Syn dostal Nutrilon už v porodnici

Synovi Evánkovi jsem dávala na doporučení dětské lékařky Nutrilon. Dostal ho již třetí den v porodnici, takže jsem žila v domnění, že je to to nejlepší, co mu mohu nabídnout.

Mléko není potřeba?!

Pak jsem se ale zúčastnila kurzu Jíme jinak a dozvěděla jsem se, že umělá výživa, tzv. pokračovací mléka, nejsou nezbytným zdrojem živin a vitamínů, jak jsem se domnívala. Že stačí pestrá strava bohatá na minerály vitamíny a bílkovinu ve formě zeleniny, obilovin a luštěnin. Že je to mnohem stravitelnější a že vlastně mléko k životu ani nepotřebujeme. Navíc že má spoustu nežádoucích vedlejších účinků.

Okamžitě jsem vyřadila Nutrilon

Po kurzu jsem tedy nahradila Nutrilon sojovým a rýžovým mlékem zakoupený ve zdravé výživě. Syna jsem odstavila z Nutrilonu okamžitě a bez váhání. Že má jiné mléko si ihned všiml, napil se, chvilku „popřemýšlel“, usmál se na mě, řekl: „Ňam, ňam“ a vypil 330ml najednou, což se mi u Nutrilonu nikdy nestalo :o .

Zdá se mi, že Evan je teď spokojenější, o mléko si nyní říká sám a na další porci se vždy těší.

Andrea Cardelli

 

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Neuvěřitelných 52 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Dobrý den,
  ráda bych se zeptala. Mám syna 3,5 měsíce. Nyní mi začal haprovat s MM:-(, snížil se mi tok a dost u toho vyvádí. Nechci mu přidávat UM a chci to zkusit jetště udržet co nejdéle na MM. Ale nejsem si jistá, jestli mu mléko stačí. Je možné mu přidat trochu nějakého rostlinného mléka? Např.rýžového?

 2. A co má podle Vás rostlinné mléko všechny výživové hodnoty jako umělé mléko pro miminka? Jakože malému miminku mám dát tohle?

  • Ne, rostlinné mléko samo o sobě všechny potřebné výživové hodnoty nemá. Je potřeba dítě kojit a k tomu postupně dávat příkrmy, mezi kterými můžete dát i domaci obilné mléko. Pokud dítě není kojene a ještě nejí, je potřeba připravit speciální mléko pro nekojené děti viz recept https://www.jimejinak.cz/obilne-mleko-pro-nekojene-deti/ jak máte staré dítě? Jako je ne? Jí už? Mnoho maminek se snaží do děti stále dostávat nějaké mléko, ale to není potřeba, Pokud dítě má kompletní pevnou stravu.

 3. Take bych me dcerce nahradit bebu a nevim cim? Vzdyt deti soju do 3 let nemohou ne a rostlinny jsou alergen? A take mi prijdou malo sladka? Ale asi mensi zlo bude roszlinny s cukrem? Dekuji moc za rady

  • Kacule, soja skutecne neni idealni, rostlinne mleko bych delala podle receptu na obilne mleko u nas na webu. Pokud dite je naucene na skadke mleko, dejte tam adekvatne sladu.

    • Ja jsem deti kojila a po odstaveni uz nedavala zadne, protoze to povazuji za skodlivou zbytecnost. Ale maminky, ktere nemohou kojit vyuzivaji obilne mleko pro nekojene deti, ktere mame v receptech. Ostatni obilna mleka z ryzem jahel apod. se hodi na svaciny, doplneni prikrmu apod.Ovsem nic nenahradi materske mleko – to je vzdy individualne pripraveno pro kazde dalsi nakojeni na miru.

 4. Mám synka, 8 měsíců, kojila jsem do 7. měsíce, potom jsem bohužel musela přestat. Nechci dávat žádné UM. Jí opravdu dobře a velmi pestře. Myslíte, že mohu dávat mléko rostlinné?

  • Radko, já bych Vás hlavně chtěla uklidnit, že když byl takhle hezky kojený a jí dobře, tak je všechno v pohodě a není důvod řešit JAKÉKOLI mléko! Nemusíte ani vařit obilné, pokud vám dobře jí. Potřebuje tedy jen dostávat kompletní talíř z obilí, zeleniny a luštěnin, ideálně ve vodnatější pasírované formě (alespoň část jídla) a to je vše. Pití mléka je novodobý nešvar. Všechna ta nesmyslná pokračovací mléka nám dávají do hlavy pocit, že děti furt musíme futrovat nějakými mléky nebo náhražkami mlék. Blbos. Byl kojený, super, jí, bezva. Tak ať jí dál stravu upravenou podle svého věku a tím to končí. Neučila bych ho na flašku, zbytečný zlozvyk, který zase budete odbourávat. Nekomplikujte si život zbytečnostmi :-)

 5. Kdy bude k dostání Soyabella, prosím? Jsem nedočkavá, už jsem si dala penízky stranou. Koupila bych si ji přímo od výrobce, má ji v nabídce za 4.499,-. Ale zase bych se tady nedostala do sekce receptů, které mě moc zajímají…
  Děkuji, Alice.

