Každý, kdo při práci sedí několik hodin denně to zná. Ztuhlá záda, bolavé oči od počítače, špatný pitný režim. Dá se tomu snadno předejít. Přečtěte si 5 praktických tipů.

Zapomeneme se u práce a čas běží…

Většina z nás se někdy (někdo denně několik hodin) dostane do situace, že potřebujeme udělat nějakou práci na počítači, notebooku, tabletu, telefonu apod. Jednoduše se nám pak stává, že se do práce tak zabereme, že zapomeneme pít, jíst, sklouzneme do nějaké pohodlné statické polohy a čas běží, klidně i desítky minut a déle.

Pak si to v nějaký čas uvědomíme, většinou nás volá nějaká neodkladná fyziologická potřeba, kvůli které opravdu musíme vstát a někam jít. Teprve v tu chvíli při chůzi si někdy uvědomíme, jak jsme zatuhlí, jak nás bolí při obyčejné chůzi tělo. Uvědomíme si, že jsme nehybně v ne moc fyziolologické poloze strávili několik desítek minut téměř bez hnutí, oči máme vykoukané jako zvířátka z pohádky o krtečkovi a není nám vůbec dobře. Jak příště jinak a lépe? :-)

5 tipů, jak eliminovat dopady sedavé práce

Představím vám 5 hlavních tipů, které sám používám a radím i ostatním a které pomáhají eliminovat negativní dopady sedavého způsobu života/práce.

1Projděte se nebo protáhněte

Alespoň 1x/60 minut je třeba vstát a jít se na cca 5-10 minut někam na čerstvý vzduch protáhnout, rozhýbat klouby, svaly, šlachy, svaly, nadýchat čerstvého vzduchu – mě pomáhá třeba to, že se protáhnu v každou celou hodinu, nebo když mi hodinky ukazují, že jsem se dlouho nepohnul. Příklad sestavy třeba na protažení najdete třeba zde.

2Zrelaxujte oči

Oči máme z věčného dívání se do blízka na monitory vykoukané, unavené a hrozí zhoršování jejich stavu v čase – v rámci hodinových přestávek je třeba také ideálně jít ven a nechat oči odpočinout – ideálně se přes zavřené oči dívat několik minut do Slunce (zahřátí očí) a pak zase pár minut se dívat do stínu, dát na oči dlaně, zavřít je. Toto se dá vícekrát opakovat, pak třeba zaměřit svou pozornost na vzdálenější objekty (stromy) a hledat v nich detaily k zaostření. To všechno je velmi nápomocné pro unavené oči z monitorů.

3Vyzujte se

Pod stolem si sundejte obuv i ponožky – o negativních dopadech častého nošení obuvi už se ví a mluví dlouho, má to celou řadu nežádoucích účinků na celé tělo. Doporučuji si minimálně při práci vsedě pod stolem sundat boty a ponožky a různě chodidla protahovat, ohýbat, postavit se na ně apod. Úžasně si od bot odpočinou, prokrví se, zlepší se termoregulace a celé tělo se zvitální:-)

4Pravidelně se napijte

Je důležité pít zejména mezi hlavními jídly – často na to u práce na počítači zapomínáme, tělo se dostává do mírné dehydratace, ve které nemůže podávat optimální výkon – pitný režim by měla zajišťovat zejména čistá vlažná pramenitá voda, případně s citrónem, mátou, okurkou apod., optimálně neslazená, abychom šetřili slinivku, případně neslazené čaje. Mezi hlavními jídly je dobré vypít cca 0,5-1l takové tekutiny (dopoledne i odpoledne)

5Měňte místa a polohy

Doporučuji střídat během práce na počítači různé polohy – kromě sedavé polohy (monitor v úrovni očí, rovná záda, podložka pod zadek apod.). Je super vzít občas notebook někam jinam a zkusit alespoň pár minut pracovat ve stoje (existují výškově nastavitelné stoly, ale postačí i skříň apod.) nebo ho dát třeba na zem nebo židli a dřepnout si k němu – hluboký dřep je velmi komplexní a zdravý cvik, ve které bychom měli denně trávit mnoho minut času – časem se nám zlepší mobilita a vydržíme tam mnohem déle :-)

Dejte nám vědět, co děláte pro vitalitu vy!

