Domů > Magazín > Žijeme jinak

Pěstování ozimé cibule

S pěstováním ozimé cibule mám zkušenost teprve dva roky, tak se s vámi o moje dva roky podělím. Třeba s tím máte někdo daleko delší zkušenost, tak můžete naopak poradit vy mně.

Dříve jsem pěstovala pouze klasickou cibuli na jaře ze sazečky a pak jsem přidala ještě cibuli ze semínek, ale o ozimé cibuli pěstované ze sazečky jsem před dvěma lety nevěděla.
Pěstování této cibule má své výhody a nevýhody, jako všechno. Ozimá cibule se pěstuje také buď ze sazečky nebo ze semen – to jsem zkusila zatím jednou , ale vylezla mi asi jedna cibule.

Odrůdy ozimé cibule

Sazečku ozimé cibule si pořídíme během srpna a září. Já pěstuji odrůdu Shakespear a ještě jsem loni vysadila odrůdu červené ozimé cibule Akado, ale tu tedy z letošní zkušenosti nedoporučuji. Je velmi náchylná na vybíhání do květu, no u nás se to stalo asi z 90%.
Před dvěma lety jsem měla ještě odrůdu Radar a ta byla také pěkná.

Jak na to

Sazečku této cibule sázíme koncem září, začátkem října. Do zimy, jak se uvádí, by měla vyrůst do síly tužky.
Já ji sázím do řádků vzdálených od sebe 30 cm a jednotlivé cibulky v řádku dávám 5 cm od sebe, jelikož na jaře se dá krásně použít jako naťová cibulka a tím pádem si cibuli i protrháme. Tuto sazečku trošku víc zahrabu, než klasickou sazečku na jaře, jelikož mráz ještě cibuli mírně zvedne.
Cibuli zamulčujeme a zaléváme. Do zimy opravdu trochu povyroste, přežije zimu a na jaře pokračuje v růstu.
Před dvěma lety jsem byla upozorněna, že na jaře cibule vypadá dost hrozně, což byla pravda, je to vidět i na fotkách. Myslela jsem, že ji snad zlikviduji…ale pak z těch „ošklivých káčátek“ vyrostly nádherné cibule :)), tak vydržte a nic nelikvidujte.

Výhody

Tuto cibuli můžeme postupně sklízet na zelené cibulky od konce května a pak postupně cibule bez natě asi od půlky června. Na začátku července se sklidí všechna cibule a dá sušit, na záhoně potom je místo na další plodiny, třeba karotku, červenou řepu apod. Tato cibule překlene období, kdy už téměř nemáme uskladněnou cibuli a ještě není cibule z jarní sazečky.

Nevýhody

Je na záhoně celou zimu a nedá se skladovat.
Opravdu je výborná na začátek léta. Na skladování zase pěstujeme cibuli ze sazečky na jaře nebo z jarního výsevu.

Toto jsou mé zkušenosti s ozimou cibulí, zas taková věda to není, tak můžete  její pěstování také vyzkoušet a budu ráda, když se podělíte o vaše zkušenosti.

PS: Stále na sebe nemáte čas?

Co se postarat konečně i o sebe? Startujeme podzimní detox. Spravíme si jídelníčkem postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
Chci trochu péče a porozumění.

Jsem máma dvou skvělých kluků a manželka zahradníka, který mi nechává volnost ve všech mých tvůrčích pokusech ..:) Jsem vystudovaná textilní výtvarnice, která vždy tíhla k tomu být a žít venku. Díky mému muži už 20 let pronikám do pěstování květin, bylin a hlavně zeleniny a poznávám duši zahrady, ale i tu svou. Je to nekončící proces učení, vše se neustále proměňuje a nuda rozhodně nehrozí..:)

58 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Ozimou cibuli pěstuji již asi 10 let, ale odrůdu nevím. V krámku, kde ji kupuji, má paní vždy jen jednu odrůdu a mně je to u této cibule celkem jedno. Ale letos se zeptám😊. Sázím vždy s česnekem, takže dost pozdě, podle počasí. Takto začne růst až na jaře. Se skladovatelností nemám moc zkušeností, většinou ji spotřebuji do vánoc a to vydrží v pohodě. Zkusím letos tedy také nějakou nechat déle a vyzkoušet délku skladovatelnosti. Jinak tuto cibuli pěstuji velice ráda, je brzy k použití a nenapadá ji žádný škůdce.

Milá Jani, moc děkuji za článek. Jsem holka z vesnice, ale cibuli na zimu jsme nikdy nesázeli, určitě vyzkouším. Učíme se celý život😉, díky za sdílení Tvých zkušeností.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Přírodní postřiky na zahradní škůdce a choroby

V zahradních centrech je v nabídce velké množství různých zaručeně fungujících postřiků. Pokud nechcete používat chemii, zkuste si vyrobit přírodní postřik...

Permazahrada aneb chci se naučit vypěstovat si jídlo (Janka)

Permazahrada, to je malý krůček k potravinové soběstačnosti. Jak to všechno začalo…

Permazahrada v lednu (Janka)

Leden je čas bilancování loňského roku a vytváření nových plánů na rok nadcházející. Jinak tomu není ani v zahradě. Co se povedlo? Co ne? Co bych letos moh...

Jak jsme začínali s potravinovou soběstačností

Víte co sbírat ve volné přírodě? Ochutnali jste už někdy plody trnky obecné? Pěstovat hrášek je snadné, vyzkoušejte, odrůdy s fialovými lusky. Divoké bylin...

Zahrada v srpnu

Jaká je zahrada v srpnu? Mně vždy připadá, že v první půlce srpna se naše zahrada stává takovým malým rájem. Je k dispozici skoro všechna zelenina, jsou i ...

Kalendář sázení a setí aneb připravujeme semínka na novou sezónu

Biologické jaro už ťuká na dveře. Máte připravená semínka? Poradíme vám z praxe, jaká kdy vyséváme, co dáváme do skleníku a do ven do půdy. A taky vám pora...