Domů > Magazín > Zdraví

Bylinky na žaludek: přírodní cesta ke zdravému trávení

Trávicí potíže mohou být nejen nepříjemné, ale nezřídka vás také dokážou omezovat v běžném životě, to jsme i my v Jíme Jinak zjistili na vlastní kůži. Naštěstí v přírodě najdete celou řadu bylinek, které podpoří zdraví žaludku a celého trávicího systému. V tomto článku se podíváme na některé z nejúčinnějších bylinek na žaludek a jak je můžete začlenit do svého životního stylu.

Heřmánek: klidný spánek a zdravý žaludek

Heřmánek je známý pro své uklidňující účinky, které lze využít nejen pro podporu spánku, ale i pro trávicí systém. Heřmánkový čaj pomáhá zmírnit žaludeční křeče, nadýmání a podráždění žaludku. Jeho protizánětlivé vlastnosti také pomáhají při léčbě gastritidy.

Máta peprná: více než jen osvěžující nápoj

Máta peprná je další skvělou bylinkou pro trávicí systém. Mátový čaj nebo olej napomáhá uvolnit hladké svaly žaludku, což mimo jiné zmírňuje symptomy IBS (syndromu dráždivého tračníku) a dyspepsie (porucha trávení). Máta také podporuje odtok žluči, což pomáhá trávit tuky efektivněji.

Zázvor: přírodní léčba nevolnosti

Zázvor je známý pro své protizánětlivé a analgetické účinky. Je obzvláště účinný při léčbě nevolnosti, a to včetně ranní nevolnosti u těhotných žen. Zázvorový čaj nebo dokonce čerstvý zázvor přidaný do jídla podporuje zdravé trávení a zmírňuje pocity plnosti.

Fenykl: starodávný lék na trávicí potíže

Fenykl, známý svou výraznou chutí připomínající anýz, je tradičně používán k léčbě různých trávicích problémů včetně nadýmání, plynatosti a bolestivých křečí. Fenyklový čaj nebo žvýkání fenyklových semen po jídle podporuje správné trávení a zlepšuje celkovou funkci trávicího systému.

Kurkuma: zázračná kořeněná bylina

Kurkuma, známá pro své protizánětlivé vlastnosti, je vynikající pro podporu zdraví žaludku. Kurkumin, aktivní složka kurkumy, napomáhá při léčbě a prevenci gastritidy, žaludečních vředů, nebo dokonce rakoviny žaludku.

Majoránka: aromatický pomocník pro trávení

Majoránka, oblíbená bylina v kuchyni, je známá svými blahodárnými účinky na trávení. Má mírně antiseptické účinky a je užitečná při léčbě nadýmání a žaludečních křečí. Majoránkový čaj je vynikající po těžkém jídle, protože pomáhá urychlit trávení a zmírňuje plynatost. Hodí se také přidat majoránku do různých jídel pro zvýšení stravitelnosti.

Kmín: starý lék na trávicí problémy

Kmín je tradičně používán k léčbě různých trávicích problémů včetně nadýmání, plynatosti a křečí. Pomáhá totiž uvolnit svaly trávicího traktu. Kmínový čaj je jedním z nejlepších způsobů, jak využít jeho vlastnosti. Je vhodné také využívat kmín v kuchyni a přidávat jej do jídel, což urychlí trávení a předchází trávicím obtížím.

Třezalka: přírodní podpora pro emocionální pohodu

Třezalka tečkovaná je známá svými uklidňujícími účinky, které jsou prospěšné i pro trávicí systém, zejména pokud jsou vaše trávicí problémy spojené se stresem a úzkostí. Třezalkový čaj nebo tinktura vám pomůže uklidnit nervový systém a zmírnit stresové trávicí potíže.

Jak byliny na žaludek užívat

Co se možností užívání bylinek pro podporu trávení týče, máte jich hned několik. Vyzkoušejte následující způsoby:

  1. čaje – jedním z nejjednodušších způsobů, jak využít léčivé vlastnosti těchto bylinek, je příprava čaje (pro maximální účinek pijte čaj z bylinek pravidelně),
  2. kulinářské použití – většinu z těchto bylinek je skvělé začlenit do vašeho vaření a přidat je do polévek, hlavních jídel nebo třeba smoothie,
  3. doplňky stravy – pokud preferujete pohodlí, lze užívat doplňky stravy, které obsahují extrakty těchto bylinek (při výběru doplňků ale dbejte na to, aby byly přírodní a neobsahovaly zbytečnou chemii a také pamatujte, že doplňky stravy rozhodně nenahradí vyváženou stravu).

Bylinky nabízejí přírodní a účinný způsob, jak podpořit zdraví žaludku a celého trávicího systému. Ať už trpíte občasnými trávicími potížemi nebo chcete podpořit své trávení, bylinky jsou cennou součástí zdravého životního stylu.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

5 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Dhingri matar

Dhingri matar je velmi rychlé kari k přípravě, chutné, kořeněné, sametové a bezlepkové. Samozřejmě, jako vždy v indické kuchyni, existuje mnoho verzí tohot...
29
3

Afrikán: proč by neměl chybět na žádné zahrádce ani na stole?

Dokážete si pestrého ochránce před škůdci představit na stole? Přečtěte si, proč by tam rozhodně neměl chybět!

Tuřín s červenou rýží a bílými fazolemi

Tuřín je zelenina doslova nabitá vitamíny a minerály a má blahodárné účinky na naše trávení. Zkuste ho třeba v tomto lahodném, voňavém a přirozeně bezlepko...
11

Popenec – poklad jarní přírody

Víte, co je to konrábek, koudelík či vopuňka? Představují lidové názvy popence, bylinky, která se dříve těšila značné oblibě. Popenec obohatí jarní jídelní...

Jogurtové palačinky s fazolemi a cibulí

Palačinky naslano s náplní z cibule a fazolí. Použité koření dodává tomuto jídlu jeho specifickou chuť, proto ho pokud možno nevynechejte.

Chutney z divokých žlutých rajčátek

Indická kuchyně je tak variabilní a recept se vždy liší oblasti k oblasti, město k městu, od rodiny k rodině. Tohle je na indické kuchyně skvělé a člověk s...