Domů > Magazín > Zdraví

Mám jen jednu ledvinu – maminčinu

Problémy začaly krátce po mém narození. Nemocnice, operace, léky. V 16 letech jsem přišla o první ledvinu a za čas i o druhou. Zachránila mě transplantace. Jíst jinak mě baví a drží v zdravotně v kondici mě i ledvinu od maminky.

Život s jednou ledvinou

Chronické onemocnění ledvin mi bylo zjištěno už brzy po narození. Již v dětství jsem tedy často byla v nemocnici, podstoupila řadu operací, přesto jej hodnotím jako šťastné a téměř bez omezení. Zlom nastal v šestnácti letech, kdy lékaři rozhodli, že levá ledvina, která již nějakou dobu byla téměř nefunkční, musí pryč, protože způsobovala záněty a ohrožovala tím i pravou ledvinu. Podstoupila jsem tedy nefrektomii (odstranění ledviny). Prognóza byla taková, že pravá ledvina může sloužit ještě patnáct – dvacet let, což se také stalo. Bez vážnějších zdravotních problémů jsem vystudovala, vystřídala několik zaměstnání, viděla kousek světa a celkově žila normální život, kdy by na mě nikdo ani nepoznal, že mám nějaké zdravotní problémy.

Transplantace nebo dialýza?

V případě selhání ledvin existují dvě možnosti – transplantace nebo dialýza. Pacienti, kteří nemají živého dárce, mohou být závislí na dialýze měsíc, ale klidně až několik let. Je to velmi náročné období, kdy čekáte s nachystanou taškou na to, kdy zazvoní telefon se zprávou o tom, že pro vás našli vhodného dárce. Pokud se tak stane, ve většině případů člověk může opět vést plnohodnotný život. Možná ale netušíte, že nová ledvina není napořád, může vydržet rok, ale někomu klidně i dvacet let. Ovlivňuje to spousta faktorů, jedním z nich je také to, jak se k nové ledvině chováme a jakou energii jí posíláme. A neposlední řadě to, co jíme!

Selhávání ledvin nebolí

Ano, je to tak. To, že se s našimi ledvinami něco děje ovšem můžeme vypozorovat z jiných příznaků, kterými například jsou nechutenství, otoky především dolních končetin, snížené množství vylučované moči, vysoký krevní tlak nebo nevolnost.
U mě se vše zlomilo v létě roku 2020, kdy se objevily první příznaky selhávání pravé ledviny. Začaly mi otékat nohy, byť odběry ukázaly, že hodnoty se stále tak nějak drží. Hladina kreatininu u zdravého člověka se pohybuje cca mezi 60- 90, ale závisí také na množstvím svalové hmoty, věku, váze nebo pohlaví. Čím více stoupá, tím horší je glomerulární filtrace neboli vylučovací funkce ledvin.
Já v té době měla kreatinin cca 350 a do Vánoc vystoupal vysoko přes 400. A tak mě nefroložka pomalu začala připravovat na transplantaci.

Ledvina od maminky

Měla jsem velké štěstí, že se jako vhodný dárce ukázala moje maminka, takže jsem nemusela na ledvinu čekat a vyhnula jsem se dialýze. Podstoupila jsem řadu vyšetření, od gynekologie přes zuby až po různé ultrazvuky, rentgeny, no prostě od hlavy až k patě. To samé i moje maminka, coby dárkyně. Vše dopadlo dobře, jak vyšetření, tak i shoda mezi mnou a maminkou. Člověk by řekl, že transplantaci nestojí nic v cestě, ale bohužel vše zkomplikoval Covid 19. Dárcovské transplantace byly povoleny až v květnu, my dostaly termín 15. června a musím říct, že to bylo opravdu na poslední chvíli. V té době jsem měla kreatinin přes 600! a poslední týden mě šíleně brněly končetiny a bylo mi docela zle. Nakonec jsme se ale dočkaly a operace proběhla bez komplikací. Na fotkách jsem po transplantaci a na té v plavkách jsou vidět i z dálky jizvy. Vím, že Eva o těch svých po operacích ledvin psala taky a na fotkách jsou vidět, i já je mám a nestydím se za ně.

Život po transplantaci ledviny

V nemocnici jsem pobyla tři týdny, ovšem ani ne za tři dny po propuštění jsem byla zpět se zánětem mojí staré ledviny. V nemocnici jsem byla další tři týdny na antibiotikách a stará nefunkční ledvina mi byla nakonec odstraněna, jelikož byla velkým rizikem pro tu novou.

Víte, že ledviny jsou nejčastěji transplantovaným orgánem? Co se málo ví, že nová ledvina se umisťuje do dutiny břišní, nikoli do míst, kde máme ledviny přirozeně. Léky na snížení imunity užívá pacient po celou dobu funkce transplantované ledviny, aby se předcházelo odmítnutí orgánu organismem. Dávky léků se ale postupně snižují. Až 80% transplantovaných ledvin funguje i po roce od transplantace. Někteří lidé podstoupí za život i dvě nebo tři transplantace.