  • Soyabella byla stažená z trhu a momentálně se za ní hledá nejlepší náhrada. Už jsme ve fázi testování, jakmile vybereme tu nejlepší, tak se zase vrátí na trh.

 6. Dobrý den, dostala jsem se k Vašim stránkám v rámci vlastního vnitřního rozvoje, ke kterému patří přístup k mým dětem a to nejen výchovný ale také výživný. Trvalo mi to dvě děti, starší je teď dva a půl roku, kojila jsem ji do 9. měsíce a pak byla pár měsíců na UM, sama si řekla, že už dost.
  Mladší má 15 měsíců, tu jsem kojila daleko méně, měli jsme velmi složitý začátek tak byla brzy na UM. To vše způsobily moje strachy, nedůvěra ve svou intuici a sama v sebe, maminky, babičky, pediatrička. Možná jste to už slyšely. Každopádně jsem přišla na to jaká jsem, jak věci chci pro sebe a děti, a chci to změnit. Stravujeme se zdravě a lehce. Ale začínám mít pocit, že ne úplně vyváženě.
  Starší dcerka poslední dobou pořád touží po sladkém, i když ho doma máme buď jako domácí marmelády, domácí koláče, ovoce a sušené ovoce. U babiček je to už trochu jinak…:( Mladší dcerka večer před spaním a ráno po probouzení pořád pije UM. A začalo mi to vadit. I se spojitostí momentální rýmy a teď už ikašle. Tak jsem uvařila rýžové mléko. Osladila rýžovým sirupem, slad jsem na rychlo nesehnala. večer se jí to nezdálo, byla na takovou změnu už unavená z té rýmy, ale nad ránem ho vypila. Teď jsem uvařila z řýže divoké a bílé, plus místo jáhel, které jsem myslela že mám ale neměla, jsem dala trochu quinoy. Co si o tom myslíte? Zase osladila trochu rýž.sirupem a dcerka ho vypila i večer i ráno.
  CHci se pustit pořádně do změny jídelníčku, je možné že starší dcerka změnu přijme? Luštěniny mi nechce, říkala jsem si že ještě není její tělo připravené, chci jí v tom věřit, ale ani červenou čočku, cizrnu jako humous ano, fazole vůbec žádné, kroupy v polévce občas. Není na takovou změnu už pozdě? Děkuji Vám za názor!

  • Na změnu není pozdě nikdy. Zkuste luštěniny rozmixovat do polévek nebo omáček. Také ve formě karbanátků, nákypů vám luštěniny sní téměř každé dítě. Mám to ověřené u mé dcery, která se celých fazolí nikdy nedotkala, ale v jiných formách, kde je nepozná je jí a ještě si pochvaluje jak je to výborné.

   • Přesně tak, mám úplně stejnou zkušenost s chlapečkem, co by fazole nesnědl ani zaboha a tady mi je týden jedl – jednou jako polévku, jednou jako omáčku, jednou jako karbanátky. Přestal je jíst, až když je zahlédl třetí den celé :-)

 7. Dobrý den, začínám se rozkoukávat po vašem webu, na který jsem viděla odkaz u kamarádky. Mám několik měsíců adoptovaného chlapečka, je mu teď 10 m., takže je na umělém mléce. Jsem úplný začátečník, ale vím, že mléko škodí. Sama ho nemůžu pít, je mi po něm zle, dcera má alergii na kasein, takže mléku neholdujeme. Ale nenapadlo mě, že by bylo nevhodné i to upravené pro kojence. Poradíte mi? V deseti měsících by už mohl obilná mléka kupovaná? S uvařením vlastního si nevím vůbec rady. díky Dana

  • Kupovaná ne. Protože je adoptovaný, neměl asi lehký start do života a každý kousek něčeho lepšího mu pomůže ty handicapy zlepšit. Rozhodně hlasuji pro výživné domácí obilné mléko všemi deseti. A dejte mu tam i luštěninu.

