Předvánoční přípravy neznamenají jen pečení cukroví, ale také generální úklid domácnosti. Při něm prokoukne vše - viditelné povrchy i ty oku často schované vnitřky skříněk a šuplíků. Jak s úklidem postupovat a na co nezapomenout? A čím byt uklidit, když chceme být šetrní k sobě i k přírodě? Pojďme si to naplánovat!

Udělejte si plán

Než začnete se samotným úklidem, sepište si plán úklidu jednotlivých místností nebo částí bytu s časovým harmonogramem. Díky plánu budete mít jasno, zabráníte stresu, nestíhání a chaosu. A navíc – představte si ten pocit, až si postupně odfajfknete položky ze seznamu :-)

Co vše je třeba udělat

 • Okna – s nimi je nejlepší začít. Vyperte záclony, ukliďte a umyjte všechny parapety, vysajte a umyjte žaluzie, umyjte a vyleštěte veškerá okenní skla v bytě.
 • Dveře – promažte je, omyjte z obou stran včetně klik, rámů (a rovnou umyjte i vypínače vedle dveří)
 • Chodba – protřiďte věšák a botník (bundy, kabáty a boty, které nenosíte, ukliďte pryč nebo je prodejte/darujte/vyhoďte), umyjte botník a skříňky.
 • Koberce – dejte je vyčistit, anebo je důkladně vysajte.
 • Ložnice – vyperte ložní prádlo včetně polštářů a dek nebo přehozů, vysajte matrace a vyčistěte postelový rám. Uklidně a vytřete úložné prostory, noční stolky a skříně, protřiďte oblečení, setřete všude prach (včetně TV, lampiček, lamp, lustru a vypínačů).
 • Koupelna a WC – vytřiďte kosmetiku, vytřete prach, skříňky, šuplíky, vyčistěte odpad, umyjte kachličky a spáry, vanu, sprchový kout a celý záchod, vyleštěte zrcadla, operte předložky a ručníky
 • Obývací pokoj – srovnejte knihy, vytřete prach (nezapomeňte omýt i lampy, lampičky, lustr a vypínače), omyjte květiny (osprchujte), vytřiďte vše nepotřebné, vyčistěte gauč, křesla.
 • Kuchyň – uklidťe ji, až budete mít napečeno. Vykliďte a umyjte ledničku (potraviny po datu spotřeby vyhoďte), vytřiďte potraviny ve špajzu (ty po spotřebě nebo které už nebudete jíst) a udělejte pořádek, umyjte nádobí a hrnce z poliček (nepotřebné nebo poškozené kusy dejte pryč), vytřete prach, umyjte troubu a sporák (případně i další spotřebiče nebo kuchyňské pomocníky), umyjte kachličky včetně spár, dřez, baterie, digestoř (vyměňte filtr).
 • Dětský pokoj – vytřiďte knihy a hračky, se kterými si už děti nehrají, protřiďte oblečení, skříně, šuplíky a úložné prostory, setřete prach, vyměňte ložní povlečení a udělejte podobný úklid, jako v ložnici.
 • Podlahy – nechejte si je až nakonec, až budete mít vše uklizeno, napečeno a nebude hrozit jejich další zašpinění.

Ukliďte byt podle Feng Shui
Feng Shui je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru. Pokouší se nastolit harmonii v prostoru a umožnit nerušené plynutí energie čchi.
– Přečtěte si, jak by měla naše domácnost vypadat, aby na nás měla pozitivní vliv a jak si byt podle Feng Shui uklidit.
– Velmi důležitá je i kuchyň – poslechněte si video, ve kterém Dušan Bláha mluví, jak by měla být vybavená kuchyň podle Feng Shui a jak ji upravit a čemu se vyhnout.

Čím byt uklidit aneb víte, co obsahují běžné prostředky?

Přemýšleli jste někdy o tom, co obsahují čisticí přípravky, které běžně používáte a jaký na vás mohou mít negativní vliv, když s nimi přijdete do kontaktu? Pokud zvažujete šetrnější přípravky – jak k sobě a své rodině, tak také k životnímu prostředí, přečtěte si co můžete použít místo nich. Vystačíte si i s běžnými surovinami (jedlá soda, citron, ocet), které máte doma po ruce. Zkuste si třeba doma vyrobit některý z levných a ekologických čisticích přípravků, anebo využijte slevu na ekologické čisticí přípravky od Econea.

