V mnoha rodinách probíhá velký vánoční úklid. Víte ale, co obsahují detergenty, které běžně používáte na uklízení? Pokud už nějaký čas přemýšlíte, jak začít uklízet pěkně ekologicky, tedy šetrně k přírodě, k nám i naší domácnosti, tak čtěte dál. Mám pro vás praktické tipy na ekologický a ekonomický úklid domova z několikaleté praxe. Hlavní pomocníci při úklidu a praní budou ocet a soda.

 1. Čistím, čistíš, čistíme

Úklid domácnosti, až na výjimky, nebývá nejoblíbenější činností mezi členy společné domácnosti. Nicméně je to velmi důležitá součást života. Náš životní prostor a to, čím se obklopujeme, nás také přímo zpětně ovlivňuje. Úklid domova (domov zní přeci jen lépe než domácnost), proto zasluhuje své čestné místo v běhu života.  Velký vánoční úklid už máte nejspíš za sebou, zvlášť vy, co jste s námi šli do Podzimního detoxu, kde to bereme z gruntu. Ale pokud se na něj teprve chystáte, pak naberte inspiraci a vězte, že lze snadno, levně a ekologicky uklidit celý domov.

Toxické látky v čistících prostředcích

Každodenní poklízení je však neméně významnou částí úklidových rituálů a já se už několik let pokouším o ekologický přístup, když dojde na očistnou kúru mého domova. Proč ale i při úklidu se snažit o ekologický či přírodní postup? Často se přeci snažíme vymýtit nepořádek a s ním i všechny možné bakterie a plísně,  které v něm na nás mohou číhat. Savo a jemu podobné desinfekce se pak možná zdají být na místě.

Když se však podíváme na složení většiny čistících prostředků, zarazí nás, že vypadají jako úkol z chemie. A často jsou opatřeny také symbolem upozorňující na nebezpečí pro lidský organismus, které může vzniknout při kontaktu s kůží nebo dokonce při jejich požití. Můj oblíbený symbol je mrtvá rybka vedle opadaného stromu – symbol pro látku, která představuje nebezpečí pro životní prostředí. Tento symbol člověka vyloženě láká k použití :-).

Většina čistících prostředků spadá pod označení detergenty. Detergenty jsou podle nařízení EU všechny látky či přípravky, které obsahují povrchově aktivní látky určené pro k praní a uklízení. Mezi tyto látky patří tenzidy, změkčovadla, regulátory pěnění, konzervační látky, rozpouštědla, barviva… Ve speciálních čistících prostředcích se vyskytují také kyseliny, žíraviny a například i louhy.

A všechny tyto chemické koktejly putují našimi odpady zpět do životního prostředí a koloběhem vody a vzduchu zase pěkně zpátky k nám. Nicméně i bez této zpětné vazby zůstávají chemické látky v našem domově, kde na nás přímo působí. Stačí se trochu nadechnout výparů ze Sava a člověku je hned jasné, že to pro náš organismus nebude to pravé ořechové. Nejjasněji se reakce objevují u alergiků a lidí s ekzémy. Ty jejich vlastní tělo donutí hledat něco šetrnějšího.

Uklízíme jinak

Popravdě řečeno, uklízet ekologicky není zase tak náročné a nemusí to být ani moc nákladné, jak se může na první pohled do regálů s eko přípravky zdát. Za několik let různých pokusů přírodního poklízení a vyzkoušení nejrůznějších eko značek, jsem došla k jedné základní kombinaci. V zásadě si pro většinu úklidu vystačím s jedlou sodou a octem. Obojí má z mého pohledu naprosto dostačující čistící i desinfekční účinky. Kromě ekologického gelu z mýdlových ořechů na nádobí (a i ten ředím trochou octa, protože mi pak přijde čistící účinek tak nějak pořádnější 🙂 mám ve skřínce na čistící prostředky pořádný balík jedlé sody a pár lahví octa.

