Domů > Magazín > Hubnutí

Kdo zhubne, kdo přibere a komu se váha nehne?

Co s vámi udělá zdravý jídelníček, pokud už máte dobrou váhu? Bojíte se, že zhubnete přitom byste se spíš potřebovali spravit? Dá se po zdravě stravě dokonce přibrat? A můžete si dovolit jíst zdravě jak kojící nebo těhotná? A co při sportu? Nezmizí vám po zdravé stravě svaly? A mohou s vámi jíst malé děti?

Nebojte se jíst jinak

Pokud patříte k těm, kdo mají dobrou váhu a hubnout nepotřebují, tak patříte ke šťastné menšině. Náš národ pomalu ale jistě tloustne a přibývá dospělých i dětí s nadváhou. Takže pokud patříte do zbývajících procent populace, která nemá ani nadváhu ani obezitu, tak vám v první řadě gratulujeme. Bylo by ale škoda bát se upravit svůj jídelníček k lepšímu ze strachu, že zhubnete. Nejde totiž jen o váhu, ale hlavně o zdraví.

Podle ČSÚ obezita ohrožuje 18,5 % Čechů, z toho téměř 20 % mužů a 18 % žen, mírnou nadváhou trpí 47 % mužů a 33 % žen. Průměrná hodnota BMI (indexu tělesné hmotnosti) obyvatel České republiky dosáhla 25,2, což je těsně nad horní hranicí normální zdravé váhy. (1)

Jídelníčky jsou nutričně vyvážené

Všechny naše jídelníčky jsou sestaveny tak, aby těm, kdo se podle nich stravují, nutričně nic nechybělo. Navíc jsou pestré a chutné, takže kromě toho, že vaše tělo dostane potřebnou výživu, i vaše chuťové buňky si přijdou na své a nuda na talíři rozhodně nebude.
Dokonce i jídelníčky v detox kurzech jako je Jarní očista, Hubneme do plavek nebo Podzimní detox nezpůsobí úbytek váhy tam, kde není opodstatněný. Nejsou totiž sestaveny na kalorický deficit, tedy snížení příjmu kalorií, které by vedlo ke ztrátě hmotnosti, nýbrž přesně naopak. Jsou natolik pestré a výživné, že tělu doplní to, co mu většinou chybí – minerály, vitamíny, enzymy a další potřebné látky, které konvenčně se stravující strávník postrádá (Tyto živiny vám chybí, když jíte běžnou stravu). A když tělo dostává dostatečně dlouho dobu, co potřebuje, tak pustí přebytečné zásoby energie uložené v tuku, protože už evidentně nehrozí nedostatek. Proto tlouštíci v našich programech hubnou. Ve skutečnosti se totiž uzdravují a hubnutí je jen vedlejší kosmetický efekt. A hubeňouři? Pokud májí podváhu, tak si naopak nějaké to kilo doplní. V kostce řečeno, vyvážená strava vás po určité době přivede na váhu, která je optimální pro vaši tělesnou konstituci. Jestliže máte váhu dobrou, pak si polepšíte zdravotně a hubnutí se nekoná.

Děti po změně stravy nehubnou

Z tohoto důvodu nehubnou malé ani větší děti maminek, které přejdou na naše stravování a začnou tak vařit pro celou rodinu. Děti mají lepší spalování a obvykle také více pohybu, takže lépe hospodaří s energií a odpad z těla snadno odstraňují průběžně. Jednoduše řečeno, nemají v sobě tolik nastřádaného nepořádku, aby se při změně jídelníčku projevilo úbytkem váhy. Pokud tedy dítě už netrpí nadváhou, pak se mu samozřejmě váha srovná do normálu (jako třeba Jolana, 13 let, nebo Kuba, 12 let). Po změně jídelníčku si maminky u dětí chválí, jak jsou děti více odolné, méně marodí, mizí jim alergie, ekzémy a další zdravotní potíže.

