Domů > Magazín > Blog

Kratom – dobrý sluha, zlý pán

Kratom, látka opěvovaná i zatracovaná, přeceňovaná i podceňovaná, známá i neznámá – každopádně kontroverzní. Znáte ji? Víte, co od ní můžete doopravdy čekat? Já to setsakramentsky vím, a můj syn?!

Nenápadné balíčky z e-shopu

Můj syn Jáchym žije velmi svobodně, má mou plnou důvěru. A zároveň ví, že kdykoliv může přijít a svěřit se s čímkoliv, co ho trápí. Na rozdíl od svých kamarádů, kteří mu to nepokrytě závidí, protože jejich vztahy s rodiči jsou více či méně poznamenány situací v rodině, a nefunkční. Od 16 let podniká a má tudíž vlastní příjem, který je jen jeho a zcela k jeho osobnímu využití. Nikdy by mě ani nenapadlo ho zpovídat, jak vydělané peníze využívá. Zároveň je velmi skromný, málokdy si něco kupuje, a když už, jsou to většinou komponenty k počítači, drobná elektronika nebo šperky, které chodí v malých balíčcích z Číny. Zhruba před dvěma lety ale balíčky pozměnily svou velikost a hlavně frekvenci, se kterou se začaly objevovat v poštovní schránce. A tak mi jednoho dne, když jsem zase jeden takový ze schránky vyndávala, padl zrak na adresu odesílatele. Byl jím e-shop distribuující kratom. Nikdy před tím jsem o něm neslyšela. Vyzvala jsem tedy strýčka Gůgla, aby mě trochu ochytřil. No, upřímně, nic moc jsem se nedozvěděla. A tak nezbývalo nic jiného, než zaťukat na dveře synova pokoje a vyjevit svou obavu, zda je vše v pořádku a dotázat se, co že to ten kratom vlastně je. Dostalo se mi ujištění, že se jedná o zcela neškodný prášek, jehož uvážené užívání je naprosto bezpečné a není třeba mít – „matko – žádné obavy, vždyť víš, že se mám rád!“ A to je tedy pravda, to on se má. Kouření čehokoliv se mu protiví a alkohol zkusil zatím jednou a naposledy, a tento stav zřejmě ještě nějaký čas potrvá. Nechala jsem se ukolébat.

Mami, potřebuju pomoct, sám to nezvládnu

O pár dní později jsem se znovu zeptala, tentokrát na to, proč ho vlastně užívá. Učil se v té době na zkoušky a rozhodl se, že kávu vymění právě za kratom, aby ho udržel v chodu. Tedy pro jeho povzbuzující účinky. Později jsem se dozvěděla, že účinky se mohou velmi lišit a je to dáno právě množstvím užívaného prášku, a také jeho barvou, která může být zelená, žlutá, bílá nebo červená. Precizní prací s dávkováním vybraného druhu je možno se povzbudit, zrelaxovat nebo dokonce lépe usnout. A tak jsem hned dostala doporučení, abych si občas také dala, když jsem pořád tak vystresovaná a špatně spím. No, tak pěkně děkuji za výklad a jdu to vyzkoušet. A jak jsem řekla, tak jsem učinila. A opravdu! Spala jsem jak miminko. A tak jsem se opět nechala ukolébat.
Jáchym vycházel ze svého pokoje čím dál tím méně. Když už bylo možno ho na chodbě potkat, jeho oči měly metrový náskok a divně dýchal. Občas bylo možno zaznamenat i lehký třes prstů. Ještě pár dní trval na tom, že je mu dobře a je v pohodě. Já už jsem si to tedy rozhodně nemyslela. Až jednoho dne přišla dnes už památná věta „Mami, potřebuju pomoct, sám to nezvládnu“, která odstartovala několik tvrdých měsíců cesty k životu bez závislosti.

Hrdost a vděk, to je to, co cítím

Chci říci, teď hned, že jsem na svého syna nesmírně hrdá, a že cítím hluboký vděk za to, jaký máme vztah a za vůli, kterou během těchto několika měsíců projevil, bez sebemenšího zaškobrtnutí. Díky tomu, že se mi svěřil a řekl si o pomoc, mohli jsme společně najít cestu z pravé a nefalšované závislosti se vším, co k tomu patří. A tady bych chtěla poprvé říci, že kratom je silně návyková látka! Nevěřte nikomu, kdo bude tvrdit opak nebo se ohánět nedostatkem podkladů a studií, které by to deklarovaly. V první fázi jsem kontaktovala Sananim, společnost, která podporuje blízké dospělých a mladistvých se všemi typy závislostí, a samozřejmě závislé samotné na jejich cestě zpět do života. Chtěla jsem se poradit jako rodič, jak postupovat. A měla jsem nesmírné štěstí na paní terapeutku, ostřílenou to ženu z praxe, která mě ujistila, že je to zcela běžné, že mladí experimentují s drogami, a pokud zůstane jen u experimentu, není třeba se obávat. Navrhla společné setkání ve třech. Krásně plynulo, a tak se hned napoprvé podařilo stanovit postup terapie. Ze všech nabízených možností si Jáchym vybral konzultaci s psychiatrem a terapii jeden na jednoho, protože práci ve skupině by se svou povahou těžkého introverta asi nezvládl. A ačkoliv paní terapeutka pracovala výhradně s rodiči, v tomto případě udělala výjimku a vyhověla Jáchymově žádosti o spolupráci. Pro začátek dobrá zpráva.

