Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Jak obiloviny pomáhají v boji proti rakovině tlustého střeva

Ročně v ČR zemře okolo 27 tisíc lidí na rakovinu. Jsme na 5. místě ve světě ve výskytu rakoviny tlustého světa. Podívejte se na závěry studie, která po dobu 8 let sledovala 1755 osob ve stádiu 1., 2. nebo 3. stupně rakoviny tlustého střeva.

Co udělá s rakovinou tlustého střeva konzumace celozrnných obilovin?

Velmi zajímavá studie ohledně souvislosti vlákniny v boji proti rakovině tlustého střeva proběhla pod vedením Dr. Andrew Chana (publikovaná v JAMA Oncology). Tato studie sledovala po dobu 8 let 1575 osob ve stádiu 1., 2. nebo 3. stupně rakoviny tlustého střeva. Pomocí dotazníků byl pečlivě sledován i jejich jídelníček. Co studie zjistila?

Češi a rakovina tlustého střeva… Věděli jste?
– Rakovina tlustého střeva je jednou z nejčastější příčinou smrti lidí v ČR.
– Každý rok v ČR zemře přes  27 000 na rakovinu obecně – z toho přes 2000 na rakovinu tlustého střeva.
– Dle tabulek jsme na 5. – 6. místě na světě co se rakoviny tlustého střeva týče.
– Přibývá případů rakoviny tlustého střeva u lidí mladších 50 let. Každý rok o 1 %.
– Riziko stoupá se špatným životním stylem – málo pohybu, vlákniny, mnoho tuku a uzenin.

Na množství vlákniny záleží!

  • Pacienti s vysokým příjmem vlákniny měli nižší riziko úmrtí než ti s nízkým příjmem.
  • Zvýšení vlákniny o 5 g se snížila o 22 % úmrtnost na rakovinu tlustého střeva.
  • Zvýšení konzumace celozrnného obilí o 20 g denně se snížila o 28 % úmrtnost na rakovinu tlustého střeva.

Celozrnného obilí má největší pozitivní vliv v boji s rakovinou

Výzkum ukázal, že celozrnné obilí, jako zdroj vlákniny, má největší pozitivní dopad na zdraví! Každých 5 g denní konzumace vlákniny z celozrnného obilí snížilo úmrtnost na rakovinu tlustého střeva u diagnostikovaných až o 33 % a o 22 % snížilo úmrtnost z důvodu jiných nemocí.

Obilí má větší benefity než zelenina a ovoce

U lidí s rakovinou tlustého střeva byla konzumace celozrnného obilí dokonce mnohem účinnější než konzumace zeleniny nebo ovoce. Co se týče vlákniny ze zeleniny, ta neměla na rakovinu tlustého střeva žádný vliv, snížila ale o 17 % úmrtí z důvodu jiných nemocí. Vláknina z ovoce neměla vliv a ani nesnížila žádný druh úmrtí. Při prevenci rakoviny jsou ale důležité všechny druhy vlákniny, nejen ta z obilí.

Jezte podle Jíme jinak

Z této studie vyplývá, že vyšší příjem vlákniny a celých zrn je spojen s nižším počtem úmrtí na rakovinu tlustého střeva a i jiné nemoci. Dr. Chan a jeho spolupracovníci doporučují a vybízí lidi k vyšší konzumaci vlákniny a celozrnných produktů (obilí, vločky, celozrnné pečivo).

Celozrnné obiloviny nemusí být pouze nudnou přílohou!
Můžete je zpracovat do formy výborných knedlíků, placek, palačinek, kváskových chlebů a pečiva, karbenátků, nákypů, dezertů, knedlíků plněných ovocem a dalších dobrot.

Byli by Češi zdravější, kdyby začali jíst více celozrnného obilí?

Co si myslíte? My myslíme, že určitě ano! Když se podíváte do jídelníčku typického Čecha, vláknina tam mnohdy úplně chybí. Proto se nemůžeme divit, že jsme v prvních TOP 10, co se rakoviny tlustého střeva týče.

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Krákora
27. 5. 2018

Velmi podnětný článek!
Děkuji za uvedení zdroje informací, to je vždy klíčové a jelikož jde o zdroj americký, velmi mě zajímalo, co ve studii použili jako “celozrnné obiloviny”, v pojetí občana USA by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby tím mínili pouze ovesné vločky (“pouze” v tomto případě míním na pestrost obilovin, nikoliv na vločky samotné, které jako zdroj rozpustné vlákniny jsou geniální obilovinou, byť s obsahem určitého typu lepku). Uvedený zdroj jsem si našla, bohužel mám přístup pouze k abstraktu a nikoliv úplné studii – nevíte prosím, jakou konkrétní “vlákninu z celozrnného obilí” v této studii sledovali? Uvedli jste mírně nepřesně, že studie sledovala příjem této vlákniny až u lidí se zjištěným karcinomem tlustého střeva, ne v čisté prevenci jeho vzniku, to může mít význam v rozlišování vlákniny obilné a zeleninové – pro pacienty s rakovinou tlustého střeva může být v tomto rozdíl, pro ně má vyšší význam konzumace vlákniny v celozrnných obilovinách. Velmi by mě zajímalo, co přesně to pro tvůrce studie znamená – zda například celorznná mouka v běžném pečivu (a i toto je v případě USA velmi možné, celozrnné pečivo tam je pokládáno za vysoce zdravé oproti rozšířenému toastovému chlebu pouze z bílé mouky), nebo skutečně celozrnná obilovina v pojetí například zde JJ, zda sledovali i příjem jiných obilovin než např. zmíněných ovesných vloček… Pokud máte přístup k plnému znění studie, byla bych vám vděčná za tyto informace. Abstrakt obsahuje pouze velmi hrubé shrnutí faktů, byť důležité.

Rozhodně si také myslím a souhlasím, že zvýšení konzumace celorznného obilí v obecné české populaci může vést jedině ke zlepšení zdravotního stavu. Bohužel si to nemyslím o zvýšení konzumace “celozrnného” pečiva ze supermarketů…. spíše naopak, to by také stálo za studii, jejíž výsledky by měly zveřejnit přední deníky na prvních stranách a oblíbené internetové servery v hlavním titulku. (Myslím “pečivo” z kvasnic, asi tak desetiny celozrnné mouky, 5 a více druhů různých populárních semínek a dopékané ze zmrazného polotovaru – cca 90% produkce pekáren v supermarketech, kde nakupuje pečivo čím dál více české populace…)

Ukázat další komentáře