Domů > Jak začít > Základní suroviny > Divoká zelenina, byliny, čaje

Afrikán: proč by neměl chybět na žádné zahrádce ani na stole?

Dokážete si pestrého ochránce před škůdci představit na stole? Přečtěte si, proč by tam rozhodně neměl chybět!

Všestranný pomocník

Afrikán neboli aksamitník je nenáročný, krásný, léčivý, kvete až do prvních mrazíků a ještě svými kořeny zlepšuje půdu a svou specifickou vůní odpuzuje škůdce (mšice, molice, háďátka). Věděli jste, že se tenhle krasavec a ochránce sousedních plodin dá použít i v kuchyni?

Afrikán a léčivé účinky

Aksamitníky obsahují poměrně velké množství luteinu, který se používá na ochranu a zlepšení zraku. Afrikány mají dále významné antivirotické a antibakteriální účinky.

Afrikán také pomáhá při průjmu, bolestech žaludku a zvracení, podporuje chuť k jídlu a trávení, usnadňuje odchod plynů, má močopudný účinek, podporuje vykašlávání, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči a uvolňuje křeče svalů.

Použití afrikánu

Kromě vysazování v blízkosti rajčat, dýní a dalších rostlin, které chrání před škůdci, můžeme aksamitník použít také na čaj, koupel nebo při přípravě pokrmů.

Dezinfekce místnosti: Jak už bylo zmíněno, silice aksamitníku mají antivirotické a antibakteriální účinky, proto se využívají pro dezinfekci místnosti, kde se mohou vyskytovat lidé s virózou. Dobře slouží esenciální oleje rozptýlené v místnosti, ale i spalování sušených květin.

Čaj z květů: Pomáhá rychleji odstranit alkohol z těla, působí proti bolestem břicha a průjmům a přináší úlevu po nadměrné konzumaci jídla.

Koupel z květů: Květy namočíme přes noc ve studené vodě, druhý den vše přivedeme k varu, necháme vychladnout a scedíme. Odvar vlijeme do koupele, ve které při revmatických onemocněních strávíme minimálně čtvrt hodiny.

Olej: 1 díl květů a 3 díly oleje necháme 3 týdny macerovat, poté scedíme. Používá se jak na masáže těla proti bolestem kloubů, tak na dochucování pokrmů. 

Afrikán v kuchyni

Afrikán má příjemnou nasládlou chuť, trochu připomíná anýz. Můžeme ho přidávat do zeleninových polévek, salátů nebo omáček, využijeme ho i při přípravě moučníků. Květy této rostliny vnáší do pokrmů zajímavou obměnu chutí a struktur, nebojte se je přidat do svých oblíbených receptů. Ocení je vaše chuťové pohárky i tělo jako takové.

Už zmíněný afrikánový olej je možné použít na dochucování pokrmů, například zeleninových salátů – dodá jim netradiční aroma.

Připadá vám zvláštní donést si květ afrikánu na kuchyňskou linku? Vězte, že lutein obsažený v afrikánech jsme pravděpodobně všichni už někdy ochutnali – používá se jako barvivo v cukrářských výrobcích, majonézách nebo jogurtech.

 

PS: V pondělí 13.2. startujeme Jarní očistu!

Pokud zažíváte stres, únavu, necítíte se dobře nebo máte pár kil navíc, pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku. Už za pár týdnů uvidíte výsledky - ověřeno na lidech! 😊

Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Martina
1. 8. 2022

Afrikán má přes 50 různých druhů – platí to pro všechny?

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Vyzkoušejte také

1
4

Rybízové víno bez cukru

Také nevíte, co s rybízem? Nám bylo líto ho nechat u příbuzných shnít, tak jsme zkusili experiment – rybízové víno bez cukru. Na výsledek musíme počk...

Fermentace a kvašení – chutné, tradiční, ekologické, zdravé a levné

Kvašení je společné snad všem lidským kulturám a zároveň je postupem, který nevyšel z módy několik tisíciletí. Je tradiční, zdravé, levné, chutné a ekologi...
klub
11
21

10 způsobů, jak se zbavit trávicích problémů (podloženo studiemi)

Až 80 % z nás trápí trávicí problémy. Přispívá k tomu zrychlená doba, stres a špatná strava. Lékaři rádi tyto problémy shrnují pod diagnózu dráždivý trační...
9
8

A pak že Jíme Jinak není pro chlapy a sportovce (František, 44 let)

Běhám maratony, plavu, cvičím. Přesto celý život zápasím s nadváhou. Vyzkoušel jsem snad všechny výživové směry včetně Low Carb. Ale líp mi nebylo, spíš hů...
1
1

Energie jde nahoru a kila dolů, Lenka (49 let)

Dobrý den, milá paní Evo, už je to nějaký ten “pátek” (6 týdnů), co jsme u nás doma změnili způsob stravování a přešli na úžasný nový životní s...