Problémy začaly krátce po mém narození. Nemocnice, operace, léky. V 16 letech jsem přišla o první ledvinu a za čas i o druhou. Zachránila mě transplantace. Jíst jinak mě baví a drží v zdravotně v kondici mě i ledvinu od maminky.

Život s jednou ledvinou

Chronické onemocnění ledvin mi bylo zjištěno už brzy po narození. Již v dětství jsem tedy často byla v nemocnici, podstoupila řadu operací, přesto jej hodnotím jako šťastné a téměř bez omezení. Zlom nastal v šestnácti letech, kdy lékaři rozhodli, že levá ledvina, která již nějakou dobu byla téměř nefunkční, musí pryč, protože způsobovala záněty a ohrožovala tím i pravou ledvinu. Podstoupila jsem tedy nefrektomii (odstranění ledviny). Prognóza byla taková, že pravá ledvina může sloužit ještě patnáct – dvacet let, což se také stalo. Bez vážnějších zdravotních problémů jsem vystudovala, vystřídala několik zaměstnání, viděla kousek světa a celkově žila normální život, kdy by na mě nikdo ani nepoznal, že mám nějaké zdravotní problémy.

Transplantace nebo dialýza?

V případě selhání ledvin existují dvě možnosti – transplantace nebo dialýza. Pacienti, kteří nemají živého dárce, mohou být závislí na dialýze měsíc, ale klidně až několik let. Je to velmi náročné období, kdy čekáte s nachystanou taškou na to, kdy zazvoní telefon se zprávou o tom, že pro vás našli vhodného dárce. Pokud se tak stane, ve většině případů člověk může opět vést plnohodnotný život. Možná ale netušíte, že nová ledvina není napořád, může vydržet rok, ale někomu klidně i dvacet let. Ovlivňuje to spousta faktorů, jedním z nich je také to, jak se k nové ledvině chováme a jakou energii jí posíláme. A neposlední řadě to, co jíme!

Selhávání ledvin nebolí

Ano, je to tak. To, že se s našimi ledvinami něco děje ovšem můžeme vypozorovat z jiných příznaků, kterými například jsou nechutenství, otoky především dolních končetin, snížené množství vylučované moči, vysoký krevní tlak nebo nevolnost.
U mě se vše zlomilo v létě roku 2020, kdy se objevily první příznaky selhávání pravé ledviny. Začaly mi otékat nohy, byť odběry ukázaly, že hodnoty se stále tak nějak drží. Hladina kreatininu u zdravého člověka se pohybuje cca mezi 60- 90, ale závisí také na množstvím svalové hmoty, věku, váze nebo pohlaví. Čím více stoupá, tím horší je glomerulární filtrace neboli vylučovací funkce ledvin.
Já v té době měla kreatinin cca 350 a do Vánoc vystoupal vysoko přes 400. A tak mě nefroložka pomalu začala připravovat na transplantaci.

Ledvina od maminky

Měla jsem velké štěstí, že se jako vhodný dárce ukázala moje maminka, takže jsem nemusela na ledvinu čekat a vyhnula jsem se dialýze. Podstoupila jsem řadu vyšetření, od gynekologie přes zuby až po různé ultrazvuky, rentgeny, no prostě od hlavy až k patě. To samé i moje maminka, coby dárkyně. Vše dopadlo dobře, jak vyšetření, tak i shoda mezi mnou a maminkou. Člověk by řekl, že transplantaci nestojí nic v cestě, ale bohužel vše zkomplikoval Covid 19. Dárcovské transplantace byly povoleny až v květnu, my dostaly termín 15. června a musím říct, že to bylo opravdu na poslední chvíli. V té době jsem měla kreatinin přes 600! a poslední týden mě šíleně brněly končetiny a bylo mi docela zle. Nakonec jsme se ale dočkaly a operace proběhla bez komplikací. Na fotkách jsem po transplantaci a na té v plavkách jsou vidět i z dálky jizvy. Vím, že Eva o těch svých po operacích ledvin psala taky a na fotkách jsou vidět, i já je mám a nestydím se za ně.

