V kolik hodin je ideální čas na večeři? Dokdy naše trávení je schopno přijímat potravu? Co se stane, budeme-li jíst pravidelně na noc? Na to se nás ptáte často, protože doba je uspěchaná a dát si večeři včas se málokomu daří. Jenže jídlo před spaním může mít na tělo závažnější vliv, než se doposud myslelo. A to platí i když si namísto smaženého řízku dáte na pozdní večeři lehký salát. A nehrozí nám jen špatný spánek a zvýšení tělesné váhy.

Naše tělo funguje dle orgánových hodin

Máte v noci hlad?
– Choďte spát dřív.
– Jezte bohatší jídlo během dne.
– Dopřejte si odpolední zdravou svačinu (kváskový chléb, zdravý dezert).
– Udělejte si kompletní večeři a přidejte luštěniny nebo tempeh či tofu.
– Výjimečné noční jídlo (např. kvůli oslavě) nezpůsobí vážnou újmu na zdraví, pokud se neopakuje často.

Střídání dne a noci je pro nás běžná záležitost, které se většinou přizpůsobujeme. V noci spíme a ve dne pracujeme. Stejně, jako máme tento vnitřní cirkadiánní rytmus, který kontroluje náš spánek a ví, kdy má tělo být bdělé a kdy má spát, studie potvrdily, že máme také vnitřní rytmus jídla (1). Naše tělo a orgány fungují dle orgánových hodin. A zmatek, vyvolaný změnou těchto časů v jídle, může znamenat problémy.

Pozdní jídlo ničí zdraví

Pokud se člověk nají o více hodin později a běžně by v té době už spal, orgány metabolizující stravu nejsou připravené na přijímání potravy. Zpracování potravy je tudíž neefektivní a způsobuje problémy s hladinou inzulínu a cukru v krvi, přibíráním na váze a také spánkem (2). A nejen to. V nebezpečí z pozdního jídla je také žáha. Studie potvrdily, že je značná souvislost mezi časem večeře a vznikem refluxu nebo pálení žáhy (8). Pokud se noční jezení opakuje častěji, může to vést až k Barretově jícnu a v nejhorším případě ke vzniku zhoubného nádoru.

Věděli jste?
– Podle biorytmů bychom měli jíst nejpozději do 18 hodiny, v létě maximálně do 19 hodiny. Pak bychom neměli jíst už nic. Večer již nemá náš zažívací systém možnost trávit a to, co sníme, v našich střevech zahnívá, vytvářejí se toxické látky, které poškozují naše zdraví (zejména kvalitu našich střev a ledvin). Budíme se s kruhy či „pytlíky“ pod očima, jsme unavení, nevyspalí, špatně se nám vstává a máme různé pocity (například neopodstatněný strach, podráždění).
– Vědci se shodují, že bychom měli jíst poslední jídlo minimálně 3 hodiny před spánkem. (5, 6, 7)
– S nástupem šera nastává fáze cirkadiánního rytmu, která ke označována jako DLMO (Dim Light Melatonin Onset). V souvislosti se slabým osvětlením začne tělo produkovat melatonin – spánkový hormon. Tělo se připravuje ke spánku. Večeřet co nejdále od DLMO je dle vědců klíč k vyhnutí se obezitě. (9)

Snídej jako král, obědvej jako princ a večeřej jako žebrák

Toto staré rčení platí dodnes. Pokud zkoumané osoby jedly více kalorií v době večeře, nejenže postupně přibírali více (3) než osoby, které jedly více kalorií na snídani, ale také vynechávaly snídani (neměly ráno zdravý hlad, protože tělo muselo stále trávit noční jídlo), měly horší spánek, jedly obecně více kalorií a měli větší riziko obezity (4).

Snídej sám, obědvej s přítelem a večeři nech svému nepříteli (staré lidové moudro)

Rozšíření nočního osvětlení přispělo k obezitě

Dle vědců z Ohijské státní univerzity rozšíření nočního osvětlení po celém vyspělém světě přispělo k nárůstu obezity a metabolických syndromů. Právě proto, že se narušil cirkadiánní rytmus. Místo toho, abychom rytmy využívaly ve svůj prospěch, jsme podlehli zrychlené době a obrátili je proti sobě. Snažme se proto znovu vrátit k moudrosti našich předků. Jíst sezónní lokální potraviny dle ročních období, spát v noci a pracovat ve dne.

