Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Vědci žádají světové vlády: Omezte maso a mléko ve školách a nemocnicích

Více než 60 vědců z celého světa přišlo s návrhem, jak zmírnit klimatickou krizi. Pomohlo by, kdyby se ve školách a nemocnicích servírovalo méně masa a mléčných výrobků. Některé školy už to vzaly za své a začaly se tímto doporučením řídit. Přidáte se také?

Otevřený dopis vyzývající vlády po celém světě: Snižme množství dodávaného masa a mléka v nemocnicích a školách

Více než šedesát vědců z 11 zemí světa podepsalo otevřený dopis, který vyzývá vlády po celém světě ke snížení množství konzumovaného masa a mléčných výrobků ve školách a nemocnicích.

Stopa skleníkových plynů způsobená živočišnými produkty je přibližně desetkrát až stokrát větší než u rostlinných. Snížení nadměrné spotřeby živočišných produktů by výrazně snížilo dopady na životní prostředí,“ stojí v dopisu vědců.

Emise způsobené hospodářskými zvířaty v současné době představují až 14,5 % celosvětové produkce (podle webu The Independent). S tím souvisí i nutnost vyrábět hodně krmiva a na to je třeba dostatek půdy. Často tak dochází k odlesňování některých oblastí.

Zvyšte podíl rostlinné stravy na úkor masa

Podle vědců není nutné, aby se lidé hned stali vegetariány nebo vegany. Stačil by posun směrem k většímu množství rostlinné stravy.

První vlaštovka přichází z New Yorku. Všech 1700 veřejných škol z rozhodnutí politiků bude každé pondělí servírovat bezmasá jídla. Každý týden tak sní bezmasou stravu více než milion studentů. Ve školách ve francouzském Lille mají vegetariánské jídlo jednou týdně už od roku 2014.

„Jíst méně masa a mléčných výrobků v našich stále větších městech je způsob, jak řešit klimatické krize,“  řekl Pete Smith z univerzity ve skotském Aberdeenu, hlavní autor zpráv Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC).

Přidáte se také?

  • Můžete začít jedním bezmasým dnem v týdnu a postupně maso a mléčné produkty eliminovat.
  • Milujete maso a myslíte si, že je to nereálné? Podívejte se na rozhovor s Karlem, který nade vše miloval maso a prošel naším kurzem. Jak to zvládl a co se u něj změnilo?
  • Pojďte si vyzkoušet, jak se budete cítit, když budete na 6 týdnů eliminovat živočišné produkty pomaličku, pěkně krok po kroku. Tak, aby vám v jídelníčku nic nechybělo. Přidejte se s námi do programu Podzimní detox a Vánoce jinak.

Změnilo se něco ve vaší jídelně?

Tato opatření byla navržena už na podzim 2019 a rozhodně to nebyly první zprávy tohoto typu. Změnilo se něco od té doby ve vaší školní jídelně nebo v kantýně, kam chodíte na oběd?

zdroj: lidovky.cz

A co dále? Blíží se čas na jarní detox!

Pokud vám po zimě chybí energie, trápí vás únava nebo máte kila navíc, pojďte s tím něco udělat. Nenecháme vás v tom a hážeme záchranné lano! 😊 Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Hezký den, naštěstí můj syn chodí ze školky po obědě, tak si doma dá bezmase jídlo. Ve školce jí jen polévky a doma se doobedva. Svačiny tam nejí, neboť nejí nic namazaneho na chlebu ani rohlíku. Občas teda koupím nebo udělám doma tvarohacek, ale z mléčných výrobků děti jí jen sem tam jogurt, zakysanou smetanu či tvarohacek. Snažím se je naučit na tuto stravu v JJ. Malá ještě není na fazole, tak je mixuji a dám v koprovce, tak nic nepozná 😄 Ale od malého se můžeme učit – nejí ani maso, ani mléčné výrobky, je spíš vegan. Mléko už nepijeme skoro 20 let a nevypadá to, že by nám něco chybělo. Ani kazy nemáme.

lidi je to hnus. Moji dosud veganští synové nastoupili do školky, jídelníček radši nečtu, není tam jídlo aby v něm nebylo mlíko, o blánách a blafech nemluvě…
chudáci zvířata, chudáci děti…
světe, už se proboha vzpamatuj!!!

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

142
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Vyzkoušejte také

5
20

Značka Alpro hlásá: “užijete si vitalitu z přírody”. Takto je to ale doopravdy!

Značka Alpro nabízí rostlinné nápoje ze sóji, mandlí, rýže a oříšků, alternativu smetany, jogurty a dezerty. Ve své reklamě ukazuje provázanost s přírodou ...