   • Moc děkuji! Už jsem koukala na recept. Hned v pondělí se vrhnu do víru nákupů a vyzkouším. Jsem zvědavá, jestli to Máťa vezme :-).

 8. Dobrý den, ráda bych se zeptala na sojové mléko jako takové, u soji píšete, že je hůře stravitelná, co tedy sojové mléko? Sama běžné mléko nahrazuji sojovým, které mi velmi chutná. Po přečtení několik článků, bych chtěla umělé mléko, které občas dávám svým dětem nahradit jiným, stačí opravdu jen koupit například rýžové, nebo sojové mléko v prášku ve zdravé výživě a dávat dětem /1,5 staré/ toto mléko? Budu velmi vděčná za radu.

  • Sójové mléko je bohužel také špatně stravitelné a rozhodně bych ho nedoporučovala dávat dětem. Rýžové je v pohodě, ale ne to krabicové, nebo jen výjimečně, ale ne nahradit umělé krabicovým rýžovým. Kromě zpracování (krátký var, přidané oleje…), vadí i tertapak (uvolňují se z něj látky…) a není to čerstvá vitalizující potravina, ale spíše konzerva :-).
   Pokud chcete dětem nahradit umělé mléko, za co vás moc chválím, tak je nejlepší jim uvařit obilné, nebo alespoň mandlové, nebo mandlovo – rýžové mléko. Uvařené v lednici se dá skladovat 2-3 dny, a dá se trošku dosladit sladěnkou, je velmi chutné a výživné.

 9. Je možné dát 1,5 roku starému dítěti v neomezeném množství sojové nebo rýžové mléko. A mohu ho pro něj nakupovat v sušené formě a tak jej vždy připravit čerstvé? A mohu mu také dávat sojové jogurty?

   • Jsem na tomhle webu nová, mám devíti měsíční holčičky. – Moc děkuji za jednoduchý návod, jak připravit obilné mléko. – Kojím, co to jde, ale když je třeba uchyluju se k nutrilonu allergy care, nicméně postupně bych se ho ráda zbavila a nahradila ho obilným mlékem, tak moc díky za návod. (Holky už měly nutrilonu až to není hezký, tak jestli se ho aspoň teď zbavíme, budu moc ráda a budu mít lepší pocit.) Zatím jsem teď pár večerů odbourala instantí rýžovou kaši od Hami a úspěšně (dlabou to) jsem ji nahradila domácí rýžovou, příp. rýžovo jáhlovou, tak teď bych ráda nahradila ten „nutrák“.

 10. Dobry den,
  dekuji za vas web, moc mi pomaha pri vareni a vyberu surovin, opravdu delate moc dulezitou vec, ze zprostredkujete informace.
  Mam skoro rocni dcerku, plne kojenou do 6 mesicu, pak prikrmy, zeleninove, po mesici ovocne, jeste po mesici obilno-zeleninove-lusteninove prikrmy, pufovane chlebicky… Samozrejme, byly banany, brambory, rajcata, syrove ovoce, myslela jsem, ze davam to nejlepsi, doufam, moc jsem neuskodila. Stale kojim, tak mozna lusteniny byly zbytecne, zaradila jsem je hlavne kvuli zelezu. Pani doktorka mi rikala, ze maso se pridava hlavne kvuli zelezu, ale na maso jsem pristoupit nemohla, takze bezne prikrmuji cockou, cizrnou, hrachem, fazolemi. Jaj ziskat zelezo jinak, nez z lustenin? Jak dlouho dite kojit? Nejradsi bych sla na vas kurz, zatim ale to nejde, nejsem z Prahy. Mozna byste mi poradily literaturu, wwwstranky, kde ziskam adekvatni informace o detskem jidelnicku od 1. roku? Moc dekuji a tesim se na odpoved.

