Do nějakých 25 let jsem nesnášela ranní vstávání a vůbec celý ranní kolotoč. A ani teď netuším, proč se ve škole místo data narození cizích mrtvých lidí neučí třeba to, že způsob, jakým ráno začneme den, má vliv na celý den a tím pádem pak i na celý rok. A jak asi správně tušíte - v neposlední řadě na náš život.

Ač je u nás ráno někdy pěkný blázinec, neměnila bych

Budíček jsem si už dávno přestala nařizovat. Když nás nevzbudí kohout od sousedů, skočí mi na břicho náš malý policajt, kterému nemůžu zaboha vysvětlit, že když mi hned po ránu svítí do očí baterkou, že se pokaždé šíleně leknu, protože jsem ještě před sekundou tvrdě spala. Ale protože to je maminky chlapeček, tak samozřejmě ví, jak na mě, vlepí mi na každou tvář pusu jako omluvu a vše je okamžitě zapomenuto a odpuštěno.

Ráda vstávám v rána smavá

Díky našemu pozemskému anděli z kurzu jménem Irma začínám nové ráno už v posteli, kdy si říkám někdy v duchu a někdy nahlas naši mantru: „Ráda vstávám v rána smavá, šťastná, zdravá, usměvavá.“ A i když se mi třeba zrovna usmívat nechce, je to natolik silné, že má pusa nemá šanci zůstat dole, ba naopak se koutky velmi rychle zvedají směrem vzhůru. A protože mi tyhle pozitivní formulky dělají moc dobře nejen po ránu, přidávám si k nim věty jako, že miluji tento den a miluji toto ráno. A když třeba vím, že mě čeká něco, na co se tak úplně netěším, tak už dopředu „programuji“ svou mysl na to, že „všechno bude v nejlepším pořádku a pracuje v můj prospěch, nemůže to dopadnout jinak než dobře, jsem v bezpečí“. Protože proč bych se měla stresovat a vytvářet si v hlavě strašidelné scénáře, které sice hravě zvládnu, ne že ne, ale komu tím prospěju? (řečnická otázka).

Hudba dělá divy

Co bych nechtěla opomenout a bez čeho po ránu nemůžu být, je hudba. Někdy jen klidná meditační, když malinko ponocuji a potřebuji na sebe netlačit. Jindy zase bláznivá a veselá, když mám už od probuzení chuť zpívat a tančit. A když je to nějaká chytlavá písnička, tak jasně, že ji pak nemůžu dostat celý den z hlavy, ale to nevadí. Příští den bude zase jiná, stačí to střídat a máme všichni o karaoke postaráno.

Bez pohybu to nejde

Přes co u nás též nejede vlak, je pevné ranní objetí nebo-li přivítání se a potom alespoň krátké protažení, ať už formou orgánové soustavy, pozdravu slunci či cvičení podle dětí, což je ta nejvtipnější verze.
Dřív jsem taky chodila každé ráno běhat, možná teď na jaře zase začnu. Ale vůbec jsem zjistila, že mi dělá moc dobře být hned po probuzení aspoň na chvíli venku, třeba jen zalít kytky na terase. Ten kontakt s přírodou mi zkrátka přijde po ránu moc důležitý.

Vděčnost za nový den, nový začátek

Neméně důležité je pro mě i poděkování za nový den. Já nevím jak vy, ale já to prostě nemůžu brát jako samozřejmost. Jeden můj kamarád ze střední školy zemřel ve spánku. Byl to mladý a velmi pozitivní člověk, který kolem sebe šířil pohodu a dobrou náladu a jedno ráno se už prostě neprobudil. A tak to nejen kvůli jeho náhlému a rychlému úmrtí nedokážu brát jako něco, co si můžu každé ráno nárokovat.

Golem v zrcadle

Další věc, bez které si absolutně neumím představit ráno, je úsměv. Máme dvě malé děti, s kterými je neskutečná sranda, takže už jen díky nim máme o zábavu postaráno. Moc mě však baví smát se i sama sobě, třeba jak po ránu vypadám nebo jak se tvářím. Často vyloženě vyprsknu smíchy, když vidím v zrcadle toho zmačkaného golema. Jinak tím neříkám, že bychom se měli každé ráno nutit do amerického úsměvu, to vůbec. Na druhou stranu však můžeme ten mozek někdy trochu ošálit.

Cumlání oleje a kartáčování

Každé ráno jsem si také zvykla cumlat olej, což je výborná věc na vytahování škodlivin z těla a abych neztrácela čas, tak se u toho ještě kartáčuji. Je pravda, že začátku jsem si při kartáčování připadala jak klisna, ale postupem času jsem si to vážně oblíbila. Je to báječná věc, i má pokožka je taková hezčí, pevnější a čistější.
Po ránu je moc příjemná i sprcha, ať už ledová – pro ty otužilejší z nás nebo teplá či vlahá pro ty ostatní, kam tedy řadím i sebe.
Stejně tak, když děti dovolí (jsou to taky duše citlivé, které umějí vstát prdelkou napřed) a vzpomenu si, ráda ráno zapaluji i aromalampu, příjemná vůně mě/nás dokáže též pěkně naladit.

Je jasné, že způsobů, jak si udělat pěkné ráno a díky tomu pěkný den, je spousty. Co tomu však u mě předcházelo, bylo vědomé rozhodnutí, že si můžu dovolit mít pěkné ráno. Že se nemusím mračit, honit, ani číst negativní zprávy.

Ač nám to tak někdy nepřijde, každé ráno, každý den je obrovský dar, který nám byl darován a jakožto bývalému rannímu mrzoutovi mi (už) přijde velká škoda tu nejkouzelnější část dne promarnit..

S láskou

Naďa

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

  1. Krásný článek, skvělý postoj👍Rozbrečela mě ta část o vděčnosti za každý nový den – skvěle napsáno.. 😥🙏❤ Začínat den s hudbou je taky fajn nápad, zkusím to, děkuji.. 😉

  2. Zobrazit 3 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekFialka a maceška – léčivé violky
Další článekZbavte se jarní únavy! Pojďte vařit zdravě, levně a chutně