Domů > Magazín > Hubnutí

13 chyb, kterým se chceme při detoxikaci vyhnout

Jedli jste přes léto příliš mnoho cukrovinek, málo zeleniny, pili alkohol, málo spali a cítíte, že je potřeba očistit tělo? Předtím než se pustíte do podzimního detoxu, přečtěte si nejhorší chyby, kterých se můžete při detoxikaci dopustit a které vám mohou naopak zpomalit metabolismus.

Necpěte se před detoxem nezdravým jídlem. Raději na to jděte pomalu…

Také máte detox spojený s tím, že budete “trpět”, a proto si raději ještě chcete dopřát pořádné nezdravé poslední jídlo plné smaženého, cukrovinek a všech těch potravin, které budou kvůli detoxu na delší dobu “zakázané”? Výsledkem je přejedení, těžký žaludek, únava, ztráta energie a nepříjemné pocity (“je mi špatně”). Následně také může přijít nechuť se do lepšího jídelníčku pustit!

Detoxikace nemá být trápením. Je třeba na ni pohlížet jako na léčbu. Jako na dárek tělu dát možnost a prostor se vyčistit a opravit. Spíše než na krátkodobé detoxy jako je šťávový půst, hladovka aj., které vám přinesou jen krátkodobé výsledky, se zaměřte na zařazení zdravých potravin do běžného jídelníčku. Díky přírodnímu celistvému jídlu získáte udržitelné zdraví i přirozenou štíhlost. Raději na to jděte pomalu, postupným vylučováním jednotlivých nezdravých potravin jako to máme odzkoušeno na tisících účastníků našich programů jako je Jarní očista nebo právě probíhající podzimní detoxu jinak.

Dejte detoxu prioritu

Pokud jste se rozhodli pro detoxikaci organismu, snažte se tomu dát prioritu a vědomou pozornost (ne hysterii!). Buďte ke svému tělu upřímní a vyhněte se všem myšlenkám typu: “Nic se nestane, když si jen kousnu, jedno kousnutí mě nezabije. “O víkendu si dám pauzu a dopřeji si, pak budu zase v detoxu pokračovat,” nebo “Vždyť je to oslava, pak si dám celý den půst a doženu to”. S takovou se do toho vlastně nikdy pořádně nepustíte. Chce to vydrže jíst dobře alespoň tři dny. Pak se chutě uklidní a vám začnou chutnat zdravá jídla.
Neznamená to, že už si nikdy nic “nedokonalého” nemůžete dát. Ale jestli se chcete dát do pořádku, tak to berte vážně.

Vyhněte se projímadlům

Užívání projímadel opravdu není ta správná přirozená cesta. Často způsobují závislost a návyk, kdy během pár dní už si bez nich člověk nedokáže představit život. Jejich pravidelná konzumace může vést k dehydrataci, syndromu dráždivého střeva a problémům s ledvinami a játry.

Nadměrné množství vody s citronem ničí zuby

Pozor na různé picí kúry, kde se používá hodně citrónové šťávy. Voda s citronem je skvělý způsob, jak se ochladit a zůstat přes léto hydratovaný. Není ale vhodná pro dlouhodobé a časté pití, protože může poškodit vaše zuby. Nadměrné pité vody také velmi zatěžuje ledviny. Navíc citron je exotické ovoce a ochlazujícími účinky, proto je vhodnější spíše na léto. Přes zimu doporučujeme pít hlavně horkou (nebo alespoň vlažnou) vodu, případně čaje typu bancha, kukicha.

Při detoxu se vyhněte pesticidům

Pokud jste se rozhodli pro detox, tedy zbavit tělo toxinů, určitě do něj další toxiny nechcete přidávat. Proto se snažte vybírat co nejvíce čistou zeleninu a ovoce, bez ošetření pesticidy. Nejlepší je zelenina a ovoce ze zahrádky, známého farmáře nebo s BIO certifikací. Zaměřte se na to zejména u ovoce a zeleniny, které je v seznamu tzv. tuctu špinavých. Jedná se hlavně o jahody, špenát, nektarinky a jablka.

Nenahrazujte potraviny jejich dietními verzemi

Jen proto, že má produkt na etiketě napsáno “light”, “nízkotučný” nebo “dietní” neznamená, že tomu tak opravdu je a že byste si ho měli kupovat. Dietní produkty jsou velmi často vysoce zpracovány, jsou plné cukru, škrobů, želatiny, umělých sladidel, soli, chemie a nemají žádné živiny pro tělo. Místo toho se zaměřte se na celistvé, co nejméně zpracované přírodní potraviny, které vaše tělo vyživí a dodají mu vše potřebné.

Jděte na to pomalu

Chcete dosáhnout výsledků v co nejkratším čase a tak si kromě detoxikačního jídelníčku chcete naordinovat i náročný cvičební plán? Ne tak zhurta. Raději na to běžte pomalu, na začátek zvolte mírnější tempo a postupně přitvrzujte. Jinak se vám může stát, že se vám cvičení znechutí, budete zmožení, naštvaní, unavení, hladoví a snadno porušíte svůj plán a sníte něco nezdravého nebo větší množství než obvykle.

Internetové diety slibující rychlé zhubnutí, ale jen krátkodobě

Četli jste na internetu nebo v časopise o zajímavé dietě, která vám slibuje, že vás v krátkém čase zbaví všech přebytečných kilogramů? Takových šílených diet jsou na každém kroku stovky – prášková, monodieta, polévková, tasemnicová, diety podle celebrit… Většina z nich vám ale neřekne, že je výsledek pouze krátkodobý. Jakmile se vrátíte k předchozí stravě, vaše kila se vrátí zpět. Pokud chcete trvale štíhlou postavu, je třeba změnit životní styl.