Vyzkoušejte tyto tipy a dejte nám do komentářů vědět, co funguje vám.

 

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Skvělé filmy, neskuteční lidé
Jana: Mila Evi a Heli a vsichni, kdo jste...
Začít se dá vždycky (Hanka)
Hanka: Jsem na konci kurzu Hubneme do plavek. Chci...
Jíst jinak je to nejlepší, co mě mohlo v životě potkat
Zabazaba: Jíst jinak jsem začala kvůli své dceři s...
„Mami, pizzu už viac nechcem.“ (Ivajanig)
Ivajanig: Strava mi veľmi chutí. Zatiaľ varím podľa Jíme...
Jídlo jsou pestrá a rozmanitá, že už se nechci vrátit ke klasice
Viky: Hezký den, jídla jsou pestrá, rozmanitých chutí, že...
Nejraději bych vyzkoušela všechny recepty najednou (Petra)
Petra: Zdravím, jsem v klubu asi měsíc, mám čtyři...
Za těch pár korun za kurz jsem dostala nálož informací
Vlasztovka: Přesto, že podle stránek JJ jím už od...
Zbavila jsem se bolestí hlavy, žaludku a 3,5 kg (Zdeňka)
Zdeňka: Zdravím celý tým Jíme Jinak a všechny odvážné...
Za 14 dnů jsem shodila 3 kg a 5 cm v pase (Lenka)
Lenka: Dobrý den Evo, absolvovala jsem právě kurz Hubněte...
Vaše stránky jsou pro mě nejpřínosnější a nejčastěji navštěvované
Lena.klimova: Mockrát děkuji za vaše webové stránky, které jsou...
Podzimní detox nemá chybu! Samé dobroty, které mě léčí
Pavlína M.: Již 9 měsíců jsem s Jíme Jinak...
Syn už nepotřebuje inhalátor (Jitka)
Jitka: Dobrý den, chtěla bych jen dát zprávu o...
Mám dole 8 kg a únava je pryč (Blanka, 54 let)
Blanka: Ahoj všem, bude mi 54, nikdy jsem nevydržela...
Bez zmenšování porcí mám 1,6 kg dole!
Anička: Musím pochlubit, že i bez zmenšování porcí a se...
Očkování
Ahoj holky!Jsem ráda,že jsem konečně členem klubu .Moc se...
  1. Co se týká pitného režimu – jaký je váš názor na myšlenku, že čistá voda by se měla pít s troškou (1/3 čajové lžičky na 1 l) himalajské soli, že údajně je tělo lépe hydratované….a sůl v této koncentraci že neškodí? Díky.

    • To ma vyznam pri aktivnim sportu, vim, ze to delaji sportovci pri nekolikadennich zavodech. Ja osobne to nedelam, ale ani nevylucuji. Ja radeji vodu s kapkou citronu ?

      • Souhlasím s Evou – sůl do pití se dává hlavně v případech, kdy se člověk nadměrně potí a ztrácí tím hodně soli. Takže to je běžné třeba u náročnějších sportovních výkonů nebo v tropech (tam jsme zažili i hodně osolené ovocné džusy a asi to smysl mělo).

  2. Toto asi nebude v každé firmě tolerované – spousta firem ještě zatvrdla v myšlence, že když Vás nechá přibitý k židli, víc toho odpracujete:(

    • Máte pravdu, Bugino :-) Ale na obzoru jsou světlé zítřky, potkávám čím dál více manažerů firem, kde si uvědomují důležitost svobodného chování a pohybu svých zaměstnanců a boří se rozdíly mezi vystupováním doma a v práci, lidé se mohou chovat přirozeně a ukazuje se, že jsou pak i kreativnější a produktivnější… zdraví Roman

  3. Zobrazit všech 6 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekvýhra jíme jinak (spiralizér)
Další článekChlebové placky se semínky (bez lepku)