Domů > Magazín > Vaše příběhy

Žádné bolesti nemám, operace nebude (Lucka, 52 let)

Celý dospělý život jsem držela dietu s nedobrými jídly. Bylo zdravé, ale nechutnalo mi. Úlety jsem doháněla sportem. Už pár let jsem byla vegetariánkou a později vegankou, ale stejně jsem měla potíže s kyčlemi a čekala mě operace. Než jsem narazila na stránky Jíme Jinak…

Celý život jsem držela dietu s nedobrými jídly

Byla jsem vždy holka “krev a mlíko”, do svých 22 let a narození první dcery jsem měla o 15 kg více než mám dnes. Pak jsem šla do sebe, něco zhubla a začal celoživotní boj s váhou –  mezitím proběhlo těhotenství druhé, třetí a byla to stále větší dřina udržet váhu na uzdě. Jsem člověk, kterému od přírody velmi chutná a má stále hlad – takže když jsem se odnaučila úplně cukru, bílé mouce, smaženým jídlům, tak abych se mohla najíst, držela jsem vlastně celý život striktně dietu bez tuku s omezeným množstvím sacharidů. Byla jsem zvyklá vařit celý život jinak pro sebe a jinak pro rodinu se třemi dětmi. Moje jídla byla chuťově nedobrá, spíš jen zdravá, a měla za cíl akorát nasytit. Hodně sportu, čímž jsem vyvažovala občasné povyražení s kamarády a sem tam nějakou sklenku vína. Nízkou váhu jsem se snažila udržet i kvůli problémům s kyčlemi, které mne léta trápily.

Váhu už nehlídám a cítím se skvěle

Na stránky JJ jsem narazila v létě loňského roku – vegetariánkou a později vegankou jsem byla už pár let, tady to ovšem bylo zcela něco nového! Vstřebávala jsem nové informace a učila se. Tak jako mnohým nováčkům např. to, že ráno se vaří polévka, když jsem léta jedla ovoce, připadalo jako naprostá utopie – vařit polévku? Ráno než vyrazím do práce? Nesmysl, ráno přeci cvičím! :-) Musím se smát, když si na to vzpomenu, protože během pár dnů bylo  naprostou samozřejmostí, že cvičím i vařím, oboje stihnu v pohodě, a to všechno proto, že jsem se rozhodla a protože chci. Najednou jsem jedla do sytosti a nemohla se nabažit toho, že váhu konečně nehlídám, jím hodně, takové dobroty a přitom se cítím tak skvěle! Děti jsou dospělé, já sportuji a dělám vše, co se mi zlíbí, co je menopauza kromě chybějící periody nevím, energie mám na rozdávání, stále dobrou náladu, ale i takovou vnitřní vyklidněnost a pohodu :-)

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

Bolesti kyčlí už nemám, operace se nekoná

Než jsem najela na stravu dle JJ, moje problémy s kyčlemi se stupňovaly, jedla jsem a pila různé želatiny, chodila po doktorech a vesměs se na tom shodli všichni, že operaci bude v brzké době nevyhnutelná. Sportovala jsem dál, tam mne bolest nijak neomezovala, ale nejhůř mi bylo při obyčejné chůzi. Po změně stravy dle JJ, myslím, že v rekordně krátkém čase 2-3 měsíců jsem najednou zjistila, že žádné bolesti nemám! :-) Pravdou je, že zároveň jsem začala cvičit i jógu, ale i tak jsem přesvědčena o tom, že léčivé jídlo mne zbavilo bolestí a omezení, nyní chodím vesele na pěší tůry a jsem si jista, že mne v brzké době žádná operace rozhodně nečeká!:-)

Co na to rodina?

Toto však změnilo nejen život můj, ale i mé rodiny, kde zažíváme veliké pokroky. Nejen na poli stravovacím – manžel už jí se mnou vše, ačkoli ze začátku byl k novým jídlům velmi skeptický. Odvyká cukru a bílé mouce a je nadšený, radostně vypráví kamarádům o léčivých účincích zdravého vaření dle receptů JJ a pochvaluje si, jaké dobroty vařím. Čte články, které mu dávám přečíst, což ho motivuje a těší se, že se v budoucnu zbaví ekzému a alergií, které ho od dětství sužují. Denně teplé večeře a každý den čerstvé, jiné jídlo, dokonce mi i začal pomáhat s úklidem kuchyně, a naložení “piklísků” je zcela jeho parketa :-). Jak prohlásil náš dospělý synek – “Tatík už také přestoupil na temnou stranu síly :-D:-D:-D.” Ale když přijede syn domů a je odkázaný na mojí kuchyň, jí, až se mu dělají boule za ušima :-). A já jsem šťastná, že pro všechny vařím jedno jídlo společné.

A abych nezapomněla – moje maminka (77 let) si sama pro sebe vaří dle Jíme Jinak také a nadšeně spolu konzultujeme kuchařské úspěchy. To, jak se báječně cítíme nás velmi sblížilo, dříve jsme si tak často nevolaly a vlastně ani neměly moc společné téma :-). Má to chudák těžké, protože táta je zapřisáhlý odpůrce, naše jídlo by nikdy ani neochutnal už z principu, takže maminka každý den vyváří jiné jídlo pro sebe a jiné pro něj.

Jsem obrovskou fanynkou stránek Jíme Jinak, nejen co se jídla týče, ale i životního stylu a přístupu k životu. Tolik nových informací a přitom lidskosti, ochoty, pohody a lásky, vzájemného sdílení a radování se z úspěchů každého z nás! Miluji tu atmosféru zde mezi námi v Klubu nebo Jarní očistě, člověka už nabije jen to, že pročítá komentáře :-). Jsem tu mezi svými, kteří nebyli líní a rozhodli se převzít zodpovědnost za vlastní zdraví, necpat se prášky, nevymlouvat se na nepřízeň osudu, ale něco s tím udělat.

Moc vám fandím, jen tak dál! :-)

Luci

 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

49 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

michadosta
23. 11. 2022

Super článek, klobouk dolu.

Dobrý deň môžem sa opýtať aká operácia Vám hrozila, prípadne diagnoza ? Manželovi hrozí výmena bedrového klbu tak to teraz začíname dosť inzenzívne riesit dakujem.

Ukázat další komentáře