Jedlá soda a ocet

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný je bílý krystalický prášek s mírně zásaditým pH, který se vyrábí z uhličitanu sodného. V reakci s teplem se rozkládá na uhličitan sodný, vodu a oxid uhličitý. Proto se používá i jako kypřící prášek do pečiva. Při pečení se se z jedlé sody uvolňuje oxid uhličitý, který kypří těsto. Zásaditá vlastnost potom může pomoci při neutralizaci kyselých žaludečních šťáv nebo nám při úklidu – rozpouštěním mastných kyselin třeba při úklidu kuchyně. Neutralizuje také pachy a pomáhá i při hašení požárů.

Čistící pasta

No, ale zpátky k tomu čištění a úklidu. Na všechny možné povrchy, ať už kuchyňské či v koupelně, si z jedlé sody udělám takovou pastu (přibližně stejný díl sody a vody), kterou nanesu na místo, které potřebuji vyčistit.

Pastu můžu podle potřeby nechat působit a pak setřít, nebo rovnou vydrhnu houbičkou a omyji či otřu hadříkem. V kombinaci s octem pasta hezky odstraňuje i vodní kámen (to nicméně zvládá i ocet sám, když ho nastříkáte na postižené místo a po nějaké době smyjete).

I eko úklid může hezky vonět

Když chci, aby mi to při úklidu i bytem hezky zavonělo, přidám na hadřík pro stírání pasty pár kapek levandulového oleje. Na vytírání zase přidám do kbelíku s vodou trochu octa, nebo pár lžic sody či obojí. Můžu si zase pohrát s vonnými oleji. Kromě klasické levandule jsou příjemné různé citrusy, a když řádí nachlazení či nějaká nemoc přidám borovici pro lepší dýchání a jalovec pro silnější desinfekci prostoru. Vůně octu se není třeba bát, rychle vyprchá.

Nádobí, hračky, lednička a ucpané odpady

Roztokem vody s pár lžičkami sody lze taky hezky omývat hračky, nádobí atd. Na čištění ucpaných odpadů se mi osvědčila kombinace sody, octa a teplé vody. Nejdříve nasypu sodu do odpadu, poté ji zaliji trochou octa a pozoruji proces bublání. Po nějaké době vše zaliji vařící vodou. Podle potřeby proces opakuji. Vodou s octem a sodou vymývám i lednici, ve které pak nechám trochu jedlé sody v mističce pro pohlcování pachů.

Co se mi tedy moc neosvědčilo, bylo posypání sodou na pohovky, potahy v autě či matrace. Tímto způsobem by se měla nechat soda na místě působit a pak vysát. Buď mám slabý vysavač nebo dělám něco špatně, ale ten prášek ze sody tam vždycky trochu na některých místech zůstane.

Dokonalé bělidlo

A pozor, je tu ještě perkarbonát sodný, čili prací soda obohacená kyslíkem. Nezaměňovat ji se sodou jedlou! Tento bílý prášek za působení tepla a vlhka uvolňuje kyslík a tvoří tak peroxid kyslíku. Ten má silné bělící a desinfekční účinky. Já ho používám místo sava.

Úplně nejradši s ním čistím keramický dřez, který pak vždy vypadá jako nový. Stačí nasypat prášek na povrch, trochu polít teplou vodou a nechat působit. Také na čištění odpadů nebo do toaletní mísy je super. Opět stačí nasypat a zalít teplým octem, nechat působit a zalít teplou vodou. Sice se s perkarbonátem musí trochu opatrněji, kvůli jeho super bělícím účinkům, ale i tak stal mým favoritem. Mám prostě po jeho použití pocit, že jsem splnila svou uklízecí povinnost opravdu důkladně 🙂

A jak čistíte u vás doma?

Těším se vaše zkušenosti, nejsem totiž úplně nejaktivnější hospodyňka, takže jakékoliv fígle a vychytávky uvítám. A hlavně samozřejmě ty ekologické!

 

 

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Za týden co jíme jinak o čtyři kila méně

Merci 72: Krásné ráno děvčata. Chtěla bych Vám mockrát...

Díky JJ mám imunitu jak hrom

Eva: Škoda, že jsem takhle nezačala jíst už ve...

