Kouřil jsem od 7 let, pil od 16. Časem se ke způsobu zábavy přidala tráva. Byl jsem ve špatné společnosti. Byl to únik před realitou a rodinnou situací. Bylo mi hůř a hůř, zdravotně i psychicky. Až jsem potkal ženu, která mi ukázala, že to jde i jinak. S ní jsem změnil jídelníček. A změny na sebe nenechaly dlouho čekat.

Byl jsem kuřákem od svých 7 let

Jmenuji se David a je mi 26 let. Ve svých 7 letech jsem se stal kuřákem. Nejspíš proto, abych zapadl do kolektivu svých vrstevníků, hlavně těch starších. Když jsem kouřil, připadal jsem si starší a lepší. Hlavně od 15 let jsem už mohl kouřit i s mámou, takže jsem v tom neviděl problém. S alkoholem jsem se setkal ve větší míře v 16 letech, protože dřív jsem měl strach přijít domu napitý. Tehdy jsem se to přehnal a vážně se opil. Bylo mi špatně celé 3 dny. Myslel jsem, že umírám.

Nepřemýšlel jsem nad budoucností, hlavní byla zábava

Později jsem si našel způsob, jak to udělat, abych se pobavil a zároveň mi nebylo špatně. Jelikož jsem byl v partě, kterou držel pohromadě alkohol a cigarety, občas i tráva, tak jsem si zvolil tuhle cestu. Nad budoucností ani důsledky jsem nepřemýšlel, důležitá byla zábava. Taky to byl únik od reality a rodinné situace. Naši se rozvedli, když mi bylo 6 let a zároveň přišel otčím, který skrytě zadlužil sebe a celou rodinu. No a na zábavu jsem si musel vydělat sám, to mě motivovalo.

Trápilo mě zažívání, astma, problémy s očima a neustálé virózy

V té době mě trápila nejvíce nadýmavost a zažívání. Diagnostikovali mi astma, špatně jsem viděl, ale brýle nechtěl. Měl jsem alergie na pyl, seno a údajně taky na kočky a prach. Hodně jsem měl virózy a další onemocnění dýchacího ústrojí. Moc jsem ale nepřemýšlel nad tím, proč se mi to děje.

Byl jsem nešťastný a bylo mi pořád hůř

V roce 2013, po roce a půl vztahu s mou první přítelkyní se narodil syn. To jsem si poprvé uvědomil, že bych měl více přemýšlet o tom, jak žiji. Ale s pitím a kouřením jsem nepřestal i kvůli tomu, že náš vztah byl plný hádek a nepochopení. To mě dostalo až na různá vyšetření, protože jsem začal hubnout a necítil jsem se dobře. Nic nezjistili, ale mě bylo pořád hrozně. Vědomí, že se snažím držet pohromadě rodinu a je to vlastně jednostranné, mě psychicky drtilo, takže alkohol byl nejlepší přítel. Vydrželo to ještě tři roky a vztah skončil. Měl jsem najednou víc času na zábavu, takže na pití. A díky brigádě v baru jsem měl k alkoholu ještě blíž. Někdy jsem se na sebe díval do zrcadla a ptal se sám sebe, proč to dělám a říkal si, že to je naposled, ale další den jsem to udělal znova. I ve všední dny jsem se už v práci těšil až se “naložím do lihu”. Nebyl jsem šťastný.

Potkal jsem ženu, která mi změnila život

Po roce samoty a denního opíjení se, jsem potkal ženu, se kterou jsem konečně mohl být sám sebou a potřeba alkoholu se vytratila. V té době jsem zjistil, že všichni mí přátelé, přáteli nebyli, když už jsem se s nimi neopíjel. Utápěli dál své smutky v hospodě, ale už beze mě. To já sám jsem se rozhodl, ale přítelkyně mi v tom pomohla. Její přemýšlivá povaha mi dala jiný pohled na svět a detaily života. Ukázala mi, že se dá přemýšlet o situacích a problémech jinak. Mluvili jsme o všem, na to jsem nebyl moc zvyklý, ale bylo příjemné dokázat konečně řešit věci v klidu. Kouřit jsem přestal společně s ní, když jsme čekali potomka, o kterého jsme brzy přišli. Tato zkušenost náš vztah dost posílila. Stali se z nás manželé. Byl jsem nejšťastnější ve svém životě (a stále jsem). V té době jsme si pořídili elektrický parní hrnec a příprava jídla v něm byla vážně jednoduchá a rychlá, ale hlavně jídlo chutnalo úplně jinak, skvěle.

Díky jídelníčku se mi zlepšil čich, chuť i moje mužství

Moje tělo procházelo změnou, zlepšil se mi čich a zvýraznila chuť, můj začervenalý a popraskaný jazyk s bílými mapami se měnil. Co mě nejvíc překvapilo, bylo moje mužství, i když je to intimní informace, můj sexuální prožitek byl intenzivnější. Netrvalo dlouho a na cestě bylo miminko. Moc nás potěšilo, že se to povedlo. Manželka mi otevřela oči v mnoha směrech. Můj jídelníček už nebyl plný soli a cukru. Taky moje záda už netrpěla. V létě jsme se obrátili na doktora čínské medicíny a nechal jsem si udělat diagnostiku podle jazyka. Zjistil jsem, že správně byl z mého života vyřazený alkohol a tabák, ale další byla káva. Pití kávy bylo spíš o zvyku než o potřebě. V celku snadno jsem ji nahradil zeleným čajem. Na jazyku to bylo znát už po pár dnech, bílá mapa se ještě víc stáhla a z červené se pomalu stala zdravá růžová barva.

