Více než 60 vědců z celého světa přišlo s návrhem, jak zmírnit klimatickou krizi. Pomohlo by, kdyby se ve školách a nemocnicích servírovalo méně masa a mléčných výrobků. Některé školy už to vzaly za své a začaly se tímto doporučením řídit. Přidáte se také?

Otevřený dopis vyzývající vlády po celém světě: Snižme množství dodávaného masa a mléka v nemocnicích a školách

Více než šedesát vědců z 11 zemí světa podepsalo otevřený dopis, který vyzývá vlády po celém světě ke snížení množství konzumovaného masa a mléčných výrobků ve školách a nemocnicích.

Stopa skleníkových plynů způsobená živočišnými produkty je přibližně desetkrát až stokrát větší než u rostlinných. Snížení nadměrné spotřeby živočišných produktů by výrazně snížilo dopady na životní prostředí,“ stojí v dopisu vědců.

Emise způsobené hospodářskými zvířaty v současné době představují až 14,5 % celosvětové produkce (podle webu The Independent). S tím souvisí i nutnost vyrábět hodně krmiva a na to je třeba dostatek půdy. Často tak dochází k odlesňování některých oblastí.

Zvyšte podíl rostlinné stravy na úkor masa

Podle vědců není nutné, aby se lidé hned stali vegetariány nebo vegany. Stačil by posun směrem k většímu množství rostlinné stravy.

První vlaštovka přichází z New Yorku. Všech 1700 veřejných škol z rozhodnutí politiků bude každé pondělí servírovat bezmasá jídla. Každý týden tak sní bezmasou stravu více než milion studentů. Ve školách ve francouzském Lille mají vegetariánské jídlo jednou týdně už od roku 2014.

„Jíst méně masa a mléčných výrobků v našich stále větších městech je způsob, jak řešit klimatické krize,“  řekl Pete Smith z univerzity ve skotském Aberdeenu, hlavní autor zpráv Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC).

Přidáte se také?

 • Můžete začít jedním bezmasým dnem v týdnu a postupně maso a mléčné produkty eliminovat.
 • Milujete maso a myslíte si, že je to nereálné? Podívejte se na rozhovor s Karlem, který nade vše miloval maso a prošel naším kurzem. Jak to zvládl a co se u něj změnilo?
 • Pojďte si vyzkoušet, jak se budete cítit, když budete na 6 týdnů eliminovat živočišné produkty pomaličku, pěkně krok po kroku. Tak, aby vám v jídelníčku nic nechybělo. Přidejte se s námi do programu Podzimní detox a Vánoce jinak.

Změnilo se něco ve vaší jídelně?

Tato opatření byla navržena už na podzim 2019 a rozhodně to nebyly první zprávy tohoto typu. Změnilo se něco od té doby ve vaší školní jídelně nebo v kantýně, kam chodíte na oběd?

zdroj: lidovky.cz

Inspirující kurz pro začátečníky

Lenka: Milá Evo, milá Helčo, ještě jednou vřelé díky za...

Zánět močového měchýře je pryč bez ATB

Mona: Abych se taky pochlubila úspěchy, tak musím říct,...

Upravil se mi cholesterol a zhubla jsem (Hana)

Hana: Ahoj Evi, opravdu to rychle uteklo a Jarní...

Můj metabolický věk je o 15 let nižší, než můj skutečný (Ludmila)

Ludmila: Strava mi moc vyhovuje a už jsou tu...

Kamarádka jde do toho se mnou (Růžena)

Růžena: Ahoj mlsné hubičky ( jako já :-) )...

Nejraději bych vyzkoušela všechny recepty najednou (Petra)

Petra: Zdravím, jsem v klubu asi měsíc, mám čtyři...

Bez zmenšování porcí mám 1,6 kg dole!

Anička: Musím pochlubit, že i bez zmenšování porcí a se...

Moc se mi líbí nové stránky

Jana: Nové stránky jsou úžasné! Skvěle se v nich teď...

I okolí si všimlo (Sylva)

Sylva: Přeji krásný den všem, protože já krásný den...

Díky vám trávím v kuchyni víc času

Pavlaoanv0: Díky vám v kuchyni trávím víc času a...

Jsem nadšená fantazií a pestrostí receptů (Marie)

Marie: Vařím podle Evičky a všechna jídla jsou skvělá....

Hubnutí přišlo tak nějak samo

Chania: Vynechala jsem pečivo, nepotřebuji ho. Cukr jsem přestala...

3 kilá išli dolu, ale hlavne ma to baví (Darina)

Darina: Dobrý večer, dnes mám 13.deň kurzu. Priznám sa,...

Díky kurzu již chápu souvislosti

Ilona: Jsem šťastná, že jsem si váš kurz koupila....

Díky JJ mě to vždy nakopne zkusit něco nového

Lentvaruzk: Moc se mi vaše videa libí. Děkuji za...