Děkuji za perfektní kurz a cenné rady

Kateřina: Ahoj, zdravím všechny účastníky kurzu ? Děkuji celému...

I sestřička v nemocnici si všimla, že jím zdravě

Bartoanaovj: Evi, Helčo, děkuji za práci kterou děláte. I...

Díky vám jsem začala vařit polévky – jsou tak chutné i rychlé na přípravu!

Marta: Milá paní Evo, chtěla bych Vám moc poděkovat za...

Nějak mi zmizelo 6 kg

Dagmar: mám výbornou náladu, protože jsem ze skříně vytáhla oblečení,...

Po zvážení jsem se nestačila divit!

Eva: První týden jsem nedržela půst, byli jsme na...

Vaše stránky jsou pro mě nejpřínosnější a nejčastěji navštěvované

Lena.klimova: Mockrát děkuji za vaše webové stránky, které jsou...

Články jsou tak nabité tipy, že jde z toho hlava kolem 🙂

Martina: Díky moc za celý “seriál” Cestujeme se zdravou stravou,...

Dříve se mi zdávalo o čokoládě, teď už cukr nepotřebuji

Slipknot.xy: Dobrý den Evi, jsem s Vámi již v...

Vaření dle JJ je zábava a rychlovka a navíc s dobrým pocitem

Spenito: Klasické konvenční vaření mně v poslední době přestávalo...

Lepší než doktor

Mija: Krásný den všem, chtěla bych se poprvé podělit...

Neuvěřitelných 13 cm v pase dole!

Iveta: Od začátku ledna mám 5 kg dole, díky...

Váš kurz mě znovu nakopnul

Iva: Milá Evo a Helčo, psala jsem osobní mail...

Hubnutí přišlo tak nějak samo

Chania: Vynechala jsem pečivo, nepotřebuji ho. Cukr jsem přestala...

Moje jídlo chutnalo spolužákům, kteří běžně jí sladkosti

Dagbri: Moje jídlo chutnalo spolužákovi ve škole, který dostává...
 1. Zajímal by mě tip na eko-ekonomické praní. Mám 8kg pracku a tři chlapy, takže peru celkem často. Používám tiera verde, ale leze mi to znatelně do peněz. Mýdlové vločky také nejsou úplně levné. Asi mi úplně nevadí mýdlo s jelenem, i když obsahuje živočišné složky. To je ale jen na namáčení?

  • Michaelo, využijte Klubáckého nákupu a kupte si eko prací věci s 20% slevou u Econea.cz. Já u nich kupuji všechno ve velkém po 5 literch a 5 kilech, takže to rozhodně je ekonomické. Nejlevnější způsob tu uvedla jedna čtenářka – pere je v sodě 😉

  • Ja si uz nekolik let delam praci prasek z praci sody a mydla na prani (jadrove mydlo, treba to s jelenem). 1000 gramu praci sody, 100 gramu mydla. Mydlo se nastrouha, smicha se sodou. Prasek mam v doze a na jednu pracku davam dve lzice. Sodu kupuju ve velkem baleni, jednu pracku vyperu tak za 70 haliru (ted mozna trochu vic, uz je to nejakou dobu, co jsem to pocitala). Na skvrny predem pouziju zlucove mydlo. A pradlo mam vyprane normalne.

 2. My doma pereme uz 2 roky jen v jedle sode a jsem spokojena. Delala jsem taky sliz,ale jsem moc pohodlna,tak jsem to jednou zkusila se sodou a od te doby jsem to nezmenila. Machadlo pouzivam od frosch.

 3. Uklízím „jinak“ uz dlouho a fuguje to skvele :). Na koupelnu mam nejradsi kombinmace 1dil octa + 1dil saponatu (ekologickeho, kterym se smi umyvat i zelenina) + trosku vody a pripadne vonneho olejicku. Dulezite je nastrikat a nechat pusobit 15 min… udela zazraky fakt chvilku pockat a nechat ty slozky zafungovat. Jen pozor, v clanku uvadene kombinace octu + sody jsou blbost. Jde o kombibaci kyseliny se zasadou, navzajem se to vyrusi, vznikne voda a odpadni latka, ktera teda rozhodne cistici ucinky nema.

