Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekodomácnost

7 důvodů proč sbírat divoké byliny a plody

Sběr divokých plodů a bylin v sobě skrývá mnoho výhod pro naše zdraví, ale také peněženky a v neposlední řadě i životní prostředí. Víte, jaké má ještě výhody?

Návrat ke kořenům

Před příchodem zemědělství byli naši předci lovci a sběrači. Spoléhali se na divokou přírodu, ze které přinášeli potravu, aby přežili. Sběračství je způsob, jak se vrátit ke kořenům předků a znovu se naučit to co, naši předci uměli a dělali zcela přirozeně. Divoké rostliny poskytují mnoho výhod, nejen k našemu uzdravení, ale i k využití v naší stravě.
Tento přístup nás odvrací od běžného modelu, kdy na všechny zdravotní potíže vezmeme automaticky umělou pilulku a potlačíme tak příznaky. Od dojmu, že vše potřebné najdeme v obchodě, a tak nemusíme tyto vědomosti znát a umět. Máme možnost si zajistit zásoby a zařadit bylinky a divoké plody do našeho každodenního života a to od lékárny až po večeři.

Čerstvost

Není nic čerstvějšího než to, co si sami utrhneme a sklidíme. Divoká jídla, plody, bylinky, kořeny, jsou daleko výživnější než běžně pěstované rostliny a bylinky nadopované hnojivy a pěstované uměle ve sklenících, dovážené z druhých zemí. 

Hojnost pro všechny

Někdy se může zdát, že je naprosto nemožné jíst čerstvé, zdravé potraviny, protože pro spoustu lidí jsou cenově naprosto nedostupné. Pokud si nemůžeme dovolit vždy nakoupit ekologickou zeleninu a ovoce od místního zemědělce nebo z obchodu, stále máme možnost přinést si koš plodů, bylin a ovoce z přírody. Sama běžně chodím i s dětmi do přírody a sbírám bylinky, houby, různé plody, divoké ovoce, jako jsou ostružiny, maliny, borůvky, ale známe i místa, která jsou zarostlá a zpustlá a dají se tam nasbírat i jablka, mirabelky a další ovoce. Také sbíráme po domluvě se sousedy ovoce, které sami nechtějí anebo už nemohou zpracovat. Máme tak přístup k potravinám, které nás nic nestojí, jen musíme investovat nějaký ten čas. Ale ten za to stojí, nemyslíte?

Zabezpečení potravy

Nejen, že sběr potravy ulehčuje rodinnému rozpočtu a podporuje soběstačnost, ale může také pomoci zajistit potravu v době nedostatku. Zejména, když jde o divoké rostliny, převážně považované za plevel, které používáme jako zeleninu. Sběr může být časově náročný, díky tomu si ale potravin budeme vážit víc, budou mít pro nás daleko větší hodnotu.

Pestrost chutí

Sběr bylin a plodů poskytuje další výhodu a tou je rozšíření chuťové rozmanitosti, protože sortiment v supermarketu může být dost omezený, hlavně co se týče chutí, navíc je většina lidí zvyklá převážně na sladkou a slanou chuť. Příroda nám, ale nabízí daleko víc než supermarket. Zkuste ochutnat přírodu, zařadit do jídelníčku hořká jídla a posílit naše zdraví a zásobit své tělo pořádnou dávkou živin.

Udržitelnost

Sběr bylin a plodů v našem blízkém okolí je dobrý způsob, jak podpořit udržitelnost našeho stravování. Omezíme tím spoustu plastových obalů a fosilních paliv potřebných k převážení potravin z jiných zemí.

Lokálnost

Divoké byliny nám dávají možnost sklízet bez potřeby velké zahrady, téměř bez práce se zásobit čerstvými rostlinami. Nemusíme přemýšlet, odkud nám potraviny přijely, jak byly pěstovány nebo čím byly ošetřeny. Jíme to, co nám příroda přináší v našem blízkém okolí. Tam, kde žijeme, rostou rostliny nejvíce vhodné právě pro život v dané lokalitě

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

11 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

4

Brusnice borůvka a její léčivá síla

Borůvčí roste nejen v zahraničí, ale i u nás. Listy i plody brusnice borůvky v sobě skrývají mnoho zdraví prospěšných látek a byl by hřích nevyužít tento p...
2

Podzimní dary přírody

Procházet se přírodou a ještě si z procházky přinést nějaké ty dobroty, je lákavé. Procházet se, zkoumat, učit se, ochutnávat a objevovat, je ale mnohem le...
89
2

Bršlice kozí noha – 10 tipů, jak ji využít v kuchyni

Zatímco nejeden zahrádkář neúnavně bojuje s rozpínavým plevelem, srdce strávníka podle Jíme Jinak plesá nad výživovým pokladem. Zjistěte, jakou sílu skrývá...
27
2

Česnáček léčí i chutná

Voní po česneku a navzdory roztomilému názvu je to silák, který zastoupí i medvědí česnek. Naučte se poznávat, sbírat a používat česnáček!
26
7

Popenec v kuchyni a v domácí lékárničce

Neprávem zapomenutý pomocník našich prababiček. Jak ho poznat, kdy ho sbírat a jak s ním kouzlit v kuchyni?

Smetanka lékařská aneb Pampeliška v akci

Smetanka lékařská je pro naše zdraví dokonale využitelná. Věděli jste, že každá její část se sbírá v jiném období?