Domů > Magazín > Zdraví

Bolest břicha a proč vás trápí

Co dělat, když vás bolí břicho? Jak si pomoci přírodním způsobem, co jíst a čemu se raději vyhnout? Pojďte se začíst do našeho článku, kde se potřebné informace dozvíte.

Mám bolesti břicha

Začalo vás plíživě pobolívat břicho, občas to jde až do křeče. Zpočátku nad tím mávnete, ale když se bolest dostavuje častěji či je špatně snesitelná, začnete nad tím přemýšlet víc. Možná si říkáte: “Mám začít brát ty léky na nadýmání?”, nebo: “Už jsem zkrátka ve věku, kdy budu muset brát léky na žaludek.”, případně nemůžete přijít na to, proč vás bolesti trápí. Pojďte se trochu zastavit a společně si popsat, co bolesti břicha může způsobovat, protože to je stěžejní pro to, aby se dalo s tímto problémem něco opravdu udělat. Dále vám ukážeme, jaké jsou možnosti, abyste se bolestí břicha zbavili přírodním způsobem.

Proč mě bolí břicho?

Normální je bolesti břicha nemít. Pokud se dostavují, je to signál, že něco není v pořádku. Může to být jednorázová bolest, ke které dojde, pokud jsme snědli něco zkaženého či jídlo bylo moc tučné, nadměrně horké, porce byla příliš veliká, případně jsme pokrm rychle zhltli a dostavilo se nadýmání. Pokud vás bolesti navštěvují častěji, je dobré si uvědomit, kde se bolest vyskytuje, zda je to hned po jídle, mezi jídly, zda je spjatá s pohybem, dýcháním, zda nás zároveň netrápí zácpa či řídká stolice až průjem. Zácpa či průjem je průvodný symptom, nikoliv pouhá příčina a dává nám to celkový obrázek o tom, jak naše trávení funguje.

Co vše se může skrývat za bolestmi břicha?

Mohou to být potíže spjaté s trávicí soustavou, konkrétně se střevy (nadýmání, syndrom dráždivého tračníku, Crohnova choroba, Ulcerózní kolitida, syndrom propustného střeva a jiné), dále žaludkem (např. žaludeční vředy), žlučníkem (např. žlučníkové kameny), projevuje se jí Histaminová intolerance, zánět slinivky či v krajním případě nádor v břišní dutině.

Břicho může bolet při nesnášenlivosti či alergii na určitou potravinu (často to bývá mléčná bílkovina či lepek, ale může za tím být široká škála potravin).

Kromě toho mohou být bolesti způsobené gynekologickými potížemi (záněty, endometrióza, myomy), bolestivost v podbřišku může značit potíže s močovými cestami (akutní či chronický zánět).

Dalším důvodem jsou srůsty po operacích, špatně zhojené a nepohyblivé jizvy (často dost vzdálené od místa bolesti) či se do břicha projikují potíže pohybového aparátu (přetížené svaly, bolestivost vazů či závěsného aparátu vnitřních orgánů, špatně pohyblivé fascie apod.).

V případě déletrvajících či nesnesitelných bolestí břicha konzultujte s lékařem a domluvte si diagnostiku u celostního odborníka, který se zaměří na příčinu obtíží a připraví vám přírodní léčbu na míru. Na Jíme Jinak vám poradíme, jak se stravovat a co udělat pro to, abyste uzdravili svoje zažívání, zbavili se chronických zánětů a přestali tak trpět na bolesti břicha. Poslechněte si, jaké jsou naše principy a proč můžete věřit právě jim.

Co pomůže od bolesti břicha

Při náhlých bolestech břicha je důležité zpomalit a zhodnotit, z čeho bolesti nejspíše plynou. Byl to špatně stravitelný oběd či jídlo spolykané v rychlosti? Nebo vás čeká něco nepříjemného a břicho máte sevřené obavami? V případě dlouhodobějších bolestí bude potřeba pátrat dál. Vyzkoušeli jste už různé babské rady na podporu trávení a stále nic? Pojďme si postupně rozebrat, co vám může v jednotlivých situacích pomoci.

Strava, co pohladí trávicí trakt

Pokud máte bolest břicha z důvodu konzumace nevhodné potraviny či nápojů, dejte vaší trávicí soustavě odpočinek a nejezte část dne nic dalšího. Uvařte si čaj, který pomůže zklidnit žaludek (např. heřmánkový), případně snězte kousek umeboshi švestičky, která umí skvěle zharmonizovat trávení. Při průjmu si uvařte nápoj z kuzu a ulevte vašim střevům vhodnou stravou (Co jíst při průjmu?)