Dodržování biorytmů = zdravý a aktivní život

Experiment amerického Southwestern Medical Center potvrdil, že biorytmy mají na naše stravování vliv. Testované myši byly rozděleny na dvě skupiny: první měla neustálý přísun potravy a druhá dostávala potravu pravidelně v omezeném čase (během 12 hodin v rámci každého dne). Všechny myši toho snědly stejně, ale na váze ubylo jen druhé skupině. Pravidelně krmené myši z druhé skupiny byly aktivnější, více se pohybovaly, častěji běhaly v kolečku a měly vyrovnanější krevní testy.

K podobným výsledkům došla i studie zkoumající lidi. Pravidelnost v jídle podle biologických rytmů za 2 týdny snížila u obézních i štíhlých žen hladinu inzulínu i cholesterolu v krvi. Nepravidelnost v jídle (tzv. „uzobávání“) je naopak spojena s kardiometabolickým rizikem (9).

Zkušenosti z Jíme Jinak

„Tuhle moudrost můžu jen potvrdit. Jak na vlastním těle, tak díky účastníkům kurzů, kteří nám to stále potvrzují. Kdo si nechá s časy jídel poradit, cítí se lépe a jeho váha se dostane snadno do normálu. A čas večeře je v tomto ohledu zásadní. Přes den tělo leccos zvládne, i když snídaně a oběd také mají své ideální časy, ale jídlo na noc je problém. Já osobně, když se najím později večer, tak se dostanu do špatného kolečka. Špatně se mi usíná, budím se, melu se v posteli, mívám nepříjemné sny a ráno to nestojí za nic. Nemám hlad, jsem zpomalená, vypadám o deset let starší. Celý den pak nestojí za nic. První pomoc je naše oblíbená miso polévka,“ dodává Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak.

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Úžasně zpracovaný kurz do naprostých deitalů

Ilona L.: Evi, váš kurz byl naprosto úžasný. Zpracovaný...

Konečně jím pořádně jídlo!

Michaela: Chci moc poděkovat za detox. Konečně jsem se...

Deti sa úspešne chopili varenia, všetci sme zhodili 3-4 kg (Eva)

Eva: Chcela by som sa vám poďakovať za super...

Přítel mi řekl, že by tak chtěl jíst už pořád

Lucie: Ráda bych napsala takové shrnutí mého kurzu. Především...

Moc nám chutná. I můj masožravec je nadšený (Lebell)

Lebell: Vaše recepty jsou Super! Super! Super! Nečekala jsem,...

Krevní tlak už mám v pořádku a beru minimum léků (Hana)

Hana: Zeleninový vývar mám odzkoušený i na mé fence...

Celý kurz shrnu jedním slovem: DĚKUJI

Alenka: Milá Evi, celý kurz bych shrnula jedním slovem,...

Jsem nadšená, jak mi jídlo chutná a nemám chuť na sladké

Dagmar: Dobrý den Evi, jsem nadšená, jak mi jídlo...

Trávenie sa postupne lepší a mám dolu 5 kg (Monika)

Monika: Aj ja mávam problém so zápchou a nafukovaním,...

Jsem čilejší a už konečně večer nezívám

Nahlie64: Jídla jsou výborná a moc Vám poděkovat :-)...

Nemusím vymýšlet, co vařit, hubnu a jsem trpělivější a laskavější (Zuzka)

Zuzka: Zdravím všechny kurzovníky. Včerejší půst jsem dala kroupovo-zeleninový...

JJ mi pomohlo najít směr, kterým chci jít

Petrushe: Ahoj Evi, chci touto cestou moc poděkovat za...

5 kg dole a klouby už ani nevím, že mám (Andrea)

Andrea: Milá Evo, milý celý týme Jíme Jinak! Chci...

Po 14 dnech mám úbytek 5 kg a cítím spoustu nové energie (Alena)

Alena: Ahoj všem, mám za sebou 14 denní kurz...

