Dovolte mi vyprávět vám tak trochu bylo nebylo o tom, jak mi low carb strava „přivodila“ psychické problémy a jak jsem pak zhubla 35 kg tak, že vlastně vůbec nešlo o jídlo.

Připadala jsem si jako obr

Jako malá jsem trpěla skoliózou a po dvou měsících v léčebně, kde jsem byla ze všech nejmenší a tudíž tak trochu pro ostatní děti jako sladkostmi vykrmovaný domácí mazlíček, jsem přijela domů baculatá. A tak už to víceméně zůstalo. I když jsem pořád běhala po venku, chodila na skauta, sokol a doma se sladkosti nevedly, byla jsem pořád stejná. Neměla jsem extra nadváhu, ale byla jsem oplácaná a tak to prostě bylo. S dietami jsem samozřejmě začala jako teenager, cca v 16 letech. To jsem na 172 cm výšky měla asi 70 kg. Ovšem já se viděla jako obr. Dnes vím, že skoro celý život trpím dysmorfií, což je psychická porucha, kdy se vidíte jinak, než vás vidí ostatní. Hůř. Daleko hůř. Jak to vím? Stačí cca 2 a více let stará fotka a najednou se na ní vidím jako docela hezká holka/ žena. Ne jako až znetvořená bytost, co vidím každý den v zrcadle a na fotkách, které můj mozek vyhodnotí jako přítomnost.

Od paleo stravy k antidepresivům

Od těch 16 mi váha díky různým dietám dost fluktuovala, od 63 až po 90 kilo, než jsem v 32 letech měla první dítě. V té době jsem poznala stravu paleo a ta mě hodně zaujala. I přes to, co nízkosacharidové stravě její propagátoři připisují, nijak výrazně jsem nezhubla. Tedy asi 10 kilo z oněch poporodních 90. Je pravda, že jsem poprvé v dospělosti neměla hlad a to byla velká svoboda.
Ovšem po druhém dítěti a celkově asi 5 letech na paleu se začaly dít věci. Zdánlivě ze dne na den jsem přišla k úzkostem a panické poruše a to hned ve velkém stylu. Několikrát jsem si volala záchranku a prvních 6 týdnů byla moje přítomnost mimo postel jen plazení se na záchod. Také jsem nebyla schopná jíst a za měsíc zhubla asi 10 kg, dostala jsem do sebe tak lžíci dvě rýže denně. Neuměla jsem si vysvětlit, že ty příšerné bolesti můžou být něco jiného než jen důkaz, že umírám. Mám výborného a velmi lidského praktika a po všech možných vyšetřeních, která byla naštěstí v pořádku, mě neomylně nasměroval na psychiatrii. S antidepresivy jsem už zkušenosti měla, okolo dvacítky jsem trpěla silnými depresemi. Teď jsem je brát nechtěla, ale v tom stavu bych jedla i kameny, kdyby cítila naději, že mi bude líp. Měla jsem v té době 4-leté a 18-ti měsíční dítě, pracujícího manžela a i kvůli nim jsem věděla, že takto to nepůjde. Nakonec jsem antidepresiva brala 2,5 roku, ale vždy to bylo, jak kdyby mi někdo přes úzkost a permanentní hrozbu paniky jen přehodil deku. Pořád to tam bylo, necítila jsem, že by mi antidepresiva exra pomáhaly. Ale mohla jsem vstát z postele, mohla jsem zase jet autem…