Ptáte se, jak a co jíst, co raději již dále nekupovat, pokud chcete dát sbohem dlouhodobějším bolestem břicha danými špatným zažíváním? Zpočátku se zaměřte na vaše stravovací návyky a naučte se jíst pokud možno v klidu, jídlo nehltat, mezi jídly zbytečně neuzobávat, dávat si rozumné porce a nejíst později večer. Co se týče konkrétního složení stravy, vašemu břichu velmi prospějete, když do stravy budete zařazovat optimální množství vlákniny obsažené v zelenině, celozrnných obilninách, luštěninách a semínkách (lněné, slunečnicové, dýňové). Naopak se vyhýbejte co nejvíce polotovarům, omezte příliš tučná a smažená jídla, jednoduchý cukr, bílou mouku, alkohol, kávu. Také pozor na příliš horká, pálivá jídla, nebo naopak větší množství studených. Ovoce jezte odděleně od ostatního jídla.

Na Jíme Jinak naleznete pestrou škálu receptů a tak kdykoliv už budete vědět, co zdravého a chutného uvařit. K dispozici na webu máte Školu zdravého vaření, naučíme vás s jednotlivými surovinami zacházet a jídla zdravě ochucovat.

Zdravá snídaně je skvělým způsobem, jak optimálně nastartovat a pohladit trávicí soustavu již od rána. Co ale snídat? Ideální volbou je čerstvá zeleninová polévka s přídavkem enzymatické, trávení podporující miso pasty. Další možností je obilná kaše, ale ne nasladko, jak jsou mnozí lidé zvyklí, nýbrž tzv. naslano, což může být pro někoho překvapením. Vyzkoušejte takovou kaši uvařit podle našich receptů – tipem pro vás může být ovesná kaše “carrot cake”. Obě doporučované varianty snídaně jsou navíc plné vitamínů a minerálů.

Nebojte se vyzkoušet také bylinky na žaludek.

Pokud teprve přecházíte na stravu podle Jíme Jinak a dosud nejste zvyklí na větší množství vlákniny, udělejte tuto změnu pozvolna. Začátečníkům se může stát, že se do toho vrhnou takřka po hlavě a naráz zařadí plno vlákniny, na jehož trávení není jejich trávicí soustava zatím zvyklá. Občas se také stává, že si dávají příliš velké množství luštěnin na talíř, nebo je neuvaří dostatečně (Jak uvařit luštěniny, aby nenadýmaly). Toto vše může dočasně způsobit bolesti břicha, ovšem dá se tomu předcházet. Možná se nyní ptáte: “Jak začít”? Pro tyto potřeby máme pro vás připraveného průvodce, který vám pomůže začít zkoumat tajemství zdravé kuchyně, která uzdravuje zažívání. Nemějte žádné obavy, s námi to zvládnete!

Zklidnění mysli a emocí

Asi vás již nepřekvapí, že za bolestmi břicha mohou stát kromě nevhodného jídelního režimu i psychické faktory. Dlouhodobý stres, potlačované či nadměrné emoce (např. hněvu, strachu) mohou vyústit v problém se zažíváním a s tím spojenou bolest břicha. Duševní nerovnováha nedovoluje orgánům efektivně vykonávat svojí práci, jsou hůře prokrvené, mají oslabenou přirozenou hybnost a i v důsledku toho dochází k bolestem. Jak ovšem stres zvládat a jak harmonizovat svoje emoce? Na tuto otázku není jednoduchá odpověď, ale dobrý začátek je si tyto spojitosti uvědomit a krok po kroku na své psychice pracovat. Někdo na to jde přes fyzické cvičení, někdo se pustí do osobního rozvoje, někdo nedá dopustit na pravidelné procházky v přírodě či meditace.

Péče o pohybový aparát

Bolest břicha může být zapříčiněna tím, že jsou v napětí samotné vazivové obaly orgánů či jejich závěsný aparát, kterým jsou uchyceny k páteři a dalším strukturám. V důsledku zvětšeného napětí jsou orgány hůře prokrvené a málo pohyblivé, což se může projevit bolestí. Do napětí se dostanou buď vlivem chybného držení těla, přetěžování určitých skupin svalů, následkem nedostatečné stabilizační funkce páteře, nebo je to vyvolané problémem se samotným orgánem.

