Kouřil jsem od 7 let, pil od 16. Časem se ke způsobu zábavy přidala tráva. Byl jsem ve špatné společnosti. Byl to únik před realitou a rodinnou situací. Bylo mi hůř a hůř, zdravotně i psychicky. Až jsem potkal ženu, která mi ukázala, že to jde i jinak. S ní jsem změnil jídelníček. A změny na sebe nenechaly dlouho čekat.

Byl jsem kuřákem od svých 7 let

Jmenuji se David a je mi 26 let. Ve svých 7 letech jsem se stal kuřákem. Nejspíš proto, abych zapadl do kolektivu svých vrstevníků, hlavně těch starších. Když jsem kouřil, připadal jsem si starší a lepší. Hlavně od 15 let jsem už mohl kouřit i s mámou, takže jsem v tom neviděl problém. S alkoholem jsem se setkal ve větší míře v 16 letech, protože dřív jsem měl strach přijít domu napitý. Tehdy jsem se to přehnal a vážně se opil. Bylo mi špatně celé 3 dny. Myslel jsem, že umírám.

Nepřemýšlel jsem nad budoucností, hlavní byla zábava

Později jsem si našel způsob, jak to udělat, abych se pobavil a zároveň mi nebylo špatně. Jelikož jsem byl v partě, kterou držel pohromadě alkohol a cigarety, občas i tráva, tak jsem si zvolil tuhle cestu. Nad budoucností ani důsledky jsem nepřemýšlel, důležitá byla zábava. Taky to byl únik od reality a rodinné situace. Naši se rozvedli, když mi bylo 6 let a zároveň přišel otčím, který skrytě zadlužil sebe a celou rodinu. No a na zábavu jsem si musel vydělat sám, to mě motivovalo.

Trápilo mě zažívání, astma, problémy s očima a neustálé virózy

V té době mě trápila nejvíce nadýmavost a zažívání. Diagnostikovali mi astma, špatně jsem viděl, ale brýle nechtěl. Měl jsem alergie na pyl, seno a údajně taky na kočky a prach. Hodně jsem měl virózy a další onemocnění dýchacího ústrojí. Moc jsem ale nepřemýšlel nad tím, proč se mi to děje.

Byl jsem nešťastný a bylo mi pořád hůř

V roce 2013, po roce a půl vztahu s mou první přítelkyní se narodil syn. To jsem si poprvé uvědomil, že bych měl více přemýšlet o tom, jak žiji. Ale s pitím a kouřením jsem nepřestal i kvůli tomu, že náš vztah byl plný hádek a nepochopení. To mě dostalo až na různá vyšetření, protože jsem začal hubnout a necítil jsem se dobře. Nic nezjistili, ale mě bylo pořád hrozně. Vědomí, že se snažím držet pohromadě rodinu a je to vlastně jednostranné, mě psychicky drtilo, takže alkohol byl nejlepší přítel. Vydrželo to ještě tři roky a vztah skončil. Měl jsem najednou víc času na zábavu, takže na pití. A díky brigádě v baru jsem měl k alkoholu ještě blíž. Někdy jsem se na sebe díval do zrcadla a ptal se sám sebe, proč to dělám a říkal si, že to je naposled, ale další den jsem to udělal znova. I ve všední dny jsem se už v práci těšil až se „naložím do lihu“. Nebyl jsem šťastný.

Potkal jsem ženu, která mi změnila život

Po roce samoty a denního opíjení se, jsem potkal ženu, se kterou jsem konečně mohl být sám sebou a potřeba alkoholu se vytratila. V té době jsem zjistil, že všichni mí přátelé, přáteli nebyli, když už jsem se s nimi neopíjel. Utápěli dál své smutky v hospodě, ale už beze mě. To já sám jsem se rozhodl, ale přítelkyně mi v tom pomohla. Její přemýšlivá povaha mi dala jiný pohled na svět a detaily života. Ukázala mi, že se dá přemýšlet o situacích a problémech jinak. Mluvili jsme o všem, na to jsem nebyl moc zvyklý, ale bylo příjemné dokázat konečně řešit věci v klidu. Kouřit jsem přestal společně s ní, když jsme čekali potomka, o kterého jsme brzy přišli. Tato zkušenost náš vztah dost posílila. Stali se z nás manželé. Byl jsem nejšťastnější ve svém životě (a stále jsem). V té době jsme si pořídili elektrický parní hrnec a příprava jídla v něm byla vážně jednoduchá a rychlá, ale hlavně jídlo chutnalo úplně jinak, skvěle.

Díky jídelníčku se mi zlepšil čich, chuť i moje mužství

Moje tělo procházelo změnou, zlepšil se mi čich a zvýraznila chuť, můj začervenalý a popraskaný jazyk s bílými mapami se měnil. Co mě nejvíc překvapilo, bylo moje mužství, i když je to intimní informace, můj sexuální prožitek byl intenzivnější. Netrvalo dlouho a na cestě bylo miminko. Moc nás potěšilo, že se to povedlo. Manželka mi otevřela oči v mnoha směrech. Můj jídelníček už nebyl plný soli a cukru. Taky moje záda už netrpěla. V létě jsme se obrátili na doktora čínské medicíny a nechal jsem si udělat diagnostiku podle jazyka. Zjistil jsem, že správně byl z mého života vyřazený alkohol a tabák, ale další byla káva. Pití kávy bylo spíš o zvyku než o potřebě. V celku snadno jsem ji nahradil zeleným čajem. Na jazyku to bylo znát už po pár dnech, bílá mapa se ještě víc stáhla a z červené se pomalu stala zdravá růžová barva.

