Domů > Magazín > Žijeme jinak

Pěstování ozimé cibule

S pěstováním ozimé cibule mám zkušenost teprve dva roky, tak se s vámi o moje dva roky podělím. Třeba s tím máte někdo daleko delší zkušenost, tak můžete naopak poradit vy mně.

Dříve jsem pěstovala pouze klasickou cibuli na jaře ze sazečky a pak jsem přidala ještě cibuli ze semínek, ale o ozimé cibuli pěstované ze sazečky jsem před dvěma lety nevěděla.
Pěstování této cibule má své výhody a nevýhody, jako všechno. Ozimá cibule se pěstuje také buď ze sazečky nebo ze semen – to jsem zkusila zatím jednou , ale vylezla mi asi jedna cibule.

Odrůdy ozimé cibule

Sazečku ozimé cibule si pořídíme během srpna a září. Já pěstuji odrůdu Shakespear a ještě jsem loni vysadila odrůdu červené ozimé cibule Akado, ale tu tedy z letošní zkušenosti nedoporučuji. Je velmi náchylná na vybíhání do květu, no u nás se to stalo asi z 90%.
Před dvěma lety jsem měla ještě odrůdu Radar a ta byla také pěkná.

Jak na to

Sazečku této cibule sázíme koncem září, začátkem října. Do zimy, jak se uvádí, by měla vyrůst do síly tužky.
Já ji sázím do řádků vzdálených od sebe 30 cm a jednotlivé cibulky v řádku dávám 5 cm od sebe, jelikož na jaře se dá krásně použít jako naťová cibulka a tím pádem si cibuli i protrháme. Tuto sazečku trošku víc zahrabu, než klasickou sazečku na jaře, jelikož mráz ještě cibuli mírně zvedne.
Cibuli zamulčujeme a zaléváme. Do zimy opravdu trochu povyroste, přežije zimu a na jaře pokračuje v růstu.
Před dvěma lety jsem byla upozorněna, že na jaře cibule vypadá dost hrozně, což byla pravda, je to vidět i na fotkách. Myslela jsem, že ji snad zlikviduji…ale pak z těch „ošklivých káčátek“ vyrostly nádherné cibule :)), tak vydržte a nic nelikvidujte.

Výhody

Tuto cibuli můžeme postupně sklízet na zelené cibulky od konce května a pak postupně cibule bez natě asi od půlky června. Na začátku července se sklidí všechna cibule a dá sušit, na záhoně potom je místo na další plodiny, třeba karotku, červenou řepu apod. Tato cibule překlene období, kdy už téměř nemáme uskladněnou cibuli a ještě není cibule z jarní sazečky.

Nevýhody

Je na záhoně celou zimu a nedá se skladovat.
Opravdu je výborná na začátek léta. Na skladování zase pěstujeme cibuli ze sazečky na jaře nebo z jarního výsevu.

Toto jsou mé zkušenosti s ozimou cibulí, zas taková věda to není, tak můžete  její pěstování také vyzkoušet a budu ráda, když se podělíte o vaše zkušenosti.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem máma dvou skvělých kluků a manželka zahradníka, který mi nechává volnost ve všech mých tvůrčích pokusech ..:) Jsem vystudovaná textilní výtvarnice, která vždy tíhla k tomu být a žít venku. Díky mému muži už 20 let pronikám do pěstování květin, bylin a hlavně zeleniny a poznávám duši zahrady, ale i tu svou. Je to nekončící proces učení, vše se neustále proměňuje a nuda rozhodně nehrozí..:)

88 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Děkuji za článek Jani, zrovna hledám info😁👍Ale mám cibuli na podzim vysetou ze semínek, vzešly snad všechny, teď patram, co dál. Jsou to zatím jen takové nitky. Asi protrham, viď?

Vladimír
26. 3. 2024

Může u ozimné cibule zarámovat nať?aby šel růst do hlavy?děkuji

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Zahrada v květnu

Květen je nejdůležitější měsíc pro vysazování rostlinek z předpěstované sadby, kterým by vadily nízké teploty, případně mrazíky.

Přírodní postřiky na zahradní škůdce a choroby

V zahradních centrech je v nabídce velké množství různých zaručeně fungujících postřiků. Pokud nechcete používat chemii, zkuste si vyrobit přírodní postřik...

Zahrada v dubnu

V dubnu už začíná být na zahradě rušněji. Už se nemůžeme dočkat , až něco vysejeme a zasadíme.

Zahrada v srpnu

Jaká je zahrada v srpnu? Mně vždy připadá, že v první půlce srpna se naše zahrada stává takovým malým rájem. Je k dispozici skoro všechna zelenina, jsou i ...

Ohlédnutí za jarem v permazahradě

Léto je již v plném proudu, vše roste, vše je oseto či osázeno, na zahradě už nezbyl ani kousek volné plochy. Nejen díky tomu mám čas ohlédnout se a zhodno...

Kalendář sázení a setí aneb připravujeme semínka na novou sezónu

Biologické jaro už ťuká na dveře. Máte připravená semínka? Poradíme vám z praxe, jaká kdy vyséváme, co dáváme do skleníku a do ven do půdy. A taky vám pora...