Třešně známe a milujeme všichni. Ale i o třešních se můžete dozvědět leccos zajímavého - a hlavně užitečného! Přečtěte si, co vlastně všechno skrývá ovoce, které mlsáte. Tyto informace vás překvapí!

1Tisíce druhů

Třešní můžeme rozlišit až 1000 různých druhů, které se liší barvou (od žluté, červené, růžové až po tmavě rudé až černočervené druhy) i chutí. Dělí se na srdcovky, polochrupky a chrupky. Srdcovky dostaly název dle svého tvaru a jsou nejranějším druhem. Mají měkkou a sladkou dužinu se spoustou šťávy. Nejpěstovanější srdcovkou je u nás odrůda Karešovka. Typ třešní chrupky jsou u nás nejvíce rozšířené a když se do nich zakousnete, tak křupnou. Také známe bělice, které ukrývají bílou dužinu nebo plané ptačinky, které jsou kyselé.

2Zázrak na dnu

O třešních je známo, že velmi pomáhají lidem se dnou. Už pět hodin po konzumaci třešní dochází ke snižování hladiny kyseliny močové a záchvaty dny tak zeslábnou nebo nepřicházejí tak často. Podobné množství anthokyaninů vykazují také maliny.

3Zásobárna vitamínů a minerálů

Třešně mají minerální složení, blížící se „silákům“, kterými jsou špenát a červená řepa. Z minerálů třešně obsahují hlavně draslík, hořčík, vápník, zinek, železo a křemík. Z vitamínů tady hraje důležitou roli vitamín C, B a E. Za jejich zbarvení může antokyan, který se společně s vitamínem C podílí na tom, aby naše tkáně byly pružné a pevné. Třešně jsou také skvělým antioxidantem. Působí proti tvorbě volných radikálů v organismu.

4Pomáhají dobře spát

Třešně obsahují hormon melatonin, který pomáhá ke kvalitnímu spánku. Obsahují ho dokonce ve větším množství, než dokáže naše tělo vyprodukovat.

5Zlepšují paměť

Anthocyaniny, které třešně obsahují, se používají při léčbě demence a Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Hodí se také například pro studenty během zkouškového období.

6Působí proti křečím

Třešně si zamilovali také sportovci, protože šťáva z třešní díky obsahu antokyanů ulevuje od bolesti svalů a křečí při vytrvalostních aktivitách nebo výletech do hor.

7Proti rakovině

Obsažené flavonoidy v třešních (např. quercetin, kyselina ellagová), mají silné protirakovinové účinky. Dále třešně obsahují také perillyl alkohol, který zřejmě také inhibuje růst nádorů. Podle amerických vědců vláknina z třešní a višní pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

8Červíci a ptáci

Kromě mrazů, je největším nepřítelem třešní jsou špačci, kteří ve velkých hejnech během pár dní ozobou celý strom a moucha vrtule třešňová. Ta klade vajíčka do třešní a způsobuje červivost plodů. Zajímavostí je, že vrtule klade do každého plodu jen jedno vajíčko, protože jedna třešeň je schopna uživit jen jednu larvu. Vrtule zanechává na každém plodu svou chemickou značku, takové osobní razítko, že je tato třešeň již obsazena.

9Nejlepší odrůda na světě

Čeští ovocnáři slaví úspěch. Věděli jste, že naše odrůda třešní Tamara dostala v USA patent a je považována za nejkvalitnější třešeň, která dosud byla vyšlechtěna?

10Pecky nevyhazujeme

Pecky jsou ideálním zásobníkem tepla. Když je usušíte a zašijete do plátěného pytlíku, získáte přírodní termopodušku. Stačí ji nahřát a položit na bolavé břicho, svaly, klouby atp. Pokud máme pohmožděné nebo naražené místo na těle, pytlík s peckami dáme do mrazáku a přikládáme na postižené místo. Pytlíček je vhodný i jako masážní na ruce či nohy.