Přestali jsme společně jíst i maso

Jednoho dne jsem přišel z práce domů a manželka mi pověděla o jedné aktivistce, vegance, která pracovala ve školce jako učitelka a stala se terčem pro nesouhlasící rodiče s jejím životním stylem. Ukázala mi nějaká videa z českých velkochovů a řekla, že už je to pro ni další impulz k tomu, že maso přestane jíst, mimochodem, když jsme týden před tím grilovali, tak ji ani nechutnalo. Když jezdila ještě po Evropě kamionem a dostala se na jatka, taky už chtěla přestat, ale jen maso omezila. Já ji vždy chtěl být oporou a podpořil jsem ji v jejím rozhodnutí. Zjistil jsem, že se to dá změnit.

Můj otec řekl, že jsme se zbláznili a že mě manželka ovlivňuje

Reakce mého otce přišla celkem brzy, prý jestli se nezbláznila a že se mu nelíbí, že mě tak ovlivňuje. Já mu na to řekl, že jsem dospělý a umím se sám rozhodnout. Byl to pro něj asi šok. Po tom, co jsem přestal pít, a že jsem spolu toho vypili dost, tak ještě nebudu jíst maso? Vážně těžko přijatelné pro člověka z vesnice, který dělá zabijačky a je zvyklý si při „dobré“ příležitosti patřičně omámit mozek alkoholem.

Už nevím, co je to astma, zažívací problémy a na špatné oko vidím lépe

Už to bude měsíc, sice to není závratná doba, ale i tak můžu říct, že se dějí změny. Problémy se zažíváním zmizely, dokonce jsem zjistil, že lépe vidím na své „špatné“ oko. Alergie a astma se už dlouho neprojevili. A maso mi nechybí. Určitě čekáme z okolí další negativní reakce a připomínky, ale i tak si stojím za svým názorem.

Na závěr bych chtěl říct, že se nemusí člověk změny bát, ale uvítat ji s otevřeným naučím, srdcem i duší. Protože ZMĚNA JE ŽIVOT.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Jíme Jinak působí na všech úrovních

Michjana: Náš mladší syn (15) si minulý týden přerovnal...

Vaření dle JJ je zábava a rychlovka a navíc s dobrým pocitem

Spenito: Klasické konvenční vaření mně v poslední době přestávalo...

Můj jídelníček se díky vám úplně změnil

Petr C.: Nováček již nejsem, čerpám z Vašich volně dostupných...

Děkuji za cenné vychytávky a úžasnou motivaci

Annabirke S.: Ahoj Evi. O pochvalu nemáte nouzi, ale...

Dříve se mi zdávalo o čokoládě, teď už cukr nepotřebuji

Slipknot.xy: Dobrý den Evi, jsem s Vámi již v...

Po zvážení jsem se nestačila divit!

Eva: První týden jsem nedržela půst, byli jsme na...

Vaření dle JJ je jednoduché a nejsem unavená, takže to jde samo

Jana: Těch informací je hodně, ale strašně mě to...

Rychlá příprava jídel, které mi chutnají

Pribe: Mám dole 4,8 kg a pokračuji dál. Je...

Děkuji za perfektní kurz a cenné rady

Kateřina: Ahoj, zdravím všechny účastníky kurzu ? Děkuji celému...

První vyzkoušený salátek z kurzu a naprosto výborný!

Iva: Teda mňam, mňam, mňam, první vyzkoušený salátek z...

Nemohu se od tohoto webu odtrhnout

Kateřina: Dobrý den, ráda bych Vám touto cestou poděkovala...

Moje hmotnost je konečně stabilní

Iva V.: Ahoj Evi, já jsem úplně nadšená ze...

Z maroda jsem zase činorodá!

Jarka: Ahoj Evi a Heli a všichni klubáci ♥...

Přestala mě pálit žáha, ustaly trávicí problémy a kalhoty se oblékají snadněji

Ilona: Cítím se lépe: nepálí mě žáha, nemám žádné...

Mám ohromnou radost, že hubnu

Kateřina: Začátkem ledna jsem se přihlásila do kurzu "hubneme...

Jste pro mě životní inspirací

Alena: moc děkuji za super stránky a za to,...
  1. Máte můj obdiv, že jste se takto dokázal vzdát spousty věcí, co nám škodí. Já bojuju se závislostí na sladkém a často selhávám. Ať je Vám čím dál líp, zasloužíte si to!

    • Lucko, jestli vás to uklidní, tak s tím bojuje většina národa 🙂 Ne že by to bylo dobře, na cukr nejsme v takovém množství uzpůsobeni, ale nejste v tom sama. A tady na webu se to kolektivně dobře odnaučujeme 🙂

  2. Zobrazit 5 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Autorem článku je Ajka
Strava pro mne vždy byla a bude středem zájmu. Dává mi možnost žít, poznávat lépe sama sebe, učit se, rozvíjet se a růst. Mou vášní je studium, jak strava ovlivňuje, mění a uzdravuje mé tělo a následné tvoření v kuchyni. To vše budu s vámi ráda sdílet.
Předchozí článekJak zavařovat bez cukru – zdravé zavařování zvládne každý!
Další článekCizrna na houbách