Domů > Magazín > Blog

Biologické jaro je tady!

Věřte nebo nevěřte, biologické jaro dnes začalo. Vím, že při pohledu z okna to tak nevypadá. Ale jaro už je tu a naše nálada i jídelníček by se měli pomalu začít přizpůsobovat tomu, co se děje v přírodě. Vím, že kalendářní jaro má ještě pár dní čas. To o čem mluvíme, je jaro biologické, kterému je jedno, kolikátého je nebo jestli zrovna sněží.

Věřte nebo nevěřte, biologické jaro dnes začalo. Vím, že při pohledu z okna to tak nevypadá. Od rána se střídá za oknem chumelenice s větrem a sluníčko bylo vzácně dopoledne asi hodinu.  Ale jaro už je tu a naše nálada i jídelníček by se měli pomalu začít přizpůsobovat tomu, co se děje v přírodě.  Vím, že kalendářní jaro má ještě pár dní čas.  To o čem mluvíme, je jaro biologické, kterému je jedno, kolikátého je nebo jestli zrovna sněží.

Jak se pozná, že je jaro tu

Ptáte se, jak se pozná, že je biologické jaro tady? Možná jste si sami všimli, že posledních pár dní vzduch voní jinak. Prostě jarem. Už pár dnů jsou slyšet ptáci a ženy mají potřebu se obklopit řezanými květinami. Někteří citlivější muži je dokonce přinesou, aniž čekají až na Valentýna. Ani nevědí proč. Prostě jdou kolem květin a najednou je to osloví. A celou zimu vám kytku nedonesli. Až teď.

Já sama si už i od začátku února nosím z obchodu sem tam řezanou květinu. Leze na mě jaro, už jsem mnohem vnímavější k přírodě než dřív. Možná jste taky začali mít chuť na něco čerstvého, mokrého, šťavnatého nebo kyselého. I to je příznak blížícího se jara.

Jak se stravovat, když venku ještě mrzne

Protože je venku ještě velmi chladno, před pár dny dokonce třeskutě mrzlo, nemůžeme hned skočit na vyloženě jarní stravu. Ale bereme v potaz, že tak jako se probouzí příroda, mění se i naše potřeby v oblasti jídla. Pomalu začneme ubírat smažené, restované a pečené pokrmy. Přidáváme více jídla vařeného ve vodě nebo v páře.

Základ ale stále tvoří teplá snídaně, teplý oběd a teplá večeře. Všechny nápoje jsou ještě stále teplejší než teplota těla. Žádný led do pití nebo fresh džusy, to bychom si koledovali o nachlazení. Chuť na kyselé a šťavnatě řešíme listem čerstvého salátu, strouhanou ředkví apod. Na talíř určitě nezapomeneme dát alespoň jednou denně kvašenou zeleninu. Na hotová jídla sypeme čerstvé bylinky, klíčíme řeřichu, vojtěšku, můžeme i luštěniny a obiloviny. Více o tom, jak má vypadat jarní jídelníček se dočtete v sekci Jaro.

Prevence před jarní únavou a žlučníkovým záchvatem

Je skoro módní trpět na jaře jarní únavou. Ale je to zcela zbytečné a hlavně velmi vyčerpávající. Zdravý organismus je po zimě odpočatý a připravený na aktivity, které se na zimu musely utlumit.

Přirozené je vítat jaro v dobré náladě a dobré kondici. Člověk by se měl cítit bezdůvodně šťastná a jako znovuzrozený! Pokud máte pocit, že to všechno, co tu píšu, je ve vašem případě totální scifi, okamžitě vylepšete jídelníček a mrkněte na článek o stravě na jaře. Máte právě tak akorát šanci dát se do pořádku a vyhnout se únavě a žlučníkovému záchvatu o Velikonocích. Žlučník a játra mají totiž svoje kritické období právě na jaře. Jak se o ně postarat, se dočtete opět v sekci Jaro.

Mráz nemráz, sníh nesníh, přeji vám krásné jaro, ať jste zdraví a přivítáte jej s úsměvem na rtech!

Eva

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Jako dobrou prevenci před nachlazením doporučuji zázvor, buď čerstvému nebo zázvorový čaj. Také na doplnění jsou dobré například zeleninové (zeleninovo-ovocné) šťávy.

Verunacek
19. 2. 2015

To je vtipný, já už týden říkám, že nějak nemám hlad a vše vařené co si nesu do práce, si taky zase přinesu zpět…nějak nemám pocit hladu…a ono jaro :-)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Prvních 7 kg bylo pryč během pár dní (Eva, 58 let)

Mojí motivací ke změně byla nadváha, velká únava a různé zdravotní potíže. Už po pár dnech jsem cítila příliv energie, přestala mě pálit žáha a kila jdou ú...
klub
7
10

Jak je to s raw stravou a paleo dietou?

Je vhodné v létě přejít na raw stravu složenou ze syrových salátů, ovocných a zeleninových šťáv nebo z rozmixované čerstvé stravy. Nebo je lepší stravovat ...
12
1

Vlčí mák v kuchyni – 4 tipy kam s ním

Červené květy vlčího máku jsou potěšením pro oko právě v těchto dnech. Jejich křehounké květy září na tenkých stoncích do daleka jako praporky ohlašující n...

Sýr v bylinkovém kabátku (bez laktoźy)

Občas je fajn si spestřit jídelníček nějakou lahůdkou, což tato alternativa sýra jistě je. Skvěle se hodí k domácímu kváskovému pečivu či různým krekrům. N...

Salát s limetkovou zálivkou a vlčím mákem

Vlčímu máku se u nás na zahradě daří lépe než všem původně plánovaným květinám a zelenině. A protože jeho lístky jsou krásně barevné a jedlé, přidáváme je ...