Domů > Magazín > Hubnutí

Zdravý jídelníček na hubnutí

Zkoušeli jste všechny možné diety, strávili jste spoustu hodin v posilovně a stejně vás dál trápí nadváha? Poradíme vám, jak by měl vypadat zdravý jídelníček na hubnutí, díky kterému nejen shodíte, ale i zásadně vylepšíte svoje zdraví.

Zdravým jídlem ke zdraví a hezké postavě

Pokud je vaším dlouhodobým záměrem zhubnout a vaše snaha se nedaří, tak nezoufejte. Díky zdravému vyváženému jídelníčku podle našeho návodu se začnete zbavovat nadbytečných kil a zároveň různých zdravotních neduhů. Upraví se vám metabolismus, zlepší střevní mikrobiom, tělo bude optimálně vyživené, zároveň si pochutnáte a nebudete pociťovat hlad. Pojďte se podívat blíže na to, jak konkrétně takový jídelníček poskládat.

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

Zkušenosti s jídelníčkem na hubnutí podle Jíme Jinak

Než se pustíme do toho, jak má zdravý jídelníček vypadat, poslechněte si Zuzku, která zdravý jídelníček s Jíme Jinak vyzkoušela a shodila 11 kg za pár týdnů. Ale nejde jen o shozená kila, poslechněte si, co všechno se Zuzce povedlo.

Jak má vypadat snídaně

Snídaně je důležitý startem dne pro optimální fungování našeho organismu. Díky vhodné snídaní nastartujeme trávení, metabolismus a naší energii. V souladu s přírodními rytmy je ideální, pokud je ranní jídlo vlhké, teplé a zároveň nám dodá minerály. Ať se vám to na první pohled líbí, nebo ne, tím nejvhodnějším jídlem je polévka či obilná kaše.

U nadváhy bývá trávení zpomalené a teplou zdravou snídaní ho velice podpoříte. Dejte tomu šanci a sami uvidíte.

Co si dát k obědu

Oběd by měl být nejbohatším jídlem celého dne, jelikož v tu dobu je naše trávení nejsilnější. Na talíři by měla být kombinace tepelně upravené zeleniny, dále obiloviny a luštěniny. Ideální je si dát před hlavním jídlem polévku a oběd završit menší porcí zeleninového salátu (podle ročního období z čerstvé či tzv. presované zeleniny, přičemž v zimních dnech syrovou zeleninu vynecháváme úplně).

Co večeřet

Večeře již může být lehčí. Důležité je poslední jídlo mít do 18 h (při letním čase do 19 h). Pokud jste zvyklí večeřet o dost později, zkuste postupně čas večeře posouvat k dřívější hodině. Jídlo snědené pozdě večer tělo nedokáže dobře zpracovat a strávit, což může samo o sobě kazit snahy o zhubnutí a může se to projevit např. i ranní únavou. Zkuste zdravé recepty Jíme Jinak.

A co svačina

Pokud jste zvyklí svačit či budete mít mezi dvěma hlavními jídly hlad, je možné si svačinu připravit a to v podobě menší porce zdravého dezertu (lépe bez mouky) podle našich receptů, případně jinou formu, která vám bude vyhovovat (trochu oříšků, sušeného ovoce, raw tyčinku, zeleninové placičky, v létě trochu čerstvého ovoce či zeleniny apod.). Nicméně není to povinnost, pokud vám stačí základní jídla, není potřeba se nutit do svačiny. Ideální je dát si ji mezi obědem a večeří, nejdříve přibližně 1 hodinu od oběda, aby tělo zvládlo obědové jídlo dobře strávit.

Jak vypadá zdravý letní jídelníček na hubnutí

V tomto informacemi nabitém videu vám Eva prozradí vše o zdravém jídelníčku během 15 minut! Poslechněte si ho. Ale pozor, z Evy informace lítají jako pára z papiňáku, takže si video klidně zpomalte v ovládací liště – klikněte na ozubené kolečko a dejte rychlost na 0,75. 😅

Každé dobré jídlo se počítá

Každý má samozřejmě jiné podmínky pro to, aby se mohl stravovat výše popsaným způsobem. Jde spíše o to si vždy vybírat to nejlepší, co je v ten daný moment možné. Každé zdravé jídlo se počítá, je hlavně důležité vědět a pochopit, co je v rámci vaší snahy zhubnout dobré a jak tyto změny postupně zahrnout do vašeho konkrétního životního příběhu.

Buďte k sobě laskaví a chvalte se za každou pozitivní změnu, za každý krůček ke zlepšení jídelníčku.

