Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je nutné po porodu nějak upravit jídelníček ve smyslu protikolikové diety, např. omezit luštěniny.

To se sice, bohužel, často dozvíte od ošetřujícího lékaře či sestry na oddělení šestinedělí. Ale opak je pravdou. Maminky po porodu potřebují luštěniny jak sůl, je to geniální zdroj bílkovin bez vedlejších účinků. Pokud maminka je zvyklá jíst luštěniny, zeleninu a obiloviny, není potřeba měnit jídelníček, jen přidat luštěniny a olejnatá semena, trochu víc pít atd. Koho by snad nadýmalo nebo by mělo miminko potíže, ať se nejprve zamyslí, zda jí v klidu, zda dostatečně kouše, pak teprve ať vysazuje jednotlivé potraviny. Obvykle se ukáže, že problém nadýmání nebo koliky není v luštěninách (pokud tedy maminka po porodu nevzala prvně do úst fazole :-) ), ale ve stresu, tlaku v rodině, obav ze zvládnutí situace apod.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

  1. Mám za pár týdnů rodit, tak je tohle téma pro mě dost aktuální. Navíc je to moje první miminko, takže se stravou po porodu nemám žádné zkušenosti. Luštěnin se zříct nehodlám, ani nevím, čím bych je nahradila, když je při kojení důležetý větší přísun bílkovin. Tak uvidíme… Ale jak je to se zeleninou, je třeba nějakou omezit, jako třeba cibuli, zelí, květák, brokolice? Ani jedna mě nenadýmá a nedovedu si to bez nich vůbec představit, ale prý můžou dát mléku špatnou chuť a miminko je pak nechce. Vy jste opravdu v jídelníčku nic neměnily?

    • Pokud jíte jinak už déle, nemusíte se ničeho obávat, máte už vyčištěné střevo a tak vás nemá co nadýmat. Já se rozhodně co se týče zeleniny vůbec neomezovala a z luštěnin jsem jedla víc červenou čočku, adzuki, mungo a zelenou čočku, fazole jen občas a hrách raději až ve 3 měsících miminka. Nutno říct, že miminu nikdy nic nebylo, koliky neznám a že by mléko mělo špatnou chuť? Z čeho? Naopak malýmu moc šmakovalo.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Autorem článku je Eva Cikrytová
Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh
Předchozí článekJak stravovat dítě do 1 roku? Bude mít dost železa, když nejí maso?
Další článekSetkání s minulostí