Domů > Jak začít > Základní suroviny > Divoká zelenina, byliny, čaje

Sléz lesní a jeho léčivé květy

Věděli jste, že během války v roce 1948, kdy byl Jeruzalém obléhán, byl sléz důležitou plodinou a je každoročně oslavován v den nezávislosti tradičním pokrmem vyrobeným z listů slézu? Sléz kvete až do října. Podívejte se, jaké části rostliny můžeme využít na léčení či v kuchyni a kdy je sklízet.

Co obsahuje sléz lesní

Sléz lesní obsahuje vitaminy A, B, C, E. Dále  inulin, sliz, fenoly, flavonoidy, esenciální mastné kyseliny. Minerální látky jako vápník, hořčík, zinek, selen, draslík, železo. Díky vysokému obsahu slizu jsou slézy vynikajícími zklidňujícími bylinami na nemoci sliznic, a to jak dýchacích, močových, tak zažívacích. Těhotným nebo kojícím maminkám poskytnou slézové listy bohatý zdroj železa, zinku a vitamínů.

Co sléz lečí

  • vředy
  • záněty ústní dutiny
  • onemocnění střev
  • kašel
  • slzení očí
  • bronchitidu
  • křečové žíly
  • vaginální výtoky
  • ekzémy
  • rány (urychluje hojení)

Co sklízet

Na jaře sklízíme listy, v pozdním jaru květy, od začátku léta lusky semen. Kořeny lze sklízet z větších rostlin, kdykoli jsou dostatečně velké.

Využití v kuchyni

Listy slézu mohou nahradit špenát v mnoha pokrmech, včetně polévek a salátů. Nám doma chutnají listy v salátu syrové, čerstvé květy používáme jako ozdobu kváskového chleba a také si květy slézu sbíráme a sušíme na čaj.
V Číně jsou kořeny slézu oblíbenou a běžnou přísadou při výrobě vydatných, ale léčivě účinných polévek a vývarů. 

Pěstování

Sléz lesní nám roste na zahrádce, také si ho můžete vypěstovat jako my, ze semen anebo si ho můžete nasbírat v přírodě. Doma pěstujeme i sléz maurský, využití je stejné, květy jsou výrazně fialové a jsou větší, rostlinu na podzim jen seříznu a ona další rok na jaře obrazí a vyroste dřív, než ty ze semen a díky tomu se sklizeň prodlouží, rostliny dorůstají a nakvétají postupně.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

16 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobrý den milá Evi, potřebuji poradit😊, změnila jsem zaměstnání, a budu pracovat i v noci, chtěla jsem se zeptat co by bylo vhodné svačit,? Myslela jsem že bych mohla vypít Miso polévku, nebo pohankovou kaši . Moc děkuji za radu a přeji moc krásný den. Jana H.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

11

Popenec – poklad jarní přírody

Víte, co je to konrábek, koudelík či vopuňka? Představují lidové názvy popence, bylinky, která se dříve těšila značné oblibě. Popenec obohatí jarní jídelní...
11
3

Malý průvodce dobrými čaji

Příroda nabízí pestré možnosti, když se venku ochladí a my dostaneme chuť na čaj. Každý má svá specifika a my vás jimi ve zkratce provedeme, abyste věděli,...
12
3

Řebříček pomáhá, jak může. Dejte ho na rány, do čaje nebo na talíř!

Myší chvost, žebříček, tisíclistník, myší ocásek, husí jazýček, ovčí žebro, zaječí chléb nebo krupička. Zkrátka řebříček – půvabný pomocník s neobyčejně ši...
17

Kouzla brutnáku v lékárničce i kuchyni

Mohutný krasavec s neobyčejnými kvítky, který umí léčit i kralovat v kuchyni. Už jste ho vyzkoušeli?
10

Divizna: jednička nejen v boji proti suchému kašli

Statné krásky, které jen tak nepřehlédnete. Dříve se jejich květy používaly na barvení látek a vlasů, jak nám může divizna pomoci dnes?
4
6

Růže šípková – přírodní zásobárna vitamínů

Šípky sbíráme na přelomu září a října. Většina asi zná sušené šípky na čaj, ale co si z nich pro změnu vyzkoušet vyrobit něco jiného?