Nadšení střídají slzy. Tak nějak by se daly popsat moje začátky, když jsem doma udělala revoluci a začala jíst jinak. A nejen já, hned jsem zapojila manžela a začala mu vařit zdravě. Ovšem tak trochu bez chuti...netvářil se zrovna nadšeně. A má prý hlad! No, začátky nebývají snadné. Posuďte sami...

Už se nemůžu dočkat. Za týden začne program Jarní očista (jak jsme všichni už naučení, dovolím si využít výdobytek doby a spisovatelsky použiji: dále už jen JO) a já se hlásím do Klubu Jíme Jinak. Je to jednodušší, než jsem si myslela. Chodí mi milé uvítací emaily, trochu informací o tom, co tyto dvě zatím mile vypadající ženy s rodinami pro zbytek populace dělají a nějaké ty rady k nadcházejícím týdnům JO. Pomalu dojídáme zásoby ze spíže a já si s každým tím kolínkem z pšeničné mouky a bramborovým špalíčkem pocukrovaným cukrem moučka a přelitým přepuštěným máslem říkám, jak bude dobře mít vyčištěno a připraveno pro nové zásoby potravin, které jsem upřímně doteď nikdy nejedla, jako je pohanka, cizrna, jáhly, různé typy mouky, umeocet, sladěnka a … ono se toho ještě najde. Takže vyjídáme, vyjídáme, vyjídáme. Kolik toho tam proboha je? A to nepatřím mezi najížděče pro zásoby a velkonakupovače zlevněného zboží.

Nadchází den D. Nakoupila jsem si tchýní doporučované vitamíny a minerály, pro jistotu, kdyby se mnou program zamával a něco v těle mi chybělo. Vitamíny a minerály jsou zaručeně přírodní, říkala. Vytiskla jsem si nákupní seznam. Kde se tohle všechno kupuje? A co je to quinoa? Nicméně nebudu propadat panice, paní Eva s paní Helčou nás povzbuzují, abychom na to šly pomalu. Říkají to s úsměvem, tak to asi nebude tak hrozné, jak to vypadá. Jenže když na to půjdu pomalu, tak se za těch pár týdnů nevyčistím. Dojídací týdny mám za sebou, už bych se dala do týdne dva a zrovna ho spojím s trojkou, protože jsem schopná a mám silné sebeovládání. Zkrátka si poručím a bude to. Všechny dostupné materiály jsem si vytiskla, kdyby mi klekl počítač, nebo kdyby před počítač klekl manžel a já se k němu v rozhodující chvíli vaření nedostala. Nic neponechám náhodě, očista bude dokonalá a já se změním v člověka, co nebude jíst maso, protože mu nechutná a nebude pít mléko a jíst mléčné výrobky nejen proto, že mléko patří telátkům a zahleňuje.

Podle JO jím už tři dny. Jsem pašák. Vždyť jsem to říkala, že to nebude nic hrozného – prostě další „dieta“, která bude ale už definitivní. V obchodě vidím cuketu a mazlím se s ní, kolem lahůdek a oddělení pečiva s dorty procházím s pohrdavým úšklebkem, protože TOHLE já nejím. Už tři dny. Z obchodu odcházím s plátěnou taškou (zdůrazňuji slovo plátěnou, protože jsem již dávno uvědomělá a přesně tak asi dva týdny nosím plátěnou tašku a opovrhuji všemi těmi, kdo si kupují igelitky a ničí životní prostředí) plnou zeleniny, bez pečiva, s cizrnovou, rýžovou, jáhlovou a pohankovou moukou, s luštěninami, bez mléka, sýrů a jogurtů, s ovocem z české produkce (takže takový chudák jablko). Moje rodina bude jíst zdravě a já se o to postarám.

Když jsem se vrátila domů a dala jsem do lednice nákup, zjistila jsem, že se zevnitř stále velmi nápadně ozývá ozvěna. Pravda, moc jsem toho do lednice nenakoupila. Co dám zítra manželovi na svačinu? Pečivo jsem mu nekoupila, na rajčeti mi nevydrží. Chvíli dumám. No, to budu řešit později. Teď přichází vaření z nových potravin podle nových receptů a to je ta slavná chvíle.

Slavnostně prostřený stůl věstí, že k večeři se bude podávat něco opravdu dobrého. Před večeří mám krátký projev o tom, jak mi záleží na zdraví celé rodiny a jak se těším, že všichni postupně změníme stravování a uleví se nám, poznáme nové chutě, obohatíme jídelníček. Při větě, že guláš přece nepotřebujeme, jsem zahlédla trochu zděšený manželův výraz. Že jsou řízky minulostí jsem raději vynechala.

Večeře probíhala v duchu: „Tak co, jaký to je?“ „Dobrý.“ „Zvláštní.“ „Nezvyklý.“ „Zajímavý.“ „Divný.“

No jo, žádný učený z nebe nespadl, tak jsem to uvařila trochu bez chuti. A ty jáhly jsou s nějakým divným ocasem, ale to je jen proto, že je neznáme. Uvidíte, to se zlepší!

A už chystám snídani. Oběd s sebou. Večeři. Mezitím vymýšlím svačiny. Manžel přijde domů z práce a po svačině mi řekne, že má hlad. To si dělá srandu, ne? Je to JO! Jo? Tak se trochu snaž, ať se ti pročistí tělo. Není to období, kdy se budeš nacpávat.