  • Děkujeme za pochvalu, nikdy není pozdě něco změnit, takže pokud ještě dcerce není rok a je kojená stačí jí opravdu jen obiloviny, kde je spousty minerálů, enzymů a i železa, nejlépe bezlepkové (jáhly, rýže), čerstvě tepelně upravená zelenina ke každému jídlu a občas ovoce, ale s tím šetřete a vždy ho tepelně upravte, je zima, je potřeba se vnitřně ohřívat, syrové si nechte až na léto. To opravdu stačí, malé děti ještě nemají skoro vyvinuté kromě sladké chuti chuťové buňky a proto nevyžadují kdoví jaké pochoutky, pro ně je pochoutka i jen mrkev v páře. Určitě vynechte syrové a tropické ovoce, brambory, rajčata, mléčné výrobky, ale ty asi nedáváte, pufovaný chleba (je na děti moc vysušující). Z luštěnin bych zatím dávala jen červenou čočku a fazole adzuki, ale s těmi jste klidně mohla počkat, i když určitě jste udělala lépe, než kdyby jste jí dávala maso. O železo vůbec nemějte obavy, bere si ho od vás z mléka, můj syn byl v tuto dobu pod hranicí se železem, jelikož jsem ho sama měla vždy málo a stačilo přidat denně listovou zeleninu pro mě i pro něj, mandle mleté do obilných krémů, hrozinky a sušené meruňky do agarových báboviček a pudingů a mořskou řasu Dulce, která má nejvíc železa ( tu do zeleninových vývarů a pak mixovat do polévek a kaší) a během 3 měsíců ho měl na horní hranici, aniž by snědl kousek masa. Z masa se navíc železo velmi těžko vstřebává a navíc ho maso zase tolik nemá a má tolik negativních účinků… Sezamové semínka a mandle s železem vedou. Hlavně by jste vy měla jíst co nejvíce železo obsahující potraviny, aby měla dcerka kde brát. Knížky jsou nejlepší Radost ze zdravých dětí od Strnadelové a od Lužné Vaříme pro děti, tam je vše dokonale a přehledně zobrazené, hlavně recepty, u Strnadelové je i hodně teorie. Držíme palce a dejte vědět, jak se vám daří.

 11. Dobrý den, měla bych jednu otázku.
  Můj syn má potvrzenou alergii na bílkovinu kravského mléka, stále mu dávám Nutrilon AC speciální mléko na tuto alergii, ale naše dětská mi už nechce dále předepisovat mléko. Synovi bude 1,5 roku.
  Vařím zdravě asi 7 měsíců, vařím především podle knihy od Strnadelové, a rostlinné mléko máme také vyzkoušené.
  ALE
  Zkoušela jsem nahradit Nutrilon rostlinným mlékem, ale syn ho odmítá. Přes den po lžičkách ho snese, ale z lahvičky ho pít nechce, je zvyklí na Nutrilon.

  Prosím poraďte, co s tím….zkoušela jsem rýžova ovesné kupované.

  Jinak syn odmítá jakákoliv kašovitá a řídká jídla, tudíž náš jídelníček je dost „osekaný“ – kaše, polévky vůbec nechce…

  Doufám, že ho přesvědčím na rostlinná mléka, je zvyklý brzy ráno a večer před spaním stále na to mléko….

  Budu ráda za jakékoliv rady a zkušenosti:-)

  • Myslím si, že už syn v tomto věku mléko nepotřebuje, ani obilné, ale může se dávat, pokud mu chutná. Spíš to pro něj bude příjemný rituál, který ho uklidňuje. Asi bych zkusila vydržet nedat umělé a stále nabízela obilné, když ho dosladíte sladěnkou, klidně můžete i víc, tak mu třeba zachutná. Je dobré se na to psychicky připravit a obrnit se, že den, dva možná i víc bude řev. Důležité je nepovolit, mléko snad raději doma už nemít, jinak se naučí program, že se mu vyplatí dlouho plakat a dosáhne svého. Syn už není tak malý, aby nepochopil, že mlíčko už není a máme jen tohle. Až na to budete mít sílu, ráno mu mlíčko naposledy dejte (ať se na to trochu vyspíte) a přes den mu říkejte, že večer už mlíčko nebude. Když bude plakat, chovejte, chlácholte a stále opakujte mlíčko už není. Někdy to děti zvládnou rychleji a lépe než jejich rodiče. A syna jste před tím kojila? Jak dlouho. Když vám odmítá polévky a kaše, co tedy běžně přes den jí?

   • Bohužel jsem plně kojila pouze týden, kombinovaně s UM už jsme šli z neonatologie!!! Prostě jsem přišla o mléko už v porodnici, díky nehoráznému a nelidskému chování zdravotníků – zažila jsem si těžký psychický šok, který následně pocítil i můj syn. Specielní mléko na alergii bílkoviny kravského mléka dostal malý ve 4.měsících.
    Bohužel nemá rád kaše, anebo něco dělám špatně já….:-/
    Ráno mám ráda müsli s rýžovým anebo ovesným mlékem (müsli kupuji výhradně v BIO kvalitě v DMku) a malý si je také oblíbil, viděl to u mě a kaši už od té doby odmítá, tak má vlasntě první snídani mléko ještě v posteli, pak zaspí ještě tak na 2-3 hodinky, další snídaně (anebo svačina?) je müsli z ovesných vloček s rýžovým mlékem, je tam hodně mléka….na oběd klasickou MB stravu (obilivina, zelenina, luštěnina), na další svačiu dušené anebo syrové jablíčko, hrušku, rozinky, jahlové placičky, nebo křehký kukuřičný chlebíček, pufovaný chlebíček, na večeři má pak dušenou zeleninu, luštěninovou pomazánku na pečivu, někdy rýži s dušenou zeleninou, někdy nechce nic, tak jen cucá dušenou zeleninu a kvašené zelí…po koupání těsně před spaním dostává opět to specielní mléko a hned nato mi usíná v náručí anebo chvilku nato v posteli….Takže to bude velká změna, nevím, co mu mám dát místo mléka, když odmítá jíst „normální“ jídlo. Pokud někdo máte nápad nebo zkušenost, budu moc ráda….

