Nadšení střídají slzy. Tak nějak by se daly popsat moje začátky, když jsem doma udělala revoluci a začala jíst jinak. A nejen já, hned jsem zapojila manžela a začala mu vařit zdravě. Ovšem tak trochu bez chuti...netvářil se zrovna nadšeně. A má prý hlad! No, začátky nebývají snadné. Posuďte sami...

Už se nemůžu dočkat. Za týden začne program Jarní očista (jak jsme všichni už naučení, dovolím si využít výdobytek doby a spisovatelsky použiji: dále už jen JO) a já se hlásím do Klubu Jíme Jinak. Je to jednodušší, než jsem si myslela. Chodí mi milé uvítací emaily, trochu informací o tom, co tyto dvě zatím mile vypadající ženy s rodinami pro zbytek populace dělají a nějaké ty rady k nadcházejícím týdnům JO. Pomalu dojídáme zásoby ze spíže a já si s každým tím kolínkem z pšeničné mouky a bramborovým špalíčkem pocukrovaným cukrem moučka a přelitým přepuštěným máslem říkám, jak bude dobře mít vyčištěno a připraveno pro nové zásoby potravin, které jsem upřímně doteď nikdy nejedla, jako je pohanka, cizrna, jáhly, různé typy mouky, umeocet, sladěnka a … ono se toho ještě najde. Takže vyjídáme, vyjídáme, vyjídáme. Kolik toho tam proboha je? A to nepatřím mezi najížděče pro zásoby a velkonakupovače zlevněného zboží.

Nadchází den D. Nakoupila jsem si tchýní doporučované vitamíny a minerály, pro jistotu, kdyby se mnou program zamával a něco v těle mi chybělo. Vitamíny a minerály jsou zaručeně přírodní, říkala. Vytiskla jsem si nákupní seznam. Kde se tohle všechno kupuje? A co je to quinoa? Nicméně nebudu propadat panice, paní Eva s paní Helčou nás povzbuzují, abychom na to šly pomalu. Říkají to s úsměvem, tak to asi nebude tak hrozné, jak to vypadá. Jenže když na to půjdu pomalu, tak se za těch pár týdnů nevyčistím. Dojídací týdny mám za sebou, už bych se dala do týdne dva a zrovna ho spojím s trojkou, protože jsem schopná a mám silné sebeovládání. Zkrátka si poručím a bude to. Všechny dostupné materiály jsem si vytiskla, kdyby mi klekl počítač, nebo kdyby před počítač klekl manžel a já se k němu v rozhodující chvíli vaření nedostala. Nic neponechám náhodě, očista bude dokonalá a já se změním v člověka, co nebude jíst maso, protože mu nechutná a nebude pít mléko a jíst mléčné výrobky nejen proto, že mléko patří telátkům a zahleňuje.

Podle JO jím už tři dny. Jsem pašák. Vždyť jsem to říkala, že to nebude nic hrozného – prostě další „dieta“, která bude ale už definitivní. V obchodě vidím cuketu a mazlím se s ní, kolem lahůdek a oddělení pečiva s dorty procházím s pohrdavým úšklebkem, protože TOHLE já nejím. Už tři dny. Z obchodu odcházím s plátěnou taškou (zdůrazňuji slovo plátěnou, protože jsem již dávno uvědomělá a přesně tak asi dva týdny nosím plátěnou tašku a opovrhuji všemi těmi, kdo si kupují igelitky a ničí životní prostředí) plnou zeleniny, bez pečiva, s cizrnovou, rýžovou, jáhlovou a pohankovou moukou, s luštěninami, bez mléka, sýrů a jogurtů, s ovocem z české produkce (takže takový chudák jablko). Moje rodina bude jíst zdravě a já se o to postarám.

Když jsem se vrátila domů a dala jsem do lednice nákup, zjistila jsem, že se zevnitř stále velmi nápadně ozývá ozvěna. Pravda, moc jsem toho do lednice nenakoupila. Co dám zítra manželovi na svačinu? Pečivo jsem mu nekoupila, na rajčeti mi nevydrží. Chvíli dumám. No, to budu řešit později. Teď přichází vaření z nových potravin podle nových receptů a to je ta slavná chvíle.