Jaká strava mi dělá dobře

Nyní jsem už více jak rok po transplantaci, chodím pravidelně na kontroly, beru denně léky ale konečně si zase užívám domácí stravu, hlavně vaření a vymýšlení nových receptů. Dle Jíme Jinak se více méně stravuji už nějakou dobu a svědčilo mi to před transplantací a svědčí mi to i teď. Vím, že ledvinu zbytečně nezatěžuji, není mi po jídle těžko, mám spoustu energie a také si držím váhu. U léků na snížení imunity, které beru, je velká pravděpodobnost, že pacient přibere na váze. Z toho ale fakt nemám strach.

Co si musím hlídat, je nebezpečí infekce, právě kvůli snížené imunitě a co je ještě důležité, tak pozitivní myšlení. Člověk lehce propadne depresi a strachu z toho, že se něco pokazí. Já si držím spíš velký respekt ale hlavně pokoru, že to dobře dopadlo a dělám maximum, aby to vydrželo a právě zdravý životní styl a optimismus je vždy ta správná cesta při jakékoliv nemoci či rekonvalescenci.

Já a Jíme Jinak

A právě Jíme Jinak mi pomáhá jak s dobrou náladou, tak s péčí o zdraví. Vaření a pečení ve stylu Jíme Jinak mě tak nadchlo, že jsem začala vymýšlet svoje vlastní recepty a sdílet je s vámi na stránkách. Na Jíme Jinak jich už ode mě najdete slušnou řádku (Recepty od Klárky). A jak vidíte na fotkách, rozhodně se nešidím, hlady netrpím a jídlo si umím užít :-)

Já a moje Věruška

Vše je sice ještě poměrně čerstvé, ale věřím, že si s Věruškou (ano, ledvina dostala jméno po mamince❤) užijeme ještě spoustu let kvalitního života. K prvnímu výročí jsem nám upekla dort na oslavu. Bez cukru, bez mléka, bez vajec, ostatně jako všechny recepty, které sem pro vás přidávám.

Moje doporučení pro všechny zdravé i ty s nemocnými s ledvinami

Ledviny jsou velmi důležitým párovým orgánem v našem těle, který bychom si měli náležitě hýčkat a opatrovat. Bohužel spousta lidí si to neuvědomuje a dost často se stává, že problém je objeven pozdě.

Na téma péče o naše ledviny je toho na Jíme Jinak spousta – co jíst, když chce člověk být zdravý a svoje ledviny chránit preventivně, jak oslabené ledviny posílit (Seriál o tom, jak posílit ledviny a zbavit se únavy), jsou tu tipy na potraviny, které posilují ledviny  a je tu i vysvětleno vaření právě pro jejich ozdravení. Dočtete se tu, jaká strava jim škodí, jaká je léčí, jaké emoce je ničí a jaké psychické potíže prožíváme, když máme ledviny nemocné.

Všem ledvinářům, kteří se bojí nadbytku nebo nedostatku bílkovin a mají respekt z luštěnin můžu říct, že strach není na místě. Je to jen symptom oslabených ledvin a to se časem zlepší, jak se zlepší váš jídelníček. A s lepším jídelníčkem a posílenými ledvinami se zbavíte strachů, nespavosti a mnoha dalších potíží, které s ledvinami souvisí.

Tak hurá do toho, ať se mají ledviny s námi dobře :-)

  PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

  Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

  Vaření a pečení je mojí velkou vášní a rostlinná strava mi otevřela úplně jiné a nové rozměry. Ráda experimentuji, zkouším pro mě zatím neznámé ingredience a tvořím nové recepty. Díky Jíme Jinak jsem se naučila přemýšlet o tom, jak lépe poskládat talíř, také jsem vyřadila z jídelníčku některé suroviny a nikdy jsem se necítila tak dobře, jako nyní.

  54 lidí už poděkovalo za článek.

  Komentáře

  Klárko, dnes jsem našla chvilku a vyhledala Váš příběh.
  Když vidím Vaše nazdobené dezerty a jídla, vždy pomyslím na to, jak jedinečné nadání máte.
  Je mi líto, že jste prožila takové trápení. Máte můj respekt, jako všichni tady, kteří si prožili podobný příběh těžké nemoci a uzdravení.
  Děkuji za sdílení příběhu a receptů a přeji dlouhý šťastný život ve zdraví a v pohodě.

  Markéta
  9. 2. 2023

  Dobrý den, Kláro. Mohla bych Vám prosím napsat soukromou zprávu? Ano, týká se to právě ledvin, či té mojí jedné, která chudina ani roky nevěděla, že je sirotkem, až jak blesk z čistého nebe se náhle objevila vysoká hladina kreatininu, která ukazuje na 4. stupeň. S vervou a silou bojovnice jsem se vrhla nejen do teoretické, ale praktické části – od stravy, psychosomatické onemocnění – vztahy a odpuštění, přitom s každou kontrolou jsou výsledky horší, tedy před dvěma dny už hraniční. Potencionální dárce sestra, nechci Vám s tím zatěžovat, Váš příběh je tolik inspirativní, mně připadá, že jsem to “vzdala”…

  Ukázat další komentáře