Kolik třešní, tolik višní…

Víte, co toto rčení znamená? Pokud ano nebo máte osobní tip, podělte se s námi v komentářích :-)

 
Po kurzu mám krásnou pleť a vlasy zvětšily na objemu
Evacernosk: Tak po čtrnácti kouzelných lekcích hubnutí do plavek...
Už nechci vařit klasiku, kterou jsem dříve vařila
Pavlivlmaeorua: S pomocí dcery jsem se dostala k programu...
Nepřestává mě fascinovat, co dokáže ranní polévka (Eva)
Eva: Vím, že už na to taky většina lidí...
Manžel se na mě díval a ptal se, co je na mně nového (Sylva)
Sylva: Evi, Romane...Viléme, Jarmilo!!!:-) Funguje to. Nechápu jak, ale...
Dokonce i dcera jídlo snědla – to je velký úspěch!
Hanka: Odpoledne jsem se dívala na Vaše vaření, vypadalo...
4 kg dole a jsem plná radosti a sebevědomí
Ajka: Manžel a syn, světe div se si oblíbili...
2/3 dávky antidepresiva jsou pryč a půjde i zbytek (Dagmar)
Dagmar: Milá Evičko, čtu si všechny Tvé odpovědi, některé...
Nákupní seznamy u receptů jsou velká pomoc
Jorebka: Mám dolů 2.5 kg. Super pocit. Děkuji za...
Centimetry jsou pryč, zdraví lepší (Zuzana)
Zuzana: Evičko, opět to byl přínosný kurz. Kila, spíš...
Děti nepoznaly, že je to zdravé
Alena: můj 6letý masař nepoznal, že sekaná není z masa,...
Jsem vaší velkou fanynkou a na JJ stránkách jsem už závislá
Miluše V.: Evi, moc děkuji za milé setkání v...
Za 3 týdny mám 5 kg dole bez hladu a chemických koktejlů
Zdlang: Zdravim, Evo, Jarni ocista mne prekvapuje pokracujicim ubytkem...
Splaskla jsem v obličeji a mám lepší náladu
Stipl2: Po týdnu mám 2,5 kg dole a vidím,...
Nevěřila jsem, že jídlo může být tak chutné
Holajna: Dnes jsem uvařila první jídlo. Všechno bylo vynikající....
Zlepšily se mi vlasy, nehty i kůže (Lidka)
Lidka: Kila dole jsou super, ale víc se mi...
 1. Nejvíce toho jodu právě obsahují ty stopky třešní. Jinak z pohledu TCM – mají teplou povahu – když je sníte, lehce váš zahřejí, respektive zejména vaše trávení, ke kterému mají největší vztah
  – mají sladkou až lehce nakyslou chuť – sladká chuť vyhovuje orgánům Země, tedy Slezině a Žaludku
  – mají vztah zejména k orgánům: Slezina, Žaludek, Játra
  – doplňují čchi a jin Sleziny a Žaludku, takže jsou dobré při únavě, nechutenství, suchosti; posilují Játra a Ledviny, takže šlachy i kosti, doporučují se zejména při potížích dolních končetin – slabost a bolest v kyčlích nebo kolenou, slabé a těžké nohy; doplňují také krev, jejíž nedostatek se z hlediska tcm většinou projevuje jako pocity motání, zapomnětlivost, bušení srdce, nespavost, neklid.
  Helena

 2. s dovolením bych doplnila jednu věc, není to moje moudro, dočetla jsem se to v Radosti ze zdravých dětí. stopky zralých třešní nebo višní se mají přesušit na slunci a uschovat – jsou přírodním lékem při horečce, několik stopek se krátce povaří a vzniklý nálev vypije. mám ozkoušeno na dvou dcerách – funguje to u nás líp než kuzu

 3. Zobrazit všech 5 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekHustá mandlová polévka
Další článekCoca Cola Zero – 0 % cukru a kofeinu, 100 % chemie