Život po transplantaci ledviny

V nemocnici jsem pobyla tři týdny, ovšem ani ne za tři dny po propuštění jsem byla zpět se zánětem mojí staré ledviny. V nemocnici jsem byla další tři týdny na antibiotikách a stará nefunkční ledvina mi byla nakonec odstraněna, jelikož byla velkým rizikem pro tu novou.

Víte, že ledviny jsou nejčastěji transplantovaným orgánem? Co se málo ví, že nová ledvina se umisťuje do dutiny břišní, nikoli do míst, kde máme ledviny přirozeně. Léky na snížení imunity užívá pacient po celou dobu funkce transplantované ledviny, aby se předcházelo odmítnutí orgánu organismem. Dávky léků se ale postupně snižují. Až 80% transplantovaných ledvin funguje i po roce od transplantace. Někteří lidé podstoupí za život i dvě nebo tři transplantace.

Jaká strava mi dělá dobře

Nyní jsem už více jak rok po transplantaci, chodím pravidelně na kontroly, beru denně léky ale konečně si zase užívám domácí stravu, hlavně vaření a vymýšlení nových receptů. Dle Jíme Jinak se více méně stravuji už nějakou dobu a svědčilo mi to před transplantací a svědčí mi to i teď. Vím, že ledvinu zbytečně nezatěžuji, není mi po jídle těžko, mám spoustu energie a také si držím váhu. U léků na snížení imunity, které beru, je velká pravděpodobnost, že pacient přibere na váze. Z toho ale fakt nemám strach.

Co si musím hlídat, je nebezpečí infekce, právě kvůli snížené imunitě a co je ještě důležité, tak pozitivní myšlení. Člověk lehce propadne depresi a strachu z toho, že se něco pokazí. Já si držím spíš velký respekt ale hlavně pokoru, že to dobře dopadlo a dělám maximum, aby to vydrželo a právě zdravý životní styl a optimismus je vždy ta správná cesta při jakékoliv nemoci či rekonvalescenci.

Já a Jíme Jinak

A právě Jíme Jinak mi pomáhá jak s dobrou náladou, tak s péčí o zdraví. Vaření a pečení ve stylu Jíme Jinak mě tak nadchlo, že jsem začala vymýšlet svoje vlastní recepty a sdílet je s vámi na stránkách. Na Jíme Jinak jich už ode mě najdete slušnou řádku (Recepty od Klárky). A jak vidíte na fotkách, rozhodně se nešidím, hlady netrpím a jídlo si umím užít :-)

Já a moje Věruška

Vše je sice ještě poměrně čerstvé, ale věřím, že si s Věruškou (ano, ledvina dostala jméno po mamince❤) užijeme ještě spoustu let kvalitního života. K prvnímu výročí jsem nám upekla dort na oslavu. Bez cukru, bez mléka, bez vajec, ostatně jako všechny recepty, které sem pro vás přidávám.

Moje doporučení pro všechny zdravé i ty s nemocnými s ledvinami

Ledviny jsou velmi důležitým párovým orgánem v našem těle, který bychom si měli náležitě hýčkat a opatrovat. Bohužel spousta lidí si to neuvědomuje a dost často se stává, že problém je objeven pozdě.

Na téma péče o naše ledviny je toho na Jíme Jinak spousta – co jíst, když chce člověk být zdravý a svoje ledviny chránit preventivně, jak oslabené ledviny posílit (Seriál o tom, jak posílit ledviny a zbavit se únavy), jsou tu tipy na potraviny, které posilují ledviny  a je tu i vysvětleno vaření právě pro jejich ozdravení. Dočtete se tu, jaká strava jim škodí, jaká je léčí, jaké emoce je ničí a jaké psychické potíže prožíváme, když máme ledviny nemocné.

Všem ledvinářům, kteří se bojí nadbytku nebo nedostatku bílkovin a mají respekt z luštěnin můžu říct, že strach není na místě. Je to jen symptom oslabených ledvin a to se časem zlepší, jak se zlepší váš jídelníček. A s lepším jídelníčkem a posílenými ledvinami se zbavíte strachů, nespavosti a mnoha dalších potíží, které s ledvinami souvisí.