Ale vždyť tak žít nemusím

Naštěstí jsem začala brzy chodit k psycholožce. Výborná, empatická a tak trochu alternativní bytost. To hlavně ona mi dávala zpětnou vazbu na některá moje zažitá přesvědčení – zejména že logika a racionalita vládne všemu a co nedává smysl, to vlastně není. Což evidentně byla většina mých emocí. I těch, nebo právě hlavně těch, které jsem tam měla od dětství a o kterých jsem vlastně vůbec nevěděla – že si nezasloužím lásku, respekt a ani vlastně tady vůbec být. Všechno do sebe začalo zapadat – jak se vidím zvnějšku i vnitřně, panika a úzkosti, používání jídla jako odměnu i trest – odměním se něčím dobrým, takže si tím dám chvilku lásku, ale zároveň je to jídlo, které mi vnitřně dobře neudělá a ještě mi bude udržovat ten vzhled, který si přece zasloužím. A to byl ten AHA moment. Vidět to přesvědčení, které jsem tam měla tolik let a rozhodnout se, že už tak žít nemusím, to bylo vše, co bylo třeba. Během 9 měsíců jsem měla dole 35 kg. Najednou bylo opravdu jednoduché jíst zdravě, ani mě nenapadlo něco šidit nebo se cítit, že držím dietu, že si nedopřávám. Najednou dát celé své bytosti tu nejlepší potravu bylo úplně samozřejmé. Vnímám totiž, že zdravá přirozená a přírodní strava je vyjádřením lásky, jak od přírody, tak od nás samých, když si jí dopřejeme. A já na vás apeluji – dejte si konečně LÁSKU. Kdybych si jí nedala já, vím určitě, že byste kvůli mému strachu a úzkosti nikdy nečetli tyto řádky.

Jíst jinak mi dělá dobře

Teď vážím 62 kg a udržuji si je s lehkostí již přes rok v 41 letech. Jím hodně podle zásad Jime Jinak – spoustu zeleniny, ovoce, luštěniny, obiloviny, semínka a ořechy. Miluju si každý den uvařit polévku, kde je obilovina, luštěnina a různá zelenina. Dát si kaši se semínky, salát a jako dezert ovoce. Cítím, jak tato strava je pro mě to pravé a cítím tu výživu, kterou získávám každým soustem. Vzdala jsem se mléčných výrobků, které mi roky způsobovaly problémy, a trošku masa si občas dám jako posypku. :) Také jsem upustila od průmyslově zpracovaného a veškerého sladkého jídla a vůbec mě nelákají. 

Psychika se zlepšovala pomaleji než postava, ale posledních pár měsíců je to hodně dobré. Za měsíc mě čeká pětileté „výročí“ začátku mé paniky a já se na ní dnes dívám úplně jinak. Mnoho mi dala – bolest, utrpení, ale díky tomu i odhodlání věci změnit a zároveň je přijmout.

Jsem na svou cestu hrdá a jsem za ní vděčná. Totéž přeji na vašich cestách i vám. 

Eli

 

Seriál: Jak na jaro

materiály
  • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
  • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
  • Jídelníček ke stažení!

Začínám konečně vnímat své tělo. 8,5 kg dole!

Dagmar: Zaplacením dalšího Vašeho kurzu jsem získala další inspiraci...

Jsem myšlenkou Jíme Jinak unešená (Veronika)

Veronika: Ahoj všichni z Jíme Jinak. Ačkoliv jsem nejela...

Dáváte mi pocit, že jsem doma

Tammy: Pocit, že jsem doma. Nebo u kámošky na...

Oooo, já vařím a peču (Soňa)

Soňa: Oooo, já vařím a peču !! Kdybyste věděly,...

Nemohu se od tohoto webu odtrhnout

Kateřina: Dobrý den, ráda bych Vám touto cestou poděkovala...

Manžel, velký masožravec, vidí, že mu omezení masa prospívá

Stramis: Já vařím podle JJ od listopadu, teď mám...

V lednici máme týden starou šunku: nikdo už ji nechce!

Veronika: Ja mám rôzne stravovacie omedzenia, takže pre mňa bol...

Díky Jíme Jinak lépe zvládáme vést firmu (Lenka)

Lenka: Dobrý večer, milá Evičko! Skláním se a tleskám!!!...

Centimetry jsou pryč, zdraví lepší (Zuzana)

Zuzana: Evičko, opět to byl přínosný kurz. Kila, spíš...

Díky Vám jsem našla správnou cestu (Monika)

Monika: Je mi 51 let :-)...Díky Vám jsem našla...

Díky JJ mám imunitu jak hrom

Eva: Škoda, že jsem takhle nezačala jíst už ve...

Díky kurzu mám mnohem více času

Stramis: Z programu jsem naprosto nadšená. Mám díky vaření...

