Domů > Magazín > Vaše příběhy

Mládnu, hubnu a cítím se skvěle (Dana, 62 let)

Myslela jsem si, že jím zdravě a vařila jsem podle svého nejlepšího přesvědčení. Ale váha šla pořád nahoru a břicho se mi stále zvětšovalo, a to i když jsem hodně aktivní. Po kurzu mám 6 kg dole a všichni mi říkají, že jsem omládla.

Myslela jsem si, že jím zdravě

Na stránky Jíme Jinak pokukuji už dlouho, možná skoro 3 roky. Přijala jsem ranní miso polévky za svoji denní rutinu. Myslela jsem si, že jím celkem zdravě. Většina surovin, co se tady používají, mají léta místo v mojí kuchyni. Kdysi před 30 roky jsem laškovala s makrobiotikou, ale tenkrát bylo obtížné cokoli sehnat. Na sójové maso, které bylo tenkrát top „ zdravá náhražka masa“, jsem rodinu nenaučila. Zkoušela jsem tenkrát doma i seitan a to se také nevyvedlo. Vařila jsem podle svého nejlepšího přesvědčení – hodně ryby, zeleninu, ale i maso a mléčné výrobky a brambory.

Moje břicho se stále zvětšovalo

Před deseti lety jsem měla velmi vážné zdravotní problémy a na nevolnosti po léčbě mi pomohla jóga, ajurvéda a její recepty. Život šel dál a já pomalu nabírala. Mám sedavé zaměstnání a navíc mnohem víc než 8 hodin denně. Váha šla stále nahoru, přestože jsem jinak aktivní, téměř denně cvičím, jezdím na kole, když to jde, tak vyrážíme na hory. Moje břicho se stále jen zvětšovalo a já se přijímala taková, jaká jsem, a snad mě to ani netrápilo. Zažila jsem vážnější problémy.

Zdánlivě se nedalo nic vylepšit

Letos jsem byla na přelomu září a října na 4 týdny v lázních. Skvělý hotel, báječné procedury a úžasná kuchyně s nepřeberným výběrem. I tady jsem se snažila si vybírat převážně zeleninu, ale odměny ve formě sladkostí jsem si neodpustila. Klasický čokozávislák. Průměrně jsem nachodila po procedurách 14,8 km denně a dopoledne jsem měla zpravidla dvoje cvičení a ještě si šla před snídaní zaplavat do bazénu. Zdánlivě se nedalo nic vylepšit.

Jde to i bez kávy, cukru a pečiva

Po návratu z lázní začínal Podzimní detox a já si řekla: “Kdy jindy než teď? To dáš.” Nakoupila jsem dvě termosky, doplnila zásoby a poctivě se snažila jet podle jídelníčku. Při chození do práce to úplně dokonale podle jídelníčku pro pokročilé nešlo (pro začátečníky je jednodušší), někdy jsem večeřela později, někdy vůbec, ale všechna jídla, co jsem měla, byla z jídelníčku nebo obdobná. Nejvíc mě překvapilo, že jsem si dala poslední kávu a i když jsem dříve stihla v práci i tři, tak jsem prostě přestala. A ono to jde. Pečivo jsem zas tak moc nejedla, tak to mi také nechybělo. Chuť na sladké uspokojily zdravé dezerty a na čokoládu ani nepomyslím. Vše s lehkostí, bez hladu, bez sebezapření. Absolvovala jsem v době kurzu dvě rodinné oslavy a jediným hříchem bylo pár kuliček hroznového vína (to bylo z pohoštění jediné, co jsem usoudila, že je přijatelné). Při setkání s kámoškami v kavárně si dám bylinkový čajík a nezávidím jim jejich dortíky a latéčka.

Jako po omlazovací kúře

Výsledek je pro mě překvapující. Mínus 6 kg. Podle pravidel jsem jedla už v prvním přípravném týdnu a pokračuji dále. Kadeřnice, u které jsem byla po půl roce, se mě ptala, jakou jsem měla omlazující kůru, že mi zmizely vrásky. Okolí na mě vyzvídá, kolik jsem shodila a čím to je. Jedna známá, kterou jsem také delší dobu neviděla říkala, že nejen, že zářím, ale mám i jemnější hlas.

Nadělila jsem si ten nejlepší vánoční dárek. Energie mám na rozdávání a je mi skvěle. Děkuji všem za skvěle vedený kurz, báječná jídla a sobě za odhodlání a vytrvalost.

Dana

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

283 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jiřina Hasanova
28. 12. 2023

Danuško, gratuluji. Já osobně vedu stejný boj. Z velikosti 40 jsem se dostala na 56 podle českého číslování.A tak se objevily i další zdr. problémy s tím spojené. Navíc bohužel stále pracují a to výhradně v noci.To nikomu neprospívá a už vůbec ne když je vám 66 roků. Doufám, že v r 2024 konečně přestanu pracovat v zahraničí a vrátím se domů. Tak by mi pomohlo, kdyby jste se podělila se mnou o jaké lázně se jedná. Asi mě čeká brzy výměna kolenního kloubu, ale i přes velkou bolest i já chodím 10-15 km denně. Dokonce věřím, že po zhojení po operaci, budu schopná se vydat na cestu do Santiaga de Compostela. Vím o lidech, kteří to zvládli.Děkuji za inspiraci, a že nejsem v boji sama. Zdravím Jiřina

Skvělý článek, zase mě to nabudilo. Kdyby člověk jen netrávil tolik času v kuchyni. Potřebuji sundat 20kg – můj sen. Snad se podaří. Všem hlavně zdraví v novém roce.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

30
41

Najednou vidím spoustu věcí jasněji (Naďa, 34 let)

Po dvou dětech jsem měla o 10 kg víc, než jsem byla zvyklá. I když jsem se snažila, nešlo to dolů. Přidaly se různé zdravotní problémy jako velikánská únav...

I ve starším věku má smysl začít se změnou (Věra, 65 let)

Po dětech jsem začala přibývat na váze. Vyzkoušela jsem snad všechny diety, sportovala jsem, ale hubnout se nedařilo. Navíc se mi zhoršovalo zdraví. A pak ...

Poporodní kila jsou pryč a ruce nesvědí (Martina, 41 let)

Do zmeny jedálníčka som išla s cieľom schudnúť a zbaviť sa ekzému. A oboje sa veru podarilo. Vrátilo sa mi sebavedomie a cítim sa lepšie a krajšie.
79
7

Loučím s letitými zdravotními problémy (Libuše, 60 let)

Hubnutí nebylo vůbec prioritou, toužila jsem zbavit se léků a potíží. Výsledkem je, že se mi po šesti letech neměnné hodnoty konečně srovnal cholesterol, l...

Zase mi chutná život (Hana, 64 let)

V mládí jsem se začala potýkat s různými vážnými zdravotními potížemi (zánět zrakového nervu, zánět kloubů celého těla, Crohnova choroba, roztroušená skler...