Slavnostně prostřený stůl věstí, že k večeři se bude podávat něco opravdu dobrého. Před večeří mám krátký projev o tom, jak mi záleží na zdraví celé rodiny a jak se těším, že všichni postupně změníme stravování a uleví se nám, poznáme nové chutě, obohatíme jídelníček. Při větě, že guláš přece nepotřebujeme, jsem zahlédla trochu zděšený manželův výraz. Že jsou řízky minulostí jsem raději vynechala.

Večeře probíhala v duchu: „Tak co, jaký to je?“ „Dobrý.“ „Zvláštní.“ „Nezvyklý.“ „Zajímavý.“ „Divný.“

No jo, žádný učený z nebe nespadl, tak jsem to uvařila trochu bez chuti. A ty jáhly jsou s nějakým divným ocasem, ale to je jen proto, že je neznáme. Uvidíte, to se zlepší!

A už chystám snídani. Oběd s sebou. Večeři. Mezitím vymýšlím svačiny. Manžel přijde domů z práce a po svačině mi řekne, že má hlad. To si dělá srandu, ne? Je to JO! Jo? Tak se trochu snaž, ať se ti pročistí tělo. Není to období, kdy se budeš nacpávat.

Ani po večeři se nálada o moc nezlepšila. Upřímně, napětí pokračuje. Ale proč? Jedeme úspěšně pátý den, nová strava, žádný cukr, maso, mléko. Zelenina. Luštěniny. Moje první pickles. Derou se mi slzy do očí a nejdou zastavit. Tak JO a Jíme Jinak taky nebude ta pravá cesta. Ach jo. A to jsem si dávala takové naděje. Jarce to pomohlo a moc. Jak to? A proč to nefunguje u nás? Jindy bych sáhla po čokoládě, ale tu dnes doma nemáme. Jdu si dát alespoň med, potřebuju něco sladkého!

Jestli jste si, milé čtenářky, při čtení tohoto článku téměř při každé větě říkaly: „Ne, takhle ne!“, měly jste pravdu. V dalším článku vám povím, jak jsem se nevzdala a co jsem pochopila. Těšte se!

Předchozí díl: Co mám vlastně jíst?!

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Kojené dceři se rapidně zlepšil ekzém

Veronbak: Následkem jídla dle JJ se mé 0,75 kojené...

Děkuji za zorganizovaný celý jídelníček v kurzu

Bezinj: Druhý týden zvládám dobře, jídlo chutná i mému...

Děkuji za cenné vychytávky a úžasnou motivaci

Annabirke S.: Ahoj Evi. O pochvalu nemáte nouzi, ale...

Zhubla jsem víc než 10 kg a už se mi nechce pořád spát (Zdenka)

Zdenka: Hezký večer, Jím Jinak 7 měsíců. Tento krok...

Stojí to za to!

Pařízková: Ahoj všichni, jsem ráda, že jsem s jj...

Hlavní je ten pocit, jak se po kurzu cítím!

Alko: Splaskla jsem přes prsa o 6 cm, v...

Moc nám chutná. I můj masožravec je nadšený (Lebell)

Lebell: Vaše recepty jsou Super! Super! Super! Nečekala jsem,...

Lucka, účastnice kurzu, nám napsala

Dobrý den Evo a Heleno, ještě jednou děkuji za příjemně...

Bez zmenšování porcí mám 1,6 kg dole!

Anička: Musím pochlubit, že i bez zmenšování porcí a se...

Překvapilo mě, jak je jídlo rychle hotové

Pavlína: Velice příjemně mě překvapilo, jak je jídlo rychle...

JJ má pro mě kouzlo, které nejde ani popsat

Miluše: JJ má pro mě kouzlo, které nejde ani...

Manžel si liboval, že je to nejlepší jídlo, jaké jsem kdy udělala

Dagbri: Napařování jsem se bála, jelikož jsem to nikdy...

Nezmizela mi jen přebytečná kila, ale i návaly, chuť na sladké a zlepšila se má paměť

kamlibe: Po dvou týdnech vaření z vašeho jídelníčku se dostavila...

Manžel má za 3 měsíce 9 kg dole (Dagmar)

Dagmar: Snažíme jíst jinak cca 3,5 měsíce - a...

Nikdy bych nevěřila, že zelenina může chutnat tak dobře

Lenka: Taky pomalu objevují jemné chutě nových potravin a...