    • Achjo, české zdravotnictví je kapitola sama pro sebe. Je mi moc líto, že i vy patříte k dalším, kterým se dostalo „vybraného“ chování od zdravotníků. Otvírá se mi kudla v kapse, když slyším takovéhle případy a místo pomoci s přivítáním nového života musíte tohle snášet. A ty dalekosáhlé následky na několika úrovních včetně vašeho syna….
     Děti většinou kopírují své rodiče, kdyby jste vy snídala obilnou kaši, třeba na sladko se sladěnkou a hrozinkami, nechtěl by jí syn také ochutnat? Takhle pomalu by se třeba kaše naučil jíst. Musli, pokud není tepelně upravené není zrovna ideální. Polévku vám k obědu jí? Když mu obilovinu k obědu uděláte s trošku více vody je to také skoro kaše, tak to také nesní?
     Jinak vás musím s jídelníčkem pochválit, podle toho co píšete má vyvážené jídlo. Co myslíte tím „normálním“ jídlem?
     To mlíčko po ránu a večer má spíš jako rituál. Pozdě večer a brzy ráno už ve svém věku jíst nepotřebuje. A kdyby jste mu ho zkusila naředit tím obilným nejdřív jen trošku a postupně přidávat?

     • Děkuji za odpověď, tak dneska ráno snídal kaši z rýže, zkusila jsem mu dát zbytek rýže z večera a povařila jí v rýžovém mléce a dosladila sladěnkou, rýži jsem nepasírovala, nechala jsem tam kousky a chutnala mu, on asi nemá rád úplnou kaši. Dala jsem si s ním, tak to nebyl problém. Na oběd polévku občas sní, někdy vůbec, každopádně vždycky ochutná. Obiloviny mu jak píšete hodně ředím, anebo podávám zeleninové omáčky. Momentálně mu rostou 4 zuby najednou a je dost mrzutý, zkusím jak píšete postupně nahrazovat mléko obilné. Moc děkuji za rady:-)

      • No super!!! Udělala jste to skvěle!!! Ranní kaše nemusí být kašovitá, klidně s kousky, naopak, naučí se dobře kousat. Vy jste pro něj největší vzor, takže co uvidí u vás, bude chtít také. Nevadí že polévku zatím moc nejí, stačí že to vidí u vás a že trošku ochutná. Je ještě malý a stravovací návyky se u něj teprve tvoří. Za čas si zvykne, že k obědu je vždy polévka a druhý jak říká můj syn a bez něj už si neumí oběd představit. Ráno mu můžete rozvařit jakoukoliv obilovinu z předešlého dne, nebo si jí uvařte večer, dejte do peřin a ráno bude ještě horká. Časem můžete stejnou kaši zkusit s rozdušenou zeleninou, výborná je cibule, mrkev, nebo dýně, chutná to sladce a je to krásně barevné a když mu z toho uděláte na talíři obrázek (oči, pusa, nos, nebo ala auto, traktor…) sní jí z chutí.

  • Dobrý den, dceři vařím obilná mléka už od 4. měsíce a nejlahodnější mi připadá čistě rýžové (podle Lužné), obzvláště, když se místo sezamu přidá dýňové semínko.

    • Dobrý den, nemohla byste, prosím, uvést recept na rýzové mléko od pí Lužné, bohužel jsem v zahraničí a nemám možnost se ke knize co nejdříve dostat. Synovi je už 1,5 roku a s obilným mlékem jsem vůbec neuspěla…skoro všechno jídlo kromě rýže, kuskusu (vše suché) a polévek je boj…Možná by tohle mohlo zabrat, takže bych Vám byla moc vděčná!

