Znáte z našich luk silenku nadmutou? A víte, že její zelené lístečky jsou velmi chutné?

Silenka nadmutá

Je to bylina vytrvalá, pocházející z Evropy a Asie. Jde o bylinu, která se na podzim schová a brzy na jaře začíná zase vyrůstat ze země. V Itálii jde o velmi oblíbený salát, pěstují ji a prodávají běžně na trzích. Kořen se používá jako náhražka mýdla, při praní prádla. Mýdlo se získává spařením kořene horkou vodou.

Co všechno v ní najdeme

Obsahuje vitamín C, chlorofyl, karoten, bílkoviny, vlákninu, malé množství sacharidů, 88% vody. Také je dobrým zdrojem vápníku, hořčíku, draslíku, saponinů, tříslovin, najdeme v ní i malé množství pryskyřic a antioxidantů.

Léčivé účinky

  • čistící účinky.
  • Stimuluje tvorbu moči a tím vylučování odpadních látek z těla ven.
  • detoxikační účinky na játra.
  • Používá se zevně k léčbě ran, svrabu a dalších kožních nemocí.
  • Odvar z kořene se používá při otravách, bolestech břicha a průjmech.

Využití v kuchyni

Mladé výhonky a listy do 5 cm, před kvetením, jsou jedlé a velmi chutné. Lze je přidávat do polévek, luštěninového guláše, do tortilly, zeleninových rizot, salátů, jako ozdoba jídel. Nahradí skvělé špenát i hrášek. Doporučujeme jíst listy především čerstvé, jejich jemná hrášková chuť nás mile překvapila. Silenka se konzumuje nejen v Itálii, Řecku, Slovinsku, Chorvatsku, ale i Francii a Španělsku, kde ji přidávají do gazpacha.

Sběr

Pokud se rozhodnete silenku konzumovat čerstvou, určitě si ji natrhejte na jaře, dřív než rozkvete. Při běžném sběru byliny na sušení a další zpracování ale sbíráme kvetoucí nať od června do září.

Pěstování

Semínka silenky nadmuté se dají sehnat na internetu, můžete si ji tak zasadit do zahrady, na louku, do vyvýšeného záhonku a také do truhlíku či většího květináče. 

Zkuste to taky

Nebojte se silenky a ochutnejte ji, všichni komu jsme ji dali ochutnat, byli nadšení a překvapení její výbornou chutí. Na louce nám roste v hustých trsech, nelze ji přehlédnout, podobá se ze začátku karafiátům (těm menším na skalce). Zkuste to taky a napište nám, jestli vám silenka chutnala.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Čtěte na toto téma dále

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekCo s dřevěnými bedýnkami? Krásně zrecyklovat!
Další článekČerné rýžové nudle s thajskou zeleninou