Přestali jsme společně jíst i maso

Jednoho dne jsem přišel z práce domů a manželka mi pověděla o jedné aktivistce, vegance, která pracovala ve školce jako učitelka a stala se terčem pro nesouhlasící rodiče s jejím životním stylem. Ukázala mi nějaká videa z českých velkochovů a řekla, že už je to pro ni další impulz k tomu, že maso přestane jíst, mimochodem, když jsme týden před tím grilovali, tak ji ani nechutnalo. Když jezdila ještě po Evropě kamionem a dostala se na jatka, taky už chtěla přestat, ale jen maso omezila. Já ji vždy chtěl být oporou a podpořil jsem ji v jejím rozhodnutí. Zjistil jsem, že se to dá změnit.

Můj otec řekl, že jsme se zbláznili a že mě manželka ovlivňuje

Reakce mého otce přišla celkem brzy, prý jestli se nezbláznila a že se mu nelíbí, že mě tak ovlivňuje. Já mu na to řekl, že jsem dospělý a umím se sám rozhodnout. Byl to pro něj asi šok. Po tom, co jsem přestal pít, a že jsem spolu toho vypili dost, tak ještě nebudu jíst maso? Vážně těžko přijatelné pro člověka z vesnice, který dělá zabijačky a je zvyklý si při “dobré” příležitosti patřičně omámit mozek alkoholem.

Už nevím, co je to astma, zažívací problémy a na špatné oko vidím lépe

Už to bude měsíc, sice to není závratná doba, ale i tak můžu říct, že se dějí změny. Problémy se zažíváním zmizely, dokonce jsem zjistil, že lépe vidím na své “špatné” oko. Alergie a astma se už dlouho neprojevili. A maso mi nechybí. Určitě čekáme z okolí další negativní reakce a připomínky, ale i tak si stojím za svým názorem.

Na závěr bych chtěl říct, že se nemusí člověk změny bát, ale uvítat ji s otevřeným naučím, srdcem i duší. Protože ZMĚNA JE ŽIVOT.

Vaše kurzy jsou super

Lucie: Moc Vás zdravím, holky :-). Od doby, co...

Můj muž i tchán se jídlo pochvalují

L.fuca: Toto stravování mě baví a hlavně mi dělá...

Už nikdy nechci zpět: konečně se cítím se fit

Evacernosk: Děkuji za tento kurz, přesto že jsem dané...

Členství v Klubu byla jedna z našich nejlepších investic

Martina: Dlouho jsem váhala, zda si můžeme dovolit z...

Po kurzu mám krásnou pleť a vlasy zvětšily na objemu

Evacernosk: Tak po čtrnácti kouzelných lekcích hubnutí do plavek...

Vaše chutná jídla obohatila náš stereotypní jídelníček

MoniVr: Dobrý den, mám za sebou polovinu kurzu a...

Přestala mě pálit žáha, ustaly trávicí problémy a kalhoty se oblékají snadněji

Ilona: Cítím se lépe: nepálí mě žáha, nemám žádné...

Naučili jste mě, že jídlo není jen o obživě, ale také o radosti a potěšení

Lenka: Jsem přesvědčená, že člověku se dostávají informace, které...

Díky kurzu mám najednou více času na důležité věci

Monimar: Milá Evičko, utíká to a ve vánočním programu...

Poděkování

Dobrý den, vaše stránky jsem objevila cca před měsícem....

První vyzkoušený salátek z kurzu a naprosto výborný!

Iva: Teda mňam, mňam, mňam, první vyzkoušený salátek z...

S manželem jsme dohromady zhubli 15 kg!

Zdeňka B.: Kurz i přes zdravotní obtíže, které mě...

I má 84letá maminka si na JJ jídle pochutnává

Hana O.: Konečně jsem dostala odvahu se ozvat, jsem...

Už nechci vařit klasiku, kterou jsem dříve vařila

Pavlivlmaeorua: S pomocí dcery jsem se dostala k programu...

Z jídelníčku je nadšená celá rodina

Beagil: Varím podla Vaších receptov a celá rodinka je...

JJ má pro mě kouzlo, které nejde ani popsat

Miluše: JJ má pro mě kouzlo, které nejde ani...

Jste unavená a vyčerpaná? Posilte v zimě ledviny

Nastartujte imunitu a vyhněte se nemocem.

Je to snadné. Zjistěte, jak na to.

Stáhnout ZDARMA

  1. Máte můj obdiv, že jste se takto dokázal vzdát spousty věcí, co nám škodí. Já bojuju se závislostí na sladkém a často selhávám. Ať je Vám čím dál líp, zasloužíte si to!

    • Lucko, jestli vás to uklidní, tak s tím bojuje většina národa 🙂 Ne že by to bylo dobře, na cukr nejsme v takovém množství uzpůsobeni, ale nejste v tom sama. A tady na webu se to kolektivně dobře odnaučujeme 🙂

  2. Krásný hodně otevřený příběh, mám slzy v očích. Gratuluji k pozitivní změně. Klobouk dolů. Dejte vědět, jak pokračujete.

  3. Zobrazit 5 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Autorem článku je Ajka
Strava pro mne vždy byla a bude středem zájmu. Dává mi možnost žít, poznávat lépe sama sebe, učit se, rozvíjet se a růst. Mou vášní je studium, jak strava ovlivňuje, mění a uzdravuje mé tělo a následné tvoření v kuchyni. To vše budu s vámi ráda sdílet.
Předchozí článekKváskový chléb strakatá “Milka”
Další článekCizrna na houbách