Domů > Magazín > Vaše příběhy

Kouřil jsem a pil už od mládí (David, 26 let)

Kouřil jsem od 7 let, pil od 16. Časem se ke způsobu zábavy přidala tráva. Byl jsem ve špatné společnosti. Byl to únik před realitou a rodinnou situací. Bylo mi hůř a hůř, zdravotně i psychicky. Až jsem potkal ženu, která mi ukázala, že to jde i jinak. S ní jsem změnil jídelníček. A změny na sebe nenechaly dlouho čekat.

Byl jsem kuřákem od svých 7 let

Jmenuji se David a je mi 26 let. Ve svých 7 letech jsem se stal kuřákem. Nejspíš proto, abych zapadl do kolektivu svých vrstevníků, hlavně těch starších. Když jsem kouřil, připadal jsem si starší a lepší. Hlavně od 15 let jsem už mohl kouřit i s mámou, takže jsem v tom neviděl problém. S alkoholem jsem se setkal ve větší míře v 16 letech, protože dřív jsem měl strach přijít domu napitý. Tehdy jsem se to přehnal a vážně se opil. Bylo mi špatně celé 3 dny. Myslel jsem, že umírám.

Nepřemýšlel jsem nad budoucností, hlavní byla zábava

Později jsem si našel způsob, jak to udělat, abych se pobavil a zároveň mi nebylo špatně. Jelikož jsem byl v partě, kterou držel pohromadě alkohol a cigarety, občas i tráva, tak jsem si zvolil tuhle cestu. Nad budoucností ani důsledky jsem nepřemýšlel, důležitá byla zábava. Taky to byl únik od reality a rodinné situace. Naši se rozvedli, když mi bylo 6 let a zároveň přišel otčím, který skrytě zadlužil sebe a celou rodinu. No a na zábavu jsem si musel vydělat sám, to mě motivovalo.

Trápilo mě zažívání, astma, problémy s očima a neustálé virózy

V té době mě trápila nejvíce nadýmavost a zažívání. Diagnostikovali mi astma, špatně jsem viděl, ale brýle nechtěl. Měl jsem alergie na pyl, seno a údajně taky na kočky a prach. Hodně jsem měl virózy a další onemocnění dýchacího ústrojí. Moc jsem ale nepřemýšlel nad tím, proč se mi to děje.

Byl jsem nešťastný a bylo mi pořád hůř

V roce 2013, po roce a půl vztahu s mou první přítelkyní se narodil syn. To jsem si poprvé uvědomil, že bych měl více přemýšlet o tom, jak žiji. Ale s pitím a kouřením jsem nepřestal i kvůli tomu, že náš vztah byl plný hádek a nepochopení. To mě dostalo až na různá vyšetření, protože jsem začal hubnout a necítil jsem se dobře. Nic nezjistili, ale mě bylo pořád hrozně. Vědomí, že se snažím držet pohromadě rodinu a je to vlastně jednostranné, mě psychicky drtilo, takže alkohol byl nejlepší přítel. Vydrželo to ještě tři roky a vztah skončil. Měl jsem najednou víc času na zábavu, takže na pití. A díky brigádě v baru jsem měl k alkoholu ještě blíž. Někdy jsem se na sebe díval do zrcadla a ptal se sám sebe, proč to dělám a říkal si, že to je naposled, ale další den jsem to udělal znova. I ve všední dny jsem se už v práci těšil až se “naložím do lihu”. Nebyl jsem šťastný.

