Domů > Magazín > Zdraví

Jak podpořit své zdraví v říjnu

Jak se stravovat v říjnu? Co můžeme dělat pro svojí imunitu? Pojďte si přečíst, jak posílit své zdraví v tomto období, který orgán je nyní citlivý a jak o něj pečovat.

Říjen a příroda

Říjen je měsíc, kdy se příroda obléká čím dál více do podzimního kabátku – listy jsou zbarvené do pestrých tónů, dny se výrazně zkracují a jsou již chladnější, deštivější. Stromy začínají stahovat mízu více ke kořenům a listy postupně opadávat. Obecně příroda zpomaluje svůj rytmus a začíná se připravovat na chladné období roku.

Říjen a člověk

Pro člověka je to doba sklizně posledních druhů ovoce a zeleniny a jejich vhodného uchování či zpracování.

Je to vhodný čas na to hýčkat si naší imunitu, abychom podzimem propluli bez výraznějších chřipkových či trávicích potíží. Imunitu si svým stylem života budujeme průběžně přes rok, ale ještě máme určitě možnost si jí před zimou zase trochu vylepšit.

Kromě změny šatníku děláme již od září postupné změny v jídelníčku – oproti létu již ubylo syrové, osvěžující stravy, pokrmy mohou být postupně hutnější, při úpravě používáme o něco více tuku, jídla oproti létu na podzim častěji restujeme, zapékáme a pečeme. V kuchyni používáme úžasné a harmonizující plody kulaté a kořenové zeleniny. Prospěšnou listovou zeleninu můžeme upravovat spařením či oblanšírováním. Omezujeme nyní co nejvíc studené a zahleňující potraviny. Vhodné je zařazovat pikantní chuť a více prohřívacích druhů koření.

Postupně ubývá času, který trávíme aktivně venku a v souladu s přírodou bychom měli postupně začít šetřit naší energii, stahovat jí více směrem dovnitř.

Jak můžeme ještě více podpořit naše zdraví v říjnu? Třeba tím, že budeme pečovat o orgán, který v tomto období bývá náchylnější k oslabení. Tímto orgánem je žaludek. Pojďme si říct, jak se o něj můžeme starat, co mu prospívá a co naopak ne.

Žaludek – orgán měsíce října

Žaludek je vakovitý orgán, nacházející se pod bránicí. Navazuje na jícen a jeho vývod ústí do tenkého střeva (dvanáctníku). Je důležitou součástí trávicího systému – přijímá potravu, dále jí zpracovává, rozmělňuje a řídí její sestup do dalších etáží trávicího systému.

Pro správnou funkci žaludku je důležitá jeho koordinace se slezinou, se kterou společně spadá k prvku země. Jde o párové orgány, které spolu koordinují trávicí proces. Slovy čínské medicíny slezina řídí „vzestup čistého“ (jemné esence) a žaludek „sestup kalného“. 

Když jsou s žaludkem potíže

Oslabení žaludku se může projevovat těžkostí a bolestivostí v jeho oblasti, pocity rychlé sytosti, nevolností, pocitem na zvracení, zvracením, nechutenstvím, nadýmáním, refluxem, častým škytáním. Někdy se objevuje i zápach z úst či zvýšená kazivost zubů. Může zde vzniknout zánět (akutní či chronický), vředy či nádorové onemocnění.

Porucha koordinace žaludku a sleziny se může projevit častou únavou po jídle.

Nerovnováha v jeho oblasti vzniká slovy čínské medicíny při stagnaci energie čchi, přílišnou horkostí, nebo i vniknutím chladu. Tyto jednotlivé “syndromy” se často kombinují či jeden přechází v druhý. Příčinou bývá nevhodná skladba stravy, která ho přílišně zahřívá (nadbytek pálivých, smažených, tučných, grilovaných jídel, alkoholu, kávy) či ochlazuje (nadbytek studených, syrových potravin, ale i cukru). Potíže nastávají při oslabení sleziny, jehož následkem může dojít k stagnaci energie čchi žaludku. Na žaludek přímo působí i játra, která ho ovlivňují svou vlastní horkostí (vzniklou hlavně nadměrnými emocemi jako je hněv, případně působením chronického stresu).