     • Jani, mrkněte na recept na našem webu na obilné mléko. Postup je stejný, jen můžete vynechat jáhly a dát jen rýži. Nám tedy s jáhlami přijde chutnější hutnější, ale to už nechám na vás :-)

     • Mockrát díky! Už ho vařím, tak jsem zvědavá, když neuspěju, tak budeme mít základ na pudink ;-) Krásný den!

 12. Dobrý den, vaše stránky jsou zajímavé a tak by mě zajímalo, jak je možné, když ty naše babičky používaly potraviny, které v našich domácnostech dnes běžně nevidíme – mnohem víc luštěnin, obiloviny, sladkostí také neměly tolik- že průměrný věk dožití byl tak nízký. Chápu, že medicína je dnes na jiné úrovni, ale dle jejich stravy měly být teoreticky zdravější, takže lékaře by neměly potřebovat, pokud to dobře chápu, že by změna stravy měla mít tento efekt pro nás. To jsme nyní tak zakonzervovaní a zastabilizovaní ze všech těch Eček?
  Děkuji

  • Moniko, to je skoro filozofická otázka :-) Nebojte se, nebudete brzy stará a mrtvá, když budete jíst jinak. Ba naopak! Podívejte se po světě, ty národy, které se živí takto nebo velmi podobně mají mezi s sebou běžně stoleté i starší babičky a dědečky, kteří normálně pracují, cvičí, fungují, užívají si život. Ze zkušenosti své a svých přátel mám spíš dojem, že právě ještě naše prababičky měly dobrý kořínek a jejich životy se blížily ke stovce, když nás opouštěly. Bohužel naši prarodiče už nám umírají na cukrovky, rakoviny apod. a generace našich rodičů umírá pomalu ale jistě už od čtyřicítky na mrtvice, srdeční příhody, nádory atd. Jsme generaci od generace slabší, medicína se to snaží napravit, ale co jej to za život na LDN, když tělo nefunguje? čím se máme lépe v těch našich vyspělých zemích, tím jsme nemocnější. Jedna moje prababička byla ještě v 90ti samostatná, četla bez brýlí, nikoho moc nepotřebovala. Druhá na tom byla velmi podobně. Podívejte s na dnešní důchodce. Kdo se dožije 70ti let ve zdraví a bez léků???

  • Ony to byly spíše pra pra babičky, které ještě používaly zdravé potraviny a to, co zrovna rostlo, než naše babičky. Po válce už se vše hodně zvrtlo, potraviny se začaly se vyrábět ve velkém, znárodnil se majetek, začaly se používat umělá hnojiva, chemikálie, protože bylo potřeba nasytit velké množství lidí… Pravda je, že lidé dříve více umírali mladí, ale spíše následkem těžké práce a podvýživy a z toho plynoucích, tenkrát neléčitelných nemocí. Dále se hodně umíralo u porodů a malé děti se také často nedožily kvůli nemocem a minimální lékařské péče dospělost. Ti, kteří se dospělosti dožili, většinou žili přirozeně bez léků a lékařské péče do vysokého věku a byli aktivní až do smrti. A jelikož se průměrný věk počítá i s těmi úmrtími v dětské věku, tak ten průměr dříve je ve výsledku nižší, než ten náš. Staří lidé jsou několik let udržováni v LDN – kách, berou snad už od 50 let léky na tlak, srdce a cholesterol a kdoví co ještě. Lékařská věda dneska dokáže zázraky, ucpané cévy, infarkt, rakovina není pro ně problém a spoustu lidem dokážou, byť uměle a ne moc kvalitně život prodloužit. U porodů se dnes umírá minimálně a novorozeneckou úmrtnost máme nejnižší na světe, takže v průměru se dožíváme déle, ale je to opravdu kvalitní život s hrstí léků několikrát denně, endoprotézama, budíkama na srdce a kdoví čím ještě? Když se podíváme ješte do doby Platóna a jeho žáků, byť je to doba před naším letopočtem, dožívali se běžně vysokého věku. A jen pro zajímavost, většinou to byli vegetariáni.

 13. Dobrý den, kojím plně 5 měsíců a chtěla bych tak za měsíc zkusit obilné mléko. Ovšem ty hotové prodávané dát nechci a už vůbec ne sojové. Mám různé recepty např. MuDr.Strnadelová nebo paní Lužná. Nemáte někdo už nějaké osvědčené? Děkuji. Andrea

