Jedli jste přes léto příliš mnoho cukrovinek, málo zeleniny, pili alkohol, málo spali a cítíte, že je potřeba očistit tělo? Předtím než se pustíte do podzimního detoxu, přečtěte si nejhorší chyby, kterých se můžete při detoxikaci dopustit a které vám mohou naopak zpomalit metabolismus.

1Necpěte se před detoxem nezdravým jídlem. Raději na to jděte pomalu…

Také máte detox spojený s tím, že budete „trpět“, a proto si raději ještě chcete dopřát pořádné nezdravé poslední jídlo plné smaženého, cukrovinek a všech těch potravin, které budou kvůli detoxu na delší dobu „zakázané“? Výsledkem je přejedení, těžký žaludek, únava, ztráta energie a nepříjemné pocity („je mi špatně“). Následně také může přijít nechuť se do lepšího jídelníčku pustit!

Detoxikace nemá být trápením. Je třeba na ni pohlížet jako na léčbu. Jako na dárek tělu dát možnost a prostor se vyčistit a opravit. Spíše než na krátkodobé detoxy jako je šťávový půst, hladovka aj., které vám přinesou jen krátkodobé výsledky, se zaměřte na zařazení zdravých potravin do běžného jídelníčku. Díky přírodnímu celistvému jídlu získáte udržitelné zdraví i přirozenou štíhlost. Raději na to jděte pomalu, postupným vylučováním jednotlivých nezdravých potravin jako to máme odzkoušeno na tisících účastníků našich programů jako je Jarní očista nebo právě probíhající podzimní detoxu jinak.

2Dejte detoxu prioritu

Pokud jste se rozhodli pro detoxikaci organismu, snažte se tomu dát prioritu a vědomou pozornost (ne hysterii!). Buďte ke svému tělu upřímní a vyhněte se všem myšlenkám typu: „Nic se nestane, když si jen kousnu, jedno kousnutí mě nezabije. „O víkendu si dám pauzu a dopřeji si, pak budu zase v detoxu pokračovat,“ nebo „Vždyť je to oslava, pak si dám celý den půst a doženu to“. S takovou se do toho vlastně nikdy pořádně nepustíte. Chce to vydrže jíst dobře alespoň tři dny. Pak se chutě uklidní a vám začnou chutnat zdravá jídla.
Neznamená to, že už si nikdy nic „nedokonalého“ nemůžete dát. Ale jestli se chcete dát do pořádku, tak to berte vážně.

3Vyhněte se projímadlům

Užívání projímadel opravdu není ta správná přirozená cesta. Často způsobují závislost a návyk, kdy během pár dní už si bez nich člověk nedokáže představit život. Jejich pravidelná konzumace může vést k dehydrataci, syndromu dráždivého střeva a problémům s ledvinami a játry.

4Nadměrné množství vody s citronem ničí zuby

Pozor na různé picí kúry, kde se používá hodně citrónové šťávy. Voda s citronem je skvělý způsob, jak se ochladit a zůstat přes léto hydratovaný. Není ale vhodná pro dlouhodobé a časté pití, protože může poškodit vaše zuby. Nadměrné pité vody také velmi zatěžuje ledviny. Navíc citron je exotické ovoce a ochlazujícími účinky, proto je vhodnější spíše na léto. Přes zimu doporučujeme pít hlavně horkou (nebo alespoň vlažnou) vodu, případně čaje typu bancha, kukicha.

5Při detoxu se vyhněte pesticidům

Pokud jste se rozhodli pro detox, tedy zbavit tělo toxinů, určitě do něj další toxiny nechcete přidávat. Proto se snažte vybírat co nejvíce čistou zeleninu a ovoce, bez ošetření pesticidy. Nejlepší je zelenina a ovoce ze zahrádky, známého farmáře nebo s BIO certifikací. Zaměřte se na to zejména u ovoce a zeleniny, které je v seznamu tzv. tuctu špinavých. Jedná se hlavně o jahody, špenát, nektarinky a jablka.

