Domů > Magazín > Žijeme jinak > Rodina

Woofing – dovolená jinak (Ivana)

Jak to bude letos se zahraničními pobyty se zatím neví, možná bude nutné zůstat během dovolené v Čechách. Pokud vás zajímá i pomoc někomu dalšímu, nabízí se varianta strávit vaši dovolenou aktivní prací na farmě. My jsme tak už strávili dvě dovolené. Jednu dovolenou předloni ve Středočeském kraji a druhou loni ve Slovinsku.

Začínali jsme na All Inclusive dovolených

Když byly holky malé, dovolené jsme trávili v hotelu na All Inclusive. Toto nám zcela vyhovovalo. Lehnout si na lehátko, vypnout, odpočívat, o to nám šlo. Jenomže na poslední takovéto dovolené jsme se už s manželem nudili a řekli jsme si, že příští rok už do hotelu nepojedeme. Manžel se začal těšit, on je založením cestovatel, v dětství s rodiči procestoval vlakem téměř celou Evropu a v něčem podobném chtěl pokračovat i se svojí rodinou.

Ekonomická dovolená

Souběžně s tímto rozhodnutím probíhalo stěhování, koupě domu a na bankovním účtu mizivé částky. Volba padla na pomoc na farmě. Děti z města poznají tvrdou práci, je to téměř zadarmo, celý rok se válíme a trocha práce nám neuškodí, že? Zaregistrovali jsme se na českém woofu, oslovili farmy a čekali na odpověď.

Teď troška reality. Woof nám hned nesdělil, že na každou zemi se musíte registrovat zvlášť. Musíte si tedy rozmyslet, kam byste chtěli jet, protože registrace je placená, částka je asi 25 € na každou zemi. Nyní budete mít přístup do registru farem a můžete je začít oslovovat. Počítejte s tím, že ne všichni odpoví. My loni oslovili ve Slovinsku asi 10 farem. Několik nám odepsalo, že nemají zájem a možnosti ubytovat rodinu s dětmi. Některé farmy měli na léto zavřeno, specializují se třeba na pěstování zeleniny a v létě není sezóna. My zase kvůli dětem můžeme jen v období prázdnin. Někteří farmáři mají během léta ubytovací kapacity vyhrazeny pro platící hosty a nemají zájem o woofaře. Ty berou před či po sezóně.

Dovolená na české farmě

Ale zpět k naší české farmě. Holky milují koně a tak jsme kontaktovali farmy, kde mají koně. Napsala nám paní z Čech, slovo dalo slovo a my se v červenci vydali na cestu. Později nám paní, říkejme jí třeba Květka řekla, že myslela, že takové paka z města jí budou jen na obtíž. Byla to totiž její první zkušenost s woofingem a sama nevěděla, co a koho očekávat.

Krátce po příjezdu nastalo zklamání, koně nejsou na farmě, Květka nemá stáje, ale chová je na louce, bohužel asi 10 km od domu. Poníky má přes léto pronajaté na dětském táboře. Takže holky natáhly pusu a nebavily se. Situaci zachránilo asi 30 slepic, 40 koz, 2 prasátka, 20 hus, 3 psi a 2 kočky, 4 koťátka.

Já se věnovala během pobytu práci na zahradě. Manžel jezdil s domácím na trávu pro zvířata, opravoval ploty, ohrady. Přemísťovali koně, chytali zvířecí útěkáře atp. Holky běhaly od slepic ke kozám, hrály si s koťátkama.  Je nutné si uvědomit, že děti v podstatě moc práce na zahradě neudělají a musíte se o ně starat. Ale třeba pomáhaly s dojením koz, to jim šlo skvěle. A pak při výrobě domácího kozího sýra.

Ubytovaní jsme byli ve staré dřevěné chatě na pozemku, samozřejmě bez vody. Latrína byla poblíž. K tekoucí vodě jsme měli přístup v domě majitelů.

Dostali jsme se třeba na zahradu jednoho vcelku bohatého člověka, kde naší farmáři chodili sekat trávu. Obrovský pozemek byl proveden ve stylu Feng-šuej a nesměl tam prý nikdo, kdo by narušovat harmonii zahrady. My byli schváleni jako akceptovatelní. Tam bylo tolik keřů rybízu, že marmeláda by byla pro celou vesnici. A ten výhled, ten byl opravdu jen pro vyvolené.

Nakonec jsme jeli i za poníkama na tábor, kde se holky povozily na koníčcích. Pracovali jsme dle potřeby, ale ne více jak 8 hodin. Jeden den jsme „dostali“ volno a jeli na celodenní výlet. Byla to vlastně naše první dovolená v ČR, do té doby jsme jezdili do Čech jen k babičkám.

