Domů > Magazín > Blog

Je to skvělé, máme jmelí!!!

Jmelí – cizopasník, který dle tradice přináší do našich domovů štěstí, lásku a plodnost. Jeho bílé lepivé kuličky, které připomínají perly, mají prý schopnost spojit k sobě dvě osoby opačného pohlaví a nebo alespoň “slepit “narušené vztahy, mezi nimi. Odtud i latinský název viscum, neboli “lepidlo”.

Čím víc bobulí, tím víc štěstí

Mám kamarádku, co každoročně prožívala doslova šílenství při shánění jmelí. Aby jmelí vydalo své kouzelné schopnosti a oblažilo nás štěstím a plodností, musí být darované. A musí, dle její maminky, mít hóóódně bobulí. Čím víc bobulí, tím víc štěstí. Jinak to nefunguje!
Romči maminka si na tradicích potrpí a na vánočních obzvlášť. Každoročně zavěšuje zelený zdroj štěstí nad jídelní stůl. A protože je Romča milující dcera, snaží se jí v tom podpořit.

V zimním hávu

To vám byl den, Superden. Prosinec, a tak se příroda rozhodla připravit nám vánoční atmosféru v podobě péřově zasněžené krajiny. A nejen krajiny. I zasněžených silnic a chodníku. Auta vypadala jako bochánky vaty a stromy byly jako obalené cukrem. Na oko krása!
Na silnici hrůza!

Výprava za jmelím

Romčin seznam úkolů a povinností byl vtlačen až do koutků a okrajů papírku.
Děti škola, banka, mamografie, předat pracovní záležitosti, nákup, lékárna, pošta, zásilkovna…a koupit jmelí. Mamka se o něm už zmínila.
Výborně, stánek před supermarketem praskal ve švech vánočními dekoracemi a jmelím všeho druhu. Zlaté, stříbrné, třpytkaté a zelené. Ovšem bez kuliček. Romča přebírá větvičky, ale bobulky na nich by se daly spočítat na prstech jedné ruky.
“Paninko, opatrně s tím jmelím, ať to nepolámete.”, pronese prodavač, který vypadá, že patří spíš k prodeji kaprů.
“Jo jo, promiňte, hledám nějaké s bobulkami.”
“Co máme, to máme…si tam nějaký dolepíte, no…” doplněno hurónským smíchem.
Romča rychle vybere to, které je alespoň pěkně košaté. Snad to bude stačit.
Po splnění obsahu papírku je cesta domů romantickou krajinou uklidňující. Do chvíle, než se srna rozhodne k sebevražedném skoku pod auto, zřejmě z nadmíry předvánočního stresu.
Brzdy, plyn, jak to, že nefunguje ABS …sakra, to snad ne?! Uf, tak to bylo těsné.
Zvládly to!
Zbytek cesty už není romantický, ale velmi velmi opatrný.

Spokojenost na obou stranách

Teď už jen poslední úkol. Předat jmelí.
“ Mami, mám pro tebe jmelíčko, ať vám nese štěstíčko. Jen letos nemá moc bobulek, dělala jsem co jsem mohla.”
“Ale to nevadí, stejně už ty mršky několik let otrhávám, aby náhodou nespadly tatínkovi do jídla. Věděla jsi, že jsou ty kuličky jedovaté?! To jsou věci, co?
Tak moc děkuji, holčičko moje a i vám hodně štěstí.”, řekne maminka, rozlomí větvičku a podává Romče půlku ze “šťastného keříku”.
Tak Romča dostala k letošním Vánocům od maminky krásný dárek. Do dalších let už nemusí shánět kuličkami obalené jmelí, stačí holé, košaté!

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jmenuji se Dominika Kratochvílová, jsem ve “středním věku”, ale nikoliv “středověká”. Ráda šiju, maluju, tvořím všehochuť, rýmuju, ráda si při psaní hraju se slovy. Bude mi potěšením psát i pro vás.

22 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

:) také už otrhávám kuličky, fakt dost lepí, když popadají na zem..:))), takže též jen košaté získané při ořezu lípy….

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

7
28

Už máte vánoční stromeček? Poradíme, jak se o něj starat, aby co nejdéle vydržel

Bez stromečku nebo ozdobené větve si neumíme Vánoce vůbec představit. Poradíme vám, jak se správně o stromeček starat, aby vám vydržel co nejdéle.
39
9

Moje veganské Vánoce

Stromeček, cukroví, kapr, dárky, koledy…To jsou teď nejčastější témata během prosince. Každý řeší Vánoce. Nakupuje, šílí, cpe se. Jak to ale dělá veg...

Danfood – zdravá výživa, drogerie a kosmetika s 15% slevou

Domluvili jsme pro vás slevu na nákup zdravých potravin a dochucovadel, ekodrogerie a dalšího sortimentu. Z Danfoodu můžete připravit zdravé mikulášské bal...
56
4

Jak jsme společně pekly necukroví

Předvánoční čas je časem setkávání a nejinak tomu bylo i s partičkou úžasných žen, které se seznámily díky mapám na Jíme Jinak. Podívejte se, jak si užily ...
25
13

Tip na (nejen) vánoční dárek, který určitě potěší

Některé dárky nestojí ani korunu, přesto mohou být pro obdarovaného tím nejkrásnějším dárkem, jaký kdy dostal. Pokud se vám tenhle nápad líbí jako vánoční ...
20
11

Čas sušení bylinek a koření

Je tu čas, kdy sbíráme a sušíme vše, co příroda nabízí. Toto období je magické, blíží se svatojánská noc a bylinky nabírají na léčivé síle. Využijte přílež...