Vaše kurzy jsou super

Lucie: Moc Vás zdravím, holky :-). Od doby, co...

Bez zmenšování porcí mám 1,6 kg dole!

Anička: Musím pochlubit, že i bez zmenšování porcí a se...

Váš kurz mě znovu nakopnul

Iva: Milá Evo a Helčo, psala jsem osobní mail...

Z jídelníčku je nadšená celá rodina

Beagil: Varím podla Vaších receptov a celá rodinka je...
  1. Milá Eli, jsem už babičkovská členka spolku Jíme jinak, a málem jsem si myslela, že mě nic nemůže překvapit… ale dala jste mi „na frak“. Velmi vám děkuji za váš příběh, za odvahu, upřímnost, za stvoření vašeho „nového života“, protože co je to jiného…, že? Jste velmi silná duše a není to jen tak začít znovu a jinak. Držím vám palce, přeji hodně hezkých dní, radost ze života, z dětí, z rodiny a z členství v tom našem spolku. Kdyby tak lidé věděli, jak jim „moderní“ jídlo z obchodů, vytvořené v továrně a jemně obohacené chemií, může po mnha letech zničit nejen draví ale doslova život. Žádný výzkum jetě nezveřejnil, kolik těch chemických přídavných ingrediencí za dvacet-třicet let udělá s lidskou bytostí, tělo něvo vyloučí a co neumí vyloučit, to prostě „někam uskladní“. Třeba do mozku, ledvin, srdce, cév, štítné žlázy … a lékaři léčí, ale neuzdravují. Držte se svých poznatků a nových zkušeností – a my všichni také ! Děkuji vám.

  2. Eli, drzim palce, dekujeme za clanek a za silu se s temito problemy verejne podelit. Na facebooku si nevsimejte tech nechutnych komentaru, ve skupine jsou lide co chodi pouze pro recepty a o zivotni styl se zajimaji malo. Urcite jste na spravne ceste a tady na Jime Jinak najdete urcite podporu, tak jen nepovolit a jen tak dal. Opravdu moc drzim palce. A zapomente na slovo dieta ;-)

  3. Eli moc Vám držím palce. V některých větách slyším, jako kdybych to říkala já. Byla jsem na tom stejně, jen to neumím tak hezky vyjádřit jako vy. Synek byl malej a já takhle taky trpěla, teď už mu je osm a jsem ráda že je to za mnou. miluju ho a doufám že to zlé co se mnou viděl si nebude pamatovat. Hlavně jsem se naučila milovat sebe a naučit se jist podle JJ. Už bych neměnila. Psychika se díky p. MUDr. Strnadelové srovnala, zdravotní problémy také a o postavě ani nemluvím 😃Takže ženy vydržte! Cesta je dlouhá a trnitá,(zvlášť že začátku,kdyz mi přišlo, že stále stojím jen u plotny a klohňám si to svoje jídlo JJ😂)ale výsledek stojí za to! ❣️💚💛

  4. Tento článek mě na Vašich stránkách velmi zklamal a odsuzuji titulek. Viníkem je označena paleo strava, přitom v článku je uvedeno mnoho jiných spouštěčů a skutečností, které diskomfort a problémy způsobovaly. Navíc je uvedeno, že stalo za to vyřadit mléčné a průmyslové věci…to snad do paleo nepatří. Jsem moc ráda, že jste Eli našla svou cestu, že se cítíte dobře!

    • Slávko, článek mi přijde super a autenticky a pravdivě napsaný jeho autorkou. Titulek asi opravdu trochu zavádějící, máte naprostou pravdu, že se rozhodně nedá tvrdit, že k danému stavu vedla právě paleo strava. Je přitom ale dost dobře možné, že k němu nějak přispěla. Těžko říct. Ovšem přijde mi škoda odsoudit kvůli titulků celý článek. Jsem vděčná Eli, že se se svým příběhem podělila! Je to velice inspirující.

  5. Zobrazit všech 6 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJste unavená, hladová a lenivá? Podzim je tu!
Další článekProč být respektujícím rodičem