Další možným důvodem jsou jizvy, mnohdy vzdálené od místa bolesti. Pokud se nedokonale zhojily či jsou špatně pohyblivé oproti okolí, mohou způsobovat zvýšené napětí tkání, které se přenáší dále a zapříčiní tak následnou bolest. Je potřeba tyto jizvy najít a manuálně je důkladně ošetřit.

Kontaktujte zkušeného fyzioterapeuta, který vám pomůže odstranit bolesti břicha související s pohybovým aparátem. Pomoci si můžete částečně i vy sami díky cvičení, které zlepší držení a prokrvení těla, protáhne a zpevní páteř a klouby. V rámci Klubu Jíme Jinak jsou k dispozici předtočená videa, podle kterých si můžete zacvičit s profesionálními lektorkami jógy a pilates.

Příběhy na Jíme Jinak

Pojďte se konečně rozloučit s bolestmi břicha, rádi vám na této cestě pomůžeme. Příběhy našich čtenářů vám ukážou, jak změnu stravy do svého života zavedli oni a jak jim tato změna pomohla.

František (44) od dětství zápasil s nadváhou i přesto, že hodně sportoval. Vyzkoušel různé výživové směry včetně Low Carb, ale bylo mu spíše hůř. Po operaci pupeční kýly začal trpět na pálení žáhy, průjmy a bolesti břicha, které se objevovaly po každém jídle. Nevěděl, co má jist. Začal sledovat web Jíme Jinak a po prvotních pochybách se pustil do programu Jarní očista. Po prvním týdnu zmizel průjem, uklidnilo se mu zažívání, po 4 týdnech se mu podařilo zhubnout 10 kg, cítil se skvěle a plný energie.

Blanku (68) trápily potíže s žaludkem a slinivkou, měla horší imunitu a cítila se unavená. Rozhodla se zapojit do kurzu Podzimní detox. Po 8 týdnech vedených jídelníčků podle Jíme Jinak, které si upravovala v závislosti na citlivosti svého zažívání, se cítila plná energie a přestal jí trápit žaludek.

Petru (42) dlouhou dobu bolelo břicho a trpěla na průjmy, k tomu se přidaly gynekologické potíže. Později se zjistilo, že trpí Crohnovou chorobu. Když se každý den kroutila bolestí břicha, tak si řekla dost a odhodlala se změnit svůj životní styl. Od té doby, co se začala stravovat v souladu se stravou podle Jíme Jinak, se jí hned ulevilo, bolesti břicha ustaly, přestala jí svědit kůže a začala pociťovat více energie.

Jak může chronický zánět močového měchýře a s ním spojené bolesti břicha souviset se stravováním si přečtěte v příběhu čtenářky Katky (41). Díky změně stravy si upravila hladinu cukru, cholesterolu a shodila přes 30 kg, ale záněty močových cest jí provázely dál. Její celý příběh si přečtěte zde.

Budeme rádi, když s námi v komentářích posdílíte vaše zkušenosti s bolestmi břicha či pokud máte potíže s břichem a potřebujete navést na cestu. Jsme tu pro vás!

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

55 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

klub
12

Záněty močového měchýře bez nálezu

Opakované záněty močových cest trápí mnoho žen. Často jsou bez bakteriálního nálezu. Jak to je možné a jak se zánětů zbavit? Odpovědi vás možná překvapí. E...

Podrážděný žlučník a vše o něm

Cítíte nepříjemné tlaky pod žebry po jídle a někdy je vám i nevolno – je možné, že volá o péči váš podrážděný žlučník. Co s tím a jak to napravit? Po...
klub
45
21

Žlučníkové kameny

Co je způsobuje žlučníkové kameny a jak se jich zbavit? Jaký vliv mají na jejich tvorbu strava a emoce a je vždy nezbytně nutná operace? Na téma žlučníkový...
klub
32

Žaludeční vředy – příznaky, proč vznikají a co s nimi?

Pociťujete po jídle či naopak nalačno ostrou či pálivou bolest v okolí žaludku? Je možné, že se potýkáte s žaludečními vředy. Chcete vědět proč vznikají a ...
Blog
klub
25

Crohnova choroba – jak zlepšit stav střev

Proč dochází k onemocnění Crohnovou chorobou. Jaká je prevence a jaká pomoc při akutní fází. Co dělat při chronickém stavu. Jak upravit stravu, aby se stře...

Jak podpořit své zdraví v únoru

V únoru se podíváme blíže na orgán, který úzce souvisí s hladinou naší životní energie, má vliv na kvalitu našich vlasů a také na plodnost. Tímto orgánem j...