Mojí mamince před časem diagnostikovali rakovinu vaječníků. Díky Jíme Jinak prošla chemoterapií bez potíží, nepřišlo nechutenství a žádné léky na nevolnost nebyly potřeba. Teď je mamka bez nálezu, jíst Jinak jí dělá dobře, vypadá čím dál lépe a já jsem šťastná, že jsem jí mohla pomoci střípkem, co se jmenuje strava a zázemí.

Hledala jsem pomoc všude

Moje mamka (65 let) měla v srpnu 2019 zjištěnu rakovinu vaječníků v prvním stádiu. Byl to neskutečný šok, protože v rodině nic takového nikdy nebylo. Navíc se potvrdila mutace BRCA2 – další šok. 2 operace. Hledala jsem pomoc všude. Oběhly jsme bylinky, mamka si nechala měřit homocystein (bylo to vlastně k ničemu, jen jí navalili spoustu vitamínů, které jí její hladinu homocysteinu stejně nikterak významně nevylepšily), léčitele (jedna paní mamce řekla, že jsou to jen paraziti, mamka se toho chytla a odmítla chemoterapii). Bohužel PET potvrdil, že je v břiše nález. To už mamka byla psychicky z nejhoršího venku (měla půl roku k „dobru“) a víc smířená a na chemo kývla. Navíc jsme jezdili k panu doktoru, který jí měřil kapku krve a koupili jsme přístroj, co čistí pitnou vodu a dělá ji zásaditou. K tomu jsem měla nastudovanou paní Budwig a její lněný olej s tvarohem a k tomu zelnou šťávu. Tak takhle mamka strávila dobu od srpna do května 2020, kdy nastoupila na první chemoterapii. Měla brát dle ošetřující lékařky plnou dávku chemo, ale něco mi nedalo a napsala jsem mail vedoucímu kliniky s nějakými lékařskými alternativami a prosbou, že jestli je možné být součástí nějaké studie, ať nám dá vědět, že mámu máme každý jen jednu… A světe div se. Když máma nastoupila na první chemo, ošetřující lékařka jí oznámila, že po poradě s vedoucím bude dostávat třetinovou dávku a častěji.

Chemoterapii zvládla bez nevolností

Asi v dubnu 2020 jsem objevila stránky Jíme Jinak a tak jsem okamžitě mamce vypustila tvaroh Budwig a vyměnila je za ranní polévky a celé nové menu. A mamka byla ráda. Říkala, že cítí, že maso, cukr, ani mléčné výrobky tolik nepotřebuje, když má tak málo aktivního pohybu a s vděčností jedla fazole, kroupy, polévky a vše, co jsem jí předložila. Nemáme srovnání, ale mamka prošla chemkou bez jediného zvracení. Vždy se moc těšila na oběd, který s chutí snědla. Lékařka nechápe, že nemusela brát doma žádné léky proti nevolnosti. Musela sníst vždy v nemocnici ten jeden, co se dává přímo před chemoterapií a jinak nepotřebovala nic. Když šla na kontrolní PET, byla bez nálezu!!!!

Klobása mi neprošla

Bohu díky za dobré zprávy a za každý den bez obav o své nejmilejší. Mamka mě teď doslova kontroluje a když jsem v té euforii z uzdravení dala do fazolového guláše trochu vody z domácích klobás – pro tu chuť (a taky trochu pro zkoušku), tak mě poprosila, ať už jí to víckrát nedělám, že je to karcinogenní. Místo kafe popíjí kurkumu, léčitele jsme opustili a když je třeba, jedeme k paní doktorce Strnadelové. Díky za správný směr. Díky za mamku. Zapadlo nám toho spoustu do sebe a moc jsme se sblížily. Vždycky jsem byla za exota s tím vařením a najednou jsem to díky Jíme Jinak jen trochu doladila a mamce jsem mohla pomoci střípkem, co se jmenuje strava a zázemí. Děkuji Bohu, který je mamce největší oporou a vám, že mohu mamce udělat pár kousků cukroví bez cukru a ona ví, že nám na ní záleží a že si pro ni dáme tu práci. Tak tady okusuje sezamky a pije tu svoji kurkumu a den ze dne se zbavuje té popelavé barvy. Snídaně a večeře si dělá už svoje, protože by to neměla čerstvé, když vstává později než my a večeří zase dřív, ale obědy má nadále u nás a funguje to tak dobře.

