Domů > Magazín > Těhotenství a porod

Jak zhubnout v těhotenství a navíc zdravě

Hubnutí v těhotenství – je to zdravé? A jde to vůbec? Podívejte se s námi na tyto záludné otázky. Rozebereme si, jak je to s přibíráním a hubnutím v těhotenství, a dáme vám pár praktických tipů na zdravé stravování v tomto náročném, ale krásném, životním období.

Těhotenství je v životě ženy velmi speciálním obdobím, které přináší mnoho změn nejen na emocionální, ale také na fyzické úrovni. Obvykle těhotenství provází nárůst tělesné hmotnosti, což většinu žen příliš nepotěší. :-) Odpovězme si společně na otázku, zda je možné a zdravé během těhotenství zhubnout.

Zdravé těhotenství

Ten pocit, že je na cestě miminko, je bezesporu pro většinu žen darem. Ne vždy se ale těhotenství a přípravy na porod odvíjí tak, jak si žena vysnila, nicméně zdravým přístupem lze vědomě docílit toho, že vše proběhne s daleko větší lehkostí a bez zdravotních potíží. Problémem může být nesprávná skladba stravy či stravovací návyky, které mnohdy vedou k většímu přibírání, než je v těhotenství žádoucí.

Úpravou stravy již v těhotenství lze pozitivně ovlivnit mnoho zdravotních neduhů, předejít nadměrnému nabírání kil a navíc se tím budují lepší podmínky pro zdravý vývoj a růst miminka. Na našem webu se dočtete: Jak na zdravý jídelníček v těhotenství?, v rámci Klubu Jíme Jinak si můžete stáhnout Vzorový týdenní jídelníček v těhotenství či si poslechnout rozhovor s MUDr. Strnadelovou o tom, Jak se stravovat v těhotenství a při kojení a nedostatku mateřského mléka.


Jak zhubnout v těhotenství

Základem pro udržení optimální hmotnosti během těhotenství je zdravá, pestrá a nutričně vyvážená strava. Tedy taková, která tělo kvalitně vyživí, ale nezatíží, a navíc organismu poskytne potřebné vitamíny, minerály nebo jiné cenné látky.

Jak by měla taková strava vypadat? Co pro své zdraví můžete udělat hned?

  1. Jezte pravidelně a udělejte si na jídlo čas. Každé sousto dobře rozkousejte, až potom polykejte.
  2. Neodbývejte se nezdravými pokrmy z fast foodů a začněte si vařit jednoduchá jídla ze základních potravin (celozrnné obilniny, luštěniny, zelenina, ovoce, semínka). Při výběru vhodných potravin se inspirujte našimi měsíčními plakátky.
  3. Vyřaďte z jídelníčku polotovary a chemické přísady.

Všechna tato opatření znatelně uleví vašemu trávení, které bude posléze mnohem efektivnější, posílíte svůj střevní mikrobiom a tělo nebude mít tendenci zadržovat nadbytečné tekutiny. Tím také omezíte nabírání kil v průběhu těhotenství.

To znamená, že v těhotenství není cílem hubnout, ale zdravě přibírat, abyste měla dostatek živin vy i vaše budoucí miminko. V tomto období je obzvlášť důležité, jak se stravujete. Samy ale dobře víme, jak je těžké v těhotenství udržet chutě na uzdě. Dobrou zprávou pro vás proto je, že všechny naše recepty jsou velmi chutné a naučíme vás dělat i výtečné dezerty, které můžete mlsat bez výčitek.

Kvalitní strava podle principů Jíme Jinak vám pomůže upravit metabolismus a svoji tělesnou váhu i zdraví budete mít pod kontrolou. A nebojte, hlídat si kalorie či si vážit potraviny není vůbec potřeba.

Neopomínejte psychiku a zdravý spánek

Zdravý životní styl během těhotenství je nezbytný pro zdraví vás i vašeho miminka. Jeho součástí ale není jen kvalitní výživa pro tělo, ale také pro duši. Emoční ustálenost je prevencí tzv. emočního jedení, které je jednou z příčin nadměrného přibírání v těhotenství i po porodu. Sebeláska zase napomůže k tomu, aby žena nezapomínala při samé starosti o miminko sama na sebe.

Kvalitní spánek také hraje klíčovou roli v udržení zdravé hmotnosti během těhotenství. Nedostatek spánku často vede k hormonálním změnám, které zvyšují chuť k jídlu, která už tak bývá v těhotenství divoká. :-) Snažte se dodržovat pravidelný spánkový režim a najděte si čas na odpočinek během dne.

Nezapomeňte, že přibírání v těhotenství je zcela přirozené a prošly jsme si tím všechny. Dodržujete-li důsledně všechny zásady a přesto přibíráte víc, než byste si přála, zbytečně se tím netrapte. Dopřejte svému tělu kvalitní výživu i nadále – úbytek hmotnosti pravděpodobně přijde až po porodu, během kojení nebo po jeho ukončení. Důvěřujte svému tělu a nelamte nic přes koleno.

Inspiraci pro práci se svojí psychikou najdete v našich článcích: Sebevědomí a sebeláska – klíč ke šťastnému životu, Prožitek TADY a TEĎ (i s dětmi na mateřské), Žena, maminka a její potřeba seberealizace, Jak se nebát věci pustit, Když ke zhubnutí nestačí změna jídelníčku.

Otázky a odpovědi ohledně hubnutí v těhotenství

Ať si tento článek čtete jako těhotná či jste již po porodu, nejspíše vás k tomu napadají otázky, jako třeba:

  1. Jíst v klidu s dětmi? Cože?
  2. Jsem strhaná maminka kojeného miminka, jak to zvládat?
  3. Mohu se účastnit vašeho online programu, i když kojím malé miminko?
  4. Mám po porodu omezit luštěniny?
  5. Je možné projít kurzem Hubneme do plavek, i když jsem těhotná? 
  6. Co s tím, když se mi změnily chutě v těhotenství a najednou nemohu zeleninu cítit
  7. Co dělat, pokud mám jako těhotná chuť na nezdravá jídla a mám strach z jídla?

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Přílišné hubnutí při kojení a proč si na něj dát pozor

Hubnutí při kojení je přirozené a maminky jej zpravidla vítají – rády se zbaví poporodních kil. Co když ale hubnete až moc a obáváte se, že se to projeví n...

Hubnutí po ukončení kojení

Protože je kojení pro tělo velmi náročné a vyžaduje zvýšený příjem živin, snadno si zvyknete, že si během dne dáte třeba o jedno jídlo navíc. Co s tím ale ...

Zdravý jídelníček na hubnutí

Zkoušeli jste všechny možné diety, strávili jste spoustu hodin v posilovně a stejně vás dál trápí nadváha? Poradíme vám, jak by měl vypadat zdravý jídelníč...
66
8

Hubnutí po 40

Oslavila jste 40. narozeniny, kila nemile naskakují, zkoušíte všemožné diety a nic dlouhodobě nefunguje? Zkuste tyto 3 věci. A nebojte, o dietu nepůjde! Uk...

Jak zhubnout břicho po císařském řezu

Noční můrou každé nastávající maminky jsou komplikace při porodu a následný císařský řez. To si pak z porodnice odnášíte nejen svůj uzlíček štěstí, ale tak...

Jak zhubnout boky po porodu: 3 praktické tipy pro nové maminky

Trápí vás po porodu nadbytečná kila? Vrátila jste se z porodnice s několika centimetry v bocích navíc? Nedělejte si s tím těžkou hlavu. Máme pro vás pár ti...