Domů > Magazín > Žijeme jinak

Vyhrajte boj s octomilkami

Také bojujete s otravnými octomilkami? Obzvlášť letní měsíce jsou pro tyto mušky ráj. Všude je spousta přezrálého ovoce, sladkých šťáv, vína, piva, moštů, které octomilky zbožňují. Poradíme vám, jak na ně vyzrát, pokud si oblíbily zrovna vaši kuchyň. Víte například, odkud se octomilky vlastně berou a že se na nich dělají v laboratořích výzkumy rakoviny?

Kde se vezmou octomilky

Octomilka nebo-li vinná, ovocná nebo octová muška je 2-4 mm velký dvoukřídlý hmyz. Také jste si mysleli, že se rodí v hnijícím ovoci? První octomilka k nám ale do domu vždy přiletí z venku. Mají výborný čich a jsou skvělí letci. Jakmile ucítí vůni nedopitého vína, nedojedených zbytků, přezrálého nebo shnilého ovoce, do kterého mohou naklást vajíčka, jsou rychle na místě připraveny k rozmnožování. Octomilky se extrémně rychle množí. Samička naklade naráz až 400 vajíček, ze kterých se v závislosti na teplotě vylíhnou během 3-4 dnů další octomilky. Během jediného měsíce dokážou vyprodukovat hned několik generací!

Věděli jste?
Octomilky díky jejich rychlé obměně generací a dalším výhodným vlastnostem slouží už mnoho desetiletí jako modelový laboratorní organismus, na kterém se zkoumá například rakovina.

Riziko nakažení

Octomilka nejčastěji nakládá vajíčka do shnilého ovoce, které byste už určitě nejedli. Ale pozor je třeba dávat na odložené ovocné koláče, přesnídávky a pyré z ovoce do kterých by octomilky mohli přenést bakterie, kvasinky nebo spory z plísní ze rozkládajícího se ovoce.

Na octomilky platí čistota, jinak se množí rychlostí světla

Prevencí je nenechávat v kuchyni nakrájené nebo nakouslé ovoce, slupky, ovocné koláče (schovejte je do krabičky, boxu nebo přikryjte fólií), sklenice s vínem ani jinou potravu, která by octomilky mohla nalákat (zbytky jídla a ovoce uchovávejte v lednici). Vyvarujte se koupě přezrálého ovoce, dovírejte sklenice se sirupem a otírejte je od zbytků šťáv. Pravidelně vynášejte odpadky, kontrolujte ovoce, jestli nehnije a udržujte v okolí pořádek. Octomilky nežijí dlouho. Pokud nemají potravu, nerozmnoží se a zahynou.

Základem boje s octomilkami je hygiena a pořádek. Kuchyň pečlivě ukliďte. Vyčistěte také výlevky (nasypte do nich sáček jedlé sody, zalijte octem, nechejte 10 minut působit a pak opláchněte horkou vodou), koš (na dno dejte hřebíček, octomilky ho nemají rády) a místa, kde skladujete ovoce a šťávy.

Z kuchyně je třeba odstranit…

 • Hnijící nebo přezrálé ovoce.
 • Dále pak slupky,
 • nedopité víno nebo pivo,
 • všechny otevřené šťávy, džusy a mošty,
 • limonády a sladké nápoje,
 • sirupy,
 • kvasící a fermentující potraviny (pickles, kvašené zelí),
 • stejně jako zbytky nedojedených potravin,
 • koláče,
 • špinavé nádobí, krabičky nebo plechovky
 • a aromatické odpadky v koši.

Další tipy jak vypudit octomilky

 • pasti – do skleničky nebo kelímku dejte na dno víno, mošt, džus, ocet nebo sladkou šťávu, na hrdlo připevněte pomocí gumičky igelitový sáček nebo fólii a propíchejte ji jehlou nebo špejlí, octomilky se dostanou dovnitř, ale už ne ven. Obsah pak zlikvidujte.
 • lapač – například mucholapka, lepící pásky nebo elektrický lapač, který seženete v supermarketech.
 • odpuzovací koření – octomilky nemají rády hřebíček a česnek.
 • masožravka – další z efektivních způsobů, jak se octomilek zbavit.
 • vysavač – tam, kde se vyskytuje nejvíce mušek zapněte vysavač a jednoduše je vysajte a vyneste sáček.

Bojujete také s octomilkami?

Co vám funguje? Nebo už jste všechno vyzkoušeli a pořád se jich nemůžete zbavit? Dejte nám vědět do komentářů.

PS: V pondělí 13.2. startujeme Jarní očistu!

Pokud zažíváte stres, únavu, necítíte se dobře nebo máte pár kil navíc, pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku. Už za pár týdnů uvidíte výsledky - ověřeno na lidech! 😊

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

alicebrslicova
5. 11. 2020

Na octomilky s úspěchem používám šroubovací sklenici s propíchaným víčkem. Na dno naliji trochu jablečného octa a po pár dnech vyleju i s muškami a vyměním za nový.

Tak s octomilkami boj prohrávám už léta. Hlavně kvůli tomu, že mi na lince v kuchyni neustále něco kvasí, octovatí a klíčí:-) Jen jim dávám mnohem voňavější návnady, aby ty moje pickles a spol nechaly na pokoji. Osvědčené babské rady se naprosto neujaly. Stejné je to i s potravinovými moly. No která z nás to nezažila. Dostanou se i do skleněné šroubovací dózy. Nepomůže ani žádné koření nebo levandule. Co se mi osvědčilo je, že si nedělám žádné velké zásoby a pořádně už v obchodě sáčky prohlížím a také používám lepící feromonové lapače.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

13 rychlých a zdravých svačin, které si vzít k vodě

Celý den u vody a jíst zdravě? Žádný problém! Nespoléháme na stánky s občerstvením, kde většinou mají jen nezdravá a těžká jídla. Máme pro vás 13 tipů na n...
2
2

Je možné sportovat a nejíst maso? A co na to studie?

Vegan nemusí být jen vychrtlý pojídač zrní a trávy, ale i mistr světa v nejrůznějších rychlostních a silových sportech. Studie dokonce ukazují, že sportovc...
6
9

Rýmovníkový sirup bez cukru

Připravte se na podzim a na zimu. Udělejte si rýmovníkový sirup proti kašli, rýmám a nachlazení. Jeho účinky jsou zázračné a zmírní Vám nepříjemné projevy ...