Měla jsem ty nejčernější myšlenky, Pavlína (40 let)

6
Těžká životní situace mě donutila brát psychofarmaka. Bez nich to nešlo, ale s nimi taky ne. Přes dva roky jsem nespala, přišla o menstruaci, nemohla dýchat, nabrala 20 kg, nemohla jsem chodit, byla jsem totálně vyčerpaná. Bylo mi mizerně a měla jsem ty nejčernější myšlenky. Dnes je všechno jinak. Spím jako dudek, shodila jsem, zbavila se dráždivého tračníku, bolestí hlavy a jiných neduhů. Nejvíc mě ale překvapilo, jaký vliv má strava na psychiku. Tomu bych nevěřila, dokud jsem to nezažila.

Buď psychiatrická léčebna nebo psychiatr

Před šesti lety jsem se dostala do složité situace (nechci zabíhat do podrobností) a moje tělo to psychicky ani fyzicky nezvládalo. Jediná možnost, jak to řešit, byla psychofarmaka. Vím, že to není ideální řešení, ale tenkrát jsem dostala na výběr: buď psychiatrická léčebna nebo ambulantní léčba u psychiatra. Měla jsem doma pětiletého kluka a nechtělo se mi od něj, takže volba byla jasná. Léky mě vrátily zpátky do reálného života, ale také s sebou přinesly nějaká ta negativa.

Cítila jsem se opravdu mizerně

Přestala jsem menstruovat a hodně jsem přibrala. Vážila jsem skoro devadesát kilo při výšce 165 cm. Měla jsem velké břicho, spousta lidí si myslela, že čekáme rodinu, byla jsem oteklá, sotva jsem chodila, těžko jsem dýchala. Cítila jsem se opravdu mizerně. Z těchto důvodů jsem chtěla změnit léky, ale nepovedlo se najít takový, který by mi vyhovoval. A tak jsem to riskla a úplně je vysadila. Nebylo to lehké, ale zvládala jsem fungovat i bez nich. Kila začala sama pomalu ubývat a já se cítila o něco lépe. Což bylo fajn, dokud nepřišla nespavost. Nejprve to bylo občas, pak stále častěji, až jsem se dostala k tomu, že jsem nespala vůbec. Tím myslím, že jsem spala 0 – 2 hodiny denně.

Dnes nechápu, jak jsem to přežila

Byla jsem zoufalá a tak vyčerpaná! Měla jsem černé, ty nejčernější myšlenky. Ráno jsem vstávala z postele úplně zničená, nohy se mi třásly, nedokázala jsem přemýšlet ani se soustředit. Bylo pro mě vyčerpávající vyjít schody do prvního patra, dopravit syna do školy, bylo unavující uvařit, najíst se. Vyčerpávalo mě úplně všechno. Vyzkoušela jsem kdeco. Bylinné čaje, sirupy, kapky, volně dostupné léky na spaní, homeopatika, audio programy, procházky, masáže, dodržovala jsem dokonalou spánkovou hygienu…Nepomáhalo nic. Takhle jsem „fungovala“ asi dva roky.

Začala jsem vařit jídla podle Jíme Jinak

Až na mě jednou v komoře vypadl zapomenutý pytlík cizrny. Luštěniny jsem nikdy neměla ráda, nebyla jsem na ně zvyklá a neuměla je uvařit, ale chtěla jsem dát cizrně šanci, přišlo mi škoda ji vyhodit. Sedla jsem k internetu a našla recept na cizrnovou pomazánku na stránkách Jíme jinak. A moc mě překvapilo, jak byla dobrá. Začala jsem občas zkoušet další recepty. Narazila jsem také na miso polévku. Dlouho jsem se k ní odhodlávala, ale když jsem ji konečně vyzkoušela, zjistila jsem, že se po ní cítím méně unavená a snáz přežiji celý den. Jídla podle Jíme jinak jsem vařila stále častěji. Asi po třech měsících jsem si uvědomila, že už nejsem tak unavená a hlavně, že se v noci i víc vyspím, že probdělých nocí je stále méně, a dnes spím úplně normálně – jako špalek! Díky Bohu za to.

Shodila jsem 20 kg, spím, nebolí mě hlava, už nemám dráždivý tračník

To mě samozřejmě motivovalo k tomu, abych si podle Jíme jinak nevařila jen obědy, ale zkusila tak jíst celý den. Takže dnes se stravuji úplně podle Jíme jinak ( s plánovanými drobnými úlety). Spím jako dřevo, menstruace se pomalu vrací, shodila jsem 20 kilo bez sportu a cvičení, z velikosti 46 mám velikost 40, přestaly mi otékat nohy, lépe zvládám letní vedra, už nemám studené ruce a nohy, mám kupu energie, vyčistila se mi pleť, zmírnily se projevy seboroické dermatitidy, výrazně se zlepšila celulitida, přestala mě věčně bolet hlava, celou zimu jsme nebyli nemocní, a v podstatě úplně zmizel dlouholetý úporný problém s dráždivým tračníkem, i to je pro mě obrovská úleva.

