Sklízet ze zahrádky je možné i v zimě, sezóna nekončí poslední letní sklizní. Sklízejte i v zimě. Právě teď je čas na výsev zimní zeleniny!

Začíná plánování a výsev

Ano, ten čas je právě teď, když sklízíme na zahrádce saláty, asijskou listovou zeleninu, mangoldy, lebedy, kadeřávky jako nero di toscana, fialový i zelený, mrkev, ředkvičky, hrášky a další, je správný čas na další výsev. Taky už dozrává ovoce jako třešně, višně, jahody. Je co dělat, u nás ve skleníku čekají na výsadbu kedlubny. Na letní až podzimní sklizeň jsem vysela ještě kulaté cukety a už se ohlížím a objednávám semena a plánuji, co budeme sklízet v podzimních, zimních a jarních měsících, kdy je ještě zima.

Výsev červenec a srpen

V červenci určitě vyseji:

pro podzimní a zimní sklizeň další kadeřávky, abychom měli pestré barevné saláty, taky červenou řepu, pastinák, ranou mrkev, rané zelí s krátkou vegetační dobou, je možné také vysadit podruhé brambory, vodnice, ředkve a rozhodně ještě vyseji i fazolky na lusk, které sice nepřezimují, ale loni jsme měli bohatou sklizeň a zaplnili jsme jimi mrazák.

Když se rozhodnete vysít něco jiného, dávejte pozor na to, aby zelenina měla krátkou vegetační dobu, takže vybírejte ty rané nebo velmi rané.

Koncem června a začátkem července ještě stihnete vysít hrášek

srpnu pak vyseji:

 • špenáty, 
 • rukolu,
 • polníček,
 • pack choi, 
 • různé druhy asijské listové zeleniny jako třeba red giant, mizuna, 
 • ředkvičky
 • a samozřejmě další druhy zeleniny, které se osvědčily

Vlastní zelenina až do listopadu

Loni u nás probíhala sklizeň od května až do cca půlky listopadu, kdy jsme nemuseli zeleninu kupovat vůbec a vystačili jsme si jen s vlastní zeleninou, kterou jsme si vypěstovali. Doma v chladné chodbě jsme měli dýně, které nám takto vydržely do března. Na záhonech jsme měli přes zimu, mrazy a ve sněhu kadeřávky, rukolu, mrkev, řepu, trvalý pór Grex, sibiřskou trvalou cibulku na nať, mangold, naťovou petrželku, kapustu hlávkovou, zelí, celer, kapustu růžičkovou, kterou letos už nepěstuji, protože u nás se jí prostě nedaří. Nikdy nestihnu včas vylomit hlavní růžičku uprostřed a díky tomu, pak ty postranní jsou malé. Ta velká uprostřed se dá taky jíst, kdybyste to náhodou nestihli stejně jako já loni.

Letos pěstuji divokou kapustu, která také vydrží na záhonech přes zimu a nahradí zelí, otrháváme pouze listy. Topinambur je skvělá zimní zelenina, kterou můžete sklízet, dokud nezamrzne půda, pak se k nim nedá dostat a musíte čekat, až budou lepší podmínky na rytí. Některou zeleninu, kterou nemám momentálně kam nasadit nebo vysít, mám ve skleníku, tam opravdu rychle semínka naklíčí, rostlinka zesílí, je v bezpečí před slimáky a jen si chvilku počká, než se na záhonech uvolní nějaké to místečko.

Zkuste to taky

Tento výčet zeleniny, kterou vysévám já, si vy můžete stoprocentně rozšířit o další. Toto je jen malý výčet toho, co můžete vysít a v zimě sklízet. Zeleninu v největších mrazech je dobré přikrýt netkanou textilií. Nebojte se experimentovat a zkoušejte neznámé druhy zeleniny.

Napište nám, co pěstujete a v zimě sklízíte vy. Těšíme se na vaše tipy.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Čtěte na toto téma dále
  • Dobrý den, semínka sháním na internetu, těch stránek je opravdu moc, někdy chci určitou odrůdu, kvůli jejím vlastnostem a je problém sehnat semínka a ještě za rozumnou cenu. Nejčastěji objednávám na těchto stránkách: permasemínka.cz, dobrasemena.cz, gengel.cz, semena.cz, semena-bylinky.cz (tady mají semínka fialové brokolice Sprouting – stonková, sklízí se malé růžice postupně celou zimu!!!!!), zelenou variantu brokolice stonkové mají na culina botanica – https://shop.culinabotanica.cz/seminka/brokolice–green-sprouting/ a také semínka vyměňuji na semínkové burze- v semínkovnách a ty se objevují už po celé ČR, můžete mrknout i na FB Semínkovna Zlín, paní, která má semínkovnu na starost, po domluvě semínka i posílá poštou. Těch stránek je daleko víc, někdy najdu semínka i na osiva-semena.cz, https://osej.cz/zeleniny, někdy i tady https://moravoseed.cz/index.php?stranka=eshop&akce=kategorie&kategorie=4&subkat=1 …

   • Semena divokých rostlin se dají sbírat na loukách, třeba ta divoká kapusta nám rostla na louce, zajímavá semínka seženete na burzách, od lidí, kteří je jinak do oběhu nepouští, mnohdy jsou to vzácné staré odrůdy, které u nás v obchodech nejde sehnat, dá se objednávat i semena ze zahraničí. Zapomněla jsem ještě na https://www.permaland.cz/ a https://plantanaturalis.com/ také v zahraničí jsou semenné banky, kde uchovávají staré odrůdy např. https://www.arche-noah.at/english/about-arche-noah/the-arche-noah-seed-bank

   • Také děkuji za skvělý seznam stránek, nakupuji podobně, a chci se zeptat na tu fialovou brokolici, mám tu vysazenou podobnou, plodí až k podzimu a v zimě??? Nemám s ní zkušenost, stále roste ,ale růžice nedělá..

 1. Dobrý den, ještě jednou prosím o info, kde sehnat semínka zeleniny, které jsou zmíněná v tomto článku? Máme tip? V běžných prodejnách jsem je v podstatě neobjevila. Děkuji

 2. Děkuji moc za inspiraci co se ještě dá stihnout v těchto dnech na zahradě vysít. Hned zítra zjistím jaká vyjmenovaná semínka jsou v obchodě a dám se do toho.
  Zkušenosti? Ty stále sbírám a ráda rozšiřuji své obzory v zahradničení.
  Děkuji za příspěvek

 3. Zobrazit všech 11 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekKrok za krokem k ještě větší lehkosti (Tereza, 34 let)
Další článekVideo návod: Jak připravit pickles z mrkve