Domů > Magazín > Žijeme jinak

Koupelnová kosmetika – chemická past nebo přírodní ráj?

Přírodní kosmetika je čím dál tím žádanější. Proč? Lidé si začínají uvědomovat, že komerční kosmetika je plná chemie a naše těla to začínají odmítat. Já trpěla lupénkou a lezla ze sprchy rudá jako rak. Kolikrát jsem myslela, že se svléknu z kůže, jak mě tělo svědilo. Jak ale přejít od chemie k přírodě? Je to výzva. Ale výzva, která stojí za to. A takhle dopadla ta moje.

Vegan, cruelty free, ekologická, přírodní

Tak tohle bych si přála u každé kosmetiky nebo výrobku, který jako žena používám. Dřív jsem takové požadavky rozhodně neměla. Sprchový gel jsem si koupila jakýkoliv kokosový, který jsem našla. Často Dove. Šampón z Avonu. To jediné, co mě zajímalo je, jak sprchový gel voní. Kokos, prosím kokos. Nic víc. Že ten sprcháč testovali na zvířatech, že ten šampón je plný chemie, no a co? Vždyť jde jen o moje tělo.

Pro členy naší komunity máme vždycky něco navíc! Čtenáři JJ a členové Klubu mají do konce října 2018 10% a 25% slevu na celý sortiment přírodní kosmetiky DULCIA natural, více informací zde
A do konce prosince 2018 mají 10% a 20% na veškerý sortiment eshopu Econea.cz, více informací zde.

Jde tu o tělo

Ano, přesně tak. Jde o naše těla. O moje vlastní tělo, které mě za tu chemii nemělo rádo a začalo toho mít dost a já taky. A tak začala moje cesta za přesně tou vegan, cruelty free (netestováno na zvířatech), ekologickou a co nejvíc přírodní kosmetikou.

Deodoranty Lavera – Roll-On Deo Krystal 24 hodin – Purity Vision

Již předem upozorňuji, že nebudu psát o dekorativní kosmetice. Prostě makeup. Já se už několik let vůbec nemaluji, takže v tom směru nemám žádné zkušenosti. Ale kde zkušenosti mám, to je v těch ostatních oblastech kosmetiky a drogerie jako šampóny, sprchové gely, deodoranty a jim podobné.

Záleží jen na vůni. A nebo je potřeba víc?

Dřív jsem na to prostě a jednoduše kašlala. Koupila jsem to, co se mi zalíbilo v katalogu Avonu nebo mi zavonělo v drogérce. Jediné, co bylo na přírodnější bázi byl můj šampón – Ryor. To víte, na svoje vlasy jsem nikdy nedala dopustit. Ach ta marnivost.

S veganstvím jsem se najednou ale začala zajímat víc o ekologii, přírodu. Pochopila jsem, že moje přecitlivělé tělo s lupénkou opravdu není stavěné na chemii. Moje kůže dělá psí kusy. Po klasické komerční kosmetice rudne a svědí. A pak si najděte šampón a sprchový gel a deodorant. Hrozí, že se za pět minut po nanesení svleču z kůže. Možná i doslova. Musela nastat změna a to hodně rychle.

Ono to fakt existuje!

Mýdlo na ruce – Sapone Vegetale (Levandule), Biolis Nature – Sprchový gel (Bambusové máslo) + Šampón na barvené a kudrnaté vlasy (Oves) + Šampón na rovné vlasy (Bambusové máslo)

A pak jsem před pár lety jela do Itálie, vlezla do místní drogérky a ocitla se v ráji. Ten výběr drogerie a kosmetiky, která na sobě měla logo leaping bunny (značka netestováno na zvířatech), logo Vegan society (100% vegan) a k tomu ještě třeba 100% přírodní, to bylo něco neskutečného. Myslím, že tam mi poprvé došlo, že tyhle věci existují. A tak jsem začala zkoušet. Lidičky, to bylo něco! Koupila jsem si sprchový gel, který byl vegan, netestovaný na zvířatech a 98% přírodní. Vůně byla bambucké máslo. Kokos se může jít vycpat (no dobře, kokos pořád miluji, ale už na něj nejsem tak fixovaná a užívám si i jiné vůně).

