Nebojte se, že to nezvládnete. My jsme to zvládli a tyto dovednosti jsou nyní součástí našeho života. Tvoříme méně odpadu, méně potřebujeme, ušetříme a ještě jsme se naučili spoustu nových věcí a poznali nové lidi.

1Nábytek

Dejte šanci starému nábytku a udělejte z něj nový.

2Věci a oblečení

Ty, které nepotřebujete, předejte dál. Dříve se běžně oblečení dědilo nejen v rámci rodiny. Jsem ráda, když můžu oblečení po dětech někomu věnovat a potěší mne, když zase já od někoho dostanu oblečení pro mé děti. Kdo by měl chuť, může zkusit vyměnit oblečení s někým jiným.

3Nevyhazujte věci, pokud jdou opravit

Zkuste rozbité věci opravit, namísto abyste je vyhodili a nahradili novými. Ušetříte peníze a naši planetu před zbytečným odpadem.

4Naučte se šít

Je skvělé, když si dokážete ušít něco pro sebe, pro vaše děti, bytové doplňky či nějaké dárky blízkým. Já šiju tepláčky, hračky, bytové doplňky, tašky, pytlíky a jiné věci, šití je pro mě relax.

5Zpracování vlny

Tuto dovednost mnoho našich babiček a prababiček dříve běžně ovládalo. Nemusíte hned vlastnit ovečky, já si vlnu sháním od chovatele. Poté co si ji vyčistím, vyperu, ručně vyčešu, jí plním polštářky, různé šité hračky dětem a dál z ní tvoříme. Prababička vyráběla vlněné deky a svetry, vlnu ze svých oveček také prodávala.

6Topte dřevem

Topit dřevem? Proč ne? Vaše peněženka vám bude vděčná. My topíme dřevem celou zimu, dřevo (padlé stromy v lese) jsme s majitelem směnili v rámci výměnného obchodu. I tohle je možné.

7Vyrobte si svíčky

Už jste někdy zkoušeli vyrobit svíčky z včelího vosku? A co voskované ubrousky na svačiny? Krásně voní, mohou vám pomáhat i starší děti a je to skvělý dárek.

8Domácí drogerie a přírodní kosmetika

Je zcela bez chemie a také vám ušetří spoustu peněz. My si vyrábíme prací prášek, aviváž, prací gel, domácí deodorant, balzám na rty, parfém, různé mastičky, oleje, pleťové masky, čistící pleťové vody a jiné. Je to zábavné, bez chemie, účinné, jednoduché a moc voňavé.

9Carsharing

Podělte se o auto, vyzkoušejte carsharing – auto napůl.

10Knihobudka

Vyměňte, vezměte si anebo jen vypůjčte knihu. Tato veřejná forma malé knihovny je bezplatná.

11KPZ – komunitou podporované zemědělství 

Podporujte lokální pěstitele. Možná máte v okolí někoho, kdo pěstuje ekologicky bez chemie. Osobní kontakt je nenahraditelný.

12Bezpeněžní trhy

Zjistěte si, kde se konají a navštivte je. My jsme díky tomu poznali stejně smýšlející lidi a získali tak nové informace, které nás posunuly ještě dál.

 
Seriál: Jak na jaro
materiály
  • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
  • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
  • Jídelníček ke stažení!

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Silvie
Autorem článku je Silvie
Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.
Předchozí článekSalát z rukoly, mrkve, okurky a ředkvičky
Další článekIndický chléb Naan jinak