Víte, co je to konrábek, koudelík či vopuňka? Představují lidové názvy popence, bylinky, která se dříve těšila značné oblibě. Popenec obohatí jarní jídelníček i domácí lékárničku, takže pokud jste ho doteď jen nevšímavě míjeli, pravděpodobně to už neuděláte.

Dejte mu šanci!

Nenápadný popenec se pyšní řadou léčivých vlastností. Nať sbíráme v době květu od března do července, kdy má nejvíce účinných látek. Popenec zlepšuje trávení a podporuje látkovou výměnu, pomáhá při poruchách trávení a nadýmání, tlumí průjmy, zklidňuje a dezinfikuje střeva. Také detoxikuje játra a pomáhá odbourávat škodlivé látky. Blahodárně působí na dýchací ústrojí, je osvědčeným lékem na průduškové astma – záduchu (popenci se slovensky říká zádušník). Pomáhá rozpouštět hleny a využívá se v průduškových čajových směsích společně s podbělem, tymiánem a diviznou. Obklady a koupele z popence léčí špatně se hojící rány, záněty kůže, mírní svědění při alergických vyrážkách a ekzémech. Popenec pomáhá i při křečových žilách. Je vhodný při duševním i fyzickém vyčerpání, únavě i stresu a zatočí i s jarní únavou.

Léčivý čaj připravíme velmi snadno: dvě lžičky čerstvého popence zalijeme 250 ml horké vody a necháme 10 minut vyluhovat. Poté scedíme. Vlažný čaj pijeme třikrát denně po jídle. 

Kouzlení v kuchyni

Popenec je skvělá bylinka pro oživení jarních jídel. Jeho mírně pikantní kořenitá chuť vzdáleně připomíná petrželku. Konzumuje se buď čerstvá, najemno nasekaná nať, nebo se usuší a nadrtí na prášek, který je vhodný na dochucení luštěninových a zeleninových jídel. Čerstvé jarní lístky patří do jarních polévek, kuskusu, pomazánek a salátů. Určitě si pochutnáte na příjemně pálivém salátu podle receptu Okurkový salát s popencem. Popenec můžeme naložit do kvalitního oleje či octa a použijeme na dochucení rozmanitých salátů. Na velikonoční stůl tradičně patří nádivka, do které patří divoké bylinky včetně popence. Recept na její přípravu najdete tady: Pečená velikonoční nádivka z jáhel s uzeným (vegan).

Další tipy na sběr a využití popence se dozvíte v článku Popenec v kuchyni a v domácí lékárničce. A chcete-li se dozvědět více i o dalších jarních bylinkách, přečtěte si článek Jarní výpravy na divokou zeleninu.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekOves se zelím a fazolovou drobenkou
Další článekCrincles jinak (bezlepkové)