Dřív jsem lezla ze sprchy rudá jako rak

Když jsem se s ním poprvé osprchovala, moje pokožka byla nádherná. Jemná, nesvědila, nebyla zarudlá. Chápejte, já jsem do té doby lezla ze sprchy rudá jak rak. Tohle byl neskutečný obrat. Takže jsem se tam hned vrátila druhý den a koupila jsem si do zásoby asi šest lahví. A od té doby pokaždé, když jedu do Itálie, si ho kupuji. Jak v tom sprchovém gelu není prakticky žádná chemie, tak úžasně uklidňuje pokožku. Kdyby jste někdo měli cestu do Itálie, jedná se o značku Biolis Nature. Ale v Itálii a i třeba v Rakousku je těch značek mnohem víc. A opravdu dobré je, že se snaží být co nejvíce bez chemie. Takže výběr je obrovský. Vůně, složení, co si zamanete. 

Totální výměna

Když jsem se poté vrátila domů, chtěla jsem zjistit, co je k dostání u nás. Hodně mě zajímaly šampóny. Objevila jsem Econeu a tam další ráj. Zjistila jsem, že jsou k dostání šampóny splňující moje požadavky. Objevila jsem ale i pasty, deodoranty, parfémy, krémy, mýdla. A když jsem tedy chtěla přejít na takovou kosmetiku a drogérku, tak jsem najednou zjistila, že z toho, co doma mám, si nenechám nic. Všechno plné chemie. Nestačila jsem se divit, kolik takových produktů mám a co si to všechno vlastně plácám na tělo. A vše samozřejmě testované na zvířatech. O nějaké ekologii se nedalo ani bavit. Tak jsem dopoužívala či rozdala to, co jsem měla, a pak vše nahradila vegan, cruelty free, ekologickou a přírodní kosmetikou a drogerkou. Ta změna mé pokožce nádherně prospěla a já si konečně začala sprchu užívat.

Je důležité znát certifikáty

Samozřejmě to ale chtělo se trochu dovzdělávat. Jak už jsem zmiňovala, existují různé certifikáty označují produkty jako netestované na zvířatech, vegan, eko, přírodní, atd. A ne všechny značky je mají. Zároveň to ale neznamená, že by tím pádem byly automaticky testující, nevegan, neeko a tak podobně. Certifikáty jsou dražší záležitost a některé značky na to prostě zatím ekonomicky nemají. Takže někdy je to o tom, jestli jim budete věřit nebo ne. Jak moc budete striktní. Já jsem pořád na vážkách. Chtěla bych podpořit menší firmy, aby si ekonomicky polepšili a na certifikát měli a zároveň mě občas tíží svědomí, že co kdyby lhali třeba. I tací se najednou.

Certifikát Leaping Bunny je jediný mezinárodní certifikát týkající se záruky o netestování na zvířatech. Logo králíčka ve skoku zaručuje, že výrobek ani jeho jednotlivé ingredience nebyly testovány na zvířatech. Občas některé značky nelegálně vytvoří podobné logo králíčka ve skoku a vydávají ho za Leaping Bunny. Jedná se ale o falešné králíčky, které nejsou zárukou netestování. Pravý Leaping Bunny je ten na obrázku, přesně tak to na produktu musí vypadat.

 

Certifikát The Vegan Society označuje produkty, které neobsahují živočišné složky a nejsou testované na zvířatech.

 

 

Ecocert je nezávislá mezinárodní společnost zabývající se kontrolou a certifikací výrobků obsahujících suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství. V současnosti patří mezi největší certifikační společnosti pro výrobky z moha oblastí včetně bio kosmetiky.

 

 

 

Pasty, deodoranty, šampóny, sprchové gely

Začala jsem deodoranty od Lavery. Tato značka má dobré produkty a je vegan a přírodní. Problém ale je, že nemá certifikát HCS, nemá králíčka, který by svědčil o tom, že netestuje na zvířatech. Nemají ho, protože své produkty vyvážejí do Číny a tam se testovat musí podle čínského zákona. Co jsou ale evropské produkty, tak ty mají být netestované, takže je to na každém z vás, jak striktní jste či ne. Já osobně mám jejich deodoranty moc ráda, ale chtěla bych je nahradit nějakou značkou, která má HCS certifikát. Zatím se mi ale nepovedlo najít nic, co by mi vyhovovalo. Deodoranty jsou na tom podobně jako opalovací krémy a holící pěny, zatím nedostatkové zboží, co se týče mých požadavků.