  • Nino, zrovna píšu recenzi ke knížce Becky Rapinchuk, která se věnujem tématu „domácnost bez jedů“ a je plná podobných návodů – ocet a soda jsou i tady základní čistící prostředky na toalety apod., postup má stejný, plus přidává olejíčky na provonění, takže úplně blbost to asi nebude 🙂 Já sama to tak dělám řadu let a je to spolehlivé čistidlo té části wc, kam už štětka nedosáhne 😉

   • Ano, vím ze to dost lidí pouzívá, to bohuzel nic nemeni na tom, ze je to ve vysledku osolena voda 🙂 mrknete treba sem liverenewed.com nebo kamkoliv jinam kde neni jen navod, ale i vysvetluji, jak to funguje. tez jsem tuhle kombinaci pouzivala na zachod! a jo, neco malo to udelalo, asi nez to stihne zreagovat spolu. ale pak jsem zjistila, ze samostatny ocet nebo samostatna soda udelaji vic. jakoze na spoustu spiny totiz technicky staci tepla voda a mechanicke odstraneni, pak funguje kde co… prvni jsem se lekla, jak dlouho jsem cistila zachod vlastne nicim. ale nic se nestalo ve vysledku :). a neni nad to zaexperimentovat si sam.

    • Tak to jsem zvědavá, mě to tak pěkně funguje :-)) Budu to muset prozkoumat. A právě samotný ocet mi na některé věci nezabírá, samotná soda dělá bílé fleky, ale tahle kombinace je skvělá. Možná je to jen ten okamžik bublající reakce, bůh ví, ale naše toalety o oceňují 🙂

  • Kamarádka dělá sůl+kokosový olej, někdy přidá aroma olejíček (máta, citrón apod.)

 4. Zdravím, já si na úklid připravuji „citrusový“ ocet. Do 3l sklenice dám čistou kůru z různých citrusů zbavenou dužiny a zaliji octem (klasickým 8%) a nechám asi 4 týdny louhovat. Poté scedím a přeliji zpět do prázdné lahve od octa. Používám tak, že trochu tohoto octa naředím s vodou a uklízím takto hlavně umyvadlo, sprchový kout a záchod. Octového odéru se tím úplně zbavit nedá, ale citrusy jsou tam příjemně cítit. TIP: po vymačkání citronu kůru očistím, nakrájím na menší kousky a shromažďuji v sáčku v mrazáku. Až jich je dostatek, tak je dám louhovat. 🙂

 5. Tak s používáním octa souhlasím, také používám při vyvařování konvice k odstranění vodního kamene, na čištění koupelny, místo aviváže do pračky a místo leštidla do myčky nádobí. Jsem s ním v těchto případech vrcholně spokojená. Prací sodu používám k namáčení hodně špinavého prádla před praním (ve studené vodě namáčím skvrny od krve, ostatní skvrny v teplé vodě). Po vyprání je prádlo krásně čisté. Takto se krásně a bez námahy vyperou skvrny, u kterých jsem to už ani nedoufala. Jen mám dotaz, jak odstranit vodní kámen ze skla? Poradí někdo? Ani ocet a drhnutí houbičkou na sklokeramické desky mi zatím nepomohlo zbavit se zcela vodního kamene na stěnách sprchového koutu. Myslíte, že by čisticí pasta (jedlá soda, voda), sklu nevadila a nepoškrábala?

  • Zkusila jste postříkat octem a nechat působit přes noc? Teprve potom zkusit setřít…ocet někdy potřebuje víc času…

   • Super, moc díky za nápada, zkusím oba postupy, jak nechat ocet působit přes noc, tak kašičku z kyseliny citronové s vodou a uvidím, co mi bude více vyhovovat.

