Domů > Magazín > Žijeme jinak

Uklízíme jinak

V mnoha rodinách probíhá velký vánoční úklid. Víte ale, co obsahují detergenty, které běžně používáte na uklízení? Pokud už nějaký čas přemýšlíte, jak začít uklízet pěkně ekologicky, tedy šetrně k přírodě, k nám i naší domácnosti, tak čtěte dál. Mám pro vás praktické tipy na ekologický a ekonomický úklid domova z několikaleté praxe. Hlavní pomocníci při úklidu a praní budou ocet a soda.

  1. Čistím, čistíš, čistíme

Úklid domácnosti, až na výjimky, nebývá nejoblíbenější činností mezi členy společné domácnosti. Nicméně je to velmi důležitá součást života. Náš životní prostor a to, čím se obklopujeme, nás také přímo zpětně ovlivňuje. Úklid domova (domov zní přeci jen lépe než domácnost), proto zasluhuje své čestné místo v běhu života.  Velký vánoční úklid už máte nejspíš za sebou, zvlášť vy, co jste s námi šli do Podzimního detoxu, kde to bereme z gruntu. Ale pokud se na něj teprve chystáte, pak naberte inspiraci a vězte, že lze snadno, levně a ekologicky uklidit celý domov.

Toxické látky v čistících prostředcích

Každodenní poklízení je však neméně významnou částí úklidových rituálů a já se už několik let pokouším o ekologický přístup, když dojde na očistnou kúru mého domova. Proč ale i při úklidu se snažit o ekologický či přírodní postup? Často se přeci snažíme vymýtit nepořádek a s ním i všechny možné bakterie a plísně,  které v něm na nás mohou číhat. Savo a jemu podobné desinfekce se pak možná zdají být na místě.

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

Když se však podíváme na složení většiny čistících prostředků, zarazí nás, že vypadají jako úkol z chemie. A často jsou opatřeny také symbolem upozorňující na nebezpečí pro lidský organismus, které může vzniknout při kontaktu s kůží nebo dokonce při jejich požití. Můj oblíbený symbol je mrtvá rybka vedle opadaného stromu – symbol pro látku, která představuje nebezpečí pro životní prostředí. Tento symbol člověka vyloženě láká k použití :-).

Většina čistících prostředků spadá pod označení detergenty. Detergenty jsou podle nařízení EU všechny látky či přípravky, které obsahují povrchově aktivní látky určené pro k praní a uklízení. Mezi tyto látky patří tenzidy, změkčovadla, regulátory pěnění, konzervační látky, rozpouštědla, barviva… Ve speciálních čistících prostředcích se vyskytují také kyseliny, žíraviny a například i louhy.

A všechny tyto chemické koktejly putují našimi odpady zpět do životního prostředí a koloběhem vody a vzduchu zase pěkně zpátky k nám. Nicméně i bez této zpětné vazby zůstávají chemické látky v našem domově, kde na nás přímo působí. Stačí se trochu nadechnout výparů ze Sava a člověku je hned jasné, že to pro náš organismus nebude to pravé ořechové. Nejjasněji se reakce objevují u alergiků a lidí s ekzémy. Ty jejich vlastní tělo donutí hledat něco šetrnějšího.

Uklízíme jinak

Popravdě řečeno, uklízet ekologicky není zase tak náročné a nemusí to být ani moc nákladné, jak se může na první pohled do regálů s eko přípravky zdát. Za několik let různých pokusů přírodního poklízení a vyzkoušení nejrůznějších eko značek, jsem došla k jedné základní kombinaci. V zásadě si pro většinu úklidu vystačím s jedlou sodou a octem. Obojí má z mého pohledu naprosto dostačující čistící i desinfekční účinky. Kromě ekologického gelu z mýdlových ořechů na nádobí (a i ten ředím trochou octa, protože mi pak přijde čistící účinek tak nějak pořádnější :-) mám ve skřínce na čistící prostředky pořádný balík jedlé sody a pár lahví octa.

Jedlá soda a ocet

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný je bílý krystalický prášek s mírně zásaditým pH, který se vyrábí z uhličitanu sodného. V reakci s teplem se rozkládá na uhličitan sodný, vodu a oxid uhličitý. Proto se používá i jako kypřící prášek do pečiva. Při pečení se se z jedlé sody uvolňuje oxid uhličitý, který kypří těsto. Zásaditá vlastnost potom může pomoci při neutralizaci kyselých žaludečních šťáv nebo nám při úklidu – rozpouštěním mastných kyselin třeba při úklidu kuchyně. Neutralizuje také pachy a pomáhá i při hašení požárů.