Tak hurá do toho, ať se mají ledviny s námi dobře :-)

  Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

  Děkuji za to, co děláte!

  Zlatka: Dakujem velmi pekne za vsetko co robite pre...

  Hubnutí jde samo

  Iva1: Dobrý den, pořád se bavím a pořád hubnu,...

  Už po týdnu mi říkají, že zářím (Julie)

  Julie: Zdravím vás všechny. Jsem trošku pozadu, ale nevadí,...

  Vánoce v pohodě a podle našich představ (Věra)

  Věra: V loni během Podzimního detoxu jsme doma měli...

  Díky JJ jsem ušetřila, cítím se lépe, hubnu a lépe i vypadám!

  Kateřina: Na JJ stravě jsem oproti normálnímu stravování ušetřila...

  Děkuji za vaši osvětu ohledně jídla a kurz zdarma

  Andrea A.: Ráda bych Vám, vám všem, moc poděkovala...

  Moje telo krochkalo blahom (Ľubica)

  Ľubica: Ahojte, srdečne Vás pozdravujem a želám všetko naj....

  2/3 dávky antidepresiva jsou pryč a půjde i zbytek (Dagmar)

  Dagmar: Milá Evičko, čtu si všechny Tvé odpovědi, některé...

  Hubneme, i když nedržíme dietu

  Mayf: Dobrý den,moc jsme si pochutnali. Začali jsme nedávno...

  Díky vám jsem objevila jiný styl přípravy a stravování

  Štěpánka: Postupně se pročítám a sepisuji nákupní seznam. Zkouším a...

  Zůstávám definitivně u tohoto stravování (Olga)

  Olga: Dobrý den, co mne napadá na konci kurzu...

  Úspěch – chutná i příteli

  Iveta: Co mám uvařeno, nabízím i příteli a nezdráhá...

  Děti nepoznaly, že je to zdravé

  Alena: můj 6letý masař nepoznal, že sekaná není z masa,...

  Konečně vím, jak nahradit chuťově mléko a vejce

  Ivetuska1: Od začátku kurzu už mám dvě kila dole....

  Začít se dá vždycky (Hanka)

  Hanka: Jsem na konci kurzu Hubneme do plavek. Chci...

  Manžel se na mě díval a ptal se, co je na mně nového (Sylva)

  Sylva: Evi, Romane...Viléme, Jarmilo!!!:-) Funguje to. Nechápu jak, ale...
  1. Milá Klárko, obdivuji Vaše recepty. Ráda si je pročítám a říkám si, ta holčina je moc šikovná a navíc vaří s láskou.Je kreativní a umí si poradit. Pročítala jsem Váš příspěvek a najednou vidím. Bože, to je Klárka. Ta kterou jsem si oblíbila, Klárka s těmi fantastickými recepty. Slzy mi tekly proudem, a moc jsem neviděla na text .Vůbec jsem nechtěla věřit tomu, že tak šikovná, činorodá osůbka prožila tolik smutku a bolesti. Jste moc statečná a já se za sebe moc stydím. Je mi 75 a stále s JJ začínám. Dotáhnu Hubneme do plavek a skončím. Vše dobré zahodím jen proto, že jsem pohodlná denně vařit. Pak to zkusím znova, trochu zhubnu, sníží se mi tlak, spím bez prášku, nemám hlad, ale zase to zahodím. A tak to jde stále dokola. Asi proto, že vařím nadvakrát a nerada vařím. Stále jen samé výmluvy. Ach jo, ale konec hořekování. Vážím si Vás a pokusím se, konečně, s tím něco udělat. Tedy, to jste mi dala fakt ťafku. Nesklidím za komentář ovace, ty patří Vám a také vše dobré. Opatrujte se s Věruškou.

  2. Četla jsem se zatajeným dechem, jste obě úžasné! Všichni máme něco, ale ne všichni to zvládáme s takovou energií a někdy ty naše menší problémy zbytečně zveličujeme. Děkuji za odvahu sdílet a přeji mnoho dalších šťastných let s Věruškou!