S léky nebo bez?

Vzhledem k tomu, že Jáchym má mezi svými přáteli děti, které jsou už od útlého věku uživateli antidepresiv, neboť jejich rodiče nemají čas se jim věnovat a hledat jiné cesty, bylo mi jasné, že si to také bude chtít vyzkoušet a sáhnout tak po nejjednodušší berličce. Trochu paradox. Intenzivně podporuje své kamarády v jiných řešeních, než je medikace a teď chce ošálit mozek úplně stejným způsobem? Bylo mi z toho zle a sváděla jsem vnitřní boj sama se sebou. Měla jsem dvě možnosti. Buď opět vložit důvěru ve svého syna, nechat ho projít touto lekcí a doufat, že na to přijde sám. Nebo využít síly z pozice rodiče, protože ještě nebyl plnoletý a prostě mu to zakázat. Moje dítě nebude jíst antidepresiva! Přiklonila jsem se k první variantě. Když mu to zakážu, bude mi to vyčítat. Všechno je, jak má a já to musím vydržet. Pan psychiatr, moudrý to muž a ojedinělá persona ve světě rychlých receptů bez práce, se snažil Jáchyma přesvědčit, řka: „Mladý muži, volíte tu nejjednodušší cestu namísto toho, abyste vlastní vůlí napravil, co jste pokazil.“ Neuspěl a kýžená lekce se dostavila okamžitě. Několik hodin po spolknutí prvního prášku, který měl – v nekonečné řadě s ostatními pilulkami v krabičce – zajistit plynulý přechod k úplnému vysazení kratomu bez abstinenčních příznaků, se začaly dít věci. Jáchymovi se udělalo velmi zle a nakonec dva dny v kuse zvracel až téměř do úplného vyčerpání. Když trochu přišel k sobě, vtiskl mi krabičku, ve které chyběl pouze jediný prášek, do ruky se slovy: „Okamžitě to, prosím, vrať do lékárny, to už nikdy nechci zažít.“ A tak jsem pelášila do lékárny a celou cestu děkovala Vesmíru, že to zase zařídil nejlépe, jak mohl.

A jak to celé dopadlo?

Na počátku odvykací terapie užíval Jáchym 12 g kratomu denně, což byl šestinásobek doporučené denní dávky. Stanovil si cíl zbavit se půl gramu týdně za podpory paní terapeutky v podobě pravidelných sezení. Ta probíhala jak ve dvou, tak postupně s námi, se všemi členy rodiny, na přání Jáchyma. Nastala tak jedinečná příležitost otevřít rodinná témata, která by jinak pravděpodobně uvízla kdesi v prostoru nepochopení a domnělých křivd. Takže takové dva v jednom. Vše proběhlo přesně podle plánu, dokonce se snižování dávek podařilo v průběhu procesu urychlit. Ráda bych zdůraznila, že odvykací proces provázely klasické abstinenční příznaky, stejné jako například u alkoholiků nebo závislých na tvrdých drogách! Takže žádný čajíček to rozhodně nebyl. Pan psychiatr, kterého Jáchym informoval o změně svého rozhodnutí hned další týden, byl nadšen. A tady by mohl celý příběh skončit happy endem. To by ovšem Jáchymovi nesměli do života začít – zcela náhodně, samozřejmě – přicházet lidé a situace, které ho opakovaně vyzývají k zamyšlení se nad další cestou. A tak aktuálně podporuje své kamarády ještě více, než dříve, pomáhá jim vyhledávat pomoc a nabízí svůj doprovod na terapie, pokud potřebují. S kamarádem založili webové stránky, které mapují veškerou dostupnou pomoc v této oblasti, a nejen v ní, podle regionů a měst tak, aby každý, kdo to potřebuje, mohl snadno nalézt právě tu svou pomoc. A dál? Čím dál, tím více uvažuje o absolvování terapeutického výcviku, aby mohl laickou pomoc povýšit na trochu odbornější, protože mu začínají přicházet situace, se kterými si teď už neví rady a pomoc lidem mu dává absolutní smysl. Uplynulo mnoho měsíců bez balíčků ve schránce a já cítím, že tak už to zůstane.

Co na to česká legislativa?

