Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Co můžeme ještě vysévat na záhonky?

Už je to tady, doba, kdy už můžeme vysévat různé druhy zeleniny přímo na záhon. My už naseto máme, a co vy?
Už jste si nakoupili semínka? Udělali si osevní plán zahrádky? A co záhonky, jsou nachystané?

Semena

Vhodná semínka zakoupíte v zahrádkářských obchodech, na internetu anebo si můžete pořídit semínka v místní semínkovně. Semínkovny uchovávají semínka od různých nadšených zahrádkářů a zdarma se o semínka dělí mezi sebou. Na konci pěstitelské sezóny pak i vy můžete donést svá vlastní semínka a podělit se s ostatními.

Co vysévat?

Stále ještě je možné vysévat například ředkvičky, saláty, špenát, mangold, bylinky, mrkev, tuřín, pastinák, petržel, hrášek, kapustu, zelí, kadeřávky, také už můžete sadit naklíčené brambory, anebo léčivé topinambury. Blíží se doba vhodná pro dýně, vyzkoušejte dýni Hokkaido její plody, jsou nejchutnější.

Do jaké zeminy vysévat?

Lámete si hlavu do jaké zeminy vysévat semínka? Já vysévám do našeho kompostu, míchám si ho s popelem, křemičitým pískem a někdy přidávám hnůj. Pokud nemáte vlastní kompost ani hlínu a pěstujete v nádobách, poohlédněte se po zemině vhodné pro výsevy v obchodech se zahrádkářskými potřebami, nabízejí už substráty vhodné pro bio pěstování. Vyhněte se těm s chemickými hnojivy.
Další možností jsou městské kompostárny, zde se sváží zelený odpad ze všech domácností, ale předpokládám, že většina občanů chemii neřeší, a tak ani tady nemáte jistotu čistoty kompostu. Tato varianta bývá zdarma a většinou je zpoplatněna až při vyšším odběru.

Ochrana mladých rostlinek

Já používám mikrobiologické houby i čaje z heřmánku a přesličky, ochrání mladé rostlinky před plísněmi a posílí je. Pokud používáte vodu z koupání, rostliny dostávají informace o tom, co zrovna potřebuje vaše tělo doplnit. Jen si dejte pozor, aby vaše kosmetika byla opravdu přírodní. 

Hnojit či nehnojit?

Jako první musím zmínit kompost. Pokud máte doma kompost a kompostujete, znamená to, že svůj biologický odpad přeměňujete na hodnotné hnojivo. Dá se jím tedy hnojit a zároveň i mulčovat záhony. Velmi silné a účinné je také žížalí hnojivo z vermikompostéru, ten můžete mít i v bytě. Na zahrádku můžete používat v podstatě jakýkoliv zvířecí hnůj, ale pozor na to, aby nebyl čerstvý, mohl by rostlinky spálit a také každý má trochu jiné vlastnosti a hodí se k jiným rostlinám.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

8 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Žakale
5. 5. 2022

Prosím můžete napsat, jaký máte poměr kompostu, písku, popela a hnoje? Ten máte v jaké formě – zkompostovaný, nebo granulovaný? Jinak si nedovedu představit, že s hnojem něco míchám..:) A není to pak celé nějak moc výživné? – kompost , popel, hnůj…
Nebo jsem to špatně pochopila a tato směs není určena na předpěstování, ale přímo na záhony?

hanolenka
1. 5. 2022

Dobrý den,
který druh ze zvířecích hnojů je vhodný na pěstování kterých druhů zeleniny/ovoce. Kde najdu info? Děkuji

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Zahrada v únoru a březnu

Únor a březen jsou obdobím, kdy začínáme vysévat semínka. Pojďme se podívat na to, co kdy vyset, jak na to a co k tomu budeme potřebovat.

Permazahrada aneb chci se naučit vypěstovat si jídlo (Janka)

Permazahrada, to je malý krůček k potravinové soběstačnosti. Jak to všechno začalo…

Permazahrada v lednu (Janka)

Leden je čas bilancování loňského roku a vytváření nových plánů na rok nadcházející. Jinak tomu není ani v zahradě. Co se povedlo? Co ne? Co bych letos moh...

Permazahrada v únoru (Janka)

I když je v únoru stále zima, někde ještě leží sníh a mrazům rozhodně neodzvonilo, a to ani u nás v nížině, jaro je cítit ve vzduchu! Letošní sezóna už opr...

Zahrada v srpnu

Jaká je zahrada v srpnu? Mně vždy připadá, že v první půlce srpna se naše zahrada stává takovým malým rájem. Je k dispozici skoro všechna zelenina, jsou i ...

Ohlédnutí za jarem v permazahradě

Léto je již v plném proudu, vše roste, vše je oseto či osázeno, na zahradě už nezbyl ani kousek volné plochy. Nejen díky tomu mám čas ohlédnout se a zhodno...