Začala jsem milovat vaření díky JJ

Alena M. K.: Evi, moooc děkuji za kurz, týden...
 1. Hezký den, naštěstí můj syn chodí ze školky po obědě, tak si doma dá bezmase jídlo. Ve školce jí jen polévky a doma se doobedva. Svačiny tam nejí, neboť nejí nic namazaneho na chlebu ani rohlíku. Občas teda koupím nebo udělám doma tvarohacek, ale z mléčných výrobků děti jí jen sem tam jogurt, zakysanou smetanu či tvarohacek. Snažím se je naučit na tuto stravu v JJ. Malá ještě není na fazole, tak je mixuji a dám v koprovce, tak nic nepozná 😄 Ale od malého se můžeme učit – nejí ani maso, ani mléčné výrobky, je spíš vegan. Mléko už nepijeme skoro 20 let a nevypadá to, že by nám něco chybělo. Ani kazy nemáme.

  • No tak to máte dobře zařízené a super, že nemusíte synka přeučovat, když po tom sám netouží 👍

 2. lidi je to hnus. Moji dosud veganští synové nastoupili do školky, jídelníček radši nečtu, není tam jídlo aby v něm nebylo mlíko, o blánách a blafech nemluvě…
  chudáci zvířata, chudáci děti…
  světe, už se proboha vzpamatuj!!!

  • Katko, zkusila jste si promluvit s lékařkou, jestli by vá napsala potvrzení o vlastním stravování? ano, nejhorší jsou snídaně a svačiny – mléko, sýry, tvaroh, jogurty v komibnaci s cukrem a bílou moukou – tedy vše, co nejvíce zahleňuje. Známá třeba vždy v pondělí donesla tofu a paní kuchařka místo masa dala na talíř plátek tofu. Možnosti jsou.

   • naše pediatrička mě má myslím plný zuby kvůli diskuzím o očkování, asi by se mnou vyrazila dveře;)
    budu si hledat cestu jak to půjde. kluci vědí, že jíst nemusí, když nebudou chtít. pořádný jídlo dostanou doma. pozitivní je, že alespoň k jídlu dostávají vodu místo džusu nebo mlíka, uváděnýho v jídelníčku a toho svinstva na chleba jen tenoučkou vrstvu. učitelky mají asi všech pět pohromadě;)na žvejkavý maso nejsou zvyklí tak ho většinou nechávaj. jsou zdraví, vyrostlí na makrobiotice, kojení oba do tří, nějakej ten kousek blafu je nepoloží. štve mě to z principu. my jsme vegani hlavně z etických důvodů. moc děkuji za reakce a přeji krásné slunné odpoledne všem;)

    • Já pediatričku při prvním nárazu u první dcery změnila. Dodnes si gratuluji, protože je to větší úleva než jsem si původně uměla představit. Vlastně mě děsně stresovalo chodit k někomu, kdo před mým dítětem radí dávat mu něco, s čím já z duše nesouhlasím a on se tváří jako že to dítě teda ale pomalu zabíjím. Dceři bylo půl roku, když se to začalo řešit (začala řešit příkrmy)a mě došlo, že ta malá už teď vnímá, má radary, vidí, slyší a brzy bude chápat rozpor. Tak jsem našla jinou a jsem přšťastná, protože jídlo už jsme NIKDY nemuseli řešit. Uf a nejen to. Je prostě boží a vlastně k ní ani nechodíme, dokud nepotřebujeme potvrzení na závody nebo tábor 😃

  • No najít ve školce pokrm, kde není mléko, je celkem nemožné.. z naší zkušenosti – školka bude chtít určitě papír, prý kdyby přišla kontrola, záleží na Vaší paní doktorce, jak bude ochotná něco sepsat, my měli poměrně štěstí, napsala, že ze zdravotních důvodů nedoporučuje konzumaci samotného mléka, tak aspoň odpadly ty každodenní mléčné koktejly a něco syn prostě nejedl. Ale my měli jen asi měsíc a půl do konce školky a neoficiálně potvrzenou laktózovou intoleranci, o to to bylo jednodušší. Držím moc palce

 3. Problém je, že v jidelnach neumějí ta jídla bez masa a mléka uvařit. Takže z toho jsou pak blány, co lidi nechtěj jist a oni je z jídelníčku zase vyřadí.
  A kuchařky odmítají se učit něco nového. U nás nechtěly ani snížit sůl, protože by se musely naučit jídla líp ochutit.

   • Ten překlep je výstižný, moc dobře si pamatuji, že v dobách školy jsme v ústech měli často místo masa nějaké blány :-))

  • To je bohužel častý problém – neochota učit se něco nového, navíc jim legislativa ukládá plnit určitě (nesmyslné) normy…

 4. Zobrazit všech 11 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekKterá jídla můžeme ohřívat? A jak to udělat zdravě?
Další článekJak ráno uvařit jídlo s sebou do práce, školky či školy