Domů > Magazín > Blog

Chcete změnit své návyky?

Překonat nějaký zlozvyk může být těžké. Ne nadarmo se říká, že zvyk je železná košile. Možná byste si přáli změnit stravovací návyky, začít pravidelně cvičit, dříve vstávat… Možná byste rádi přestali kouřit, skončili s pojídáním sladkostí, se závislostí na internetu… Pro každého z nás to může být něco jiného.

Můžete vyzkoušet tyto 3 návrhy:

1. Uvažujte realisticky

Nesnažte se udělat všechny změny najednou.

TIP:

  • Udělejte si seznam dobrých návyků, které chcete do života zavést a seznam zlozvyků, kterých se chcete zbavit. Sepište vše, co vás napadne.
  • Stanovte si priority, očíslujte je podle důležitosti.
  • Vyberte si jen několik úkolů, třeba jeden, nebo dva a soustřeďte se na ně. Teprve potom se posuňte na další.

Svého cíle dosáhnete rychleji, když zlozvyk nahradíte nějakým dobrým návykem.

Snažit se dosáhnout všech cílů najednou je spolehlivý způsob, jak nedosáhnout ani jednoho.

 

2. Přemýšlejte o věcech kolem sebe

Zkušenosti ukazují, že všechno, co máme kolem sebe, ať už jsou to věci nebo lidé, má vliv na to, jestli se nám podaří osvojit si dobré návyky a skoncovat se špatnými.
Je proto moudré přemýšlet dopředu a dobře si vybírat, čím a kým se obklopujeme. Vytvoříme tím lepší podmínky a situace, které nás budou podporovat.

TIP

  • Ať je pro vás těžší udělat nesprávnou věc. Např. když se rozhodnete jíst zdravě, nemějte doma potraviny, které zdravé nejsou.
  • Ať je pro vás jednodušší udělat správnou věc. Např. už večer si promyslete a připravte suroviny na příští den. Čím víc si usnadníte začátek, tím spíš se věci podaří.
  • Vybírejte si přátele. Když to jde, omezte kontakt s lidmi, kteří vám vaši cestu neusnadňují a obklopujte se těmi, kteří vás mohou podpořit.

Ať je pro vás těžší udělat nesprávnou věc a jednodušší udělat tu správnou.

 

3. Buďte vytrvalí

Říká se, že osvojení návyku trvá 21 dní. Není to ovšem pravidlo, které by fungovalo u všech stejně. Možná zrovna vy potřebujete delší dobu. Mělo by vás to odradit? Není náhoda, že kurzy Jarní očista a Podzimní detox trvají 8 týdnů a mají tak skvělé výsledky. Účastníci mají čas dostat nové návyky pěkně do krve.

TIP

  • Když se něco nedaří, nedocházejte hned k závěru, že nemá cenu se dál snažit. Počítejte s tím, že nic není ideální a překážky budou přicházet.
  • Zaměřujte se na to, co se vám povedlo, pomůže vám to zapomenou na vaše nezdary.

Ve výsledku není důležité, kolikrát se vám něco nepovedlo, ale to, že jste to nevzdali.

Jak to máte vy?

A co vy? Podařilo se vám něco změnit? Napište, co pomohlo vám. Pokud se vám už dlouho nedaří, přidejte se do našich programů. Jdeme tam společně krok za krokem, kromě jídelníčku a zdravých návyků řešíme i osobní rozvoj, cvičení, úklid a další oblasti, které přispívají k tomu, abychom žili v harmonickém prostředí a vedli zdravý a spokojený život. Začít můžete třeba krátkým online kurzem Jak začít, který je zdarma pro všechny, kdo chtějí začít. Nebo se rovnou přidejte do 14 denní výzvy Hubneme do plavek, která je právě otevřena, abychom se zbavili povánočních špíčků a dostali se opět do kondice. 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

41 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Naděžda
7. 3. 2023

U nás se toho změnilo hodně a to díky Jíme jinak. Například jsme s manželem úplní abstinenti. Večerní sklenička vína je dávnou minulostí. Naopak přibyl zvyk každé jídlo si krásně naservírovat a vždycky přidávat zeleninu a zelenou posypku. Zdá se to sice jako banalita ale já už jídlo bez toho nesním. A taky se chválím. A uvažuju nad tím, co říkám, spíše šetřím slovy. Na všem negativním hledám hned něco pozitivního. A když to tak vidím, bylo by toho na celý článek. Moc hezké Vladěnko!

Ahojte, ja by som k tým návykom odporučila knihu: Atómové návyky – James Clear (Atomic habits). Mne pomaly ale isto mení život :) Veľa šťastia nám všekým :)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

43
6

Díky za každé nové ráno

Do nějakých 25 let jsem nesnášela ranní vstávání a vůbec celý ranní kolotoč. A ani teď netuším, proč se ve škole místo data narození cizích mrtvých lidí ne...

Cesta k volnosti

Už dál nemohu. Schovávám tvář v dlaních. Slzy mi tečou proudem a tělem prochází známý třes. Každý můj koncert mi přináší obrovské utrpení. Mysl poskakuje j...
7
1

Kde začaly naše problémy

Připadáte si opuštění, nemilovaní nebo že si nezasloužíte lásku? Máte problémy navázat nebo udržet vztah? Pokud chcete pochopit, kde se berou příčiny vašic...

Se strachem k celistvosti

Co je to vlastně strach? Strach je naše nejzákladnější reakce. Je to primitivní obranný mechanismus, který máme ve svém těle zakódován již staletí. Naši př...

Jak jednoduše dosáhnout přání a snů? Využijte brainstorming!

Technika, která zdolává kanceláře vrcholných podniků, se může hodit i u vás doma. Jak s ní dosáhnout vašich přání a snů? Ať už je to lepší postava nebo vys...
29
7

Jak ze snů udělat realitu? Objevte tajemství vizuální mapy!

Už jste slyšeli o vizuálním mapování? Proč je tato technika dlouhodobě na předních příčkách popularity? Uznávají ji lídři osobního rozvoje i vysocí manažeř...