6Nenahrazujte potraviny jejich dietními verzemi

Jen proto, že má produkt na etiketě napsáno „light“, „nízkotučný“ nebo „dietní“ neznamená, že tomu tak opravdu je a že byste si ho měli kupovat. Dietní produkty jsou velmi často vysoce zpracovány, jsou plné cukru, škrobů, želatiny, umělých sladidel, soli, chemie a nemají žádné živiny pro tělo. Místo toho se zaměřte se na celistvé, co nejméně zpracované přírodní potraviny, které vaše tělo vyživí a dodají mu vše potřebné.

7Jděte na to pomalu

Chcete dosáhnout výsledků v co nejkratším čase a tak si kromě detoxikačního jídelníčku chcete naordinovat i náročný cvičební plán? Ne tak zhurta. Raději na to běžte pomalu, na začátek zvolte mírnější tempo a postupně přitvrzujte. Jinak se vám může stát, že se vám cvičení znechutí, budete zmožení, naštvaní, unavení, hladoví a snadno porušíte svůj plán a sníte něco nezdravého nebo větší množství než obvykle.

8Internetové diety slibující rychlé zhubnutí, ale jen krátkodobě

Četli jste na internetu nebo v časopise o zajímavé dietě, která vám slibuje, že vás v krátkém čase zbaví všech přebytečných kilogramů? Takových šílených diet jsou na každém kroku stovky – prášková, monodieta, polévková, tasemnicová, diety podle celebrit… Většina z nich vám ale neřekne, že je výsledek pouze krátkodobý. Jakmile se vrátíte k předchozí stravě, vaše kila se vrátí zpět. Pokud chcete trvale štíhlou postavu, je třeba změnit životní styl.

9Raději tělo vyživte, než vyhladovte

Mnoho lidí si myslí, že zhubnou tak, že zmenší své porce na minimum a vynechají některá hlavní jídla (například snídaně nebo večeře). Ve skutečnosti to, co tělo potřebuje, jsou živiny z přírodního a celistvého, nezpracovaného jídla. Pokud budete dodržovat zdravý jídelníček a přidáte k tomu nějaký ten pohyb, máte vyhráno a jistotu trvale udržitelné štíhlé postavy.

10Detoxikační pilulky a produkty mají vedlejší účinky

Vaše tělo je úžasný systém, který se sám dokáže detoxikovat. Nepotřebuje k tomu žádné uměle vyrobené pilulky a produkty, které navíc ve většině případů způsobují různé vedlejší efekty. Pokud chcete detox, zřekněte se zpracovaných potravin, všech jednoduchých cukrů, bílé mouky a nahraďte je zeleninou, ovocem, celozrnnými obilovinami, luštěninami, oříšky, semínky a mořskými produkty. Nejenže ušetříte, ale také ucítíte velký rozdíl!

11Nemusíte si vyplachovat střeva

Výplachy střev mají své místo při některých léčbách a za určitých okolností mohou pomoci. Ale je tu podobné riziko jako u projímadel, když se to přehání. Výplachy ničí přátelské bakterie ve střevech. Proto raději použijte šetrný přírodní kartáč na střeva – zařaďte do stravy dostatek potravin bohatých na vlákninu a antioxidanty, které čistí a podporují střevo . A jezte dostatek přírodních probiotických potravin, které ho osídlí dobrými bakteriemi.

12Nezapínejte mód hladovky

Chcete zkrotit vaše zvětšující se břicho nebo zadek, a tak jste se rozhodli, že nebudete nic jíst? Hladovka ale v tomto případě není řešením. Tento neuvážený krok může znamenat, že si více ublížíte, než pomůžete, zhubnete svaly, nebo se po dni bez jídla další den přejíte. Když člověk drží půst, měl by k tomu mít jiný důvod a jasně stanovený cíl (vyčistit se, pomoci tělu) a měl by na to jít postupně, krok po kroku. Zejména, pokud na to není zvyklý. V tomto případě rozhodně doporučujeme začít s postupným vylučováním nezdravých potravin a navyšováním přírodních a celistvých potravin. Až se vaše tělo naučí hospodařit s energií z jídla a nebudete se klepat po pár hodinách bez jídla, můžete se postit celý den. Jako to dělali pravidelně naši předci.