I těhulky a kojící maminky mohou jíst jinak

Když má těhotná žena dobrou výživu, tak dochází k pozitivnímu nutričnímu programování dítěte. (Co v těhotenství jíst a čemu se vyhnout)

Zrovna tak to funguje pro těhotné ženy. U těch rozhodně není cílem, aby hubnuly. Jídelníček není deficitní, takže nebudou strádat ony ani dítě, které nosí v bříšku. Právě naopak! Pomocí dobré výživy dávají dobrý základ svému dítěti, které dostane do vínku lepší kořínek, a maminka sama bude lépe připravena na porod a náročné období po narození miminka.

Zdravá strava může pomoci i k vytouženému miminku – po detox kurzech se to stává běžně Eva,33 let, se zbavila kvasinek, zánětů a po detoxu na Jíme Jinak otěhotněla)

Navíc si dobrou stravou pojistí, že nepřijde o zuby a vápník v kostech, což je skvělá prevence před osteoporózou, na kterou si řada žen zadělává právě v těhotenství a při kojení. Každý rok je s námi v detox programech mnoho těhulek a kojících maminek, proto máme pro ně extra rady, jak s jídelníčkem zacházet a co v těchto důležitých životních fázích upravit. Výsledkem je, že těhulkám je fyzicky i psychicky dobře, nabírají přirozeně, lépe se jim rodí a lépe zvládají péči o novorozence. (Čtvrté těhotenství si teprve užívám, Eva 40 let)

Kdo po změně jídelníčku nabere

Máme skvělé výsledky s děvčaty po poruše příjmu potravy (po anorexii, bulimii apod.), které nemohly nabrat, neměly kvůli podváze menstruaci a po změně jídelníčku se jim to krásně spravilo. Zrovna tak se nám spravují lidé (Ivana přišla o slezinu a žaludek , Blanka přišla o žaludek a ženské orgány) a jsou nadšení, že konečně se váha zvedá.

Zrovna tak je to u podvyživených celiaků a lidí, kteří mají střevní choroby jako je Crohnova choroba apod. Jakmile se jim uzdraví střevo, začnou lépe využívat živiny a doplní se vše a zdravě přiberou.

Sportovci nepřijdou o svaly

Sportovci se často bojí, že ztratí svaly, pokud upraví jídelníček podle nás, ale opak je pravdou. Tělo se jim vyčistí a dosahují lepších výsledků. Ti, co mají nadváhu, zhubnou, ale svaly jim zůstanou. (Petra, 34 let, František, 44 let)

Kdy může zhubnout i štíhlý člověk

To, že je někdo štíhlý na pohled, ještě neznamená, že nemá v sobě skrytý nezdravý odpad. Ony vlastně špíčky, které vidíme, jsou ze zdravotního hlediska lepší řešení než například vnitrobřišní tuk, který je schovaný uvnitř těla. Tuk uložený v oblasti břišní dutiny je podstatně nebezpečnější než ten, který se schovává pod kůží a jehož nadbytek mění naši siluetu. Viscerální tuk v bezpečné míře chrání všechny vnitřní orgány a má na organismus pozitivní vliv. Pokud ale hodnoty přesáhnou limit, zvyšuje se zásadně riziko vzniku cukrovky (2), rakoviny, srdečních onemocnění a mrtvice (3), vysoké hladiny cholesterolu, deprese, demence, artritidy a dalších chorob. Vyšší hodnota viscerálního tuku je navíc spojována se vznikem zánětů

Pokud nemáte v těle uložený odpad, hubnout nebudete.