Ani po večeři se nálada o moc nezlepšila. Upřímně, napětí pokračuje. Ale proč? Jedeme úspěšně pátý den, nová strava, žádný cukr, maso, mléko. Zelenina. Luštěniny. Moje první pickles. Derou se mi slzy do očí a nejdou zastavit. Tak JO a Jíme Jinak taky nebude ta pravá cesta. Ach jo. A to jsem si dávala takové naděje. Jarce to pomohlo a moc. Jak to? A proč to nefunguje u nás? Jindy bych sáhla po čokoládě, ale tu dnes doma nemáme. Jdu si dát alespoň med, potřebuju něco sladkého!

Jestli jste si, milé čtenářky, při čtení tohoto článku téměř při každé větě říkaly: „Ne, takhle ne!“, měly jste pravdu. V dalším článku vám povím, jak jsem se nevzdala a co jsem pochopila. Těšte se!

Předchozí díl: Co mám vlastně jíst?!

Všichni ostatní si všimli, že jsem zhubla

Vera: Mám teď za sebou týdenní pobyt s našimi studenty,...

Hubneme, i když nedržíme dietu

Mayf: Dobrý den,moc jsme si pochutnali. Začali jsme nedávno...

Jsem v klubu již 3. rokem a je k nezaplacení!

Marie J: děkuji za Váš úžasný web. V klubu...

Jsem ráda, že jsem na vás narazila v pravou chvíli

Mayf: Dobrý den, jsem rada, že jsme na vás...

JJ mi změnila pohled na jídlo a dodalo sebevědomí si dělat věci po svém

Venisy: Skupina Jíme Jinak mi před šesti lety změnila...

S manželem jsme dohromady zhubli 15 kg!

Zdeňka B.: Kurz i přes zdravotní obtíže, které mě...

Nevěřila jsem, že dokážu být bez čokolády

Marcella H.: Březen byl můj první měsíc, kdy jsem se...

Každý nový článek je obrovským přínosem

Martina: Díky moc za celý "seriál" o cestování, který...

Objevila jsem kapustu a nemohu se jí nabažit!

Stipl2: Misto cizrny sel do hrnce opeceny tempeh a...

Za týden co jíme jinak o čtyři kila méně

Merci 72: Krásné ráno děvčata. Chtěla bych Vám mockrát...

Cítím se skvěle a moje tělo nasává živiny

Iva: Dobrý den, jsem velice překvapena! Moje tělo reaguje...

Děkuji za cenné vychytávky a úžasnou motivaci

Annabirke S.: Ahoj Evi. O pochvalu nemáte nouzi, ale...

Z jídelníčku je nadšená celá rodina

Beagil: Varím podla Vaších receptov a celá rodinka je...

Bez ranní polévky to u mě už nejde

Zdlang: Devcata, jsem spokojena, jak to valim a zvladam,...

Poděkování

Dobrý den, vaše stránky jsem objevila cca před měsícem....

Toto je stravování, který jsem celý život hledala

Danfejfar: Dobrý den, děkuji, děkuji. děkuji. Toto je stravování,...

Jste unavená a vyčerpaná? Posilte v zimě ledviny

Nastartujte imunitu a vyhněte se nemocem.

Je to snadné. Zjistěte, jak na to.

Stáhnout ZDARMA

 1. Lucko, Ty jsi hotový Shakespear 😀 😀
  S manželem to u nás probíhalo podobně, hned od začátku jsem ho do JJ vtáhla, aniž bych se ptala, jestli chce, vždyť jde přece o jeho zdraví, ne ;))
  Abych zjistila jak mu to chutná, nebo nechutná, tak jsem zavedla bodování od 0-10, pokud byl výsledek ohodnocen do 5, tak jsem ho už více nedělala, ale některé recepty si vysloužili 10 bodů 😀 Jen díky tomu, že máme moc krásný vztah, tak to Honza všechno bez reptání přijímal, ale teď už ho nechávám ať si vybere, jestli chce svoji “klasiku” a nebo moje 🙂 Dokud si to člověk nepřepne v hlavě a nerozhodne se sám, tak ve chvíli, kdy je výběr jídla na něm, hned se vrací ke “svému” stravování, takže už ho nenutím. Jen máme aspoň domluvu, že si jí co má rád a jedno jídlo denně jí podle mě a to se mu snažím udělat něco, co vím, že mu chutná 🙂 A k tomu se občas ještě ke mě přidá k jednodennímu půstu.
  Já jsem měla výsledky (zlepšení zdraví a váha i psychika) okamžitě, byla jsem před tím skoro rok na syrové stravě, takže ranní miso polívečky byly pro moje zažívání jak pohlazení 😉 a tím, že jsem si hlídala, abych měla “kompletní talíř”, tak jsem byla taky velice mile překvapená, že nemám žádné chutě ani noční “vlčí hlady” .
  Tak jsem zvědavá na další pokračování 🙂 Jarka

  • Jarko, bodování u mě teda zabodovalo! :-))) Ten váš Honza se má, že vás má. Co by ti naši muži bez nás asi jedli??? Ani nechci pomyslet :o)

  • Ještě by mě zajímala ta top desítka, Jarko, to by možná byly dobré tipy pro ostatní manželky 🙂

 2. Zobrazit 4 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Autorem článku je Lůca
Úplně obyčejná žena. Obyčejná? Každá jsme jedinečná. Takže naprosto jedinečná žena, co si nezakládá na pojmech Bio a Eko, ale co si váží přírody, ráda chodí bosky nebo v barefootech, třídí odpad, sbírá v lese zapomenuté odpadky, miluje dobré, kvalitní jídlo, život a ráda si jej díky drobnostem užívá s rodinou nebo i sama.
Předchozí článekStřapačky se zelím a tempehem
Další článekVegety obsahují 3x více soli než zeleniny