13Vynechání sacharidů nebo tuků není řešením

Dalším častým krokem při detoxu nebo dietě je úplné vynechání některé makroživiny – sacharidů nebo tuků. Tělo ale potřebuje sacharidy i tuky. Místo jejich eliminace se zaměřte na kvalitní zdravé zástupce těchto kategorií. Zařaďte celozrnné obiloviny a luštěniny jako zdroj sacharidů a rostlinné oleje (sezamový, slunečnicový, olivový, kokosový), semínka a oříšky jako zdroj tuků.

Změňte životní styl a získejte pevné zdraví, štíhlou postavu a spokojenou náladu!

Pojďte s námi a dalšími účastníky do podzimního detoxu, kde si v 8. týdnech společně ukážeme, jak trvale získat štíhlou postavu, pevné zdraví, energii a spokojenou mysl. Naučíme se krok po kroku zdravému životnímu stylu, vaření, nakupování a pomalu budeme vylučovat ze stravy nezdravé potraviny a připravíme se na Vánoce. Budeme se společně podporovat a sdílet naše úspěchy.

 

Tak co, jdete do podzimního detoxu? Za pár dní startujeme!

Jdu do podzimního detoxu

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Po 12 letech mám konečně v pořádku ranní glykémii (Katerina)
Katerina: Dobrý den Evi - byť pomalu, ale přece...
Už nevyžírám v noci ledničku a ustupují mi bolesti kloubů (Monika)
Pani Eva velmi pekne vam ďakujem! Zmenila som stravu...
Pochvala a prosba:)
Dobrý den oběma, psala jsem vám už 2x pochvalný...
Šok: jí to i můj masomil manžel!
Jana: Šok! Jídla z kurzu jí i můj masomil...
Díky kurzu mám najednou více času na důležité věci
Monimar: Milá Evičko, utíká to a ve vánočním programu...
Děkuji za vaši osvětu ohledně jídla a kurz zdarma
Andrea A.: Ráda bych Vám, vám všem, moc poděkovala...
Cholesterol se mi snížil bez jakýchkoliv léků (Iva)
Iva: Ahoj, moc zdravím po ukončení kurzu Hubneme do...
Dodáváte mi odvahu zkoušet nové
Magda: Přidávám se k ostatním Evičko, moc děkuji za...
Moje tělo po vašem jídle přede blahem
Verulka: Ja som tak nadšená :-D Kvôli svojím zdravotným...
Objevila jsem kapustu a nemohu se jí nabažit!
Stipl2: Misto cizrny sel do hrnce opeceny tempeh a...
Ani som veriť nechcela, keď som sa dnes ráno merala (Edita)
Edita: Dobrý deň, dnes mám 15. deň programu Hubneme...
Behám ako rybička, kila idú dole (Marta)
Marta: Milá Evička, deň po dni varím podľa Jíme...
Váš kurz mě znovu nakopnul
Iva: Milá Evo a Helčo, psala jsem osobní mail...
Děkuji za cenné vychytávky a úžasnou motivaci
Annabirke S.: Ahoj Evi. O pochvalu nemáte nouzi, ale...
Zbavila jsem se kávy, hubnu a žaludek se uklidnil (Ilona)
Ilona: Hezký den všem :-) Už se blížím konci...
Jste všichni tak milí, díky za podporu!
Annakrata: Jste všichni tak milí, já myslela,že moje zážitky...

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článek19 tipů na jídla s růžičkovou kapustou
Další článekTofu-noko-zelo se smaženou cibulkou