Zubní Pasta Lavera pro citlivé zuby Zubní pasty Urtekram – Máta (s Aloe Vera) + Máta a Zelený čas (Bez Fluoru)

Následně mi došlo, že i třeba taková zubní pasta nebude to pravé ořechové. Klasické komerční pasty jsou opět plné chemie, aby krásně pěnily a zuby bělily. Ale za jakou cenu? Já jsem se komerční pasty ráda zbavila. Vždycky jsem je nesnášela, ale nevěděla jsem, že existuje něco jiného. Jako první pastu jsem měla opět od Lavery. Ta ale nezabrala. Byla divně gelovitá. A ať jsem se snažila sebevíc, vždy jsem měla na zubech zbytky povlaku. Pak jsem ale objevila mého momentální miláčka, značku Urtekram.

Urtekram je vegan a bio, 100% přírodní, má HSC certifikát, dokonce i přísný EcoCert Greenlife certifikát. Jejich pasta mi naprosto vyhovuje. Nepění jak klasické pasty, jak si občas lidé stěžují. Já teda ale moc nechápu, proč by měla pěnit. Jsem ráda, že nemám bublinkový mejdan v puse pokaždé. U klasický komerčních past jsem to nenáviděla. Tahle pasta skvěle zuby vyčistí, dobře se s ní na kartáčku pracuje a má příjemnou chuť. Já mám nejraději mátů+zelený čaj. 

Šampóny Urtekram – Aloe Vera (Proti lupům) + Hydratační šampón s kokosovým nektarem, Kondicionér – Vyživující s kokosovým olejem – pro normální vlasy

U Urtekramu jsem objevila i skvělé šampóny. Po Ryoru už bylo na čase. Urtekram má spoustu druhů. A já miluji kokos. Takže jasná volba byl Hydratační šampón s kokosovým nektarem a Vyživující kondicionér s kokosovým olejem. Když jsem si to poprvé naplácala na vlasy, to vonělo jak vánoční cukroví. Prostě karamelové máslové cukroví. Ten kokos tam asi vytváří nějak tuhle vůni. Je to nádhera. Poprvé to bylo trošku zvláštní cítit uprostřed léta vánoční cukroví. Ale teď jsem už zvyklá a ta vůně je prostě neuvěřitelně příjemná. A efekt na vlasech? Moje přirozeně rovné nebarvené vlasy to milují. Jsou jemné, nezacuckávají se. Krásně voní. Nebojte, nevoním jak vánoční cukroví po vyfoukání. Ta vůně se srazí. Nedovedu tu vůni následnou vůbec popsat, k čemu to přirovnat. Ale je to příjemné. Prostě ty vlasy dostanou patřičnou péči a jsou za to vděčné.

Příroda jako lak na vlasy?

Ale ne vždy se to povede. Jak jsem zmiňovala Biolis Nature sprchové gely. Letos jsem v Itálii objevila i šampóny od této značky. Tak já celá nadšená si koupila několik lahviček a pak doma vyzkoušela. Ehm, no katastrofa. Já pořád nevím, co v tom šampónu je, ale když si tím umyji moje jemné vlasy, tak to je, jak kdybych si tam dala tužidlo nebo šplíchla spoustu laku na vlasy. Vlasy jsou těžké, mají divný povlak (jak kdyby tam byl ten lak, což já úplně nenávidím), zacuckané. No hrůza prostě. Bavila jsem se o tom s mojí kadeřnicí, ale nemohly jsme přijít na to, čím by to mohlo být. Šampón je 98% přírodní, tak snad nějaké ta přírodní složka, která dělá psí kusy na mých vlasech. Ale třeba zase pro barvené vlasy je to bezva šampón. Předala jsem ho mamince a babičce. Obě mají barvené vlasy, na které používají lak, aby to mělo nějaký tvar. A tento šampón na jejich vlasy fungoval moc dobře. Mamce se líbilo, že pak vlastně následně nemusí použít lak, že ji ty vlasy krásně sedí, jak mají.