  3. Milá Klárko,moc děkuji za krásný a dojemný článek.Jsi úžasná a upřímná holka.Přeji tobě,mamince a také Verušce spoustu šťastných a spokojených let ve zdraví.A také spoustu nápadů na zajímavé recepty,které pro nás s láskou tvoříš.❤️💯❤️

   • Liduško moc a moc děkujeme ❤️jsem vděčná, že mohu pro vás tvořit recepty, to je můj velký hnací motor 😊

  4. Klárko, jsi opravdu neuvěřitelná, jak s nadhledem všechny svoje zdravotní peripetie zvládáš a kolik máš v sobě pozitivní energie. Máš můj obdiv, stejně jako i tvá maminka. Přeji vám oběma hodně zdraví a ať se daří!
   P.S.: Doteď jsem si myslela, že moje věčné „strachy“ a nerozhodnost jsou způsobené vrozeně oslabeným okruhem ledvin, ale koukám, že ve srovnání s tebou to je jen obyčejná výmluva :-)))

   • Marti moc Ti s maminkou děkujeme 🍀❤️ ale na té nerozhodnosti a strachu v souvislosti s ledvinami něco být může, ono vše souvisí se vším. Tak si je hezky hýčkej ❤️

  5. Klárko, musíte být s maminkou odvážné a silné ženy, protože prožít něco takového … To si asi těžko dovedeme představit. Přeji vám oběma opravdu hodně zdraví a 🍀🌞 a ať vám dle JJ stále chuná a můžete pro nás vymýšlet ty Vaše úžasné, krasné dortíčky, co pohladí jak na těle, tak na duši, protože už jen ten pohled na ně člověka vždycky potěší 🤩

   • Jani moc děkuji, i za mamču. Jsem jí nesmírně vděčná. Taky když jsem procitla z narkózy, tak jsem se ihned ptala na ni, jak to zvládla. Šla vlastně na sál dvě hodiny prede mnou a kdyz přivezli mě, tak tam ještě byla a mě už pomalu uspávali. To bylo poprvé, co jsem se před operací rozbrečela, strachem o nás obě, ale i úlevou, že už je to tady🙏
    Jinak jsem moc ráda, že se dortíčky líbí, je to moje velka záliba a už si to bez toho nějak neumím představit😄

  6. Klárko, už když jsi psala na FB, že máš po transplantaci ledviny, tak jsi mě zaskočila a zároveň potěšila jak jsi úžasně pozitivní a silná :-). Tvá zpověď v článku je velkou inspirací pro všechny nemocné (a nejen s ledvinami)
   Přeji Ti upřímně hodně hodně zdraví. Pro všechny z nás je důležité, jen si to většinou uvědomíme až ho ztrácíme.
   Ať se ti daří i nadále zásobovat nás těmi úžasnými dortíky, které tak ráda tvořím a mlsám :-)))))

   • Světýlko mockrát Ti děkuji za opravdu krásný komentář, to mě tak zahřálo u ❤️ a s tím zdravím je to pravda, spousta lidí jej bere jako samozřejmost, ale není to tak. Proto je moc prima, jaká je tady na webu osvěta o tom, že můžeme tělo ozdravit i dobrým jídlem a jsem moc ráda, že jsem JJ objevila 🤤🙏

   • Děkuji, moc si toho vážím, ale věř, že ač to bylo krušné období, pořád jsem si vědoma toho, jaké jsem měla štěstí a že jsou na tom lidé mnohem hůř🙏

  7. Klárko, tedy, jak jsi mi psala pod jedním receptem, že jsi popelnice..:))), tak jsem si říkala, že ty toho asi vydržíš dost a nemáš s ničím problém…že si můžeš jíst , co chceš…no ale ty vydržíš ještě víc , jak pozoruju…cítím z toho nadhled…tak tedy držím palce a přeju krásné časy s „Věruškou“… krásný dort jsi pro vás vyrobila…

