Domů > Magazín > Vaše příběhy

Zachránila jsem si oči díky změně jídelníčku (Věra, 63 let)

Díky správné výživě jsem se dostala z makulární degenerace a jako bonus se mi zlepšil zrak. Ze dvou dioptrií na jednu. Vše je v procesu a oči se stále pomalu zlepšují! Dnes už vím, že tímto „onemocněním“ trpí velké procento populace. Třeba má zkušenost mnohým z vás pomůže. A jak to všechno bylo?

Musela jsem začít hned

Strážce sedmi bran

Jednoho krásného dne jsem si všimla skvrny na pravém oku. Bylo to jako taková překážka ve vidění a ať jsem koukala jak jsem koukala, pořád tam byla. Jako když se podíváte třeba do Slunce nebo na rozsvícenou žárovku a pak máte před očima pár minut flek, který ale pomalu slábne, až nakonec zmizí. Jenže tato skvrna nemizela. A navíc jsem si nepamatovala, že bych se do nějakého světelného zdroje předtím podívala. Co to je??? Tušila jsem, že nic dobrého. Anebo naopak?
Čas ukázal, že se stalo něco, co mě nakoplo ke správné životosprávě, kterou jsem beztak měla naplánovanou (jenže na neurčito). A musela jsem začít hned.

Makulární degenerace potvrzena

Kamarádka lékařka mi odsouhlasila, že to může být opravdu degenerace sítnice. Co budu dělat, pokud ztratím centrální vidění? Ani jsem se moc nevyděsila a snažila jsem se co nejvíc zjistit, co se s tím dá dělat. A špetka naděje ještě zůstávala. Co když to ani není ono? Objednala jsem se na specializované pracoviště v nejbližším možném termínu a to až za 3 měsíce. Odhodlaná do té doby udělat maximum, co bude v mých silách. V červnu 2021 mi při první prohlídce tuto diagnózu potvrdili. 

Co umí naše medicína s degenerací sítnice

Brány do nekonečna

Makulární degeneraci umí lékaři jen zpomalit. Aplikují se injekce přímo do oka a pak následuje laserová operace. Nakonec vás čeká oslepnutí, dříve či později. Dokonce u mokré formy to mohou být jen měsíce, skvrna ve vidění se rozšiřuje, tmavne, přestáváte přes ni vidět, až vidíte jen periferně. U suché formy jsou to možná „až“ roky. A doporučují být psychicky v pohodě, to je jediné doporučení. Některý lékař možná doporučí brát podpůrně lutein a zeaxantin, protože to jsou antioxidanty vyskytující se v sítnici.
Nikdo vám neřekne, že to není onemocnění oka, ale důsledek špatné životosprávy, tedy systémové onemocnění. Nikdo vám neřekne, že pro zlepšení musíte hodně změnit. Nikdo vám neřekne, že nejvíce ze všeho pomáhá správná výživa.

Laicky řečeno

Důležitá je výživa sítnice. Pokud není dobře vyživená, organismus se to snaží dohnat větším prokrvením a když se v krvi nenachází dostatek živin nebo kyslíku, tak se nakonec začnou tvořit různé drůzičky a rozvětvené vlásečnice a ty pak v důsledku způsobí, že je sítnice zahlcená a překrvená, oteklá a s útvary navíc, to pak brání správné funkci. Právě že to začíná v centru vidění. Já jsem začala vidět šedou skvrnu na pravém oku.

Nečekala jsem na špatné zprávy

Než jsem se dostala na vyšetření, nelenila jsem a poctivě se začala zabývat životosprávou. Tady nebyl prostor na kompromisy. Malování obrázků bez dobrého zraku, to by teda nešlo!
Aby se mi živiny dostaly až do nejtenčích vlásečnic, musím mít v pořádku krev. Aby se mi zlepšila kvalita krve, dávám do pořádku střeva, játra, ledviny a taky je třeba okysličovat krev. No a aby se krev rozproudila, cvičím a chodím na procházky do lesa, kde koukám na zeleň.
Takže po asi 3 měsících skvrna skoro zmizela a to v době, kdy jsem se právě dostala na vyšetření. Nebyl potřeba žádný nepříjemný zákrok. Žádné injekce, žádná operace.