  • Milá Andreo, skvělé, že ještě kojíte a fajn, že nechcete kupovat mléko hotové, to pro takové mrňousky moc vhodné není. My jsme s Helčou obě schodou okolností obilné mléko pro děti nakonec vůbec nepotřebovaly. Dlouho jsme kojily a kolem 7.měsíce jsme začaly se zeleninou a vařenou rýží a na mléko nějak nevyšlo. Zkoušely jsme vařit obilné mléko až nedávno, protože jsme byly zvědavé, jaké to vlastně je. Vařily jsme mléka od obou zmíněných autorek a nedá se říct, že by některý recept byl zásadně lepší nebo horší. Jen máme postřeh, že uvedené dávky jsou až příliš velké. Určitě vařte z menšího množstv,í nebo se vám to nevejde do lednice. Navíc se hotová směs dává do sklenic a před použitím ředí horkou vodou, takže toho bylo zbytečně moc. Každopádně, pokud budete ještě dál kojit, vyberte recept bez luštěniny. V některých receptech se totiž používaji fazolky adzuki, aby maličké mělo kompletní bílkovinu, ale ta naše z mateřského mléka je pro ně lépe stravitelná a ve zcela ideálním případě se s luštěninami začne až v roce. Kdybyste chtěla přestat kojit, tak samozřejmě platí pravý opak. Pokud budete zkoušet vařit obilné mléko, dejte vědět, jak to šlo a jaký mělo úspěch u drobečka. Ti naši si vystačili s hodně rozvařenou rýží, což bylo velmi jednoduché na přípravu :-)

   • Dobrý den, děkuji za rychlou a vyčerpávající odpověď. Už jsem si nakoupila suroviny, různé rýže dle pí. Lužné. Kojit plánuji dle libosti chlapečka ( první dítě jsem kojila 2,5 roku). Jen chci mít pak v zásobě mléko, abych mohla třeba večer do cvičení :-). Tak ještě pořídím pasírovač.
    Jinak Vaše stránky pravidelně navštěvuji a inspiruji se. Díky za ně!
    Andrea

    • Tak to je velmi milé, Andreo, to nás moc těší, co píšete. Jednak to, jak jste dlouho kojila, to se dneska moc nevidí, to je skvělé! Jednak nás samozřejmě těší ta pochvala, hned máme zase o kousek motivace víc doplnit další a další recepty :-) Pasírovač je skvělý. Než ho pořídíte, pomůže i jemné sítko, přes které se uvařená hnota tře vařečkou. Pasírovač je ale příjemnější a rychlejší. Každopádně, i ponorný mixér je lepší než nic, ale z hlediska energie je lepší ten pasírovač.

     • Dobrý den, tak premieru máme za sebou. A i když výsledek moc vábně nevypadal, synáček hltal. Nakonec jsem zvolila variantu dle p. Lužné ze třech druhů rýže, sezamu a kombu. Zbytek bude pro mě zítra k snídani.
      Pasírovač funguje super. Tak zatím Vám znovu díky, stránky prohlížím stále. Andrea

      • Děkujeme za vaši zkušenost, jak to u vás šlo s prvním obilným mlékem. Je skvělé, že synkovi chutnalo, bude mít trošku změnu. Obilné mléko je určitě nejlepší přechod z plného kojení na jinou stravu a je výhoda, že se dá udělat i do zásoby na pár dní, i když čerstvé je vždy nejlepší. Pokud se vám podaří vyhnout se všem uměle vytvořeným sunarům a nutrilonům, uděláte pro své dítě to nejlepší, co můžete.

       • Dobrý den, paní Heleno, paní Evo,
        dnes jsem se díky pořadu Sama doma dostala k Vaším webovým stránkám, protože mě reportáž v pořadu velmi zaujala. Chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně výběru a přípravy vhodného rostlinného mléka případě jiného vhodného příkrmu pro mou dnes právě 6 měsíců starou holčičku. Prozatím plně kojím, ale pomaličku už zkoušíme přikrmovat, hlavně tedy doma uvařenou zeleninou (prozatím mrkev, brokolice) a také ovocem (hlavně banán a dnes jsem uvařila dle vašeho receptu jablíčko v páře). Malá totiž ještě před necelým měsícem krásně spala, v noci i 8 hodin vcelku, ale posledních asi 14 dní se budí cca po 4 hodinách, tak usuzuji, že už jí moje mléko nestačí a příkrmy zatím také příliš nepomohly. Nechce se mi jí příliš dávat pokračovací mléko, nebo kaše typu Sunarka aj., poradíte mi, třeba i z vlastní zkušenosti, co by bylo nejlepší? Jak případně připravit zmiňovaná mléka (sojové, rýžové)? Nebo nějakou vhodnou kaši z rostlinných zdrojů, která by jí chutnala a navíc zasytila? Předem moc děkuji za radu a odpověď. Dana.