   • Jé no to já tak ráda vtipkuji, ale je fakt, že se zažíváním nemám problém a za těch víc jak 30 let co beru atb a x dalších léků mám asi kachní žaludek. Ale zase si ho snažím hýčkat alespoň tím dobrým jídlem. A jinak Ti moc děkuji, nic si nepřeju víc, než abycjom tu spolu pobyly opravdu dlouho ❤️

  8. Moc děkuji za Váš článek (to tykání mi moc nejde :-) i za Vaše recepty, které už jsem chtěla pochválit (to sdílení taky ne :-). Manžel má potíže s ledvinami, takže to, co píšete je pro mne velkým povzbuzením do budoucna. Jste úžasná, přeji Vám jen to nejlepší :-) Lucie

   • Lucinko, já to tykání na sítích taky neumim, pokud se na tom s dotyčným vyloženě nedomluvíme, takže mi to nevadí😄 moc děkuji za pochvalu, to mě tak těší, když se recepty líbí, je to pro mě velkou motivací.
    Jinak držím moc palce manželovi, věřím že to společně zvládnete. Můj manžel a rodina mě podrželi moc a už to je půl úspěchu ❤️❤️❤️

  9. Klári, mám úplně vlhké oči. Jsi neskutečně statečná, krásná mladá, fajn holka. Přeji Ti spousty a spousty let s ledvinkou a ať se Tě drží Tvůj nehynoucí optimismus! Jsem šťastná, že jsme se mohly vidět naživo. Mám Tě ráda ❤️

   • Zdeni, teď mě úplně dojímáš ❤️ taky Tě mám ráda a jsem moc ráda že jsme se poznaly a i potkaly a navzájem se držíme. Však ty víš🤗

  10. Klarko, ne vzdy je prani ‚hodne zdravi‘ jen klise.. k Vam mi to jde od srdce. 🧡 Mam rada Vase recepty, Vase pribehy k nim, mate uzasny talent. Dekuju, ze ho s nami sdilite 🍀

   • Oli moc děkuji, Váš komentář mě tak těší ❤️ no a co se týče přání dobrého zdraví, tak myslím, že by to právě nemělo být klišé…ale rozumím, jak to myslíte 😊 můžeme mít vše na světě, ale k čemu nám to je, když nejsme zdraví 😇

  11. Wow Klárko, z toho článku jde mráz po zádech. Přeji ti do života jen to nejlepší, protože si odvážný člověk. Držím palce ať se vše daří a díky za tento článek, určitě dodá odvahu a sílu lidem s podobnými nebo stejnými problémy. 😘😘😘

   • Moc Vierko děkuji za přečtení a přání všeho nejlepšího ❤️Také doufám, že článek bude pro někoho třeba přínosem či jen dodá odvahu a i to je důvod, proč to není pro mne tabu🙏 mě osobně nejvíce pomohl kontakt a pak i setkání s lidmi s podobným osudem ❤️

  12. Teda Klári 😍🌸🥳 začalo to špatně ale teď 🙏🙏🙏věřím že si budeš užívat život plnými doušky🌸a to hodně moc dlouho 🌸 normálně mě tvůj příběh rozbrečel,já bohužel téměř před 2 lety přišla o svou mamku…taky ledviny,ale bohužel horší nemoc ….no ale tobě MOC držím palečky ✊🍀 ať je vše v pořádku 🍀✊a ty nám tu naděláš ještě spoustu radosti v podobě 🍰🍰🍰měj se krásně 👋 Irča 🐱👋🍀🍀🍀

   • Jejda Irčo to je mi líto ani nevíš jak 😢😢😢 denně si uvědomuji, že já to mám ještě zlatý, opravdu. A hlavně to dopadlo dobře, i když s nejistou prognozou, ale jsem ráda za každickej den ❤️ no a jsem vděčná, že vám tu mohu jak říkáš dělat radost, to je takovej můj motor ❤️🙏🎂

  13. Zobrazit všech 26 komentářů

  Komentujte
  Vaše jméno

  Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

  Předchozí článekNepečené „tvarohovo-pudingové“ řezy s ovocem
  Další článekOsvěžující kuskus