Čistící pasta

No, ale zpátky k tomu čištění a úklidu. Na všechny možné povrchy, ať už kuchyňské či v koupelně, si z jedlé sody udělám takovou pastu (přibližně stejný díl sody a vody), kterou nanesu na místo, které potřebuji vyčistit.

Pastu můžu podle potřeby nechat působit a pak setřít, nebo rovnou vydrhnu houbičkou a omyji či otřu hadříkem. V kombinaci s octem pasta hezky odstraňuje i vodní kámen (to nicméně zvládá i ocet sám, když ho nastříkáte na postižené místo a po nějaké době smyjete).

I eko úklid může hezky vonět

Když chci, aby mi to při úklidu i bytem hezky zavonělo, přidám na hadřík pro stírání pasty pár kapek levandulového oleje. Na vytírání zase přidám do kbelíku s vodou trochu octa, nebo pár lžic sody či obojí. Můžu si zase pohrát s vonnými oleji. Kromě klasické levandule jsou příjemné různé citrusy, a když řádí nachlazení či nějaká nemoc přidám borovici pro lepší dýchání a jalovec pro silnější desinfekci prostoru. Vůně octu se není třeba bát, rychle vyprchá.

Nádobí, hračky, lednička a ucpané odpady

Roztokem vody s pár lžičkami sody lze taky hezky omývat hračky, nádobí atd. Na čištění ucpaných odpadů se mi osvědčila kombinace sody, octa a teplé vody. Nejdříve nasypu sodu do odpadu, poté ji zaliji trochou octa a pozoruji proces bublání. Po nějaké době vše zaliji vařící vodou. Podle potřeby proces opakuji. Vodou s octem a sodou vymývám i lednici, ve které pak nechám trochu jedlé sody v mističce pro pohlcování pachů.

Co se mi tedy moc neosvědčilo, bylo posypání sodou na pohovky, potahy v autě či matrace. Tímto způsobem by se měla nechat soda na místě působit a pak vysát. Buď mám slabý vysavač nebo dělám něco špatně, ale ten prášek ze sody tam vždycky trochu na některých místech zůstane.

Dokonalé bělidlo

A pozor, je tu ještě perkarbonát sodný, čili prací soda obohacená kyslíkem. Nezaměňovat ji se sodou jedlou! Tento bílý prášek za působení tepla a vlhka uvolňuje kyslík a tvoří tak peroxid kyslíku. Ten má silné bělící a desinfekční účinky. Já ho používám místo sava.

Úplně nejradši s ním čistím keramický dřez, který pak vždy vypadá jako nový. Stačí nasypat prášek na povrch, trochu polít teplou vodou a nechat působit. Také na čištění odpadů nebo do toaletní mísy je super. Opět stačí nasypat a zalít teplým octem, nechat působit a zalít teplou vodou. Sice se s perkarbonátem musí trochu opatrněji, kvůli jeho super bělícím účinkům, ale i tak stal mým favoritem. Mám prostě po jeho použití pocit, že jsem splnila svou uklízecí povinnost opravdu důkladně :-)

A jak čistíte u vás doma?

Těším se vaše zkušenosti, nejsem totiž úplně nejaktivnější hospodyňka, takže jakékoliv fígle a vychytávky uvítám. A hlavně samozřejmě ty ekologické!

 

 

 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Od dětství překonávám nejrůznější nemoci, také pomocí všemožných alternativních přístupů i různými typy stravování. Nejintenzivněji a nejvědoměji se však jídlem zabývám a zkouším po narození dětí.

8 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Michaela
10. 12. 2018

Zajímal by mě tip na eko-ekonomické praní. Mám 8kg pracku a tři chlapy, takže peru celkem často. Používám tiera verde, ale leze mi to znatelně do peněz. Mýdlové vločky také nejsou úplně levné. Asi mi úplně nevadí mýdlo s jelenem, i když obsahuje živočišné složky. To je ale jen na namáčení?

ja.mirca
9. 12. 2018

My doma pereme uz 2 roky jen v jedle sode a jsem spokojena. Delala jsem taky sliz,ale jsem moc pohodlna,tak jsem to jednou zkusila se sodou a od te doby jsem to nezmenila. Machadlo pouzivam od frosch.

Ukázat další komentáře