Nevěřila jsem, že strava má tak obrovský vliv na psychiku

Když jsem tak brouzdala na stránkách Jíme jinak a četla články, co všechno změna stravy tímto směrem s lidmi dokáže, přiznávám se, že jsem všemu zdaleka nevěřila. Ano, věděla jsem, že po fyzické stránce jídlo dokáže hodně, přece jen jsem stravu řešila od počátků své puberty a ledacos si vyzkoušela (to by bylo na další dlouhé povídání). Že má ale jídlo tak velký vliv i na psychiku, tomu jsem nevěřila, dokud jsem to sama nezažila. Jsem klidnější, vyrovnanější, lépe odolávám stresu, jsem sama se sebou spokojená, přestože jsem si vědomá svých nedostatků, což je pro mě velký objev, ujasnila jsem si, kdo jsem a co je pro mě důležité.

Co na to moje rodina a okolí?

Synovi bohužel naše jídlo většinou nechutná (ale nevzdávám se naděje :-)). Mamce jsem občas dala něco ochutnat a dnes si vaří sama podle receptů JJ a dokonce sama nová jídla i vytváří. Nejvíc mě překvapil můj muž. Můj muž, který dřív nesnědl ani rajskou a jediná zelenina, kterou pozřel, byla klasická svíčková z masa a se smetanou od jeho maminky, dnes snídá jáhly se zeleninou, obědvá zeleninu s tempehem a s rýží a večeří pohankové palačinky s cizrnovou pomazánkou. Ještě před rokem bych tomu nevěřila a dnes je to realita. Shodil 25 kg a přestal chrápat. :-) Širší okolí až na pár výjimek naše změny v jídle nechápe, ale mě to neodradí. Všechno, co nám změna v jídelníčku přinesla, stojí za to. Naše jídlo je teď neuvěřitelně pestré, dosyta se najíme, lépe se cítíme i vypadáme, a paradoxně oproti mému očekávání i ušetříme

Dívám se na svět jinak

A co říci závěrem? Neříkám, že vše je zalité sluncem, že se vyřešily všechny naše problémy a starosti. Jen se teď na svět dívám jinak a hlavně – cítím se teď nejlíp za posledních dvacet let, po fyzické i psychické stránce. A jsem přesvědčená, že změna stravy na tom má obrovský podíl.

Děkuji, Evo a Heleno.

 

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!
Čtěte na toto téma dále

Vše je teď snazší a pořád se usmívám (Petra)

Petra: Krásnou první adventní neděli :) Jak mi to...

Manžel si všiml, že mám menší zadek a chce, abych mu také vařila

Kamlibe: Musím vám napsat, že podle vašeho jídelníčku je...

I po kurzu pokračuji dál, protože je mi dobře (Petra Monika)

Petra Monika: Děkuji za kurz Huneme do plavek, bylo...

Martina: Výborné! A muž pochválil: „Máš

Martina: Výborné! A muž pochválil: "Máš to dobrý" :)...

Všechna jídla jsou vynikající a jejich příprava je hračka (Lenka)

Lenka: Všechna jídla jsou vynikající a moooc mi chutnají....

Začít se dá vždycky (Hanka)

Hanka: Jsem na konci kurzu Hubneme do plavek. Chci...

V Jarní očistě šlo dolů 7 kg a jedu dál (Dana)

Dana: Zdravím známé i neznámé tváře. Po Jarní očistě,...

Postupně se přidává celá rodina (Katarina)

Katarina: Ďakujem za tuto úžasnú skúsenosť. Páči sa mi...

Moje hubnutí se znovu nastartovalo (Dana)

Dana: Tak jedu 10. den a první kilo dole....

Děkuji, jak se o nás krásně staráte

Tereza: Tak já také ještě jednou díky! Krásně se...

JJ mi změnila pohled na jídlo a dodalo sebevědomí si dělat věci po svém

Venisy: Skupina Jíme Jinak mi před šesti lety změnila...

Díky JJ solíme o polovinu méně a přestali jsme mlsat

Anicer: Tak do jarní očisty jsme doma vstoupili jako úplní...

Dostala jsem pochvalu za skvělý krevní obraz (díky JJ stravě)

Hankaj: Včera jsem byla darovat krev a dostala jsem...

Můj přítel – masožrout a sladkomil – vyjedl talíř pomalu i s glazurou

Vendtechman: Dneska pokus o ryzove nudle a seitan se...