Pokus, omyl, pokus, výhra

Takže jak vidíte, takovýto druh kosmetiky a drogerie je o zkoušení. Pokus, omyl, výhra, omyl, výhra, katastrofa, ráj. Někdy to vyjde, někdy ne. Ale když pak najedete něco, co vám sedí, tak je to opravdu paráda. Já pořád dál zkouším a objevuji nové značky. Ono jich taky poslední dobou přibývá, protože se lidi víc zajímají. Poptávka po takových produktech je čím dál tím větší. A to je skvělá zpráva. Čím víc uvědomělých lidí, tím lépe. Lépe pro naše vlastní těla, ale i pro zvířata a planetu.

Zkoušejte další značky. Každé tělo je jiné. Ehm, každé vlasy jsou jiné, jak jste viděli. Čtěte si recenze, články. A prostě zkoušejte. Stojí to za to. Moje tělo mě teď konečně má zase rádo.

Otevřete oči

A i pokud nejste člověk citlivý na chemii jako já, tak aspoň pomyslete na ty zvířátka a ty horory, co musí zažít, aby my mohli použít nový šampón. Pokud chcete, zkuste si najít i přímo něco o testování na zvířatech, ale upozorňuji, že to není pro slabé povahy. To pak možná ty chemické komerční produkty hned poletí z okna. Otevřít oči není jednoduché, ten objev je děsivý, ale jakmile se to stane, je  zároveň nádherný, protože tu hrůzu můžete pomoci změnit. Dokud o ničem nevíte, nic se nezmění.

Já oči otevřela před rokem a tak teď už kupuji jen značky, které jsou přírodní, ekologické, vegan, netestované na zvířatech – uff, potřebovala bych pro tohle nějakou zkratku. Stále objevuji nové značky. Sleduji, jak přibývají noví výrobci. Jak je vidět králíček a vegan logo čím dál tím víc i v obchodech, drogeriích. A raduji se a šířím osvětu, co to jde. A pomalu pomaloučku se to začíná měnit k lepšímu. Tak co, přidáte se?

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Jsem ukecaná veganka, která chce procestovat celý svět a aktivně na tom pracuje, miluji cizí jazyky a vše spojené se zelenou planetou. Všechno to ráda kombinuji dohromady a veškerá moudra, na která přijdu, předávám dál, kde se dá.

6 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

co nabídku receptů k jídlu rozšířit na recepty přírodní kosmetiky? :) úplně se to nabízí.

Ahoj ženy, na vlasy už několim let používám sodu a jablečný ocet. Vlasy mám jemné, dost se mi mastí a taky plihnou (zatímco já bych chtěla mít krásný nadýchaný účes). S normálním šampónem jsem si musela mýt vlasy každý druhý den, se sodou a octem to stačí jednou za tři dny. Taky mám poté, co jsem odložila šampón, vlasy silnější a účes líp drží (není to ideál, ale je to mnohem lepší). Pravda ovšem je, že teď – bez šampónu – víc vnímám výkyvy kvality vlasů. Někdy se mi mastí a plihnou víc a někdy míň. Ještě jsem nevysledovala, čím to je. Každopádně i ten nejhorší stav, který zažívám teď, je pořád lepší, než když si myju vlasy šampónem. Zubní pastu už si nějakou dobu dělám doma – základ je bílý jíl, buď s vodou nebo kokosovým olejem, hřebíčkovým esenciálním olejem, propolisem a ještě několika dalšími složkami. Zkombinovala jsem prostě několik receptů na DIY, které jsem našla na netu, a zkoušela, až jsem našla směs, která mi vyhovuje. Sice nepění a většinou je spíš slaná, ale zvykla jsem si (oproti vlastnímu očekávání) docela rychle. Podařilo se mi odložit i komerční krém na obličej. Vyrábím si toto svůj. Chce to trochu zkoušet. Ještě jsem neobjevila úplně geniální složení, ale s každým pokusem je to lepší a lepší.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

2

20% sleva na eko kosmetiku a drogerii

Aby se vám lépe rozhodovalo, zda zůstat u běžné drogerie nebo začít brát ohled na svoje zdraví a na naši planetu, domluvili jsme pro vás fantastickou slevu...
4
61

Miso pasty a další výrobky od Kojibakers se slevou 25%

Sháníte chutnou miso pastu bez lepku a bez sóji? Chcete vyrábět bezlepkové amasaké? Vyzkoušejte dobroty od Kojibakers! Kromě skvělých miso past a komekoji ...