Týden uběhl jako nic. Samozřejmě vše nebylo ideální a manžel říkal, že na další takovou dovolenou už nepojede. Ale jak jsem psala, loni jsme byli ve Slovinsku, takže jel 😊. Je to totiž on, který to tam musí odedřít, já s holkama se zase tak nepředřeme.

Dovolená ve Slovinsku

Slovinsko bylo o krapet lepší. Jednak bylo 36°C, byli jsme až u Itálie, takže odpoledne se dalo jet k moři. Majitel nám dal dokonce 2 dny volna a já se s chutí jeden den vyložila na pláž a zdřímla si. Podle mě totiž není nic lepšího než si lehnout, poslouchat moře a vítr a u toho si dáchnout.

Majitel farmy byl dost svérázný jedinec, ale klobouk dolů, měl to vše promyšlené. Jeho záměrem je si na jeho pozemcích vybudovat sdílenou komunitu. Byl to kluk z města, co se rozhodnul se ženou koupit dům (rozuměj rozpadlý starý dům) opravovat ho a žít jinak.  Manžel většinu času stavěl kolem pozemku novou kamennou zídku, uklízel po koních, vysekával křoví. Paní domácí byla učitelka jógy a děti měly na zahradě lekci cvičení, muzikoterapie a dýchání. Náš farmář, Mitja, měl naprosto skvělé hospodaření s vodou, natáhnul si trubky do sadu a tam mu tekla voda z pračky (nepoužíval prášek). Na dvoře měl sprchu pod širým nebem, zem vyspádovaná a voda tekla na okurky. Pro nás bylo zajímavé i kompostování, s čím souvisí i používání latríny. Nebojte, to už do detailu popisovat nebudu, stejně nejlepší je to přímo zažít :-)

Bylo to skvělé

Sečteno podtrženo, tyto pobyty byly skvělé. Pro děti z města či z dnešní běžné vesnice úplně něco jiného. Kde máte šanci dojit kozy, vyrábět sýr, dívat se na pedikůru u koní, nebo se něco dozvědět o kompostování a využití odpadu? Kde vám prase čouhá oknem do kuchyně?

Tipy pro úspěšné wúfování

Takovouto pomoc na farmě mohu jen doporučit. Je pravděpodobné, že vás budou známí odrazovat. Nebo přijde klasická věta, že babička bydlí na vesnici a má psa :-). Než se někam vydáte, ujistě se, kde pro vás má majitel ubytování. Co budete dělat dělat a co od vás očekávají? Co se dá dělat za nepříznivého počasí? Kde se budete moci osprchovat? Jak vyřešíte jídlo – je stravování součástí pobytu? Má majitel s woofingem zkušenosti? Budete mít i volno?

Nás i zajímá, proč se farmáři rozhodli k tomuto životnímu stylu a zároveň nám jde i o tu pomoc, protože farmaření opravdu není lehké.

Jestliže jste usoudili, že je tato forma trávení dovolené pro vás,  je možné využít nabídku na https://wwoof.net/ a začít tzv. Wúfovat.

Ivana

 

 

 

 

 

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Díky za tip na dovču. Já bych brala wofing u Cikrytů v kuchyni. :-)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Jedy z plastového odpadu v hračkách a výrobcích denní potřeby

Až 1/4 zboží z černého recyklovaného plastu na EU trhu obsahuje toxické zpomalovače hoření (PBDE a HBCD), které jsou už téměř 10 let zakázány. Jedná se o l...
3
54

Šampony a pasty narušují dětem hormony

Konvenční šampony, zubní pasty a mýdla. Studie dokládají, že právě tato každodenní kosmetika u dětí a dospívajících narušuje, mění a poškozuje pohlavní hor...
2

Zdravý jídelníček snižuje vodní stopu a šetří životní prostředí

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik vody se spotřebovalo na výrobu jídla, které sníte? Sucho v letošní roce jen podtrhuje fakt, že další zvětšování vodní ...
25
8

Omezená aneb co je normální?

Věci a situace mnohdy nejsou tím, čím se zdají na první pohled být. Jen proto, abyste zapadli a vydrželi s ostatními, nebuďte sami proti sobě, když cítíte,...
11
96

Jak vypadá náš den nejen v karanténě

Maminky se mě stále ptají, jak to jde – být doma s dětmi, učit je a zdravě vařit. Chtěly znát náš harmonogram, tak jsem ho v roce 2018 sepsala. A teď...
2
37

Cesta z města

Před deseti lety jsme změnili jídelníček, dva roky na to jsme totálně změnili svůj život. Odešli z města do přírody a začali se učit žít jinak. Byl to velk...