Obecné zavařovací desatero
- Zavařujte vždy pouze dobře omyté, zdravé a nepřezrálé plody. Podle druhu plody odstopkujte, vypeckujte, oloupejte, zbavte jádřinců nebo nakrájejte. Kyselé ovoce můžete kombinovat se sladkým nebo sušeným.
- Nejdůležitější je hygiena. Všechny nástroje, které k zavření budete používat včetně sklenic a víček důkladně vyvařte v horké vodě. Olíznutými lžičkami nebo vařečkami nikdy znovu zavařeninu nemíchejte!
- Víčka nesmí být zdeformována nebo jinak poškozena. Ideální jsou víčka nová.
- Sklenice vybírejte podobné velikosti kvůli sterilizaci.
- Sklenice před plněním nahřejte a plňte nebo zalévejte ještě horké.
- Sklenice plňte vždy 2-3 cm pod horní okraj, ne úplně po povrch a potřísněné ústí sklenice očistěte zcela čistou gázou.
- Dodržujte dobu zavařování a teplotu.
- Kontrolu “chycení” víček dělejte až po úplném vychladnutí.
- Nezapomeňte si zavařeniny označit etiketami s datem výroby a druhem zavařeniny.
- Skladujte nejlépe ve sklepě nebo spíži zhruba rok (teplota zhruba 3 – 10°C). Delším skladováním se ztrácení dobré chuťové vlastnosti.
Druhy zavařenin a jak na ně
Naše osvědčené zavařeniny:
– Švestkovo-bezinková marmeláda
– Bezinková marmeláda
– Broskvová marmeláda
– Meruňková marmeláda
– Ovocná marmeláda
– Švestková povidla
– Přesnídávka
- Marmelády – ovoce nakrájené na kusy se dusí se špetkou soli v hrnci bez přidání vody několik hodin, dokud nedosáhne požadované hustoty. Poté se rozmixuje a ještě horká směs se naplní do sklenic a sterilizuje.
- Džem – postupuje se stejně jako u marmelády, jen se výsledek nemixuje, nechají se kousky ovoce, plní se do sklenic a sterilizuje.
- Kompoty – ovoce se nakrájí na kusy, větší se předvaří (na 1-3 minuty ponoří do horké vody a poté se omyje studenou vodou) a ve sklenicích se zalije horkým vývarem povařeným se špetkou soli (případně rostlinným sladidlem).
- Povidla – ovoce nakrájené na kusy se vaří se špetkou soli do doby, než se vypaří voda a zcela zhoustnou do konzistence povidel. Většinou to trvá několik hodin. Nebo se připravují v troubě, kdy se ve vyšším pekáčku s větší špetkou soli (cca 4 g soli na 1 kg ovoce) a případně kořením v gáze (skořice, badyán, hřebíček aj.) pečou při 100°C – 170°C (dle druhu ovoce) 4 – 6 hodin. Poté se případně rozmixují. Mají dlouho trvanlivost, ale mohou se i sterilizovat.
- Přesnídávky – ovoce se nakrájí na kousky a povaří s troškou vody a případně i špetkou soli. Podušené ovoce se rozmixuje, přecedí a plní do sklenic a sterilizuje.
- Lečo, tataráček či jakákoliv jiná jídla (segedín, ratatouille) – horkým jídlem se naplní sklenice a sterilizují se.
Víte, jaký je rozdíl mezi marmeládou, džemem a povidly?
Marmeláda je tužší, bez kousků ovoce, džem je naopak řidší a obsahuje kousky ovoce, a povidla jsou velmi hustá a tuhá, bez kousků ovoce.
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité webináře!
Rezervovat místo zdarma
Obecný postup na zavařeniny v 5 krocích
1. Výběr surovin
Na kvalitní zavařeninu jsou potřeba kvalitní vstupní suroviny. Vybírejte vždy ovoce čerstvé, zralé (ale ne přezrálé) a zdravé (plesnivé nebo nahnilé plody nepoužívejte). Můžete použít jakékoliv ovoce (dokonce i hroznové víno), plody bezu, arónii, rakytník atp. Kyselkavé ovoce zkombinujte se sladkým nebo se sušeným ovocem (rozinky, meruňky, případně datle). Všechno ovoce je třeba důkladně omýt a očistit (zbavit jádřinců, pecek, stopek, případně i slupek a nakrájet).
2. Vaření
Nakrájené ovoce se vaří v čistém hrnci nebo případně peče na čistém plechu v troubě. Je třeba dodržovat přísnou hygienu. Udržte své pokušení olíznout vařečku, kterou zavařeninu mícháte. Ochutnávejte vždy čistou lžící. Dávejte si pozor na opaření – rozmixovaná vroucí hmota ráda stříká. Doporučujeme napůl přikrýt pokličkou. Pokud máte varný mixér (vaří, míchá a mixuje), použijte ho místo hrnce a mixéru. Ušetříte si míchání a hlídání marmelády před spálením.
Možné problémy při vaření:
- Málo sladká zavařenina – pokud by vám po ochutnání přišla zavařenina málo sladká, přidejte špetku soli a vařte další půl hodiny (sůl vytáhne sladkou chuť) nebo k ní při vaření přidejte některé z rostlinných sladidel (ovocný koncentrát, mošt, slad, sirup, rozinky nebo přidejte sladké ovoce). Nebojte, pokud by i tak výsledná marmeláda byla kyselá, můžete ji při podávání ještě dosladit rostlinnými sirupy a slady (viz 5. krok “Použití”).
- Málo hustá zavařenina – pro lepší hustotu doporučujeme do zavařenin (marmelád) přidávat agar a chvíli s ním zavařeninu povařit, udělat test hustoty (viz níže) a poté pokračovat dle receptu (rozmixovat, nalít do sklenic a sterilizovat). Zavařenina díky agaru ztuhne, ale až vychladne.
