Domů > Magazín > Vaše příběhy

Nejdřív sektáři, pak idioti (Marek 37 let)

V komentářích se už před časem objevil Marek, jehož příspěvky nám mluvily z duše a ženské se začaly ptát po jeho klonu. Když se ukázalo, že se jedná o chlapa, který pracuje v partě tesařů (z velké části veganů) a že takhle jedí doma všichni, poprosily jsme ho o jeho příběh. Někoho vede k rostlinné stravě zdraví, někoho soucit se zvířaty. Oni to měli doma ještě trochu jinak.

Kdysi jsem četl jeden názor: “Je hezké, že jíte jako vegani, ale nemá to skoro žádný smysl, když o tom nemluvíte a nešíříte to dál.“ Tato myšlenka mě dost oslovila a tak se jí snažím dodržovat – vždy a všude. Proto se rád účastním diskusí. Nejenom abych mohl předávat a povzbuzovat, ale také přijímám pro mě nové zvyklosti a zkušenosti ostatních. Je to skvělé.

Jak jsme se dostali k rostlinné stravě

Nebylo to ani ze zdravotních důvodů, ani ze soucitu ke zvířatům, ale přes vnímání energie. Všechno to začalo asi před třemi roky, kdy jsme se ženou Helenou prošli prvním zasvěcením do energetického léčebného systému Shamballa. A to nám obrátilo život naruby. Heleně se naplno otevřely léčitelské schopnosti a já začal energeticky vnímat svoje okolí – lidi, místa, přírodu a také vše co jde do našeho těla. Během měsíce mi přestalo chutnat kouření doutníků, ze života mi také odešel veškerý alkohol a během dalšího měsíce jsme vynechali z našeho jídelníčku maso. Už to pro nás byla pouze jakási hmota na zaplácnutí žaludku a to jsme nechtěli. Tak jsem se stal vegetariánem a Helena téměř veganem ( hůř snášela mléko a tak měla za týden asi 2 porce sýra a tak 1 jogurt).

Co na to rodina a okolí

Už na vynechání masa z jídelníčku reagovala moje máma památnou větou: “ V jaké jste sektě, že vám tak vygumovali mozek?“ A celé okolí nebylo schopno přijmout myšlenku, že nám to nechutná. Tak pro nás začala nová éra urážek, hloupých poznámek a hlavně zastrašování, co to děláme našemu dítěti, vždyť ho zabijeme.

Zlomový moment

Tak si plynul náš život dál. Lidé reagovali stále stejně – teda většina. Někteří nám fandili a drželi palce a my se také stále zdokonalovali v Shamballe a přijímali další zasvěcení. Výrazný zlomový bod v našem životě přišel před 17 měsíci. Za prvé se nám narodila holčička a za druhé jsme se rozhodli přejít kompletně na rostlinnou stravu. Tentokrát hlavní roli sehrál soucit se zvířaty. Můžete několikrát vidět na videu záběry z jatek nebo z velkochovů, ale nic vám neotevře o či tak jako vlastní zkušenost. Náhodou jsem se dostal do kravína v době kdy se telila kráva. Je to příjemný, když vidíte jak na svět přichází živý tvor. O to horší zážitek vás čeká hned po jeho narození. Tele okamžitě odebrali a hodili k ostatním telatům. Nepřál bych vám slyšet jak kráva a tele bučí, když je takhle odtrhávají. Patří to k nejhorším zážitkům co jsem zažil a nikdo mi už nevymluví, že zvířata nemají city. V mléčném průmyslu jsou telata jen vedlejší produkt a tak se k nim taky chovají.

Padlo tedy rozhodnutí, že už to nebudeme podporovat a budeme dělat co nejvíc pro zastavení těchto hrůz. Začali jsme shánět informace o výživě, o vědeckých výzkumech, sehnali pár vyjádření doktorů a já jsem začal jezdit po přednáškách a vysvětlovat lidem, že jako vegani se budou mít líp a rozhodně přispějí ke zlepšení života na zemi.

 

Ze sektářů idiotama

Reakce okolí na další změnu stravy opět nezklamaly. Pro moji mámu jsme už nebyli sektáři, ale úplný idioti. Rodiče od Heleny reagovaly stylem – vy jste hloupý a my víme nejlíp jak krmit dítě. Dělali to tak naši rodiče, tak vy to budete dělat taky tak. Kupodivu nejlépe to přijali v práci a teď už jsou někteří touto stravou nakažení.

Co udělá změna stravy s chlapem

S rostlinnou stravou jsou lidé zdravější a mají více energie. Pozoruji to ve svém okolí a také na sobě. Pracuji jako tesař/pokrývač a síly mám pořád dost. Jediný rozdíl mezi tím jak jsem jedl dřív a teď je , že ze svých původních 105 kg jsem shodil na 85 kg. Ale všechno to byl odpad nashromážděný za ty roky klasického jídla. Rozhodně to stojí za vyzkoušení. Pro pány, kteří věří že na sílu je pouze maso, doporučuji sehnat informace o vrcholových sportovcích a budete překvapeni kolik je tam veganů. Protože síla není v jídle, ale ve cvičení. Jídlo jen dodává živiny. A proč bych si měl brát živiny přefiltrované přes něčí tělo, když si je můžu vzít přímo?

Nežijte ve strachu

Dovolil bych si použít další citát – od Davida Ickeho: “ Největší vězení, v němž lidé žijí, je strach, co si myslí ostatní.“ A tak se nebojte. Jděte si za tím co cítíte, že je správné. Jsou tady potřeba lidé, kteří dělají věci jinak, protože jinak se ve vývoji nepohneme z místa. Je potřeba vychovávat novou generaci, která bude považovat tuto stravu za přirozenou a hlavně generaci která bude zdravá a silná.

Přeji hodně štěstí a síly při našem snažení a zdravím

Marek  Sedláček, Jihlava

 

 

Toto je naše cesta k veganství. Doufám, že tento článek přijmete jako uspokojující a zaujme Vás. Rozhodně jsem stále na příjmu a budu nadále reagovat na příspěvky.

Přeji pěkný den a někdy nashledanou  Marek

www.fontana-zdravi.cz

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

40 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Žiju už pár let v Německu a pozoruju, že ten hate je dost česká vlastnost. Vlastně nikde jinde mi nikdy nikdo nekecal do toho co jím, jak se oblékám nebo jak co dělám, ale v ČR to vždy musí někdo komentovat (i úlně cizí lidi na ulici) a nedej bože, když to děláte jinak než většina. Není divu, že se pak lidi uzavíraj do bublin, kde se můžou přiznat k tomu, že dělají věci jinak. Já doufám, že díky propojenosti lidí přes média, vyroste v budoucnu v ČR tolerantnější společnost ochotná akceptovat, že nejsme všichni stejní a že nevnímáme svět stejně.

Jako vegan ti děkuju za článek, a chápu tě, někdy to okolí přijímá špatně, znám..Hloupé připomínky, blbé otázky, atd atd. Někomu to vadí, někomu vůbec. Do té druhé skupiny patřím já. Kdo do mě začne rejpat, tak si rejpnu taky, kdo chce o tom inteligentně diskutovat, má můj respekt jsem otevřená k dialogu. Nikdo mě nešetří, nikoho nešetřím. Zvířata musí zmizet z našeho jídelníčku, at se to líbí nebo ne. Pokud chceme abychom na této planetě mohli žít o chlup déle, musíme pro to něco udělat. Jenže je mě jasné, že se to nikdy nestane. A je mě z toho blbě…

Ukázat další komentáře