Stravovací návyky

Kromě toho, co jíme, je stejně tak důležitý i způsob, jakým se stravujeme. To znamená, jestli jíme převážně v klidu, jestli jídlo dobře rozkoušeme a jestli mezi jídly zbytečně neuzobáváme. Všechno toto ovlivňuje, jak efektivně bude probíhat trávení a metabolismus.

Co nejčastěji během dne se zastavte předtím, než začnete jíst a párkrát se v klidu nadechněte do břicha. Tělo se tak lépe uvolní a připraví na trávicí proces. Soustřeďte se na to, abyste jídlo snědli vědomě, v klidu a hezky každé sousto rozžvýkali.

Zdravý jídelníček – otázky a odpovědi

Nejspíše vás napadají různé otázky, případně pochyby, protože jste si prošli vícero stravovacími směry a informace jsou často protichůdné. Zkusili jsme tyto otázky sepsat za vás, nicméně se určitě ozvěte do komentářů, pokud by vás napadlo cokoliv jiného.

  1. Jak je to se sacharidy, patří do vyváženého jídelníčku? Budu hubnout, když budu jíst sacharidy?
  2. Co mám dělat, když se večer přejídám?
  3. Budu muset chodit do posilovny, nebo běhat, abych shodil(a) nadváhu?
  4. Budu muset počítat kalorie a hlídat si každý gram jídla?
  5. Jak začít, co si koupit, jak se naučit zdravě vařit?
  6. Jak vydržet u rozhodnutí jíst zdravě?
  7. Už nějakou dobu jím podle Jíme Jinak, ale stejně nehubnu, co s tím?

Vzorový jídelníček pro hubnutí na jeden den

Snídaně

Oběd

Svačina (není nutná)

Večeře

Zkuste s námi zdravý jídelníček na hubnutí

Pokud s námi teprve začínáte, nelamte si hlavu s tím, že nepůjde hned všechno podle představ. Dávejte si realistické cíle a krok po kroku se k nim snažte přibližovat. My jsme zde pro vás jako podpora, obraťte se na nás, kdykoliv budete potřebovat.

Rádi vás přivítáme i v Klubu Jíme Jinak, kde získáte bohatou a stále se rozšiřující várku dalších cenných informací, profesionálně sestavených zdravých jídelníčků, zdravých receptů, video vaření, rozhovorů s odborníky a fůrou motivace. Skvělou volbou pro začátek může být některý z našich online programů (Hubneme do plavek, Jarní očista, Podzimní detox), kde jdeme postupně, krok za krokem a kde máte perfektně připravené veškeré informace, vyvážené jídelníčky, videorecepty a podporu našeho týmu.

Inspirujte se příběhy našich čtenářů, kterým se díky programům Jíme Jinak podařilo shodit nadbytečná kila. Tak například jako Zuzana (42), která bez cvičení zhubla 11 kg za 6 týdnů. Milena (70) díky jídelníčku podle Jíme Jinak shodila 8 kg, upravil se jí krevní cukr a celkově se cítí daleko lépe. Renata (57) díky změně stravy výrazně upravila váhu a zbavila se depresí. A takových máme na Jíme Jinak mnoho. Přečtěte si další příběhy o lepší postavě a uzdravení díky zdravému jídelníčku.

Těšíme se na vás!

 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

64 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Fitness jídelníček na hubnutí: Jde to i zdravěji!

Přestože je fitness strava velmi oblíbenou cestou k hubnutí, zahrnuje obrovské množství živočišných produktů, jejichž konzumace má nepříznivý vliv na naše ...

Dietní jídelníček na 14 dní: Hubněte do plavek zdravě!

Toužíte se zbavit nadbytečných kil nebo odbourat zdravotní potíže pramenící z nadváhy či nesprávných stravovacích návyků, a to během pouhých 2 týdnů? Rozho...

Redukční dieta: Jídelníček na týden

Toužíte se zbavit nadbytečných kil nebo odbourat zdravotní potíže? Rozhodně neztrácejte čas hladověním a dejte přednost zdravému vyváženému jídelníčku. Už ...

Hubnoucí jídelníček na měsíc

Toužíte dát sbohem nadbytečným kilům nebo se zbavit zdravotních potíží? Neztrácejte čas nevhodnými redukčními dietami a dejte přednost zdravému vyváženému ...
99
26

Proč nemůžu zhubnout?

V lednu přišlo mnoho dotazů na téma hubnutí. Ptá se, proč se vám hubnout nedaří, zda máte špatnou krevní skupinu či snad pomalý metabolismus. Odpověď je ve...

Zdravý jídelníček na hubnutí zdarma: Krok za krokem k vašemu vysněnému tělu!

Zdravý jídelníček na hubnutí nemusí být drahý, máme pro vás jeden úplně zdarma. Se znalostmi principů zdravého stravování podle Jíme Jinak a vzorovým jídel...