  • Tak s tím poškrábáním musí být člověk u citlivých povrchů opatrným, třeba i nerez někdo poškrábal starou látkovou plenou s cucky a ty cucky prý nerez poškrábaly, takže i když pasta z jedlé sody mi přijde dost šetrná, radši třeba jen zkusit na kousku a pak se uvidí, co dál. Nebo zkusit místo octa citrón…cokoliv kyselého by mělo na vodní kámen pomoci. Stačí rozříznout citrón a pomazat, vymačkat trochu šťávy a nechat působit, ale ne zas nechat úplně zaschnout a zatvrdnout. Zkusila bych to asi nejdřív klidně i bez sody.

  • A pokud by žádné kyselé věci ani soda nezabrala zkusila bych ještě ten perkarbonát sodný, já s ním teď zkouším kde co 🙂 naposled mi úžasně umyl a zbavil vodního kamene WC. Jen je potřeba aktivovat ho teplou vodou (já spíš zalévám vařící) a být trochu trpělivý. Ony všechny ty eko věci déle trvají a většinou se musí nechat nějakou dobu působit, nebo čištění opakovat.

 6. Dobrý den, výborní tipy na vše eko včetně úklidu jsou v knize od Bea Johnson- Domácnost bez odpadu. Ocet se dá použít i místo leštidla do myčky na nádobí, funguje dobře. Výborný eko čistič na vše ( ocet, líh, sůl, voda, event. éterický olej) je na http://www.home-made.cz/2016/11/domaci-univerzalni-eko-cistic-hotovy-za.html?q=%C4%8Disti%C4%8D.
  A taky používám prášek do myčky- kys. citronová, jedlá soda, sůl, myje dobře 🙂 poměry bych musela pohledat, ale bylo to na hrníčky, nejvíc bylo jedlé sody…eko životu a životu bez odpadu zdar! 🙂

 7. MOC DIKY za inspiraci!!! Rozhodne se do toho pustim a vse vyzkousim!! 🙂 Lednici take cistim octem naredenym s vodou a funguje to skvele (priste zkusim pridat i sodu a take misticku na pohlcovani pachu. Super napad! Diky! 😉 ). Nic jineho jsem zatim s octem nezkousela tedy krome prani. Asi tak 2 roky zpet jsem zacala pouzivat na prani misto avivaze bily ocet. Od prvniho dne, kdy jsem to zkusila, uz jsem se nikdy k avivazi nevratila. Ocet nadherne pradlo provoni a take vytahne z pradla vsechny mozne pozustatky praciho prasku. Doporucuje se pouzivat pri prani pro mala miminka, kde jsou zvysena rizika koznich onemocneni prave z pracich prostredku. Bydlim v zahranici a bohuzel jsem zatim neobjevila zadny uzasne ekologicky praci prasek, pouzivam tedy detsky praci prasek, ktery by mel byt setrnejsi a ten prave doplnuji octem. Prijde mi, ze alespon tim se to ekologicky alespon trosku vykompenzuje 😉 A opravdu to funguje! 🙂

 8. Zdravím a moc děkuji za skvělou inspiraci! Jak to děláte s praním? Dá se také využít jedlá soda??? Já kupuji prací prášek z mýdlových ořechů, ovšem kdyby existovala ekonomičtější varianta, byla bych ráda. Díky za radu! Pěkný den!:)

  • V podstatě dá, když byli kluci malí, vyráběla jsem si takzvaný sliz a prala v něm plenky. Bylo to nadrcené mýdlo s jelenem smíchané právě se sodou…na internetu najdete recept. Pralo se v tom výborně.

 9. Sodu používám taky, ale přiznám se, že s octem mám špatný zkušenosti a na úklid už ho nepoužívám. Moc účinnej nebyl, všude pak dlouho smrděl a svědila nás z něj kůže!
  Když potřebuju vyvařit konvici, používám kyselinu citrónovou, je mnohem účinnější a míň smrdí:)

  Jinak předpíráme v mýdlu s jelenem a na mytí koupelny používám levnej šampón, to mi kdysi někdo poradil a opravdu to funguje.

  • Přečetla jsem si dvakrát za sebou „teneperkarbonát“ a říkala si, že to je zajímavý název…ale napodruhé mi to došlo 🙂

 10. Zobrazit všech 33 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekKde nakoupit zdravé suroviny
Další článekSkryté nebezpečí zdravých potravin – knižní novinka