Teoreticky se tedy může stát, že v začátcích můžete kilo dvě ztratit, pokud máte někde v těle uložený odpad, který nevidíte. Když se jídelníček ozdraví, tělo využije příležitost a zbaví se ho. To se navenek projevuje jako ztráta váhy. Tělo se vyčistí, uleví se mu a nové tkáně se udělají z lepšího základu. Štíhlí lidé se většinou v takové situaci leknou, že je něco špatně s jejich výživou, když hubnou, ale přitom si zásadním způsobem zlepšují zdraví a snižují riziko onemocnění vážnou chorobu v dalších letech – lépe se cítí psychicky, lépe spí, mají lehčí pocit po jídle, zbavují se zánětů, spravuje se jim tlak a krevní obraz. Tělo se uzdravuje a váha se po čase přirozeně sama srovná.

Úprava jídelníčku může odhalit slabiny vašeho zažívání, ale zároveň je vyléčí.

Pak je tu ještě skupina lidí, u kterých se ukáže, že mají slabé trávení a zpočátku také hubnou. Jejich tělo není zvyklé trávit složité sacharidy, přijímat tolik vlákniny a musí se přeškolit. To je však jen otázka času a i s tím umíme poradit (Hubnutí po změně jídelníčku). Rozhodně je to ten největší důvod jídelníček upravit a dát si tak rozhozené trávení do pořádku.

Nejste na to sami

Pokud se rozhodnete začít se stravovat podle našich jídelníčků, nebudete na to sami. V Klubu i vedených kurzech je Poradna, kde průběžně odpovídáme na dotazy. Snadno vás tedy navedeme správným směrem, pokud byste si nevěděli s něčím rady. 

Prověřeno v praxi

Vše, co zde píšeme, není nějaká teorie opsaná z knížek, ale praxe s našimi jídelníčky, podle kterých se naši klienti stravují od roku 2011. Našimi programy a Klubem už prošly tisíce lidí s velkými úspěchy, jak se můžete dočíst v příbězích, v komentářích a ohlasech na našich stránkách, FB profilu nebo FB skupině Jíme Jinak. Takže se ničeho nebojte a pojďte do toho s námi. Není na světě člověk ten, aby se nemohl stravovat lépe ;-) Eva

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

33 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobrý den, potřebovala bych ujistit zda dělám vše správně. Stala jsem se vegankou s Vaším programem ,,jarní očista,, musím říct že se stravují dle Vašich receptů, neustále studuji nové články a recepty, je mi tu u Vás moc dobře😊. Ale co mě trápí, je že pořád hubnu, při výšce 161 cm vážím 48 kg, a nechce se to zastavit. Necítím únavu a jsem spokojená, jen už nechci hubnout. Prosím o odpověď , děkuji Jana

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Zdravý jídelníček na hubnutí

Zkoušeli jste všechny možné diety, strávili jste spoustu hodin v posilovně a stejně vás dál trápí nadváha? Poradíme vám, jak by měl vypadat zdravý jídelníč...

Jak zhubnout břicho po porodu

Nespočet žen po porodu bojuje s nadbytečnými kily a zvětšeným bříškem, kterých se jim i dlouhé roky poté nedaří zbavit. Máme pro vás pár praktických tipů, ...

Hubnutí při kojení a jak na něj

Kojíte, ale trápí vás poporodní kila, která ne a ne zmizet? Poradíme vám, jak zdravě zhubnout i při kojení a jak změnit stravu tak, aby bylo vaše miminko z...

Kojím a nejde mi zhubnout – co se to děje?

Kojíte po porodu už nějakou dobu, ale poporodní kila se ani nehnou? Podívejte se, co možná děláte špatně a proč vám hubnutí během kojení nejde.

Přílišné hubnutí při kojení a proč si na něj dát pozor

Hubnutí při kojení je přirozené a maminky jej zpravidla vítají – rády se zbaví poporodních kil. Co když ale hubnete až moc a obáváte se, že se to projeví n...

Jak zhubnout v těhotenství a navíc zdravě

Hubnutí v těhotenství – je to zdravé? A jde to vůbec? Podívejte se s námi na tyto záludné otázky. Rozebereme si, jak je to s přibíráním a hubnutím v těhote...