Kompletní výživa

S manželem

V životě jsem už zkusila kde co. V poslední době mě zajímají divoké byliny, jako je pampeliška, bršlice, ptačinec, medvědí česnek, svízel, lopuch a mnoho dalšího. Na jaře a přes léto jsem hodně mixovala zelená smoothie a dělalo mi to moc dobře. Vždycky, když jsem v minulosti vynechala maso, se manžel ptal, jestli nám nebude něco chybět. Přes léto jsem už pomalu začínala vařit podle Jíme jinak. A dostávala další a další odpovědi. Podzimní detox byla jasná volba. Konečně vím, že nám nic nechybí. Hurá!!!

Neuvěřitelné zlepšení – u očního lékaře

Při první návštěvě se paní doktorka divila (červen 2021): “A vy opravdu nemáte žádné brýle? A jak bez nich fungujete?“
Při posledním vyšetření (září 2021): „Opravdu žádné brýle nepotřebujete, na čtení si klidně kupte nějaké v obchodě, zrak nepoškozují a vám to usnadní čtení, úplně to stačí. Teď už máte jen jednu dioptrii. Otok na sítnici momentálně žádný, bez příznaků“. Na dotaz, jaký vliv na toto zlepšení mohla mít strava a celková životospráva zazněla odpověď, že strava na oči žádný vliv nemá.
Musím poznamenat, že je paní doktorka velice pečlivá, odborník na svém místě, lidská, přívětivá. Dělá maximum, co je v jejích silách, co ví a umí.

Ještě vidím na hvězdy

Nemusím zde vyjmenovávat, co všechno jím a co všechno je nejen ke zlepšení zraku potřeba. Na stránkách Jíme Jinak totiž všechno je. Je to nevyčerpatelná studnice, ze které vyvěrají další a další recepty a informace. Moc děkuji Evičce, Romanovi a celému týmu. Tyčinky v sítnici na noční vidění, jak zajisté víte, jsou totiž nejvíce citlivé a zde se nejdříve projeví sebemenší problém. Děkuji, že ještě vidím hvězdy na obloze.

Věra Kočka – kdo jsem?

Od mládí miluji kočky. Jsem matka dvou dcer a babča tří vnoučat. Jsem podruhé vdaná, manžel Jirka Hafan je úžasný, o 17 let mladší, jsme spolu šťastní. Jsem zkrátka jeho vodnářská Kočka. Opravujeme starou kamennou chalupu, kde momentálně natahujeme hliněné omítky. Kromě koček miluji taky hory na všechny způsoby, v létě i v zimě. Duší jsem Tomášovec. (Podle Míly a Eduarda Tomášových). Zajímám se o přírodní stavitelství, permakulturu, krajinné energie. Maluji obrázky, to mě naplňuje.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

89 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobrý večer, chci změnit životosprávu. Děkuji

To koukám, kdo všechno už se dostal k téhle stravě, znám vás z povídání od p. Jany Holické 😁 Děkuji za článek, velmi inspirativní 👍👍

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Honzu nevyměním ani za kilo kuzu (Andrea, 33 let)

Naši rodiče a prarodiče nám v dětství chtěli dopřát vše, co sami neměli. Měli jsme krásné dětství, ale výživa se podepsala na našem zdraví i váze. Já jsem ...

První kila dole a lepší výsledky u lékaře (Šárka, 41 let)

Od svých 20 let jsem se potýkala s nadváhou, k ní se přidaly různé zdravotní problémy. S manželem bychom si přáli miminko, a to je jedna z mých největších ...

Už jsem měla všeho dost (Silvie, 43 let)

Nepotřebovala jsem zhubnout, ale cítila jsem se mizerně, bez energie, měla jsem trávicí problémy a věčně nafouklé břicho. Už jsem měla všeho dost. Rozhodla...

Našli jsme se nejen v jídle, ale i sami v sobě (Žaneta, 38 let)

Změna jídelníčku přinesla změny, které jsme nečekali a kdyby nám je někdo předem líčil, ani bychom mu nevěřili. Ono to totiž není jen o jídle. Zajímavé byl...

Překonala jsem odpor k vaření a stálo to za to! (Jarmila, 44 let)

Po zimě jsem se cítila unavená, bez energie a potřebovala jsem shodit kila nastřádaná za poslední roky. Cítila jsem, že přišel ten správný čas a nyní jsem ...

Zase mi chutná život (Hana, 64 let)

V mládí jsem se začala potýkat s různými vážnými zdravotními potížemi (zánět zrakového nervu, zánět kloubů celého těla, Crohnova choroba, roztroušená skler...