaké formě – zkompostovaný, nebo granulovaný? Jinak si nedovedu představit, že s hnojem něco míchám..:) A není to pak celé nějak moc výživné? – kompost , popel, hnůj…
  Nebo jsem to špatně pochopila a tato směs není určena na předpěstování, ale přímo na záhony?

  • Dobrý den, pokud si míchám směs na výsev či na sazenice, tak vždy v klasickém stavebním kolečku, kdy kompostem naplním víc jak polovinu kolečka, přidám polovinu kýble popela a max. 500 g křemičitého písku, toho dávám nejméně. Plus třeba sazenice jako dýně, rajčata, milují hnůj, klidně kravský (nepoužívám kupovaná hnojiva), takže koláč od krávy z louky, rozdrtím a promíchám, kozí, králičí a ovčí bobky jsou slabší, takže bez problému lze také přimíchat. Záleží co budu vysévat či sázet, toto lze použít i na záhony, nebo jenom přihnojit. Loni jsem takto mulčovala cibuli, a poprvé jsem měla krásnou velkou a zdravou cibuli… Kdo nemá kompost použije hlínu, já používám i hlínu z krtinců, anebo teď si míchám z hlíny vykopané ze sklepa, co přebývá. Zamíchat to půjde, hnoje se není třeba bát, já pracuji s kdejakým hnojem a jde to.

 2. Dobrý den,
  který druh ze zvířecích hnojů je vhodný na pěstování kterých druhů zeleniny/ovoce. Kde najdu info? Děkuji

  • Dobrý den, koňský hnůj je záhřevný, takže se hodí pod okurky, ale hnojit můžete i jíchami třeba z kopřiv, kostivalu, máty a jiných bylin. Kozí, králičí a ovčí hnůj je slabší, takže nespálí rostliny, není potřeba nechat odležet. Kravský a slepičí je silný, je lepší nechat uzrát nebo zkompostovat, ale např. dýně sázím do max. 2 měsíce odleženého kravského hnoje (udělám hnízdo, vysypu kompostem a dám sazenici a celé zamulčuji posečenou trávou). Jinak také záleží co budete pěstovat, ne každá rostlina potřebuje hnojit, některé druhy zeleniny i ovocných stromů by se hnojit vůbec neměly. Navíc když některé rostliny přehnojíte, budou mít moc dusíku a pokvetou jak šílené, ale plody nedozrají. Další info asi internet, ale konkrétní web nevím a také jsou dobré knihy třeba o permakultuře. Každopádně pokud si nevíte rady, pro začátek doporučuji pracovat s jíchami (ředí se vodou).

 3. Zobrazit všech 5 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekKukuřičná polenta s bršlicí a rýží
Další článekČočka – energie pro mozek i tělo