Raději tělo vyživte, než vyhladovte

Mnoho lidí si myslí, že zhubnou tak, že zmenší své porce na minimum a vynechají některá hlavní jídla (například snídaně nebo večeře). Ve skutečnosti to, co tělo potřebuje, jsou živiny z přírodního a celistvého, nezpracovaného jídla. Pokud budete dodržovat zdravý jídelníček a přidáte k tomu nějaký ten pohyb, máte vyhráno a jistotu trvale udržitelné štíhlé postavy.

Detoxikační pilulky a produkty mají vedlejší účinky

Vaše tělo je úžasný systém, který se sám dokáže detoxikovat. Nepotřebuje k tomu žádné uměle vyrobené pilulky a produkty, které navíc ve většině případů způsobují různé vedlejší efekty. Pokud chcete detox, zřekněte se zpracovaných potravin, všech jednoduchých cukrů, bílé mouky a nahraďte je zeleninou, ovocem, celozrnnými obilovinami, luštěninami, oříšky, semínky a mořskými produkty. Nejenže ušetříte, ale také ucítíte velký rozdíl!

Nemusíte si vyplachovat střeva

Výplachy střev mají své místo při některých léčbách a za určitých okolností mohou pomoci. Ale je tu podobné riziko jako u projímadel, když se to přehání. Výplachy ničí přátelské bakterie ve střevech. Proto raději použijte šetrný přírodní kartáč na střeva – zařaďte do stravy dostatek potravin bohatých na vlákninu a antioxidanty, které čistí a podporují střevo . A jezte dostatek přírodních probiotických potravin, které ho osídlí dobrými bakteriemi.

Nezapínejte mód hladovky

Chcete zkrotit vaše zvětšující se břicho nebo zadek, a tak jste se rozhodli, že nebudete nic jíst? Hladovka ale v tomto případě není řešením. Tento neuvážený krok může znamenat, že si více ublížíte, než pomůžete, zhubnete svaly, nebo se po dni bez jídla další den přejíte. Když člověk drží půst, měl by k tomu mít jiný důvod a jasně stanovený cíl (vyčistit se, pomoci tělu) a měl by na to jít postupně, krok po kroku. Zejména, pokud na to není zvyklý. V tomto případě rozhodně doporučujeme začít s postupným vylučováním nezdravých potravin a navyšováním přírodních a celistvých potravin. Až se vaše tělo naučí hospodařit s energií z jídla a nebudete se klepat po pár hodinách bez jídla, můžete se postit celý den. Jako to dělali pravidelně naši předci.

Vynechání sacharidů nebo tuků není řešením

Dalším častým krokem při detoxu nebo dietě je úplné vynechání některé makroživiny – sacharidů nebo tuků. Tělo ale potřebuje sacharidy i tuky. Místo jejich eliminace se zaměřte na kvalitní zdravé zástupce těchto kategorií. Zařaďte celozrnné obiloviny a luštěniny jako zdroj sacharidů a rostlinné oleje (sezamový, slunečnicový, olivový, kokosový), semínka a oříšky jako zdroj tuků.

Změňte životní styl a získejte pevné zdraví, štíhlou postavu a spokojenou náladu!

Pojďte s námi a dalšími účastníky do podzimního detoxu, kde si v 8. týdnech společně ukážeme, jak trvale získat štíhlou postavu, pevné zdraví, energii a spokojenou mysl. Naučíme se krok po kroku zdravému životnímu stylu, vaření, nakupování a pomalu budeme vylučovat ze stravy nezdravé potraviny a připravíme se na Vánoce. Budeme se společně podporovat a sdílet naše úspěchy.

 

Tak co, jdete do podzimního detoxu? Za pár dní startujeme!

Jdu do podzimního detoxu

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

52 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Miloslava
20. 10. 2023

Děkuji za pěkný článek. Přivedlo mě to k zamyšlení, jestli si můžu někde dát otestovat zeleninu na obsah pesticidů. Nemáte prosím někdo nějaký tip (Brno)?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

30

4 vánoční pasti, které kazí štíhlou linii. Jak na ně?

Celý rok se snažíte jíst zdravě a držíte si štíhlou linii, ale během svátků každý rok přiberete? Víme, proč to je! Čekají na nás 4  nenápadné pasti. Porad...
80
20

Nebezpečí zelených smoothie a šťáv – jsou nabité živinami, ale i riziky

Smoothie a zelené detoxikační šťávy zažívají boom. Možná o nich máte také představu, že jde o tu nejzdravější věc, kterou pro své tělo můžete udělat. Že je...
236
25

Máte vyvalené nebo nafouklé bříško, které nejde zhubnout? Tady je 5 důvodů, které za to mohou.

Jíte zdravě, makáte ve fitku až do úmoru, všechno jde dolů, jen to proklaté bříško je pořád vypouklé a vy vypadáte jako těsně před porodem? A po jídle se t...
98
31

Adventní půst začíná. Má cenu ho držet?

Lidé se dříve před Vánoci celé týdny postili. Dělali to přirozeně. Museli. Šetřili tak svoje zdraví a bystřili mysl. My žijeme v blahobytu, přesto jsme jak...
49
19

Jedlé kaštany: zdroj životodárné energie

Jedlé kaštany mají velmi pozitivní vliv na lidské zdraví, trávení a dokonce podporují i zdravé hubnutí. Ukážeme vám tipy, jak je využít v kuchyni tak, abys...
59
4

Jak letos splnit svoje novoroční předsevzetí

Chtěli jste zhubnout, přestat kouřit, přestat jíst sladké nebo začít cvičit, ale novoroční závazek se vám nedaří plnit? Je naprosto logické, že když se člo...