Důsledkem oslabení žaludku je opačný tok energie – místo sestupu dochází k vzestupu. Tato vzestupná energie způsobí vracení tráveniny zpět – následně vzniká reflux (doprovázený pálením žáhy), nadměrné škytání, nebo i zvracení. Dále může docházet i k proudění horkosti vzhůru do horní poloviny těla, což může mimo jiné zapříčinit vznik akné v obličeji.

Jak strava podle Jíme Jinak pomáhá při potížích s trávením, ať už jde o nepříjemné průjmy, pálení žáhy, bolesti žaludku, reflux či jiné takové projevy, se můžete dočíst v příbězích čtenářů, kteří jídelníček změnili. (Příběhy o uzdravení trávení).

Pečujme o žaludek

Je potřeba myslet na to, abychom ho skladbou naší stravy nadměrně nezahřívali, zvlášť v případech, kdy se zde horkost již projevila (zánět, vředy). Bude rád, když vyřadíme z jídelníčku nadbytek smažených, ostrých jídel, omezíme jednoduchý cukr, bílou mouku a rovněž větší množství ochlazující a syrové stravy.

Žaludku ulehčíme práci pečlivým kousáním jednotlivých soust a také rozumně velkými porcemi jídla, se kterými nebude mít tolik práce.

Žaludku velmi prospějeme, když budeme průběžně pracovat na posilování energie sleziny, se kterou je funkčně úzce spjatý.

Dávejme laskavou péči našemu žaludku a slezině – jejich dobrá funkce je stěžejní pro celý trávicí proces a následnou kvalitu výživy celého těla. Nebojte se vyzkoušet také bylinky na žaludek.

Vzorový jídelníček na říjen

Ucelený návod na jídelníček vhodný na podzim doporučuji shlédnout zde. Nebo si pročtěte tipy, jak si naplno užít podzim se všemi jeho dary.

Pokud chcete konkrétní inspiraci na stravování v jeden takový den, která je vhodná pro toto období, můžete vybírat např. z následujících receptů:

Snídaně

Oběd

  Dezert

  Večeře

  Dobrou chuť!

  PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

  Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

  Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

  34 lidí už poděkovalo za článek.

  Komentáře

  Moc děkuji za pochvalu 😍 Je to opravdu zajímavé, jak náš postoj může ovlivnit ostatní. Tato zkušenost mi dodává víru v podobnou reakci na celém světě, týkající se dnešní doby. Že teď nemyslím úplně jen jídlo, asi chápete 🙂 Naše vnitřní “záření” skutečně činí zázraky 🙂

  Petrushe
  1. 10. 2022

  Jak se vám daří se zdravím na počátku října? Jak jste na tom s energií? Co si teď rádi vaříte? Těším se na sdílení 🙏🤗

  Ukázat další komentáře

  Vyzkoušejte také

  33
  7

  Jak pečovat o žaludek

  Nevolnost, nechutenství, pocit na zvracení, časté škytání a pálení žáhy. Všechny tyto potíže mohou signalizovat oslabení žaludku. Chcete vědět, jak o něj p...
  klub
  92
  19

  Jak pečovat o slezinu

  Trpíte únavou, zvlášť po jídle, častou chutí na sladké, snadno se vám dělají modřiny, máte těžké nohy, trpíte dlouhodobějším zahleněním? Možná by bylo dobr...
  klub
  33
  10

  Reflux – jak vzniká a jak ho vyléčit

  Trápí vás pálení žáhy, tlak po jídle, říhání, zahlenění, chronický kašel nebo pocit na zvracení po jídle? Možná máte reflux – moderní chorobu, která ...

  Měla jsem pocit, že takhle se nedá žít (Gabriela, 38 let)

  Od mala jsem trpěla nadváhou a později se přidaly různé zdravotní potíže. Doktoři mi předpovídali, že se nedožiji mnoha let a nejspíš nebudu mít děti. Teď ...
  klub
  19

  Jídelníček při střevních problémech (dráždivý tračník)

  Tento týdenní zdravý jídelníček je sestaven pro všechny, kteří mají problémy s trávením a střevy. Je založen na principu LOW FODMAP diety (ale bez cukru, m...
  klub
  19
  12

  Jak vyléčit problémy se střevy? (dráždivý tračník, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida)

  Jak postavit jídelníček, když nefunguje dobře trávení? Co pomáhá při nadýmání a plynatosti? Jak upravit stravu při Crohnově chorobě, ulcerózní kolitidě a d...