Potkal jsem ženu, která mi změnila život

Po roce samoty a denního opíjení se, jsem potkal ženu, se kterou jsem konečně mohl být sám sebou a potřeba alkoholu se vytratila. V té době jsem zjistil, že všichni mí přátelé, přáteli nebyli, když už jsem se s nimi neopíjel. Utápěli dál své smutky v hospodě, ale už beze mě. To já sám jsem se rozhodl, ale přítelkyně mi v tom pomohla. Její přemýšlivá povaha mi dala jiný pohled na svět a detaily života. Ukázala mi, že se dá přemýšlet o situacích a problémech jinak. Mluvili jsme o všem, na to jsem nebyl moc zvyklý, ale bylo příjemné dokázat konečně řešit věci v klidu. Kouřit jsem přestal společně s ní, když jsme čekali potomka, o kterého jsme brzy přišli. Tato zkušenost náš vztah dost posílila. Stali se z nás manželé. Byl jsem nejšťastnější ve svém životě (a stále jsem). V té době jsme si pořídili elektrický parní hrnec a příprava jídla v něm byla vážně jednoduchá a rychlá, ale hlavně jídlo chutnalo úplně jinak, skvěle.

Díky jídelníčku se mi zlepšil čich, chuť i moje mužství

Moje tělo procházelo změnou, zlepšil se mi čich a zvýraznila chuť, můj začervenalý a popraskaný jazyk s bílými mapami se měnil. Co mě nejvíc překvapilo, bylo moje mužství, i když je to intimní informace, můj sexuální prožitek byl intenzivnější. Netrvalo dlouho a na cestě bylo miminko. Moc nás potěšilo, že se to povedlo. Manželka mi otevřela oči v mnoha směrech. Můj jídelníček už nebyl plný soli a cukru. Taky moje záda už netrpěla. V létě jsme se obrátili na doktora čínské medicíny a nechal jsem si udělat diagnostiku podle jazyka. Zjistil jsem, že správně byl z mého života vyřazený alkohol a tabák, ale další byla káva. Pití kávy bylo spíš o zvyku než o potřebě. V celku snadno jsem ji nahradil zeleným čajem. Na jazyku to bylo znát už po pár dnech, bílá mapa se ještě víc stáhla a z červené se pomalu stala zdravá růžová barva.

Přestali jsme společně jíst i maso

Jednoho dne jsem přišel z práce domů a manželka mi pověděla o jedné aktivistce, vegance, která pracovala ve školce jako učitelka a stala se terčem pro nesouhlasící rodiče s jejím životním stylem. Ukázala mi nějaká videa z českých velkochovů a řekla, že už je to pro ni další impulz k tomu, že maso přestane jíst, mimochodem, když jsme týden před tím grilovali, tak ji ani nechutnalo. Když jezdila ještě po Evropě kamionem a dostala se na jatka, taky už chtěla přestat, ale jen maso omezila. Já ji vždy chtěl být oporou a podpořil jsem ji v jejím rozhodnutí. Zjistil jsem, že se to dá změnit.

Můj otec řekl, že jsme se zbláznili a že mě manželka ovlivňuje

Reakce mého otce přišla celkem brzy, prý jestli se nezbláznila a že se mu nelíbí, že mě tak ovlivňuje. Já mu na to řekl, že jsem dospělý a umím se sám rozhodnout. Byl to pro něj asi šok. Po tom, co jsem přestal pít, a že jsem spolu toho vypili dost, tak ještě nebudu jíst maso? Vážně těžko přijatelné pro člověka z vesnice, který dělá zabijačky a je zvyklý si při “dobré” příležitosti patřičně omámit mozek alkoholem.

Už nevím, co je to astma, zažívací problémy a na špatné oko vidím lépe

Už to bude měsíc, sice to není závratná doba, ale i tak můžu říct, že se dějí změny. Problémy se zažíváním zmizely, dokonce jsem zjistil, že lépe vidím na své “špatné” oko. Alergie a astma se už dlouho neprojevili. A maso mi nechybí. Určitě čekáme z okolí další negativní reakce a připomínky, ale i tak si stojím za svým názorem.

Na závěr bych chtěl říct, že se nemusí člověk změny bát, ale uvítat ji s otevřeným naučím, srdcem i duší. Protože ZMĚNA JE ŽIVOT.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

40 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Cecílie
8. 7. 2023

Krásný příběh a zkrátka ❤️ Ve dvou se to lépe táhne ❤️

👍👍👍 SUPER, držím palce na další dny 🍀💚😘😘😘

Ukázat další komentáře