Díky moc a moc přeji všem onkologickým pacientům, aby neházeli flintu do žita a zkusili to jinak.
To, co ty vaříš je totiž velmi dobré.

Bůh vám žehnej! Eva

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

  • Milá Jarmilo, děkuji za milé přání a posilu. Posílám ještě Žalm 91,který nám byl vzpruhou v těžkých časech:
   „Má záštita a můj hrad je můj Bůh, v kterého doufám.
   Jeho pravda je štítem a ochranou,
   aby ses nemusel bát temnoty noci,
   šípů vystřelených za dne,
   nemoci, co se za soumraku vplíží,
   moru, co v poledne zabíjí.
   Byť i tisíce šípů mířilo na tebe
   a deset tisíců dopadlo po tvé pravici,
   přec tě žádný z nich nezasáhne.
   Neboť Pán je tvou záštitou.
   Nic zlého tě nepotká,
   žádné trápení se nepřiblíží tvému příbytku.
   Neboť On přikázal svým andělům,
   aby tě ochránili na všech tvých cestách,
   aby tě přenesli na svých rukou,
   abys nenarazil nohou na kámen.
   Přes lvy a hady přejdeš,
   stoupneš na mladé lvy a draky.“

   Takže žádná beznaděj. Vždy víra a naděje, protože: BEZ VÍRY CESTY NENÍ!!!:) Jak se praví v jedné české pohádce:)). Požehnané dny:).
   Eva

 1. Evičko, máš krásnou, sympatickou maminku v mém věku. A ona má milující dceru s pěknými kluky :-). Představuji si všechnu lásku ve Vaší rodině a jsem šťastna s Vámi. Ať je Vám všem stále už jen dobře… ♥

  • Jé, moc Ti děkuji Dagmar:). Jsou to milá slova. To jsou naši nejmenší pěstounci a vzácná klidná chvilka, kdy se nekočkují:). Mamka na svém oblíbeném místě u kamen. Máš pravdu. Láska je to nejvíc, v čem vidím smysl. Proto jsme to riskli a ke dvěma dětem vlastním,jsme dali naši lásku a domov i 3 klukům, kteří ji potřebují( a my potřebujeme je). Takže u nás to žije:))). Kdyby všechny děti na světě měli mámu a tátu,tak jsem ten nejšťastnější člověk na světě.Požehnané dny přeji!

  • Požehnané ránko:). Děkuji za přání a dám k přečtení mamce:). Konvici nemáme. Je to už 13 let, co máme vlastní vrt. Voda z něj je kojenecké kvality a bez chloru. Přesto, když nám doporučili filtr Alka Viva, který dělal vodu zásaditou, tak jsme ho vzali. Dali jsem druhý kohoutek a natáčíme si z něj pouze vodu k pití.

  • Požehnané poledne Martičko:). Já taky moc ráda čtu příběhy a vím, jak moc mi pomůže, když je někdo konkretní a je to zrovna i můj problém a může mě to nasměrovat. Proto taky píši přímo k věci. Mamka onemocněla do měsíce po tom, co jsem vysrtojili svatbu dceři. Pak nám řekla, že už o tom věděla dřív, ale nechtěla nás strašit, když jsme měli přece tolik práce a aby jsme třeba kvůli ní nerušili svatbu…Tak to jsou maminky:). A tak mě napadlo, když je ta doba koronavirová, že Vám tady dám odkaz na medailonek ze svatby, protože akce se žádné nekonají a něčím si tu náladu zvednout musíme. Tady nebude smuténka:). Ať je hezky veselo! A třeba to taky bude pro někoho inspirace! Tedy, jestli to půjde… https://www.youtube.com/watch?v=FfJTtPwHH8o

   • 💖…Evo, přeju hodně sil, jak mamince, tak tobě. Je to běh na dlouhou trať …a to, co jíme, má vliv i na tyto věci. To už ale jistě víš 😉, když jsi v detoxu…

  • Moc děkuji za přání. Je to stále cesta na dlouhou trať. Ale už víme jak na to:). Teď jsme v jarním detoxu a to mi moc pomáhá, protože nemusím vymýšlet, co budu vařit. Tým jimejinak mi tím moc pomáhá.

 2. Zobrazit všech 17 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekToskánské Cantucci jinak aneb mandlové suchárky
Další článekNaše nejoblíbenější pickles