Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekodomácnost

12 tipů jak žít minimalisticky a soběstačně

Nebojte se, že to nezvládnete. My jsme to zvládli a tyto dovednosti jsou nyní součástí našeho života. Tvoříme méně odpadu, méně potřebujeme, ušetříme a ještě jsme se naučili spoustu nových věcí a poznali nové lidi.

Nábytek

Dejte šanci starému nábytku a udělejte z něj nový.

Věci a oblečení

Ty, které nepotřebujete, předejte dál. Dříve se běžně oblečení dědilo nejen v rámci rodiny. Jsem ráda, když můžu oblečení po dětech někomu věnovat a potěší mne, když zase já od někoho dostanu oblečení pro mé děti. Kdo by měl chuť, může zkusit vyměnit oblečení s někým jiným.

Nevyhazujte věci, pokud jdou opravit

Zkuste rozbité věci opravit, namísto abyste je vyhodili a nahradili novými. Ušetříte peníze a naši planetu před zbytečným odpadem.

Naučte se šít

Je skvělé, když si dokážete ušít něco pro sebe, pro vaše děti, bytové doplňky či nějaké dárky blízkým. Já šiju tepláčky, hračky, bytové doplňky, tašky, pytlíky a jiné věci, šití je pro mě relax.

Zpracování vlny

Tuto dovednost mnoho našich babiček a prababiček dříve běžně ovládalo. Nemusíte hned vlastnit ovečky, já si vlnu sháním od chovatele. Poté co si ji vyčistím, vyperu, ručně vyčešu, jí plním polštářky, různé šité hračky dětem a dál z ní tvoříme. Prababička vyráběla vlněné deky a svetry, vlnu ze svých oveček také prodávala.

Topte dřevem

Topit dřevem? Proč ne? Vaše peněženka vám bude vděčná. My topíme dřevem celou zimu, dřevo (padlé stromy v lese) jsme s majitelem směnili v rámci výměnného obchodu. I tohle je možné.

Vyrobte si svíčky

Už jste někdy zkoušeli vyrobit svíčky z včelího vosku? A co voskované ubrousky na svačiny? Krásně voní, mohou vám pomáhat i starší děti a je to skvělý dárek.

Domácí drogerie a přírodní kosmetika

Je zcela bez chemie a také vám ušetří spoustu peněz. My si vyrábíme prací prášek, aviváž, prací gel, domácí deodorant, balzám na rty, parfém, různé mastičky, oleje, pleťové masky, čistící pleťové vody a jiné. Je to zábavné, bez chemie, účinné, jednoduché a moc voňavé.

Carsharing

Podělte se o auto, vyzkoušejte carsharing – auto napůl.

Knihobudka

Vyměňte, vezměte si anebo jen vypůjčte knihu. Tato veřejná forma malé knihovny je bezplatná.

KPZ – komunitou podporované zemědělství 

Podporujte lokální pěstitele. Možná máte v okolí někoho, kdo pěstuje ekologicky bez chemie. Osobní kontakt je nenahraditelný.

Bezpeněžní trhy

Zjistěte si, kde se konají a navštivte je. My jsme díky tomu poznali stejně smýšlející lidi a získali tak nové informace, které nás posunuly ještě dál.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

35 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobrý den Silvie, chystám se vyrobit si domácí prací prášek. Hodil by se návod. Mám olivové mýdlo a uhličitan sodný. Co mě ještě chybí?

pecharovam
24. 11. 2023

Dobrý den, zajímalo by mě, jak a v čem perete ovčí vlnu. Uvažuji o ní jako o náplni do dek. Děkuji :-)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

1
4

Proč třídit nápojové plechovky? Toto se s nimi děje.

Ke kontejnerům na tříděný odpad se přidávají další – šedé. Do nich můžeme házet kovové obaly včetně plechovek. Víte, co se děje s kovem poté, co ho v...
7
19

Koupelnová kosmetika – chemická past nebo přírodní ráj?

Přírodní kosmetika je čím dál tím žádanější. Proč? Lidé si začínají uvědomovat, že komerční kosmetika je plná chemie a naše těla to začínají odmítat. Já tr...
32
12

5 ingrediencí, které dělá váš deodorant nebezpečným

Deodoranty používá téměř každý a málokdo si bez nich dovede představit svůj den. Zamysleli jste se někdy, co si na tak citlivé místo, jakým je podpaží, nan...
2
15

4 důvody, proč okamžitě přestat používat kosmetické pudry a dětské zásypy

Víte, že dětský zásyp způsobuje rakovinu? Může za to stejná látka, která se dává i do pudrů, očních stínů a make-upů. Problém se tedy netýká jen malých dět...

Potravinová soběstačnost – Víme jak na to!

Je to vůbec možné a proč být vlastně soběstačný? Zahradničení má pozitivní vliv na naši psychiku. Věděli jste, že i s malou zahrádkou u domu to jde a co ta...
40
14

Vánoční dárky za hubičku: 6x domácí kosmetika

Chcete dát blízkým jako dárek kosmetiku, ale ne tu chemickou? Vyrobte jim přírodní kosmetiku sami! Mrkněte na našich 6 tipů na rychlou a jednoduchou domácí...