       • Dobrý den, paní Heleno, paní Evo,
        dnes jsem se díky pořadu Sama doma dostala k Vaším webovým stránkám, protože mě reportáž v pořadu velmi zaujala. Chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně výběru a přípravy vhodného rostlinného mléka případě jiného vhodného příkrmu pro mou dnes právě 6 měsíců starou holčičku. Prozatím plně kojím, ale pomaličku už zkoušíme přikrmovat, hlavně tedy doma uvařenou zeleninou (prozatím mrkev, brokolice) a také ovocem (hlavně banán a dnes jsem uvařila dle vašeho receptu jablíčko v páře). Malá totiž ještě před necelým měsícem krásně spala, v noci i 8 hodin vcelku, ale posledních asi 14 dní se budí cca po 4 hodinách, tak usuzuji, že už jí moje mléko nestačí a příkrmy zatím také příliš nepomohly. Nechce se mi jí příliš dávat pokračovací mléko, nebo kaše typu Sunarka aj., poradíte mi, třeba i z vlastní zkušenosti, co by bylo nejlepší? Jak případně připravit zmiňovaná mléka (sojové, rýžové)? Nebo nějakou vhodnou kaši z rostlinných zdrojů, která by jí chutnala a navíc zasytila? Předem moc děkuji za radu a odpověď. Dana.

        • Dobrý večer, paní Dano,
         dokud dcerku kojíte, je vcelku zajištěno, že ona dostane vše, co potřebuje. Jen dejte pozor, aby to nebylo na úkor Vašich zásob minerálů, vitamínů a bílkovin. Ovoce není nutné takhle maličkým dětem podávat. Ale pokud ano, tak určitě tepelně upravené a to lokální. Banány nejsou vůbec vhodné pro maličké děti, tak ty bychom doporučily vynechat. Stejně jako brambory příliš ochlazuje zažívání, obsahuje příliš jednoduchého cukru a zůstává dětem dlouho ve střevech s příliš agresivní vlákninou. Je toho víc na adresu brambor i banánu, tak pokud to půjde bez nich, uděláte dobře.
         Kaše a sunary určitě nedávejte, to Vám plně schvalujeme! Pokud se dcerka budí (ale jinak Vám to její spaní závidíme, nám takhle hezky děti nespaly :-)), tak místo mlék atd. vyrobte mléko obilné. Není to nic těžkého, recept přidáme brzy na web, protože se ptá víc maminek. Paní z webu měla už 2,5 letého chlapečka se závislostí na sunaru, takže tam byl leší sojový zajíc než to. Ale Vaše holčička určitě vystačí s mlékem od vás, zeleninou a případně rozvařenými obilovinami (jáhly, rýže), případně s obilným mlékem, které se dobře bere i na cesty. Stačí jej totiž naředit horkou vodou. Nevíme, jak Vaše maličká kouše nebo nekouše, mě se osvědčila přepasírovaná rýže, takže jsem ani obilné mléko vařit nemusela. Nouzovka na cesty, která ale není pro miminka úplný ideál (i když vždycky lepší jak umělé mléko) jsou instatní kaše Nomina nebo Country life, jsou bez cukru, bez mléka, bez dochucovadel. Vybírejte rýžové a jáhlové, prozatím.
         Doporučuji knihu Radost ze zdravých dětí nebo Vaříme pro děti podle makrobiotických zásad. Obě myslím má Honza Londzin v Mladé Boleslavi na Starém městě ve zdravé výživě a jídelně Gája :-)

         Eva

         • Prosím napište nám recept od paní Lužné na to obilné mléko.Mám knihu od druhé zmiňované autorky.Takže jsem se tady dočetla,jestli tomu dobře rozumím,že když mám půlročního syna do tohoto věku plně kojeného tak obilné mléko nemusím dělat s fazolemi,když dál budu i kojit .A ještě se zmiňujete o mandlích,že jsou velmi prospěšné.Myslíte normální mandle nebo je ňáký spešl druh(ale asi ne).Takže jak by měl prosím vypadat jídelníček syna,kterého budu i nadále kojit.Abych něco neudělala špatně nebo abych mu toho nedávala moc.A jak je to s nápoji(čaj,voda).Móc děkuji…paní Eva se zmiňovala,že se připravené o.mléko od obou autorek musí naředit vodou,ale od Strnadelové se do základu mléka,který ohřejeme dá lžička sladu a ty enzymy to mléko právě naředí.Děkuji za stránky,aspoň v tom všem tak netápem.

 14. Zobrazit všech 52 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJak jsme držely maso-půst
Další článekRegenerace ledvin, močového měchýře a pohlavních orgánů