Mohli bychom to shrnout do jedné věty a bylo by vystaráno. Zněla by asi nějak takhle: „Milý občane, spolehni se na svůj selský rozum, pátrej a zjišťuj, dávej informace do souvislostí a nenechej se ukolébat slovem odborníka, který toho ví pravděpodobně ještě méně, než ty.“ A jak na to tak koukám, tato věta by se dnes mohla aplikovat do všech oblastí našich životů, co říkáte?
Oficiální status látky kratom, která se získává z listů tropického stromu z jihovýchodní Asie je, že se nejedná o návykovou látku a za jako takovou nebyla v ČR označena, na rozdíl od mnoha států světa. Oficiální kategorii nemá a není tedy schválen ani jako léčivo. Kratom se v České republice nejčastěji prodává jako sběratelský předmět. Ano, čtete správně. Ten nepodléhá žádné přísné regulaci jako potraviny, doplňky stravy či léčiva, a proto si ho mohou koupit například i děti. Opět čtete správně. Mám informaci, že ho lze dokonce koupit v nákupních centrech v automatech, jako třeba limonádu. V prosinci 2021 samotná Světová zdravotnická organizace OSN (WHO) vydala prohlášení, podle kterého prozatím nedoporučuje, aby kratom podléhal kritickému přezkumu. Podle WHO není kratom ještě dostatečně probádán a není důvod ho zařazovat mezi zakázané látky. Já jsem tedy své bádání již dokončila a mohu jen doporučit rodičům, aby s dětmi o tom mluvili, protože případů přibývá, a to nejen v této oblasti, ale třeba i v oblasti tabákových sáčků, které dnes bohužel patří do výbavy dětských batohů, stejně jako svačina. Ale to by bylo zase jiné povídání.

PS: Jdete s námi letos do Jarní očisty? Zavíráme vstup - poslední šance

Rozhoupejte se a pojďte udělat něco sebe 😊. Pojďte skoncovat s únavou, kily navíc a špatnou náladou. Už za pár týdnů uvidíte výsledky. Pročistíme tělo podle připraveného zdravého jídelníčku. Mrkněte na 8 týdenní Jarní očistu a naskočte!

Máma dvou zářících bytostí, laskavá průvodkyně na cestě životem pro všechny tápající, celostní kouč, majitelka bytové restaurace a nadšená obyvatelka Vesmíru

161 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Vy to líčíte jak pohádku Boženy Němcové. Závislost je obrovský průšvih, pokud si nezletilý ten batoh naloží na záda, tak ho ponese celý život. A nejde jenom o kratom, klasicky se ty závislosti mohou přelévat na střídačku. A když jsou ve tři hodiny odpoledne v televizi reklamy na casino, tak mě snad už ani legální prodej kratomu nepřekvapuje. Těch nástrah je milion a bohužel se s tím nic nedělá, protože pro řadu lidí je to obrovský byznys. A jinak před Vaším synem je bohužel velice dlouhá cesta, myslím si, že člověk má pomáhat až v okamžiku, kdy má za sebou nějakou patnáctiletou abstinenci, protože ono je to do značné míry ohrožující a navíc bažení…
Je určitě pozitivní, že s tím chtěl něco dělat, ale bohužel jeho strašákem zůstane recidiva, stejně jako u dalších x závislých. Jde “jenom” o to se ji naučit zvládat. A bohužel těch, kteří ji opakovaně nezvládli, jsem viděla podstatně více, než těch, kteří dlouhodobou abstinenci vydrželi. A podotýkám, že přitom všichni chodili na doléčování. Tak hodně zdaru.

Děkuji za tento článek, kratom se teď skloňuje všude. Nikdo nic, ale vlastně o něm neví. Objednala jsem ze zvědavosti a problém je největší pravděpodobností v tom, že nikde není uvedeno dávkování.

Ještě je in a legalni HHC, účinky stejné jak THC ale je to “chemická verze” . Myslím, že v tomto případě je lepší “klasika” ta chemická pachuť je hnus…

Jako zodpovědný a zvědavý rodič jsem Chtěla poznat co se “cpe” dětem.
A popravdě kratomu se bojim.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

20
18

Dělám to, jak nejlíp umím

Nepovedl se vám kváskový chléb? Nestíháte vůbec nic a nehubnete, ačkoli byste potřebovali? Půst nezvládáte a občas sníte něco úplně šíleného? To znám!

Mňam kompletní bezlepkové placky ze zbytků

Výtečné placky, vhodné na cestu nebo k večeři, jsou kompletní a vznikly ze zbytků, co doma byly.

Nezapomeňte si vyzvednout videorecepty z Prostřeno!

Dostali jsme pár smutných povzdechů, že náš balíček jako odměnu za podporu nedorazil. To by nás mrzelo. Opravdu jsme všem balíček poslali emailem. Poradíme...
6
4

Matcha čaj

Matcha má svůj původ v Číně, ale hlavně v Japonsku, kde se používá při čajových obřadech. Buddhističtí mniši používali Matchu ke koncentraci během dlouhých...
10
4

Díky za každé nové ráno

Do nějakých 25 let jsem nesnášela ranní vstávání a vůbec celý ranní kolotoč. A ani teď netuším, proč se ve škole místo data narození cizích mrtvých lidí ne...

Příležitost ke změně – naskočte do Jarní očisty

Jaro přináší možnost konečně udělat změnu. Zlepšit svoje zdraví, náladu, upravit váhu, udělat si pořádek v hlavě, v domácnosti, změnit svůj život k lepšímu...