Jíme Jinak mě baví (Olga, 76 let)

Olga: Ahoj Evičko, chci tímto moc poděkovat a popřát...
 1. I mně se podařilo za 2 měsíce dát dolů 6 kg,je mi 71 let s váhou bojuji již 10 let.neboť mám 2 endoprotézy /levou kyčel a pravé koleno/ .Stravu se mnou jí hrdinně i manžel a nyní jsme na tom tak,že si vyprávíme jak se cítíme úžasně,2 x týdně si chodíme zahrát tenis. Manželovi je 80 takže součet na kurtu 151 let. Loni k 70tým narozeninám jsem si objednala koloběžku a letos k 71 tenisovou raketu.Díky JJ mám obrovskou chuť do života

  • Milá Ivano, máte oba s manželem můj obdiv a držím palce, jen tak dál! Užívejte krásné slunečné jaro!

  • Ivanko, to je úžasné! Úplně mě to dojímá, protože právě to je to krásné na zdravém životním stylu, že opravdu zvyšuje kvalitu života. Jste oba velikou inspirací!

  • Takhle to má vypadat! 👍👍😍😍 Krásné zprávy, Ivano, to je paráda. Vím, že jsme spolu v Jarní očistě a Hubneme do plavek a že jdete doma podle jídelníčků, tak mám veeeelkou radost, že to nese výsledky a že si libujete jako my doma ❤

   • Děvčata,mám ještě jednu úžasnou zprávu.Cholesterol se mi během 3měsíců s jíme jinak snížil z 8,2 na 6.Když jsem paní doktorce řekla před 4 měsíci,že si prášky sama vysazuji,tak prý je to na mojí zodpovědnost a že prý se mi to stejně nepodaří ani dietou,neboť u mne je to vysokou tělesnou váhou.Na nynější výsledky jsem se zeptala co na to říká a odpověď zněla,že se to občas stane.Jsem mooooc ráda,že jsem na stránky JJ narazila a prosím,kde zjistit vaše setkání.Děkuji Ivana

 2. Lucko, Ty jsi hotový Shakespear :D :D
  S manželem to u nás probíhalo podobně, hned od začátku jsem ho do JJ vtáhla, aniž bych se ptala, jestli chce, vždyť jde přece o jeho zdraví, ne ;))
  Abych zjistila jak mu to chutná, nebo nechutná, tak jsem zavedla bodování od 0-10, pokud byl výsledek ohodnocen do 5, tak jsem ho už více nedělala, ale některé recepty si vysloužili 10 bodů :D Jen díky tomu, že máme moc krásný vztah, tak to Honza všechno bez reptání přijímal, ale teď už ho nechávám ať si vybere, jestli chce svoji „klasiku“ a nebo moje :) Dokud si to člověk nepřepne v hlavě a nerozhodne se sám, tak ve chvíli, kdy je výběr jídla na něm, hned se vrací ke „svému“ stravování, takže už ho nenutím. Jen máme aspoň domluvu, že si jí co má rád a jedno jídlo denně jí podle mě a to se mu snažím udělat něco, co vím, že mu chutná :) A k tomu se občas ještě ke mě přidá k jednodennímu půstu.
  Já jsem měla výsledky (zlepšení zdraví a váha i psychika) okamžitě, byla jsem před tím skoro rok na syrové stravě, takže ranní miso polívečky byly pro moje zažívání jak pohlazení ;) a tím, že jsem si hlídala, abych měla „kompletní talíř“, tak jsem byla taky velice mile překvapená, že nemám žádné chutě ani noční „vlčí hlady“ .
  Tak jsem zvědavá na další pokračování :) Jarka

  • Jarko, bodování u mě teda zabodovalo! :-))) Ten váš Honza se má, že vás má. Co by ti naši muži bez nás asi jedli??? Ani nechci pomyslet :o)

  • Ještě by mě zajímala ta top desítka, Jarko, to by možná byly dobré tipy pro ostatní manželky :-)

 3. Zobrazit všech 11 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Lůca
Autorem článku je Lůca
Úplně obyčejná žena. Obyčejná? Každá jsme jedinečná. Takže naprosto jedinečná žena, co si nezakládá na pojmech Bio a Eko, ale co si váží přírody, ráda chodí bosky nebo v barefootech, třídí odpad, sbírá v lese zapomenuté odpadky, miluje dobré, kvalitní jídlo, život a ráda si jej díky drobnostem užívá s rodinou nebo i sama.
Předchozí článekStřapačky se zelím a tempehem
Další článekVegety obsahují 3x více soli než zeleniny