Zhubla jsem, mám lepší náladu a jsem čilá od rána do večera (Jana)

Jana: Kurz jsem dokončila asi před 14 dny. Pomohl...

Po kurzu mám krásnou pleť a vlasy zvětšily na objemu

Evacernosk: Tak po čtrnácti kouzelných lekcích hubnutí do plavek...
 1. Naprostý souhlas. Já nevecerim. Nejpozději do páté hodiny něco lehkého sním. Je mě tak výborně a už to provozuju několik let. Nesnáším pocit plného břicha, nemám ráda přecpavat se. Naopak pocit poloprázdna mě vyhovuje. Cítím se tak výborně.

 2. Jenže když se nenajím i víc večer (stačí i malý jídlo), tak mám pak strašně nízkej tlak, motám se a ráno mi je špatně…

 3. Děkuji za článek, jde mi přímo do cesty :) je to asi týden, co jsem konečně přestala jist na noc a pravidelně dodržuji poslední jídlo v 18 hodin a muzu jen potvrdit, ze po měsících nespavosti a buzení se během noci konečně prospím celou noc a je to velká úleva. I se cítím lehčí a plna energie. Nevěřila bych, jak málo stačí :)

  • To mám radost, Kaťo, že to máte vyzkoušené a že to můžete potvrdit. Ano, skutečně stačí někdy malé změny, aby se člověk začal cítit lépe ❤

 4. Pěkný článek. A pravdivý. Ale co my, lidi, kteří pracují na tři směny?
  Týden ranní, týden noční a týden odpolední. Tomu se snad nedá přizpůsobit. A tělo je akorát pořád zmatené 😞

  • Je to náročné, ale všem našim klientům radím držet se v jídle doporučených časů pro jídlo podle našich biortymů, tím se eliminují dopady už tak špatného vlivu práce na směny. Řešíme to v každém kurzu, protože takových lidí je spousta a vždycky na to nakonec dojdou, že je to i pro ně lepší a cítí se líp.

 5. Jenže jak to udělat, když jsou v rodině „sovy“, které chodí spát až okolo půlnoci nebo i později? Dřív jim spát nejde. Takže kdybych dala večeři moc brzo, všichni půjdou ještě 5x vybílit lednici:)

  • Je to o zvyku, my jsme taky sovy a víme, že se to dá vydržet a zaspat, zvlášť, když se dá pořádná večeře dle JJ 😉

   • Ja jsem sova a vydrzet nedokazu. Neusnula bych hladova. Navic pracuji jako nocni recepcni 12h. Neumim si predstavit, ze bych od 18h vydrzela do rana bez jidla.

    • Opravdu je to o zvyku. Pracuji nepravidelně 12 hodin, jak denní, tak i noční služby. Naučila jsem se, když jdu na noční, večeřet těsně před odchodem do práce nebo ihned po příchodu do práce. A celou noc pak už jen piju. Dá se to naučit. Ani mne neláká jíst, i když vidím, jak se kolegyně ,,cpou“. Mě je tak dobře.

 6. Kdyby to bylo tak snadné praktikovat. Děti usínají teď kolem půl osmé až osmé, a do té doby není možné s nimi si nějaké jídlo připravit, takže bohužel večeříme až kolem 9, chodíme spát ale až v 11. Třeba to bude jiné.

  • Jani, jak jsou děti staré? Dalo by se s nimi najíst v době večeře a pak je dát spát? Dobrá zpráva je, že jak porostou, bude to lepší a lepší 😉

  • Karolíno, jestli vám to skutečně vyhovuje, tak to vůbec není problém. Vlastně je to ideál, ale většina lidí má menší či větší hypoglykemii a potřebují jíst víckrát, než se jim metabolismus spraví a stačí dvě tři jídla denně.

 7. děkuju za článek ♥ Člověk to tak nějak ví, že když se kolem osmé večer “ nacpe“ , že je mu ráno blbě a nemá chuť na nic, ani na tu snídani… Ale občas se mi to vymkne z ruky a je třeba si přečíst takovýhle nějaký pěkný článek, aby se zase ode dna odpíchnul ;-)

 8. Zobrazit všech 26 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJitrocel na rány i do těla
Další článekJak rychle a zdravě zhubnout bez cvičení