Test hustoty marmelády s agarem:
na talířek kápněte trošku tekutiny z hrnce, dejte na minutu do lednice a po vyndání uvidíte, zda se z kapky stala hmota. Pokud se roztéká, přidejte trochu agaru a znovu povařte, případně znovu otestujte.
3. Sterilizace
Jak dlouho sterilizovat?
1. Zralejší plody
– 0,7-1 l sklenice 20 minut
– 0,3-0,5 l sklenice 15 minut
2. Méně zralé plody
– 0,7-1 l sklenice 30-35 minut
– 0,3-0,5 l sklenice 20-25 minut
Je několik variant jak zavařeniny sterilizovat. Nejvíce se nám osvědčily tyto dva způsoby:
1. Na sporáku – máme pár skleniček
- Do hrnce (velikost zvolte podle množství sklenic) dáme sklenice s marmeládou a zalijeme je do 2/3 teplou vodou.
- Vaříme asi 25-35 minut na stálou teplotu 85°C (teplotu kontrolujeme teploměrem).
2. V troubě – máme více skleniček
- Do předehřáté trouby na 180°C dáme hrnec nebo vyšší pekáček, do kterého naskládáme naplněné a zavíčkované skleničky.
- Hrnec naplníme teplou vodou, skleničky by měli být do 2/3 ponořené, víc ne.
- Dáme do trouby na 180°C a počkáme, až uvnitř sklenice začne marmeláda bublat. Pak sterilizujeme ještě 20 minut.
3. V myčce – máme více skleniček
- Teplé sklenice naskládáme do myčky a zvolte program s nejteplejší vodou (70-90°C).
- Po vyjmutí z myčky otočíme víčkem dolů a necháme vychladnout.
4. Kontrola
Po sterilizaci sklenice otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Potom zkontrolujte, zda se všechna víčka “chytla”. Špatně přichycené víčko vydává při poklepu dutý zvuk. Pokud se některé nechytí, dejte zavařeninu do lednice a snězte ji co nejdříve.
5. Skladování a použití
Zavařeniny skladujte maximálně rok v chladnější místnosti (např. sklep). Otevřené zavařeniny skladujte v lednici. Při konzumaci zavařeniny do ní vždy sahejte pouze čistou lžící, jinak začne rychle plesnivět.
Jak zavařeniny použít:
- náplň do palačinek a lívanců
- do těst na dorty nebo na promazání plátů těsta
- dezerty
- vánoční cukroví – např. tradiční marmeládou slepované linecké
- krémy
- náplně do koláčů, koblížků, čokoládových pralinek, sladkých knedlíků, honzových buchet, závinů, šátečků a kapes
- do pudinků a pohárů (jako jedna z vrstev nebo ozdobení)
- do sladké kaše
- jako poleva a ozdobení perníků, buchet a koláčů
- na pomazání vánočky, sladkých mazanců, perníků, chlebíčků, brownies a pečiva
- na sekanou
Je zavařenina po ochutnání málo sladká nebo příliš kyselá?
Nevadí! Doslaďte si ji při podávání rostlinnými slady nebo sirupy.
Zajímavosti
- Sterilizace byla vynalezena v roce 1795 francouzským kuchařem a cukrářem Nicollasem Apertem.
- Spočívala v uzavření potraviny do nepropustného obalu, který zabraňuje pronikání mikroorganismů dovnitř, a zahřátí potravin na teplotu okolo 100 °C, která ničí všechny patogenní bakterie a uchovává potraviny i při pokojové teplotě.
- Původním obalem byla konzerva, postupem času se k ní přidalo i sklo.
- Sterilizace v troubě je ryze českým vynálezem. Stačí narovnat naplněné sklenice na plech s vyšším okrajem, zalít vodou a nechat 20 minut “péct”.
- Místo ručního kartáčování a propírání okurek se často používá pračka. Okurky se naloží do pračky a pustí se krátký úsporný program.
- Sterilizace nebo sterilace? Oba pojmy jsou správné!
Moje zkušenost (Eva, autorka Jíme Jinak)
“K zavařování, nakládání a marmeládám jsem se odhodlávala roky. Měla jsem to spojené se vzpomínkou z dětství, kdy se všechno dělalo ve velkém, byla to dřina a trvalo to celé dny. Pak to nikdo ani nechtěl jíst, po letech se vyhazovaly staré marmelády. Dokud jsem neměla děti a bydlela ve městě, tak mě to ani nenapadlo. Ale s rostoucí rodinou a spotřebou drahých kupovaných marmelád bez cukru jsem získala chuť si vyrobit vlastní ovocné a zeleninové “konzervy” na zimu. Jaké bylo moje překvapení, když jsem udělala svoji první lahvičku marmelády a zjistila, že na tom nic není! Prozíravě jsem si vždy udělala jen pár lahviček od každého “pokusu”. Tím pádem to bylo vždy rychle hotové a nestihla jsem se unavit plněním lahví, vypeckováváním švestek apod. Vlastně je to pro mě dnes taková malá meditace. A hlavně veliká radost z výsledků. A rozhodně se u nás nic nestíhá kazit nebo vyhazovat :-)”
PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?
Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.
Komentáře
Chci se zeptat proč by se měli sklenice ještě sterilizovat? V hrnci nebo troubě? Když jsem vařila marmeládu s cukrem, tak po naplnění horké marmelády a zavření víčka otočím dnem vzhůru a většinou to chytlo bez problémů.
Ahoj, tak dnes jsem poprvé zavarovala bez cukru. Marmeláda z černého rybízu a třešní, ať mám v zimě něco sladkého na dezerty.