Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

S kdoulí proti nemocem

Kdoule obecná je využívaná nejen jako potrava pro člověka a zvířata, ale i jako bezpečnější fytomedicína. Běžně ji k léčbě mnoha onemocnění používala čínská anebo ájurvedská medicína.

O kdoulích

Kdoule pochází z Asie, ale je rozšířena se po celém světě. Kdoule existuje ve variantě sladké anebo kyselé, pro obě má perská tradiční medicína využití. Sladké kdoule sloužily jako antidepresivum, proti bolestem hlavy nebo bolestem břicha. Kyselá kdoule se užívá při léčbě astmatu či onemocnění močových cest. Některé mají tvar jablka a jiné tvar hrušky. Chuť je svíravá. Kdoule se musí nejprve tepelně upravit. 

Co obsahuje kdoule

 • vitamín C
 • pektin
 • minerály (fosfor, draslík, vápník, sodík)
 • kyseliny (jablečná, chininová, šťavelová, šikimová)
 • silice
 • třísloviny

Léčebné účinky kdoule

 • Léčí diabetes.
 • Léčí srdeční onemocnění.
 • Využívá se při kašli, bolestech v krku a bronchitidách.
 • Pomáhá při průjmech.
 • Využívá se v revmatologii.
 • Chrání před záněty.
 • Má antimikrobiální účinky.
 • Je vysoce antioxidační. 

Využití kdoulí

Využívá se jak plod kdoule, tak semena i listy, a to především k léčebným účelům. Kdoule můžeme zpracovat a připravit si z nich velmi aromatický džem. Nejvíce léčivých látek si zachovávají při zpracování se slupkou. Dají se sušit jako jiné ovoce, můžete si z nich vyrobit kdoulové víno, ze semen se připravuje sliz, který chrání sliznice. Běžně se z kdoulí vyrábí kdoulový sýr. My si letos z kdoulí vyrobíme nejen džem, ale vyzkoušíme je i sušené a jako ovocnou kůži.

Zkuste to taky

Máte kdoule na zahradě? Anebo nějaký super recept? Podělte se s ostatními o vaše zkušenosti s kdoulemi.

 

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4914572/

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Z listů je skvelý čaj na jakékoliv žaludeční potíže. Zajímalo by mě, čím gdoulová povidla doslazujete? Nebo vaříte jen samotné? Já zatím jen přidávám vždy menší množství gdoule k jablkům.

Kdoule, moje srdcovka:)!!!!
Ne, že bych byla tak skvělá v jejich zpracování ( To se stále učím díky stromu, který mi dělá už 10 let radost), ale před 30 lety jsem se zamilovala do učení svaté Hildegardy z Bingen. Byla to abatyše a žila v 11století. A co Bůh řekl této světici o kdoulích?
Sv.Hildegarda:

Časté požívání vařených nebo sušených kdoulí je jedním z nejlepších preventivních prostředků proti všem formám revmatismu, počínaje přípravným stadiem, vyznačujícím se zahleněním nosu ,hrtanu a hrudníku, přes kloubní a svalový revmatismus až po arteriosklerozu a cerebrální sklerozu.

“Strom kdoule se rovná chytrosti…Zlatavý plod kdoule požitý za syrova neškodí zdravému ani nemocnému, ale vařený nebo pečený je pro zdravé i nemocné obzvlášť vhodný a dobře stravitelný. Kdo má revmatismus, ať ho takto upravený často jí, protože v něm ničí revmatické látky, takže mu nezpůsobí otupení smyslů, ani mu neochromí ani nepokřiví končetiny. A kdo přespříliš sliní, ať jí plody vařené nebo pečené a ony o vysuší vnitřně a sníží množství slin.”

Každý pacient, který uznává Hildegardiny léčebné metody, by měl využít podzimu a dopřát si kdoulovou kůru ve formě kompotu(na kousky nakrájené kdoule se jako jablko podusí 20 min ve vodě nebo ve víně) , peče se kdoulový koláč nebo závin, připravuje se z nich marmeláda a kdoulový chlebíček, do kterého se zapracují sladké mandle a galgán(ten je na srdce). Kdoulový chlebíček je výtečný pamlsek a chutná nejen o vánocích, nýbrž po celou zimu.
No nekupte to:).

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Úžasný a mocný zázvor

Kdo by neznal zázvorový čaj? Je výborný při nevolnostech, příjemně nás zahřeje, ale věděli jste, že sušený zázvor má příznivé účinky při léčbě demence nebo...
16
4

TOP 7 druhů koření: dodají nejen chuť, ale také léčí

Koření by v našich kuchyních mělo mít nezastupitelné místo. Nejen že dodává chuť a vůni pokrmům, umožňuje méně solit, ale také bojuje proti řadě nemocí ...
11
8

Máte trávicí problémy? Možná trpíte syndromem dráždivého tračníku (IBS)

Syndrom dráždivého tračníku je nejčastější zažívací poruchou dnešního světa.
54
5

5 tipů na léčivý čaj z koření, které máte doma!

V zimním období potřebuje naše tělo zahřát, a tak si často vaříme čaj. Toto koření vás nejen zahřeje, ale bude působit i antibioticky.
1

Chlorofyl aneb proč jíst zelené potraviny

Stále nerozumíte tomu, proč jsou zelené potraviny tak vyzdvihované? Odpovědí je zázrak jménem chlorofyl. Čistí tělo, pomůže s akné a dodá energii – a...
1
12

Jakou čokoládu ve skutečnosti dětem naděluje Mikuláš?

Podívali jste se někdy na složení čokoládových figurek, které se dávají dětem na Mikuláše, které jsou v adventních kalendářích nebo ve vánoční kolekci? Čas...