Nejdřív jsem byla za exota, ale teď se ke mně přidávají další (Zuzana, 57 let)

Zuzana: Když jsem před lety přestala jíst maso, protože...

Nehoní mě mlsná a dokázala jsem se vzdát kávy

Silvushe: Evi, Helčo, jste fenomenální ! Vy i vaše...
 1. Evo, Heleno a všichni ostatní! Ráda bych se s Vámi podělila o zkušenost. Vlastně tohle píšu hlavně pro všechny ostatní, kteří si ještě nejsou jistí, že dělají dobře, když změnili jídelníček podle JJ. Můj muž byl nedávno u své paní doktorky na preventivní prohlídce. Paní doktorka samozřejmě nemohla přehlédnout velký váhový úbytek ( fotografie v článku je z doby před změnou) a moc se jí to nelíbilo. Dokonce manžela podezřívala z anorexie. Nicméně ji to vedlo k tomu, že manžela důkladně vyšetřila a udělala mu kdejaké testy z krve, za což jsem ráda. Nakonec přece jen nějakou chybu našla. :-) Mírný nedostatek vitamínu B12. Jinak všechny ostatní hodnoty jako cukr, cholesterol, bílkoviny, vitamíny, minerály ( a nevím, co se z krve ještě vyšetřuje) jsou úplně vpořádku. Pro mě je to potvrzení, že jsme na správné cestě. Vždycky jsem tušila, že takhle nějak má jídelníček vypadat, a dokonce jsem tomu byla i velmi blízko, když jsem začínala u syna s příkrmy, ale stále tomu něco chybělo ( teď už vím, že to byly luštěniny :-) ). Až Vy, Evo a Heleno, jste mi ukázali správný směr, za což jsem Vám velice vděčná. Já jsem na jaře při preventivní prohlídce dopadla podobně – vše v pořádku, jen mírný nedostatek železa, ale to mi od narození syna vychází vždycky. Myslím si, že jsou to skvělé výsledky. Dávají naději těm, kteří se změnou stále váhají, a berou vítr z plachet těm, kteří na JJ hledají chyby a nedostatky.

  • Moc děkujeme za krásné zprávy, Pavlíno. A za naději pro všechny, kdo váhají. Anorexie u manžela mě tedy pobavila :-))) Kdyby ti, co nás podezřívají z anorexie (kdysi se mi to taky stalo, když jsem s JJ tolik shodila), tušili, kolik toho sníme :-))) Manželovi dejte občas rybku a sama mrkněte do Klubu na články o železe. Je tam toho víc, i Helčina bez masa upravená hladina železa, kdy jí chtěli dát po ztrátě při porodu transfuzi. Jsou tam i tipy, co vynechat, aby se železo „neztrácelo“ při trávení.

   • Přesně tohle manžel paní doktorce říkal. Přesto ho poslala ještě na vyšetření žaludku sondou. Pan doktor se tam divil, proč. Vyšetření samozřejmě v pořádku. Nakonec chtěla paní doktorka nasadit B12 v injekcích, ale pak jen doporučila jíst víc obilovin a za měsíc kontrola. Tak uvidíme. Děkuju za tipy ohledně železa, mám sice prostudováno už dávno, ale opakování – matka moudrosti. :-)

    • Tak ho mate pekne prosetreneho ? Mrknete v Klubu i na tu B12, obiloviny mu v tom zrovna moc nepomuzou, dice tam jsou ruzne becka, ale dvanactka zrovna ne.

 2. Pavlíno Gratuluji Vám a obdivuji, že jste byla schopná rozjet změnu. Moje setra trpí maniodepresí, dvě malé děti, rozvod a díky tomu nemá sílu na vaření- naše jímejinak vaření. Je v začarovaném kruhu. Proto obdivuji Vaši sílu k prvotní změně.

  • Aleno, děkuji.
   Úplný začátek byl vlastně náhoda. Možná si k tomu Vaše sestra potřebuje dojít sama, možná potřebuje pomoci, nakopnout, jako moje mamka. Sama se dvěma dětmi a s takovouto nemocí to má Vaše sestra těžké, ale co se týká jídla může to pro ni být i výhoda. Malé děti se přeučí snáz a nemusí vařit manželovi extra jídlo. Já jsem půl roku denně dělala dvojí snídaně, obědy i večeře. Až pak další náhoda, autonehoda, přispěla k tomu, že se přidal i manžel.
   U psychiky jsem žádnou změnu nečekala. Nemoci jako je maniodeprese se člověk asi nezbaví, ale opravdu se mu nějak vyčistí i hlava a věci vidí jasněji. Jen ty změny není vidět tak brzy jako změny na těle.

 3. Zobrazit všech 6 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.