Výhoda pro členy Klubu Jíme Jinak a registrované

Členové Klubu mají slevu 150 až 600 Kč podle výše nákupu. [ přihlaste se ]

Registrovaní čtenáři mají slevu 50 – 100 Kč. [ přihlaste se ]

Akce trvá do 31.12. 2019.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Hubnu a jsem svěžejší (Klára)

Klára: Tak dneska 11. den a mám 1,2 kg...

Obleču konečně věci, které jsem nenosila už 7 let (Iveta)

Iveta: Ze shozených kil mám obrovskou radost, obleču věci,...

Dle JJ vařím a peču, už od toho neuteču

Petra B.: Dle JJ vařím, smažím, peču od toho už neuteču. Ať...

Obě karantény jsem díky Jíme Jinak překonali s úsměvem (Eliška)

Eliška: Milá Evo a Romane, chtěla bych vám ze...

Nikdy jsem tak ráda nevařila… až teď!

Jana: Nikdy jsem tak ráda nevařila jako nyní s...

Hodnoty cholesterolu nejlepší za posledních 10 let (Alena)

Alena: Já se chci pochlubit a poděkovat 😉 Cca...

Jíme vaše jídla s chutí celá rodina včetně mého 86 letého tatínka (Ingrid)

Ingrid: Evi, moc se mi líbil článek o nakupování....

Miluju vás a vaši práci. Mám konečně zpět svou menstruaci

Ilona L.: Evi posilam muj posledni komentar do jarni...

Po 5 letech bílé krvinky v normě (Jana)

Jana: Ahojky Evi, Romane, všichni, moc děkuji za milou...

Děkuji za skvělý kurz

Ilona: Děkuji, děvčata, za skvělý kurz. Tady to jde...

Je až neuvěřitelné, jakou mám energii (Kamlibe)

Kamlibe: Moc děkuji za skvělý, pěkně a přehledně vedený...

Chtěla jsem se naučit vařit z dravě a kila dolů jsou příjemnou odměnou

Žaneta: Hlásím 3kg dole :). Pravda je, že jsem...

Obdivuji pestrost ve vašich receptech

Romana: Prozatím se rozkoukávám, obdivuji pestrost, s kterou je...

Díky JJ se nám změnil život

Lenka W.: DĚKUJI DĚKUJI DĚKUJI - změnil se nám...

Faldy na břiše jsou pryč, zálibně se dívám do zrcadla

Lucka: Tak činím nyní bilancování mé  Jarní očisty. Jelikož...

I po 3 letech na vege stravě mě JJ posunulo mnohem dál

Pavlivlmaeorua: Již jsem prošla kurzem jarní očista, naprosto mě...
 1. Evi ďakujem za odpoveď. Tak mňa vôbec nenapadlo, že CD by mohlo byť z plastu :-) Tak som skúsila múdru wikipédiu a ozaj tam píšu, že kompaktné disky sa vyrábajú z polykarbonátorého plastu a sú pokryté tenkou vrstvou hliníku. Filmy, hudba – to by možno niekto hej, ale také dáta z účtovníctva, to asi nikto nepotrebuje :-)))
  Tak som zase skúsila aj „kamaráta“ googla, niekde píšu, že to možno brať aj ako elektroodpad. Tak už niečo poriešim, možno zase zostanú v krabici :-) – ešteže nezaberajú veľa miesta.

  • Jo ono šlo o CD disky? Já myslela stojánky a ono obaly :-)) No z plastu je skutečně dneska kdeco. Ale tohle je tedy směs, takže jako u většiny věcí nerecyklovatelné :-( Někdo to váže na stromy jako plašiče ptáků, třeba u třešní, ptákům je jedno, zda je plaší filmy nebo účetnictví :-))

 2. a.kupkova ďakujem :-) pozrela som si video. Trochu som sa potrápila, kým som správne napísala link, stále sa niektoré písmenko prešmyklo alebo vypadlo :-)))

 3. Dievčatá kam s CD nosičmi, ktoré už nepotrebujem. Do akého triedeného odpadu. Už som sa pýtala v predajni elektro, povedali, že to neberú. Odviezla som do zberného dvora spolu s inými vecami a pani mi to kázala hodiť do kontajnera, o ktorom si myslím, že tam bolo „všetko“. Túto otázku nosím v hlave už dlhšie, teraz mi prišiel vhod tento článok o upratovaní. Možno je v niektorom článku aj odpoveď na moju otázku, ale nepostrehla som. Ďakujem a prajem všetkým krásny slnečný deň! :-)

  • Jestli jsou z plastu, tak bych dala do plastového kontejneru. Možná položit k poplenicím, třeba si je někdo rád vezme ;-)

 4. Zobrazit všech 8 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJak jsme začínali jíst jinak
Další článekJablečná náplň do štrúdlu